Audiohobby.pl

Kasety magnetofonowe -temat ogólny-

Wojciech7

  • 1494 / 1094
  • Ekspert
29-08-2021, 22:44
Z innej beczki.
   Taśmy serwisowe, kalibracyjne.

Jeśli dobrze gra magnetofon to bym nic tam nie robił.Co do kaset przydała by się do sprawdzenia prędkości taśmy.
Kasety firmowe serwisowe czasami już nie do zdobycia. Do swoich pionierków też nie mam serwisowych taśm.
« Ostatnia zmiana: 30-08-2021, 00:20 wysłana przez Wojciech7 »

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
29-08-2021, 22:52
Ten film pokazuje akurat jak nie należy wykonywać regulacji... w magnetofonie.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Wojciech7

  • 1494 / 1094
  • Ekspert
30-08-2021, 00:20
Ten film pokazuje akurat jak nie należy wykonywać regulacji... w magnetofonie.
Tego nie wiedziałem, a takim razie filmik do kubła.

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
30-08-2021, 08:08

Tak szybko zwinęliście ten film że zobaczyć nie zdążyłem :)  To że pokazywał jak nie należy robić to też nauka przecie.  Ważne wiedzieć o tym.
Co do regulacji- to  ja też osobiście uważam że jak coś nie jest popsute to nie naprawiamy.  I ta dajmy moja bida jedna nie kręcona jakoś tam gra to ja jej nie ruszam :)   Gorzej z resztą będzie.
Dlaczego tak myślę?   Bo gdy widzę że ktoś otwierał sprzęta, obczochrując przy tym najłatwiejsze do odkręcenia śrubki, nie usunał potem najłatwiejszej do usunięcia usterki która na oczy się rzuca sama a w miejsce tego kręci wszystkimi widocznymi podkowami czy rdzeniami cewek, to raczej nie będzie dobrze.
To takie rozpaczliwe robienie czegoś na zasadzie >a może się uda !
G..... się uda. 
I mnie też g..... z tego wyjdzie jeżeli regulacja będzie w oparciu o otaczajace powietrze
:)

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
30-08-2021, 08:46



Każda z regulacji jest dokładnie opisana i pokazana w instrukcji serwisowej danego magnetofonu. Także jakie kasety należy zastosować z jakimi częstotliwościami i jak ich używać. Kręcenie czym popadnie w każdym przypadku napewno doprowadzi do rozregulowania toru audio. Także trzeba wiedzieć co się robi.

To takie rozpaczliwe robienie czegoś na zasadzie >a może się uda !
G..... się uda. 
I mnie też g..... z tego wyjdzie jeżeli regulacja będzie w oparciu o otaczajace powietrze

Dokładnie  ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
30-08-2021, 09:16
Zatem moje pierwsze źródło to serwisówka.  Logiczne przecież :)
  Tam powinienem wyczytać jakie taśmy są mi potrzebne.  Ok
Wiesz, ja myślałem że jest jakiś standard przyjęty przez wszystkich i w/z z tym jest jakaś taśma nadająca się do wszystkich.
     Teraz mi wyszło że każdy sobie sam rzepkę skrobie.
No niech będzie :)
  Psia kość- magnetofonu się zachciało

ed:
Takie coś mnie się na oczy nawinęło

https://www.ebay.de/itm/174802975639?hash=item28b311bb97:g:UvgAAOSweWdhHmG6

Warto zakupić?
« Ostatnia zmiana: 30-08-2021, 09:45 wysłana przez pień »

Wojciech7

  • 1494 / 1094
  • Ekspert
30-08-2021, 10:29
Zatem moje pierwsze źródło to serwisówka.  Logiczne przecież :)
  Tam powinienem wyczytać jakie taśmy są mi potrzebne.  Ok
Wiesz, ja myślałem że jest jakiś standard przyjęty przez wszystkich i w/z z tym jest jakaś taśma nadająca się do wszystkich.
     Teraz mi wyszło że każdy sobie sam rzepkę skrobie.
No niech będzie :)
  Psia kość- magnetofonu się zachciało
ed:
Takie coś mnie się na oczy nawinęło

https://www.ebay.de/itm/174802975639?hash=item28b311bb97:g:UvgAAOSweWdhHmG6

Warto zakupić?
Magnetofon nie jest taki straszny i zły.Też na stare lata  zachciało mi się tego i co daje radę.Gdybym miał te kasety testowe to może moje pionierki były by jak Nakamichi:))) Gdy było mnie stać na taki zakup zaryzykowałbym jednak, jakby nie były oryginalne ,to były by na półce z kasetami i chwalił się kolegom -patrz co mam:)))

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
30-08-2021, 10:32
Zatem moje pierwsze źródło to serwisówka.  Logiczne przecież :)
  Tam powinienem wyczytać jakie taśmy są mi potrzebne.  Ok
Wiesz, ja myślałem że jest jakiś standard przyjęty przez wszystkich i w/z z tym jest jakaś taśma nadająca się do wszystkich.
     Teraz mi wyszło że każdy sobie sam rzepkę skrobie.
No niech będzie :)
  Psia kość- magnetofonu się zachciało

ed:
Takie coś mnie się na oczy nawinęło

https://www.ebay.de/itm/174802975639?hash=item28b311bb97:g:UvgAAOSweWdhHmG6

Warto zakupić?
Wieczorkiem jak wrócę z pracy to napiszę co i jak najlepiej zrobić. Narazie wstrzymaj się z zakupami kaset.

Edit:

napisałem co i jak w temacie : http://audiohobby.pl/index.php?topic=14143
« Ostatnia zmiana: 30-08-2021, 20:15 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

chorazy3

  • 1483 / 1596
  • Ekspert
01-09-2021, 21:59

Taśmy testowe od Hanspetera Rotha są generalnie polecane na TH. To były technik od Studera. Taśmy nagrane pełnym śladem.
Sam mam ten komplet. Jedynie ta od azymutu jest nie do końca zgodna z tą od Ant-a ale ten problem już mu zglosili jakiś czas temu i może już to poprawił. Druga opcja to zmiana obudowy taśmy na lepszą co ponoć ma poprawiać sytuację. U siebie jeszcze nie próbowałem.
W kategorii cena/jakość to bdb zakup.
Paweł

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
01-09-2021, 22:23

Taśmy testowe od Hanspetera Rotha są generalnie polecane na TH. To były technik od Studera. Taśmy nagrane pełnym śladem.

Dzięki za podpowiedź :)
  Pełny ślad?  Co masz na myśli.
Weź poprawkę że ja słabo kumaty w temacie :)

chorazy3

  • 1483 / 1596
  • Ekspert
01-09-2021, 22:56
Taśmy nagrane pełnym śladem, czyli full-track, nagrane są specjalną głowicą. Nie powinno się nagrywać taśm testowych w zwykłym magnetofonie ze zwykłą głowicą. A niestety sprzedawne na eBayu samoróbki często takie są.
Może Wojtek wyjaśni szczegóły techniczne bo nie chcę tu głupot pisać.
Paweł

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
01-09-2021, 23:09
Może idzie o głowicę 4-ściezkową ?
 Mam taki magnet co może walić po całej szerokości taśmy na raz :)

chorazy3

  • 1483 / 1596
  • Ekspert
01-09-2021, 23:10
Chyba raczej jedna ścieżka na całej szerokości taśmy.
Paweł

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
01-09-2021, 23:37
Taśmy nagrane pełnym śladem, czyli full-track, nagrane są specjalną głowicą. Nie powinno się nagrywać taśm testowych w zwykłym magnetofonie ze zwykłą głowicą. A niestety sprzedawne na eBayu samoróbki często takie są.
Może Wojtek wyjaśni szczegóły techniczne bo nie chcę tu głupot pisać.
Pawle wszystko się zgadza :)
Taśmy sygnałowe do ustawiania poziomu odczytu i azymutu muszą być nagrane pełnym śladem czyli na całej szerokości taśmy z powodu błędów różnic poziomów podczas nagrywania na magnetofonach stereo lub 4 śladowych w formacie CC. Na taśmie nagranej pełnym śladem zawsze będziemy mieli dwa kanały nagrane identycznie (warunek to sprawna dobra taśma) i do takiej taśmy ustawiamy poziom odczytu, dalej skos głowicy potocznie nazywane z ang. "azymutem" także wymaga nagrań na pełnym śladzie. Kaseta która jest nagrana na magnetofonie stereo lub 4 śladowym różnice w poziomach nagrań mogą skutkować złym ustawiłem skosu lub poziomu odczytu, w kalibrowanym magnetofonie. A dlatego na pełnym śladzie ponieważ taśmy te służą także do kalibracji magnetofonów 4 i więcej śladowych w formacie CC. Więcej zagadnień związanych z nagrywaniem kaset testowych w starym temacie: http://audiohobby.pl/index.php?topic=13372
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
02-09-2021, 08:07
No tak- całkowicie logiczne.
 Hmmm
W takim razie taka sierota dajmy na to jak ja, co to nie ma żadnej taśmy testowej a ma jakiś magnetofon w który chce wierzyć i na nim swoją testową taśmę nagrać to:
  Powinna najpierw trafić skosem w ustawianym magnetofonie >dokładnie w ślad< jaki mamy ze swojego wzorca.
A dopiero potem odregulować poziomy zapisu i odczytu.
  Trudna sprawa, nie bardzo mam pomysł jak to zrobić.
Łowić po prostu najmocniejszy sygnał skosem głowicy?