Audiohobby.pl

SKLEJKA za SKLEJKA przeciw

szakunec

  • 110 / 5898
  • Aktywny użytkownik
13-02-2009, 17:31
"Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza." Paul Claudel
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Od jakiegoś już czasu zastanawiam się nad zrobieniem paczek ze sklejki.
Inspiracją byłyby konstrukcje ze strony: http://www.revisound.com/  ale też niekoniecznie.

Temat jaki chciałbym podjąć w tym wątku jest rezonans obudowy  --  wskazany czy też nie ? Jak sądzicie ?
Czy warto tworzyć paczki na wzór pudeł rezonansowych instrumentów akustycznych takich jak gitara akustyczna ?
Czy też nie ma to w ogóle sensu - i jedynie sztywne obudowy z wieloma wzmocnieniami mają rację bytu ?
Tak na chłopski rozum - cienkie ścianki będą przenosiły energię od pracującego przetwornika, drgania będą rozchodziły się po całym "boxie", będzie to powodować podbarwienia. Może na tym ucierpieć bas, a głównie jego impuls. W tradycyjnych paczkach impuls zaś powinien być lepszy, gdyż w większości cała energia będzie przeznaczona na tłoczenie powietrza bez strat na drgania. Oczywiście nowoczesne przetworniki raczej odpadają -- w takiej rezonującej sklejce widzę raczej jakieś staruszki.
Innym zagadnieniem może być barwa otrzymana z tego typu obudowy jak również uniwersalność ich grania.

"Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza." Paul Claudel

  • Gość
13-02-2009, 21:30
Podłączę się pod wątek przypominając mój stary wpis:

>> szakunec, 2008-05-09 12:47:01
Panowie ma ktoś z was doświadczenie obudową typu Onken ? Jakie plusy, minusy ? Jak to obliczyć ?? ....

Mam dodatkowe pytanie dotyczące tego typu obudów: czy te obudowy "grają" ja np. obudowy Harbeth\'a ?
Oglądając strony pokazujące budowę tych obudów, widać żę wzmocnieniami, kratami, ściankami warstwowymi nik się nie przejuje. Czy obudowy mają być wiotkie ? Czy jest jakaś optymalna grubość ścianek / sztywność obudowy (bo same wymiary to chyba nie wszystko) ?

Może ktoś kto zbudował take cudo podzieli się doświadczeniem ?




Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

yolaos

  • 605 / 5896
  • Ekspert
14-02-2009, 09:14
Należy zacząć od tego ze, nic nie jest takie oczywiste i z obudowami jest dokładnie tak samo.
Produceńci którzy maja poteżne zaplecze do badań używają takich materiałow które ich zdaniem świetnie uzupełniaja lub wpisuja sie w koncepcje danej konstrukcji.

proponuje zrobić małe doświadczenie dociążyc kolumne dużym obciążeniem z góry i zorientowac sie co dzieje się z basem , z jednej strony mamy nieby wiekrza głebie a z drugiej zdycha dynamika oczywiście stosuje uproszczenie, konstruktorzy w cenionych firmach wiedzą jak zamienic własciwości danego materialu na zalety.
Głosnik powinien dzialac na zasadzie idealnego tłoka ale w praktyce tak sie nie da, więc co niektórz staraja sie wykorzystac rezonanse do wypełnienia pasma cokolwiek by to znaczyło a inni daja tysiące kratownic, aby sie ich pozbyc , tak czy siak sklejke zawsze można oszlifowac pomalowac wybejcowac itd , można inne scianki podkleic innym materiałem , ale to bedzie w diy tylko przypadkowośc a nie zamierzenie, MDF moim zdaniem to najgorsze badziewie z jakiego można miec kolumny i stosuje sie go tylko ze wzgledu na łatwośc obróbki i cene,

Bacek

  • 2366 / 5892
  • Ekspert
14-02-2009, 10:26

:)

If God had wanted Klipsch speakers made of MDF, He\'d have made trees out of MDF

http://forums.klipsch.com/forums/p/113465/1142053.aspx#1142053

------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

yolaos

  • 605 / 5896
  • Ekspert
14-02-2009, 11:03
Tez mi się tak wydaje))

Bacek

  • 2366 / 5892
  • Ekspert
14-02-2009, 11:22
Niestety moje Klipsche są z MDF :(
------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

lancaster

  • Gość
14-02-2009, 11:27
Dlatego forumowe paczki beda ze sklejki a nie z mdf !:))))
...tylko obrobka tej cholery jest ciezka....zwale to beztrosko na stolarza ;)

szakunec

  • 110 / 5898
  • Aktywny użytkownik
14-02-2009, 12:09
"Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza." Paul Claudel
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


>> lancaster, 2009-02-14 11:27:29
Dlatego forumowe paczki beda ze sklejki a nie z mdf !:))))
...tylko obrobka tej cholery jest ciezka....zwale to beztrosko na stolarza ;)

--->   Jaka grubość sklejki ?   Zasada tłoka czy rezonans  ?    :)
"Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza." Paul Claudel

yolaos

  • 605 / 5896
  • Ekspert
14-02-2009, 12:48
kompromis

marko3T

  • 421 / 5899
  • Zaawansowany użytkownik
14-02-2009, 12:53
Materiałoznawstwo, lubie takie tematy.
Tylko, że panowie posługujecie sie ogólnikami tak w przypadku sklejki jak i mdf.  Ja pamiętam tylko jedną zasade, sztywna skrzynka i tłumienie rezonansów.  Zbyt twardy materiał nie pochłonie rezonansu.  Mdf jest stosowany nie tylko ze względu na swoją cene , ale tez ze wzgędu na pochłanianie wibracji.

Chyba ze chcecie podejśc do tematu ...oklepany , komercyjny(coś jak B-R :-)) mdf nie może być dobry i juz.

Uważam że najlepszy jest mix różnych materiałów. Bo kategoryczne stwierdzenie sklejka najlepsza jest błędne.
Płytę stolarska znacie, to klejonka drewna i obłogu, jest lekka , sztywna i dobrze tłumi rezonans, taka alternatywa.

Pzdr.
__________________
Tylko V2!
__________________
Tylko V2!

szakunec

  • 110 / 5898
  • Aktywny użytkownik
14-02-2009, 13:13
"Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza." Paul Claudel
#################################


>> marko3T, 2009-02-14 12:53:36
.....   Zbyt twardy materiał nie pochłonie rezonansu.   ....


---->    co prawda to prawda  -- kiedyś dla eksperymentu odlałem sobie jednego monitorka z betonu. Ładne łukowate ścianki boczne - ich grubość ok. 4cm. Waga 32kg.  Jednak jakoś nie grało to  :)
"Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza." Paul Claudel

yolaos

  • 605 / 5896
  • Ekspert
14-02-2009, 22:23
za mało waty nawtykałeś))