Audiohobby.pl

Kasety magnetofonowe -temat ogólny-

AUDIOTONE

  • 9387 / 5829
  • Ekspert
12-10-2016, 03:36
Radmar>>>>> kasetę oczywiście przegram tylko dla Ciebie masz to u mnie :)
Jestem w stanie nawet przegrać czysta kasetę hehehe :)

Ponadto chciałbym, uprzedzić kupujących na ebay-ach, KASETY POMIAROWE "Sony Cassette Torque Meter - CQ-102A" są to kasety podróbki !!!!!
FIRMA Sony nigdy nie wydała takich kaset w takich opakowaniach i z taką szatą graficzną i z takimi oznaczeniami .
Poniżej pokazane podróbki :

Bardzo trudno jest odróżnić oryginał od podróbki ze względu na mały zasób zdjęć oryginałów z okresu produkcji .
Przede wszystkim Sony miała na kasetach w prawym górnym rogu swoje logo..... na każdej kasecie z tego okresu...
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9387 / 5829
  • Ekspert
12-10-2016, 04:27
Witam!
Jestem tu nowy. ale chciałem się podzielić moimi myślami.
To były złote czasy. Nikt się nie przejmował piractwem. Każdy nagrywał co chciął i kiedy chciał (z radia bądź z kasety na kasetę). Osobiście preferowałem kasety Sony Oraz TDK. Do dziś mam sporą kolekcję. Zarówno tych nagrywanych osobiście jak i gotowych nagranych. Mam sentyment do tego nośnika. Zrozumieją to tylko ludzie tacy jaka ja. Kaseta magnetofonowa ma swój urok. Chętnie bym nabył jeszcze coś. Jestem miłośnikiem kaset, ale płyty CD też nie są mi obce (choć nie tego dotyczy to forum). Jestem też posiadaczem dwóch magnetofonów (sony i technics) i często z nich korzystam.
Nie wiem czy Wy drodzy forumowicze też tak mieliście ( ale podejrzewam, że niektórzy tak), że w latach 80/90 na bazarach w waszych miastach z każdej strony słychać było muzykę właśnie z kaset. Od ludzi którzy takimi nośnikami handlowali. To też miało swój urok. Ileż to ja pieniędzy u tych panów zostawiłem. Tęsknie za tamtymi czasami.

Pozdrawiam wszystkich.

Przepraszam że tak późno... :( wybacz...
Miło Cię tutaj gościć, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj odpowiedzi na swoje pytania i także będziesz kontynuował swoja pasję :) w tutejszym temacie i nie tylko w tym bo i magnetofony także Ciebie na pewno będą interesować....skoro do kaset masz sentyment...
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Rumcajs

  • Gość
12-10-2016, 11:23
Bardzo trudno jest odróżnić oryginał od podróbki ze względu na mały zasób zdjęć oryginałów z okresu produkcji .
Przede wszystkim Sony miała na kasetach w prawym górnym rogu swoje logo..... na każdej kasecie z tego okresu...
Pomijając chorą cenę 100$ za kasetę to jestem ciekaw jak taka kaseta ma się do oryginału, tzn. jak miarodajne są jej pomiary. Nie ma co liczyć na większą podaż tych kaset (oryginalnych) bo nikt już ich nie produkuje. O ile jeszcze taśmy pomiarowe można wykonać samemu (chociaż nie bez trudności) to z kasetą dynamometryczną nie będzie lekko. Można pomyśleć o zastąpieniu elementów mechanicznych, których zachowanie po przyłożeniu sił wykorzystujemy  do obliczenia tychże sił elementami elektronicznymi. Są w sprzedaży czujniki przyłożonej siły tylko kwestia pomysłu do implementacji odpowiedniej do naszych potrzeb.

Radmar

  • 1138 / 5893
  • Ekspert
12-10-2016, 17:44
Radmar>>>>> kasetę oczywiście przegram tylko dla Ciebie masz to u mnie :)
Jestem w stanie nawet przegrać czysta kasetę hehehe :)

:))))))))))))))))))

Wiedziałem, że komu, jak komu, ale mnie nie odmówisz. ;)))
Czyste kasety jak przegrywasz, to też poproszę. ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

flyingcircus

  • 422 / 2763
  • Zaawansowany użytkownik
13-10-2016, 12:34
Ktos ma, używa, może coś o nich napisać? Sa na sprzedaż po 31zl za sztukę przy zakupie 10szt.

paluch.

  • 277 / 2756
  • Zaawansowany użytkownik
14-10-2016, 09:26
parę dni temu kupiłem na allegro 2 nowe kasety 90 maxell UDII i jakie jest moje zdziwienie jakoś nagranego materiału jest na 4- ,a po nagraniu czy odsłuchu  kaset obowiązkowe czyszczenie głowicy (normalnie czarna) sama taśma wygląda dobrze lśniąca itp. mam w swojej kolekcji kilka takich taśm ale żadna nie zostawia takiego syfu .
Tomek

Radmar

  • 1138 / 5893
  • Ekspert
14-10-2016, 11:27
Musiałeś trafić na jakąś partię kaset, która była w niewłaściwy sposób przechowywana. Zdarza się tak czasem, a o warunkach przechowywania nigdy się nie dowiemy.

Flyingcircus, ja mam takową FR Metal. Pierwszorzędna kaseta ze znakomitą taśmą. Mimo upływu lat, bardzo dobrze trzyma parametry. Moim zdaniem godna polecenia.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

gotyk1

  • 1310 / 5877
  • Ekspert
14-10-2016, 23:09
Udało mi się kupić 2 SA_Xy 90 rozpakowane ale idealne. Do tego 2 Maxelle MX90 klepsydra + 2 that'sy CDIVF 90. Moje pytanie dotyczy tych thatsów - na jakim poziomie to jest taśma w hierarchi that's-a? Miałem już wcześniej that's CDIVF 60 i już wtedy mnie to zastanawiało.

AUDIOTONE

  • 9387 / 5829
  • Ekspert
16-10-2016, 12:05
Flyingcircus, ja mam takową FR Metal. Pierwszorzędna kaseta ze znakomitą taśmą. Mimo upływu lat, bardzo dobrze trzyma parametry. Moim zdaniem godna polecenia.


Marek ma rację to bardzo dobra kaseta. Ja pisałem kilka stron wcześniej chyba o tym. Faktem jest także że to dość leciwa taśma, ale jak była dobrze przechowywana to odwdzięczy się solidnym dźwiękiem. Bardzo polecam, niskie szumy własne, duża dynamika, solidna ładna obudowa.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

flyingcircus

  • 422 / 2763
  • Zaawansowany użytkownik
16-10-2016, 13:18
dziękuje za odpowiedz i przepraszam za niedoczytanie wcześniejszych postów. W tym miesiącu za dużo już zakupów zrobiłem (kasety Elcaset i DAT) a dopiero polowa miesiąca, więc muszę się powstrzymać z ich zakupem.
A te kasety są jeszcze w oryginalnej folii wiec chyba nic z nimi się nie stało.

Rumcajs

  • Gość
16-10-2016, 14:59
Niektóre z efektów "polowania" na targu. Co my tam mamy: sporo niemieckiej produkcji -BASF'y (żelazówki i chromówki), TDK (też dwa typy), Sony UX i UX-S, Maxell XL-IIS i ciekawostka: metalowa Sony Metal ES-90. Wszystkie w ładnym stanie (jedna nawet w folii) i wszystkie za przysłowiowego zeta. Przyniosłem tego całą torbę. Jeszcze dostałem "gratisa" w postaci czekolady z orzechami :D
« Ostatnia zmiana: 16-10-2016, 15:12 wysłana przez Rumcajs »

Radmar

  • 1138 / 5893
  • Ekspert
16-10-2016, 15:02
Flyingcircus, oczywiście trzeba być dobrej myśli, że kaseta w folii będzie trzymać parametry, tak jak powinna. Gwarancji stuprocentowej nigdy jednak nie będziemy mieli, bowiem fabryczna folia nie ochroni taśmy przed złymi warunkami przechowywania. Wszystko zależy od tego, gdzie przez te lata "leżakowały".
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

gotyk1

  • 1310 / 5877
  • Ekspert
16-10-2016, 15:43
A jakie są objawy niewłaściwego leżakowania taśm? W dźwięku

AUDIOTONE

  • 9387 / 5829
  • Ekspert
16-10-2016, 16:14
A jakie są objawy niewłaściwego leżakowania taśm? W dźwięku

W większości przypadków niewłaściwego przechowywania taśm problemem zawsze jest wilgoć, zacytuję krótki cytat z książki :
"Woda jest wrogiem taśmy, zostawia bowiem na jej powierzchni zanieczyszczenia i może spowodować jej deformację. Temperatura i wilgotność miejsca przechowywania taśm powinny być takie same, jak miejsca, w którym są używane. Powinno się unikać gwałtownych zmian temperatury i wilgotności. Przy przenoszeniu taśmy z miejsca chłodnego do ciepłego para wodna skrapla się. Kropelki wody powodują przylepiane się taśmy do głowicy i wałków prowadzących , co może powodować odrywanie się cząstek warstwy magnetycznej. "

Właśnie jeśli kasety "leżakowały" sobie w domku w pokoju w szafie i najlepiej w pionie... "( a temperatura i wilgotność wewnątrz szafy była odpowiednio dobrana poprzez komputer sterujący pracą klimatyzacji )".... to będzie wszystko dobrze.
Ale na takie traktowanie nie mamy co liczyć, bo tak to my traktujemy kasety hehe. A przeważnie leżą gdzieś na strychach , piwnicach itp, bez opakowań , często kapie na woda z dziurawej rynny, nie przewijane już z dziesiątki lat... resztę domyślcie się sami ...
To był oczywiście najczarniejszy scenariusz ale i tak sądzę że czasem bywa.
I my czasem kupujemy takie kasety i lądują w naszych pięknych maszynach . I czasem naprawdę warto poświęcić trochę czasu samej taśmie, by ja doprowadzić do stanu zdatnego by włożyć ja do magnetofonu.
« Ostatnia zmiana: 16-10-2016, 16:26 wysłana przez AUDIOTONE :) »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

gotyk1

  • 1310 / 5877
  • Ekspert
17-10-2016, 20:40
Kilka zdjęć moich ostatnich zakupów. Najbardziej chyba cieszę się z tych maxelli MX 90 bo mają taką solidną obudowę i są zwyczajnie ładne, choć reszta też nie brzydka. Wiem, że MX 90 oraz XR to metalowe taśmy bazowe tych marek, ale jak wypada That's CDIVF? Czy to też taki niski metal w hierarchi thatsa?