Audiohobby.pl

Estradowe brzmienie

misiomor

  • 2094 / 5888
  • Ekspert
15-01-2009, 13:52
Zauważyłem ostatnio dość ciekawy trend - wśród audiofilów zapanowała moda na kolumny "dynamiczne" pozbawione "mulenia", koniecznie o wysokiej efektywności.

Takie coś da się osiągnąć wyłącznie stosując duże membrany "ciągnące" wysoko a więc z masą modów własnych w przetwarzanym pasmie, najlepiej estradowego rodowodu a jak jeszcze "vintage" to już sam cymes. Do tego walka o efektywność za wszelką cenę oznacza zmniejszoną kompensację baffle step - a więc musimy słuchać głośno, żeby subiektywna równowaga tonalna była w miarę znośna. Sensowne zejście basu wymaga wielkiej budy, dodatkowo upiększającej drganiami ścianek.

Trend ów jest na tyle silny, że posiadacz neutralnego systemu może wręcz zostać uznany za "drewniane ucho" i w obawie przed blamażem przed kolegami audiofile zaopatrują się w takie "estradopodobne" wynalazki. Nie będę rzucał nazwami firm ale wszyscy wiedzą która firma ostatnio wypłynęła na lansowaniu takiego brzmienia.

Przyznam się szczerze, że ja takich sprzętów mogę słuchać najwyżej 10 minut, po tym czasie od jazgotu boli mnie głowa. Słuchając czegoś takiego dłużej, po niezbędnym przyzwyczajeniu ryzykujemy trwałym uszkodzeniem słuchu.

Cytując jedną z lepszych scen z polskiego kina offowego "Kak eto jebnujut, to wsie pticy nie śpiewajut. Bo ogłuchnujut!" (na końcu scenki)

Detektyw Kwass

  • 7851 / 5847
  • Ekspert
15-01-2009, 14:02
>> misiomor, 2009-01-15 13:52:23
>Do tego walka o efektywność za wszelką cenę oznacza zmniejszoną kompensację baffle step

Co to znaczy? Nie znam się na technice głośnikowej, proszę o wytłumaczenie jak krowie na miedzy.

> Nie będę rzucał nazwami firm ale wszyscy wiedzą która firma ostatnio wypłynęła na lansowaniu takiego brzmienia.

Która?

--
There are 10 kinds of people: those who understand binary and those who don\'t.

Conto Usuniente

  • 755 / 5563
  • Ekspert
15-01-2009, 14:06
>>Do tego walka o efektywność za wszelką cenę oznacza zmniejszoną kompensację baffle step
>Co to znaczy? Nie znam się na technice głośnikowej, proszę o wytłumaczenie jak krowie na miedzy.

nie filtruje się należycie woofera (tego wymaga kompensacja baffle step) bo to odbiera mu efektywność

>> Nie będę rzucał nazwami firm ale wszyscy wiedzą która firma ostatnio wypłynęła na lansowaniu takiego
>>brzmienia.
>Która?

będę strzelał - WLM? ;)


-------------------------------------------------
hmmm...

misiomor

  • 2094 / 5888
  • Ekspert
15-01-2009, 14:12
>> Detektyw Kwass, 2009-01-15 14:02

Większośc głośników w obudowie o skończonej szerokości ma 6dB (albo nawet większe) podbicie wyższego środka względem basu. To się nazywa baffle step.

Chcąc go skompensować można co najwyżej osłabić zakres wyższego środka tracąc na efektywności. Czego poszukiwacze estradowego brzmienia, traktujacy efektywność jak fetysz, celowo nie robią.

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
15-01-2009, 14:12
Eeetam WLM schodzi na psy, teraz daje jakieś małe Visatony a nie jak kiedyś estradówki Eminenca i Tonsila.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

second_edition

  • 249 / 5835
  • Aktywny użytkownik
15-01-2009, 14:19
Myślę, ze to po prostu zmęczenie bassrefleksowymi kolumnami. osobiście też poszukuję dla siebie czegoś innego. Brakuje mi rozmachu w tradycyjnych kolumnach, brakuje mi tego walenia basu bo brzuchu i dynamiki. Ostanio takie granie było przy odsłuchach harbetów. Pomimo pewnych niedoskonałości spory midwofer fantastycznie nadawał rytm, dawał piekna i namacalną średnicę. Do tego grania naprawde się tęskni!

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
15-01-2009, 14:26
Dokładnie na AS mało co przykuło moją uwagę. Wszędzie grało tak samo, i tak samo spokojnie. Jak doszło do takiego kuriozum że forte orkiestry nie wyróżnia się na tle wcześniejszego materiału to ja nie wiem po co mi ta super detaliczna i dźwięczna góra.
Zupełnie jak na polski filmie .....   ...... . .......   nuda panie, nic się nie dzieje
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
15-01-2009, 14:28
Jednym z ciekawszych dżwięków (wciągających) były Spendory w pokoju firmy (o zgrozo) handlującej kabelkami.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

misiomor

  • 2094 / 5888
  • Ekspert
15-01-2009, 14:29
>> Bacek, 2009-01-15 14:26

Może to jednak kompresja w nagraniu sprawiła że forte wyszło spłaszczone?

A estradówki to kompensują sprawiając że przy forte jazgot robi się nie do wytrzymania dając w ten sposób złudzenie dynamiki?

Conto Usuniente

  • 755 / 5563
  • Ekspert
15-01-2009, 14:30
>> second_edition, 2009-01-15 14:19:16

o tak! najwazniejsza jest namacalna (i odpowiednio twarda!) średnica i bas, który kopie jak wściekły muł! :D

-------------------------------------------------
hmmm...

Conto Usuniente

  • 755 / 5563
  • Ekspert
15-01-2009, 14:36
nota bene wspomniane wyżej Harbeth czy Spendor to jednak nie estradówki tylko klasyczne BBC hi-fi

-------------------------------------------------
hmmm...

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
15-01-2009, 14:40
misiomor,

Forte na moich Forte (ewidentnie wszystkie elementy są z rodziny estradowej) wcale nie brzmi płasko. A same Forte pomierzyłem trochę i mimo że nie są płaskie jak stół to nie mają większych wybrzuszeń w stylu nie skompensowanego Baffle Steep.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

misiomor

  • 2094 / 5888
  • Ekspert
15-01-2009, 14:46
Baffle step w warunkach domowych nie jest wcale taki łatwy do zmierzenia.

Stopień kompensacji BS najlepiej szacować przez porównanie efektywności referencyjnej basu (liczonej z parametrów TS) z efektywnością tweetera wraz z jego L-padem.

Conto Usuniente

  • 755 / 5563
  • Ekspert
15-01-2009, 14:51
>> misiomor, 2009-01-15 14:46:24
>Stopień kompensacji BS najlepiej szacować przez porównanie efektywności referencyjnej basu (liczonej z
>parametrów TS) z efektywnością tweetera wraz z jego L-padem.

ALE to nie jest to co się słyszy w warunkach domowych! to jest "czysta teoria" zakładająca, że kolumna gra w polu swobodnym

-------------------------------------------------
hmmm...

marivs

  • 220 / 5719
  • Aktywny użytkownik
15-01-2009, 15:13
Czyli, że co? Teorię o kompensacji BS w domowych warunkach można zamieść pod dywan?