Audiohobby.pl

Kasety magnetofonowe -temat ogólny-

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
22-01-2021, 17:28
Powinny być nagrania tylko na 1 stronie

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
22-01-2021, 19:47
"Nówka funkiel nie śmiganka" :)
Do polskich magnetofonów jak znalazł. Ale i na "japońcu" dadzą radę, to bardzo dobra taśma.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5479
  • Ekspert
22-01-2021, 21:28
Powinny być nagrania tylko na 1 stronie

U mnie są na dwóch stronach, przynajmniej na niektórych.

Właśnie zacząłem sobie nagrywać. Zrobiłem pierwszą próbę na Nak-u BX-2, ale nie byłem pewien, czy ją "połknie", bo starsze BASFy nie bardzo lubi. Ale nie zawiodłem się - te CS II nagrywa pięknie. Level idealny, Bias też się zgadza (nie ujmuje wysokich, a tym bardziej ich nie podbija), więc pierwszą nagrywam na nim :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
25-01-2021, 23:04
No to pięknie aż ślinka cieknie .........



https://www.youtube.com/channel/UCV02I3xfCilYVJcryAcxtBg

Fajna maszyna ...a ile decków na ścianie . . .

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
25-01-2021, 23:55
Kiedyś ich testy FOX-a pokazywałem jak kasety RTM-u wchodziły na rynek. Od tego się zaczęło całe zamieszanie.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5479
  • Ekspert
01-02-2021, 22:34
Akurat wpadło trochę "lewej" kasy, więc nie wytrzymałem i "musiałem" kupić więcej tych kaset. BASFów już niestety nie miał, więc wziąłem pozostałe 3 komplety TDK Super CDing2, a takich akurat też potrzebowałem. Dziś odebrałem paczkę z paczkomatu i nawet jest jedna sztuka więcej ;)
Ale żeby nie było tak pięknie, to jest mały problem z tymi, które były nieprzewinięte... A polega on na tym, że nawet po przewinięciu w obie strony, niektóre magnetofony zatrzymują się dokładnie w tym miejscu, w którym taśma leżała zatrzymana :( A inne z kolei przeciągną ją bez zająknięcia i przez parę sekund słychać tylko lekkie drop-outy w tym właśnie miejscu. Zauważyłem też, że w tych właśnie miejscach, taśma ma drobne, błyszczące ślady (niestety nie da się uchwycić ich na foto, są słabo widoczne, pod światło), jakby w kolorach rozlanej benzyny (choć raczej nie były niczym zalane, bo byłyby też ślady na obudowie i widać, że były dobrze przechowywane...) Dziwne to jest, nie miałem jeszcze takiego przypadku. I myślę, że jak ten fragment taśmy przejdzie kilka razy na innych magnetofonach, to problem zniknie. Niektóre mają też lekko pofalowany brzeg, ale to niestety często zdarzało się w CDing, SuperCDing i SA już w tej obudowie.
« Ostatnia zmiana: 01-02-2021, 22:39 wysłana przez JaKub92 »
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
02-02-2021, 11:48
Zastanawiam się jak mogło dojść do takiego "zaniku" . Może leżały gdzieś w pobliżu głośników, lub innego źródła pola magnetycznego. Wobec tego narażona była tylko ta część gdzie taśma nie była zwinięta na szpuli. Ale to się kłóci z możliwością kasowania zapisu w specialnych kasowalnicach gdy taśma oczywiście jest zwinięta na szpulkach. Niewiem... :(
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5479
  • Ekspert
02-02-2021, 18:34
To, że długo fragment taśmy, który długo jest na wierzchu jest narażony na rozmagnesowanie, to akurat norma. Ale dziwi mnie, dlaczego w niektórych deckach taśma zatrzymuje się w tym miejscu - rolka po prostu przestaje ciągnąć taśmę! A na innych magnetofonach idą bez zająknięcia... Nawet jak sprawdzałem ręcznie, to nie ma żadnych oporów, a taśma nie jest niczym polepiona... Ale myślę, że przejdą kilka razy na tych magnetofonach, na których chodzą dobrze i problem zniknie.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

PhantomLord

  • 420 / 2271
  • Zaawansowany użytkownik
03-02-2021, 08:42
Cześć Jakub,

Przyznam, że trochę się zawsze obawiam defektów taśmy, gdy kupuję takie nieprzewinięte. Z tego co zauważyłem to oczywiście double capstany sobie z tym bez problemu radzą i nie słychać zaników dźwięku, ale już pojedyncze potrafią w tym miejscu pokazać zaniki. Kiedyś robiłem testy i po kilku miesiącach leżakowania ładnie przewiniętej kasety nie byłem w stanie odnaleźć tego miejsca, w którym wcześniej była zdeformowana.

Odnośnie tego problemu z zatrzymywaniem się taśmy. Miałem dosłownie kilka kaset dokładnie z takim problemem. Sony HF-S, jakąś TDK AR chyba i coś jeszcze, ale to było ze 2-3 lata temu, więc nie pamiętam dokładnie. Generalnie za każdym razem w tym samym miejscu na obu stronach deck stawał i kicha. Efekt jakby capstan ślizgał się w tym miejscu na taśmie. Pamiętam, że któryś deck jakoś tam ciągnął te taśmy, ale i tak słyszalne były nierównomierności przesuwu w tym miejscu (takie miejscowe spowolnienie).
Generalnie zanim pierwsza taśma poszła na śmieci to spróbowałem ją w tym miejscu przetrzeć patyczkiem z IPĄ, ale jeśli dobrze kojarzę to nie dało to jakiegoś oszałamiającego rezultatu. Dlatego też nie jestem pewien, czy to jest jakiś nalot.
Na niektórych taśmach w tym miejscu nie było najmniejszego śladu, a na innych miałem jakby wyślizgane miejsce od capstana, w miejscu, gdzie taśma stanęła.

W każdym razie po parukrotnym przejechaniu przez decka to taśma, którą dłużej męczyłem (Sony HF-S) zaczęła chodzić normalnie, ale i tak ją sobie odpuściłem, bo nie potrafiłem "zaufać" :P.

Pofalowane brzegi to tak jak piszesz - częsty temat w tych Super CDingach i późniejszych SA. Nie wiem tylko czy to kwestia obudowy/taśmy czy może faktu, że kupowali je ludzie, którzy maltretowali je ponad miarę w jakichś dobitych auto-rewersach. Miewałem też Super CDingi z eleganckimi brzegami, tyle że ta taśma jest jakaś strasznie delikatna, bo standardowe "szyny" powstawały na niej bardzo szybko, mimo że żadne inne taśmy tego nie wykazywały, a tor prowadzenia był nienaganny.

Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

JaKub92

  • 1822 / 5479
  • Ekspert
03-02-2021, 17:08
Właśnie zabrałem się za wykasowywanie kolejnych i jednak nie wszystkie mają ten problem. Na jednej, która się zatrzymywała, sprawdziłem nawet to miejsce pod palcem, czy nie ma większego tarcia, ale nie wyczułem nic. Na magnetofonach, które ciągną je normalnie, nie mam żadnego spowolnienia w tym miejscu. Tak jak pisałem - idą bez zająknięcia. A inne momentalnie przestają ciągnąć :P Dziwne, ale z tego co piszesz, to miałem rację, że wystarczy taką taśmę trochę pomęczyć na tych, które dają sobie z nią radę i powinno być ok.
Pozaginane brzegi to akurat nie skutek użytkowania taśmy, bo miałem takie już wyciągnięte z folii. Myślę, że to kwestia cięcia taśmy w fabryce. Zbytnio się już nie przykładali :/ Ale na szczęście nie wpływa to jakoś na nagrywanie - tylko jedna zdarzyła mi się bardziej podła, jeszcze kiedyś.
I fakt, są bardzo delikatne i denerwuje mnie, że robią się te "szyny" wzdłuż taśmy... Ale zauważyłem, że dzieje się tak, kiedy magnetofon ma za duży naciąg, na lewym talerzyku, albo prawy ciągnie za mocno.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
03-02-2021, 17:32
I fakt, są bardzo delikatne i denerwuje mnie, że robią się te "szyny" wzdłuż taśmy... Ale zauważyłem, że dzieje się tak, kiedy magnetofon ma za duży naciąg, na lewym talerzyku, albo prawy ciągnie za mocno.

Warto dokladnie sprawdzić rolke

JaKub92

  • 1822 / 5479
  • Ekspert
03-02-2021, 20:12
Rolka swoją drogą, ale np. Technics RS-B765 tak "traktuje" te delikatne taśmy, a rolkę ma idealną. Talerzyk za mocno ciągnie, ale nie pamiętam, czy jest tam jakaś regulacja, a coś z tym muszę zrobić, bo inaczej nie ma co wkładać do niego takich kaset.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
03-02-2021, 20:21
A teraz...

Przez przypadek, wyciągnąłem starą kasetę z wystawki co była Scotch chromówka, jeszcze bez sprężynki do filca.
Puściłem i ...... szczena opadła, nagranie 1983 rocznik Francis Lai płyta z vinyla nagrana  "Love Dreams" no w sumie rarytasek i jak to pięknie gra.
Z tymi filcami to tez jaja są , bo najlepiej mi odtwarza takie kasety Denon 800 tka , 2 wałki to naciągają na głowice, a 1-dno głowicowce to już gubią wysokie.
Może filc trza zmienić ? 

Filc już był na wykończeniu czyli był wyglądem ale się utlenił.
Rozebrałem i moim oczom ukazały się rolki.....nieruchome, osią była tuleja pokryta śliskim materiałem.
Filc- gąbka usunąłem, i wstawiłem sprężynke z filcem od nowszej kasety, metodą doginania i dopasowania udało się i kaseta teraz goni pięknie na każdym magnetofonie.
« Ostatnia zmiana: 03-02-2021, 22:36 wysłana przez Hammer »

JaKub92

  • 1822 / 5479
  • Ekspert
03-02-2021, 22:50
W starych Scotch'ach to chyba częsty problem, Twoja przynajmniej jest rozbieralna, a ja mam kilka nierozbieralnych ze zniszczonym filcem :(
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
04-02-2021, 00:02
Można zrobić sobie taką gąbęczkę czy filcyk jak oryginał i wkleić.
Zwróć uwagę na rolki, których nie ma , taśma sama sobie robi opór.
Będzie trzeba przegrać ładnie tą kasetę.....