Audiohobby.pl

Ortodynamiczny świat

Baele

  • 753 / 5165
  • Ekspert
09-02-2014, 08:37
I kolejna refleksja nt tego jak rozne są słuchawki Audeze.

AK120 jest w stanie napędzić XC, ale w przypadku LCD-3 jest to praktycznie niemożliwe (podobnie zresztą jak LCD-2).

  • Gość
09-02-2014, 10:02
W sumie posłuchałbym bym tych LCD3 na majkelowym kablu. Jak one Ci szły z Sonica? Bez problemu napędzi BP LCD3?

Baele

  • 753 / 5165
  • Ekspert
09-02-2014, 10:21
Nigdy nie słuchałem LCD-3 ani na SP ani na BP. Przemek (Brodacz) może coś chyba powiedzieć jak LCD-3 grają z BP.

Jak miałem SP, to nie miałem jeszcze LCD-3.

Karol

  • 2014 / 4374
  • Ekspert
09-02-2014, 20:14
 >> kabak1991, 2014-02-09 10:02:51
W sumie posłuchałbym bym tych LCD3 na majkelowym kablu. Jak one Ci szły z Sonica? Bez problemu napędzi BP LCD3?
Kabak,
LCD-3 są łatwiejsze do napędzenia niż Hifimany HE-5LE.
Z rok czasu słuchałem HE-5LE podłączonego do BP.
Moim zdaniem nie ma się czego czepiać.
Przynajmniej mój egzemplarz jest w stanie poprawnie je napędzić.
Przedwczoraj tzn. w piątek wieczorem ponad godzinę słuchałem LCD-3 (na oryginalnym kablu) podłączonych do BP.
Na godz. 11 jest wystarczająco głośno. Od 13 robi się się pomału zbyt głośno.
Na 15 raczej długo bym nie posłucham.
Dodam, że lubię słuchać dosyć głośno z tzw. wykopem.
Szczególnie rocka. Black Pearl dale radę.
Ten, który ja posiadam z zapasem napędza LCD-3.
Z tego co wiem różnica pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami dotyczy raczej barwy, a nie mocy.
Dlatego wydaje mi się że każdy inny BP też powinien zrobić to wystarczająco dobrze.
Dla pewności jednak można dopytać samego Michała.

Samuel

  • 117 / 4043
  • Aktywny użytkownik
09-02-2014, 21:25
jak Ci Karol podeszły te lcd3? Zastanawiam się nad nimi, ale w sieci pełno sprzecznych opinii (achy i ochy, a z drugiej, że trzeba być głuchym debilem, żeby ich słuchać), a ciężko o ich odsłuch w kraju

Karol

  • 2014 / 4374
  • Ekspert
09-02-2014, 23:12
 >> Samuel, 2014-02-09 21:25:20
jak Ci Karol podeszły te lcd3? Zastanawiam się nad nimi, ale w sieci pełno sprzecznych opinii (achy i ochy, a z drugiej, że trzeba być głuchym debilem, żeby ich słuchać), a ciężko o ich odsłuch w kraju


Nie słuchałem ich jeszcze zbyt wiele.
Zależnie od repertuaru raz podobają mi się bardziej niż HE-5LE, drugi raz mniej.
Słuchawki jak słuchawki.
Myślę, że nie ma co przesadzać, że są jakoś szczególnie złe albo jakoś szczególnie wybitne.
Jeżeli ktoś lubi Hifimany to polubi i Adeze LCD-3.
Audeze grają dosyć podobnie tylko trochę bardziej podkolorowanym dźwiękiem.
Trochę też cieplejszym niż HE-5LE.
Miałem Też HE-4. Grały praktycznie identycznie jak HE-5LE.
Trzeba było tylko przesunąć potencjometr tak ze 2-2,5 godziny dalej.
W Hillmanach bas jest bardziej suchy, bardziej punktowy.
W LCD-3 bas barwą, objętością jest podobny do tego jaki mają Denony AH-D7100.
Różnica polega na tym, że w AH-D7100 bas jest mocniejszy i niżej schodzący a całościowo, ich dźwięk jest barwniejszy i bardziej "mięsisty".
Granie Denonów AH-D71000 podoba mi się bardziej niż LCD-3.
Z Hifimanami HE-5LE bywa różnie. Powiedziałbym, że na razie podobają mi się częściej niż Audeze LCD-3.
Ale granie Denonów dopóki się nie wygrzały i ja się do nich nie przyzwyczaiłem też mi się zbytnio nie podobało.
Jak LCD-3 pograją u mnie jeszcze ze 2 tygodnie to dopiero pokuszę się o takie bardziej "ostateczne" stwierdzenia.
Mam nadzieję, że się rozegrają.
Na razie maja jakby mniej wigoru w graniu niż wspomniane Denony i Hifimany.
Powiedziałbym, że grają bardzo poprawnie.
Tak bez "fajerwerków" i "czarowania".

Samuel

  • 117 / 4043
  • Aktywny użytkownik
09-02-2014, 23:18
Wielkie dzięki; znam denon7100 i he-5, więc lepiej mi to sobie wyobrazić. Najbardziej studzącym mój entuzjazm było Twoje stwierdzenie - słuchawki jak słuchawki. Ale taka chyba prawda. Myślę, że wygrzewanie zauważalnie zmieni ich brzmienie; słyszałem z wielu stron, że kabel nadaje się do wymiany; nie wiem czy używasz standardowego czy jakiegoś custom.

Karol

  • 2014 / 4374
  • Ekspert
09-02-2014, 23:49
Samuel,
Uważam, że najlepiej jest nie nastawiać się na nie wiadomo co.
Inaczej co byś nie kupił, możesz być niemile rozczarowany.
Jak nie będziesz spodziewał się "cudów" to można mieć miłą niespodziankę.
Co do kabla to kabel jest standardowy.
Jak będę miał możliwość posłuchania tych "cudowności" w dźwięku po zamianie kabla, to zamienię.
Słyszałem o zmianach kabla z miedzi o czystości 7N w Denonach AH-D7100.
Zastanawiam się na jaki? Na taki z miedzi o mniejszej czystości?
Wcześniej koniecznie należało zmieniać kable z miedzi 5N na 6N bo te dopiero grają.
W tym hobby, w tej zabawie, by zabawą pozostała, nie można dać się zupełnie "zwariować". :-)
Ja, staram się jak mogę, zachować resztki rozsądku. :-)

majkel

  • 7476 / 5944
  • Ekspert
10-02-2014, 00:07
Według mnie czystość miedzi jest relatywnie mało ważna. Liczą się jeszcze użyte dielektryki, geometria i przekroje drutów, itp. Rynek pro wychodzi z założenia, że nic więcej niż OFC nie jest potrzebne, czyli 4N.

Samuel

  • 117 / 4043
  • Aktywny użytkownik
10-02-2014, 00:14
słuszna uwaga, tym bardziej, że taki kabel 300zł nie kosztuje. Ja wielokrotnie się przekonałem na własnych uszach, że kable grają, ale to, co powiedziałeś jest zasadne - nie można dać się zwariować i robić w balona producentom cudownych kabli. Trzeba to zweryfikować samemu. Ja tak jak zaznaczyłem ja przekonałem się o poprawie dźwięku po zmianie kabla w kilku słuchawkach (he-6, hd600, shure1840 itd.). Beale ma audeze 3 i XC i twierdzi, że kable oryginalny jest do wyrzucenia, natomiast ten Majkela jest bardzo dobry i bardzo poprawia przekaz. Ja nie słuchałem, powtarzam jedynie.

  • Gość
13-02-2014, 18:52
Karol, dzięki za impresje Twoje. Dopiero teraz przeczytałem.

Karol

  • 2014 / 4374
  • Ekspert
13-02-2014, 19:17
Proszę bardzo.
Jakby co, to zawsze służę swoim subiektywnym zdaniem na temat swojego sprzętu. :-)

intuos

  • 1003 / 5944
  • Ekspert
19-02-2014, 00:29
Krzysztof M
"Pole elektromagnetyczne wokół przewodnika układa się w płaszczyźnie poziomej a nie pionowej.
Stąd po każdej stronie membrany występują na zmianę magnesy S i N. W przypadku elektrostatów to się nie dzieje.
Już pomijając, że technologia stałej polaryzacji statorów i zmiennego sygnału przyłożonego do membrany nie jest stosowana nigdzie.
W orto siły działające na membranę mają kompletnie inne kierunki niż w elektrostatach. Ruch membrany odbywa się w innej płaszczyźnie.
Wystarczy, że w ogromnym uproszczeniu membrana w ortho jest w większości "marszczona" gdy w elektrostatach jest idealnie naprzemiennie przez jeden stator przyciągana a przez drugi odpychana - wykonuje idealnie symetryczne ruchy w jednym kierunku, przetwornik sterowany jest symetrycznie, co znacząco wpływa na poziom THD, odpowiedź impulsową. A w ortho zwyczajnie napędzana jest pojedyncza cewka, tyle, że inaczej ułożona i w głównej mierze drgająca w innym kierunku, chociaż wypadkowa oczywiście w pionie też występuje.
Yamaha wyniosła to na wysoki poziom modyfikując kształt membrany w pofalowany krążek z cewką z aluminium."


Wielokrotnie o tym mówiłem. Jak nie patrzeć Krzysztofie łapiesz o co chodzi:)
Kierunek pracującej membrany widziany np na filmie spotowym Audeze to tak naprawdę jedynie wektor wypadkowy działania siły elektromagnetycznej na cewkę płaskiej membrany, której wychył w osi naszego ucha jest spowodowany naprężeniem membrany, która nie może uciec w bok, a  tam gdzie membrana może  -> czyli prostopadle do najdłuższego włókna membrany, gdzie jest możliwość materiałowa rozciągnięcia membrany.
Kształt membrany Yamahy w przeciwieństwie do typowej sinusoidy skrywa jeszcze jedną tajemnicę, której nie udało się skopiować zachodowi czy wschodowi- zależy jak patrzeć - i ma ona bezpośredni wpływ na właściwą pracę membrany :) Z racji jednak wykonania dokumentacji prototypowej nowej membrany dla drivera nie będę rozwijał tematu:) być może kiedyś ją zrealizuję.

asmagus

  • 4439 / 5493
  • Ekspert
19-02-2014, 10:27
>> intuos, 2014-02-19 00:29:16
" Z racji jednak wykonania dokumentacji prototypowej nowej membrany dla drivera nie będę rozwijał tematu:) "

Wykonujesz "tylko" dokumentację czy fizyczny prototyp również?
W ogóle, jestem pełen podziwu!



Krzysztof_M

  • 1489 / 5336
  • Ekspert
19-02-2014, 11:07
Intuos - widzę, że nie zasypujesz gruszek w popiele :-) Gratulacje, nic tak nie wzmaga świadomości mechanizmów działania jak własne próby i eksperymenty.
Miejmy nadzieje, że jakieś prototypy wykonasz i nam zaprezentujesz :-)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −