Audiohobby.pl

KLasa A , B , C ... a nawet T - co tam w środku gra?

Gabriel

  • 1229 / 5694
  • Ekspert
25-01-2009, 00:38
>> Cornholio, 2009-01-25 00:27:15
Nie mam żadnych szumów i trzasków. Moja karta ma zmierzony noise floor na poziomie -114dB. Naprawdę nie czuję emocjonalnej potrzeby psucia sobie dźwięku potencjometrem. (chociaż leżą obok 4 sztuki)
To bardzo dobrze że masz czysty tor i nic nie przenika na wejście. Dla emocjonalnej wygody - gdyby stabilizator/stabilizatorki w dołożonym przez Ciebie zasilaczu grzały się dość mocno - dołóż wtedy nawet niewielki radiatorek - będą stabilniej działać i zmniejszysz możliwość brumienia na wyjściu wzmacniacza - niestabilny stabilizator - to już będzie słyszalne.Pozdr.Gab ^..^   ^..^   ^..^

Cornholio

  • 1117 / 5694
  • Ekspert
25-01-2009, 00:41
>gdyby stabilizator/stabilizatorki w dołożonym przez Ciebie zasilaczu grzały się dość mocno - dołóż wtedy nawet niewielki radiatorek

"Stabilizatorków" też tam nie ma i nic się nie grzeje ;)

Również pozdrawiam.

Cornholio

  • 1117 / 5694
  • Ekspert
25-01-2009, 19:08
W dzisiejszej konfiguracji (dual mono + biamping) zagrało to nadspodziewanie dobrze, tak, że  skuszę się na jakąś ładną obudowę i zostanie to moim podstawowym systemem :)

p.f.pawlikowski

  • 289 / 5886
  • Zaawansowany użytkownik
25-01-2009, 20:18
>Cornholio
Napisz coś wiecej ;) Gdzie kupiłes końcówki (poskładane już rozumiem). Z czym dokładniej możesz porównać?
Pozdrawiam!

jjurek

  • 2059 / 5828
  • Ekspert
25-01-2009, 20:26
Wzmacniaczyki z Ebaya.
To jest wersja na TA2020- mocniejsza- 25 W.
U siebie używam Tamkpka 15 watowego.
Potwierdzam- gra bardzo fajnie.
Najlepiej na akumulatorze samochodowym :)
Może zbiorowe zamówienie?
Teraz można kupic za ok.45 dolarów z przesyłką, ale myślę, że przy kilku sztukach dałoby się zejśc do 30- po tyle człowiek przedawał je na początku działalności.
Jakby co to biorę 2 sztuki.

Cornholio

  • 1117 / 5694
  • Ekspert
25-01-2009, 20:37
Końcówki zakupiłem u sympatycznego Pana z Hong-Kongu:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260352152219

Pod spodem leży Sony ES 550, którego brzmienie bardzo mi się podoba. Tripathy w zasadzie brzmią podobnie. Ciepło, przestrzennie i z drajwem.
Ale gdy podłączyłem dwa w dual mono i biampingiem (jeden kanał pędzi dół, drugi górę kolumny) pojawił się ten "trzeci wymiar". Zacząłem przesłuchiwać płytotekę w poszukiwaniu niuansów - jak prawdziwy audiofil ;) I muszę przyznać, że słyszę dużo dodatkowych smaczków i przede wszystkim tę "przestrzeń", która dobiega chwilami z zupełnie nieprzewidywalnych kierunków :)
Podoba mi się.

Rafaell

  • 5033 / 5894
  • Ekspert
26-01-2009, 10:37
>> Cornholio, 2009-01-25 20:37:44
>Ale gdy podłączyłem dwa w dual mono i biampingiem (jeden kanał pędzi dół, drugi górę kolumny) pojawił się ten "trzeci wymiar". Zacząłem przesłuchiwać płytotekę w poszukiwaniu niuansów - jak prawdziwy audiofil ;) I muszę przyznać, że słyszę dużo dodatkowych smaczków i przede wszystkim tę "przestrzeń", która dobiega chwilami z zupełnie nieprzewidywalnych kierunków :)

A nie rozjeżdża Ci się to fazowo?:) Połączyłeś to bez zwrotnicy? nasuwa mi się taka analogia również sympatycznego efektu jak podepniesz do kolumn stereo dwie dodatkowe lub jedna kolumne w układzie Haflera (Quasi Quadro) i one odtwarzać będą tylko różnicę fazową między nimi.

Tylko że taki układ Haflera odtwarza tą informację która jest w zapisie a Twój ją generuje-czyli efekt sztuczny,uboczny.


Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Żyłem zaczarowany, uwieziony w jakimś ciele i w pokorze jakiejś duszy...

                      J L Borges

Rafaell

  • 5033 / 5894
  • Ekspert
26-01-2009, 11:17
Errata do rysunku

Wiedziałem że coś pomyliłem no ale podobno głowa to nie śmietnik.

Wpisy o QQ kolegów:molibden,Andrzej Stelmach, porlick z as też wstawię

"W domowych warunkach można się z tym zapoznać podłaćzając do zacisków "+"L i P kanału przez rezystory 2 pary szeregowo połączonych "minusami" zestawów głośnikowych na tył. Bedą one zasilane wówczas sygnałem róznicowym obu kanałów."

"Idea jest prosta - głośniki tylne połączone są tak, że odtwarzają różnice kanałów (lewy tylny odtwarza L-P a prawy P-L) - efekty przestrzenne wychodzą szczególnie przy różnicy faz w kanałach (o czym pisze w książce Witorta). Np. na płycie "Final Cut" Pink Floyd jest efekt przelatującego i wybuchającego pocisku - w stereo przelatuje z prawej kolumny do lewej a w pseudokwadro z prawej tylnej do lewej przedniej nad głową słuchacza.
Robi się taki ukłąd bardzo prosto - do wyjścia gorącego (czerwony kolor zwykle) kanału P podłączasz gorący styk kolumny tylnej prawej, do gorącego wyjścia L gorący lewej tylnej a zimne tylnych łączysz ze sobą"

Dodam od siebie tylko to że ten filtr regulowany na schemacie miał podobno obcinać wysokie tony bo "na tylne kanały są one dla słuchu nie pożądane" z czym się absolutnie nie zgadzam filtr wyciapałem po paru próbach.

Kapitalnie na przykład w QQ słychać płytę Yoko Ono "Double Fantasy"-szczególnie śpiew ptaków w lesie,rewelacja!

To tyle OT

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Żyłem zaczarowany, uwieziony w jakimś ciele i w pokorze jakiejś duszy...

                      J L Borges

Cornholio

  • 1117 / 5694
  • Ekspert
08-02-2009, 20:02
Przetestowałem różne potencjometry i wyszło na to, że wysokiej potencjometr cyfrowy wbudowany w moją kartę jest optymalnym rozwiązaniem. Końcówki zostaną więc końcówkami.

>Da mnie wygodniejszym jest złapać za gałę i pokręcić niż klikać w ikonki głośnika myszką i potem bawić się >suwaczkiem... co kto lubi ;-)

Jedno drugiemu nie przeszkadza, zwłaszcza gdy się ma obudowę do kompa za ponad tysiaka (z gałą) ;)
(A i grube szczotkowane aluminium na froncie jest ;)

Triceramops

  • 280 / 5900
  • Zaawansowany użytkownik
10-02-2009, 21:00
Cornholio
Kupiłem taką samą płytkę z TA2020, pewnie trochę czasu minie, zanim dokupię odpowiedni zasilacz, gniazda itp. Porównywałem za to układ z notą aplikacyjną Tripatha. Zauważyłem, że na wyjściu zastosowano kondensatory 220nF, zaś w schemacie podano wartość 470nF, z dopiskiem "Use Co = 0.22μF for 8 Ohm loads" Zastanawiam się, jaki wpływ na brzmienie może mieć użycie płytki w wersji oryginalnej (220nF) z czteroomowymi głośnikami , a jak zagra przy 470nF...