Audiohobby.pl

Kasety magnetofonowe -temat ogólny-

VincentVega

  • 180 / 5873
  • Aktywny użytkownik
24-11-2020, 23:45
Mam tą kasetke juz długo ale dopiero teraz przy okazji zajrzałem do środka i taka oto ciekawostka. Piszą, że taśma to CrO2 ale w celu zachowania maksymalnej jakości jaką oferuje ta tasma powinno się ją odsłuchować na pozycji normal.
Taśma jest czarna wygląda cos jak cro2 BASF i z tego co pamiętam była katowana w samochodach, boomboxach walkmanach i dalej jest w dobrym stanie. 

audiofan48

  • 31 / 1250
  • Użytkownik
25-11-2020, 00:24
Tak jak pisał Wojtek dobrze kupować kasety z lat 80-90. To był złoty okres tego nośnika( szczególnie 80)starsze ze względu na upływ czasu mogą już być w rożnym stanie. Szczególnie taśmy potrafią się sypać.
Zwykle kasety żelazowe z końca produkcji można już kupić za 5 zł. Choć nie jest łatwo ;) . Dobry Deck potrafi naprawdę super nagrać na takiej nowej taśmie. Oczywiście cena idzie za jakością kasety. Najlepiej jak sam się przekonasz próbując różnych. Niestety to hobby staje się coraz droższe.
Można spokojnie nabyć Tdk FE za 10 zł i Tdk SA z końca produkcji za 30 zł. To tak na początek do porównania :).

Niższy model, to chodziło o inny typ taśmy? Ja głównie poluję na chromowe. Z jednej strony piszesz o tym że kasety najlepiej kupować z lat 80-90 a z drugiej o kasecie TDK FE z lat 97-2001 w cenie jaka mnie interesuje. Czyli jak rozumiem sam kupujesz w folii z końca produkcji ale polecasz kupować z lat 80-90?
No i wracam w związku z powyższym do tematu porad odnośnie jakości, porównań jakościowych kaset (z okresu 80-90). W samych chromówkach są pewnie różnice a między chrom a żelazowymi pewnie jest różnica większa. Słabo mi idzie szukanie stron z wykazem historii wyglądu kaset. Chodzi o wygląd samej kasety a nie okładki. Szukam też jakiegoś wątku na forum z wykazem linków do takich stron, też bez efektu. Jeśli tematy jakie mnie interesują były wałkowane i są konkretne miejsca na forum, to poproszę o linki.

« Ostatnia zmiana: 25-11-2020, 00:41 wysłana przez audiofan48 »

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
25-11-2020, 08:44
Jest na forum temat z linkami do stron o kasetach...:
http://audiohobby.pl/index.php?topic=13332.msg454363#new
« Ostatnia zmiana: 25-11-2020, 11:56 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Opionek

  • 57 / 1298
  • Użytkownik
25-11-2020, 15:50
Niższy model, to chodziło o inny typ taśmy?
Tak to miałem na myśli chociaż to pojęcie takie ogólne ponieważ bywają taśmy typu I które biją na głowę taśmy słabej jakości typu II.
Z jednej strony piszesz o tym że kasety najlepiej kupować z lat 80-90 a z drugiej o kasecie TDK FE z lat 97-2001 w cenie jaka mnie interesuje.
Już ci wyjaśniam :)
Zobacz sobie na ceny nowych kaset z epoki. Jeżeli stać cię na nie to kupuj, mnie nie stać. TDK SA z połowy lat 80 tych kosztuje około 80 zł dlatego zaproponowałem Tobie porównanie jak najniższym kosztem ;)
są pewnie różnice
Najlepszym sposobem jak sam się przekonasz na własne uszy :)

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
25-11-2020, 20:45
Opionek to kup se używki bez foli jak Cie nie stać są takie aukcje
https://allegro.pl/oferta/kaseta-magnetofonowa-tdk-super-cding-90-9691357317

masz 10 sztuk za 80 dych czyli za darmo prawie i trzeba by się starać bardzo żeby takie kasety zniszczyć, jeśli nie są uszkodzone fizycznie to będą grały pięknie.

Co do taśm typu1 to np. mają większe szumy własne niż cr-mo porównując analogicznie tej samej klasy.

audiofan48

  • 31 / 1250
  • Użytkownik
25-11-2020, 21:27
Już ci wyjaśniam :)
Zobacz sobie na ceny nowych kaset z epoki. Jeżeli stać cię na nie to kupuj, mnie nie stać. TDK SA z połowy lat 80 tych kosztuje około 80 zł dlatego zaproponowałem Tobie porównanie jak najniższym kosztem ;)
są pewnie różnice
Najlepszym sposobem jak sam się przekonasz na własne uszy :)
Rozumiem teraz, że chodzi o kasę ale początkowo źle zinterpretowałem Twoje wypowiedzi. Pisałeś, że "dobrze kupować kasety z lat 80-90" = uznałem że kupuj oraz, że sam kupujesz w folii niższe typy z końca produkcji = też uznałem kupuj.
Z testami to nie taka prosta sprawa, bo mam obecnie sprzęt jaki mam i zarabiam ile zarabiam.
Ale nie wiadomo co przyniesie przyszłość. Kaset które teraz kupię nie koniecznie muszę nagrać od razu.
Dążę do tego iż na obecnym sprzęcie/zestawie mogę nie usłyszeć różnic w kasetach ale za parę lat po ew. zmianie
sprzętu na lepszy mogę usłyszeć. Dlatego przezornie wolę oprzeć się na testach innych ludzi.
Obawiam się, że ceny za jakiś czas będą jeszcze wyższe=zaporowe, więc wolę teraz kupować stopniowo coś lepszego i mieć w zapasie. Ta cena 80zl to za nówkę w folii pewnie. Ja raczej używki chrom chcę kupować za cenę 10-30zł i ew. coś z żelazowych za ok. 5zł. Liczone bez przesyłek oczywiście.

Audiotone, świetnie, dzięki za linka, zapoznam się.

Hammer: No więc ja też zawsze o tym słyszałem, że typ1 ma większe szumy własne. Stąd w mojej kolekcji głównie chromówki i parę metalowych.
Żelazowe kupowałem wcześniej jak byłem na etapie tzw. jamników. Uważam, że im lepszy sprzęt, tym lepsze kasety powinno się stosować. A co do kaset z linka, to jeszcze jest kwestia lat wydania kaset. Te z linka były produkowane po roku 2000. Tak więc już nie ta jakość. A Opionek pisał o kasetach z lat 80-90 że są w takich cenach jeśli w folii. Przynajmniej tak ja go zrozumiałem. Zatem te TDK z linka to i tak drogo jak na używki.
« Ostatnia zmiana: 25-11-2020, 23:37 wysłana przez audiofan48 »

PhantomLord

  • 420 / 2272
  • Zaawansowany użytkownik
26-11-2020, 08:52
Hej,

Tak tylko wrzucę parę groszy do wypowiedzi kolegów.

Uparłeś się na kasety Type II, ale pamiętaj o tym, co napisał kolega Opionek - są różnej klasy kasety Type I,II i IV. Bez problemu wyższej klasy Type I pobije słabszej klasy Type II.
Druga sprawa, że im lepszy deck, tym jakość kasety mniej istotna. Ot lepszy deck wyciągnie duuuużo więcej ze "słabej" kasety i zabrzmi to tak samo, a przeważnie lepiej jakbyś nagrał na dużo "lepszej" kasecie a na słabszym decku. Przykład: Nak BX-300 nagrywa zwykłe, zwyklaste TDK D tak dobrze, że w zasadzie nie przeszkadzałoby mi, gdyby to był jedyny rodzaj kaset jakie mam.
Podstawą w ogóle do nagrywania jakichkolwiek kaset to moim zdaniem deck z regulacją BIASu. Bez tego ogranicza Cię wybór kaset, do których deck był skalibrowany w fabryce...a nawet rocznik tej samej taśmy może wymagać innej kalibracji, więc regulacja BIASu moim zdaniem to absolutne minimum do nagrywania. W ogóle to umknął mi model decka, który obecnie masz, możesz podać?
Te Sony "Made in Włochy" :P, to tak ja bym omijał. Tak jak koledzy wcześniej potwierdzali - całe lata 80'te i początek 90'tych. Moim zdaniem powyżej 92-93 nie ma czego szukać, bo to już spadek jakości taśm oraz kaset (wiem, wiem...ktoś mi zaraz napisze jakiś model, który był produkowany później i był super - ot wyjątków się nie czepiamy, to taka ogólna subiektywna zasada). Jeśli chcesz od czegoś zacząć to spójrz sobie na roczniki 87-91'. Większość moich ulubionych taśm pochodzi właśnie z tych roczników. Jeśli chcesz konkretne taśmy Type II, to skup się na standardach typu: TDK SA, Sony UX, Maxell XLII z roczników powyżej. To są bardzo dobre, dopracowane taśmy.

Sam nigdy nie odczuwałem potrzeby posiadania kaset metalowych, dla mnie strata pieniędzy, ale rozumiem, że ktoś może uważać inaczej. Wszystkie moje metale, które trafiały mi się w większych zakupach po prostu wywalałem na Allegro, bo ja nie miałem dla nich innego zastosowania. Oczywiście robiłem sobie porównania, słuchałem, sprawdzałem przebiegi na wykresach itp. itd.

W temacie nowe/używane?
Nie kupuje nowych kaset, bo są absurdalnie drogie. Kupuję tylko używane i w pełni zgadzam się z tym co napisał Wojtek. Jak na 100 kaset trafi się parę sztuk uszkodzonych, to się je wywala na śmieci i nie przejmuje lub zostawia jako dawcę obudowy czy jakichś innych części. Używane kasety najlepiej kupować od pasjonatów, którzy mieli setki czy tysiące kaset - w związku z tym najczęściej będą one dobrze przechowywane, nie zajechane (bo ile razy odtworzysz pojedynczą kasetę posiadając ich setki czy tysiąc :P) oraz były nagrywane na dobrej jakości decku. Tak jak Wojtek pisał - odezwij się do Nano, serio.
Sam mam kilkaset kaset, 99,9% to były kupione jako używane i ani w brzmieniu ani w testach na wykresach nie widzę w nich nic co by mogło wskazywać na to, że są "gorsze" od nowych.
Co więcej...zapakowane w folii nie znaczy, że będzie super. Mam kilka Maxell XLII, zapakowane w folii, kupione jakiś czas temu i póki co 100% tego co odpakowałem okazało się...na śmieci. Nośnik się sypie zaklejając głowice i nie da się tego używać. Co z tego, że nowe, jak prawdopodobnie były przechowywane w złych warunkach i szlag je trafił. Dla porównania wśród kilkudziesięciu XLII, które kupiłem używane nic takiego mi się nie zdarzyło.

Oczywiście można wtopić i trafić kasety uszkodzone używane również, ale co zrobisz. Używka Type II kosztuje od 6-12 zł za sztukę, nowe...przynajmniej kilka razy więcej, więc moim zdaniem nie ma to sensu.

Czy można jakoś ocenić stan kasety używanej przed zakupem?
W zasadzie nie, ale jest parę przesłanek, które mogą pomóc:
1) Stan samej kasety i wkładki. Jeśli kaseta na obudowie jest czysta, nie porysowana, wkładka jest czysta, naklejki nie naklejone - można wnioskować, że ktoś o to dbał i taśma też będzie ładna
2) Wkładka popisana i naklejona naklejka na kasetę - jeśli wkładka jest opisana bardzo ładnie, starannie to można wnioskować, że była to część kolekcji, a więc ktoś też o to dbał. Jak już biorę kasety z wkładkami opisanymi to preferuję te opisane na maszynie do pisania i z nadanym numerem :D. Jakoś tak uważam, że ktoś kto spędził czas na wstukanie tylu informacji pieczołowicie na maszynie do pisania, nadał dość wysoki numer kasecie np. 545 to jednak też lubił to hobby :D.
3) Źródło pochodzenia. Allegro bym sobie odpuścił, chyba że już bardzo musisz. Ceny dość wygórowane i jakość...różna. Lepiej jest na ebay.co.uk, ale dochodzi koszt przesyłki. Generalnie to zakupy na serwisach aukcyjnych są takie sobie. Tak jak sam zauważyłeś, ceny lecą w górę, bo jest "moda" i byle jakie, dojechane taśmy, wyciągnięte z szafy ludzie wrzucają po 10 zł/sztuka i uważają to za "okazję" :D.

Oczywiście powyższe nie gwarantuje super zakupu, ale mimo wszystko w moim przypadku nieźle się sprawdza. Sam nie chcę na to hobby wydawać fortuny, podobnie jak u Ciebie, jeśli dobrze zrozumiałem, dlatego kupuję dobrej klasy taśmy, w dobrym stanie z dobrych źródeł w rozsądnych cenach ;D i nie szaleję i nie kupuję super, ekstra, nówek i "top of the line".


Odnośnie tych TDK SuperCDing co Hammer wkleił linka...a tutaj to muszę przyznać, że te SuperCDing były całkiem spoko. Miałem ich trochę i prawda jest taka, że nie ma co marudzić, o ile kupi się je tanio. 9,30 zł za sztukę (z przesyłką) to moim zdaniem nie ma sensu. Taśma jest OK, obudowa jest OK, ale mimo wszystko starsze TDK SA będą lepsze, a można je dostać taniej lub porównywalnie. Jednakże na pewno nie twierdziłbym, że to są słabe taśmy, bo to nieprawda.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
26-11-2020, 09:31
. A co do kaset z linka, to jeszcze jest kwestia lat wydania kaset. Te z linka były produkowane po roku 2000. Tak więc już nie ta jakość. A Opionek pisał o kasetach z lat 80-90 że są w takich cenach jeśli w folii. Przynajmniej tak ja go zrozumiałem. Zatem te TDK z linka to i tak drogo jak na używki.

Te TDK są świetne jeśli chodzi o nagrywanie, a to kiedy produkowali to nie ma nic wspólnego.
Jak ktoś chce z danego rocznika to niech se szuka a nie zawraca głowy.
Jak ktoś chce mieć do nagrania to się bierze co jest najlepszego.
W rku 2020 nie ma już wybrzydzania.
Jeszcze jedno, w przypadku TDK,czy np Sony to nie nastąpił spadek jakości, a prawdą jest to że im starsza taśma to po prostu coraz starsza taśma, jak jest różnica 10 lat to kosmos .... stare taśmy wole mieć jako po prostu ciekawostki tylko.
« Ostatnia zmiana: 26-11-2020, 19:55 wysłana przez AUDIOTONE »

artekk

  • 1694 / 5880
  • Ekspert
26-11-2020, 12:16
Jeszcze jedno, w przypadku TDK,czy np Sony to nie nastąpił spadek jakości, a prawdą jest to że im starsza taśma to po prostu coraz starsza taśma, jak jest różnica 10 lat to kosmos .... stare taśmy wole mieć jako po prostu ciekawostki tylko.

Nie wiem, kto to napisał, bo tak jest wklejone, że do końća nie wiadomo.

TDK CDing II mają taśmę z SA, natomiast mechanicznie jest trochę gorzej. Ponieważ jest to taśma z młodszych roczników, jakością ustępuje starszym TDK SA. Cena jest średnia, ale niebawem moze się okazać, że moze trzeba było brać ? :)

Co do dyskusji starsze vs nowsze roczniki kaset. Proszę porównać np. klejoną Sony UX-S Made in Mexico z końca produkcji, z Sony UX-S z lat 80-tych, kilkanaście lat starszą. Tyle w temacie.
Nie mówiąc już o tym, że mam Sony UX-S meksykańską, która NOWA Z FOLII jest pofalowana na jednym brzegu na całej długości taśmy.

Dobrze przechowywane używane taśmy ze starszych roczników biją na głowę wiele młodszych, a już na pewno tych z końca produkcji, o czym przekonało się zapewne wielu kolegów, którzy nabyli kasety ze znanego nam tutaj powszechnie źródełka. Mówię o używanych kasetach TAKIEJ jakości i TAK utrzymanych. Czyli raz nagranych i do szuflady. Nigdy ponownie nie odtworzonych.
Wypada tez wspomnieć o szacie graficznej, jakości wkładek etc. starszych kaset. W drugiej połowie lat 90-tych już bardzo oszczędzano i cytując klasyka to widać, słychać i czuć.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

paluch.

  • 277 / 2761
  • Zaawansowany użytkownik
26-11-2020, 12:37
Dobrze przechowywane używane taśmy ze starszych roczników biją na głowę wiele młodszych
Właśnie tak jest. Nawet starsze taśmy, które były używane i dobrze przechowywane biją jakością dźwięku a sama jakość wykonania starszych kaset jest o wiele lepsza.
Tomek

Opionek

  • 57 / 1298
  • Użytkownik
26-11-2020, 13:43
Opionek to kup se używki bez foli jak Cie nie stać są takie aukcje
Może źle się wyraziłem ;), pewnie mnie stać ale nie kupię w tak wysokiej cenie. Nie lubię przepłacać. Dlatego też można kupować kasety używane ale z pewnego źródła.

bo mam obecnie sprzęt jaki mam
To może w końcu nam powiesz, czy to jakaś tajemnica?

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
26-11-2020, 13:46
Nie o takie syfy z mexyku chodzi , które gringo kleił na palmie, rozmawialiśmy o TDK i nie były to te najnowsze ......śmieci
Po drugie im starsza taśma tym bardziej nie wiemy jak kto przechowywał.

Kroś napisał że na w pięknym stanie TDK używke cromo 9 zeta to za dużo .... to proponuje se kupić w folii, taniej będzie ? po dychu są Maxellki żelazowe, dobre do auta.
Właśnie zamówiłem sobie paczke z tego linka, się sprawdzi.

artekk

  • 1694 / 5880
  • Ekspert
26-11-2020, 14:30
które gringo kleił na palmie

Amerykanin, kasety w Meksyku, WTF ? :))
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

PhantomLord

  • 420 / 2272
  • Zaawansowany użytkownik
26-11-2020, 16:38
Jeszcze jedno, w przypadku TDK,czy np Sony to nie nastąpił spadek jakości, a prawdą jest to że im starsza taśma to po prostu coraz starsza taśma, jak jest różnica 10 lat to kosmos .... stare taśmy wole mieć jako po prostu ciekawostki tylko.

Nie wiem, kto to napisał, bo tak jest wklejone, że do końća nie wiadomo.

Pisał Hammer taką opinię ;-).

Ja tam się z Tobą Artur w pełni zgadzam z dalszą częścią Twojej wypowiedzi. Nic dodać.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

PhantomLord

  • 420 / 2272
  • Zaawansowany użytkownik
26-11-2020, 16:41
które gringo kleił na palmie

Amerykanin, kasety w Meksyku, WTF ? :))

Co się Dziwisz...nasi też za pracą do innych krain wyjeżdżają ;-):-D
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz