Audiohobby.pl

Ortodynamiczny świat

szwagiero

  • 2240 / 6059
  • Ekspert
01-03-2011, 10:48
Rafaell naprawdę lubię z Tobą "dyskutować"... ;)

Sim1

  • 1829 / 6021
  • Ekspert
01-03-2011, 10:56
Rafael, takie rozumowanie bierze w łeb jeśli weźmiesz pod uwagę najważniejszą rzecz którą pomijasz - membrana nie jest płaska ale jest harmonijką z falowaniem rozchodzącym się centralnie od środka do zewnątrz. Zmiana geometrii z okręgu w cokolwiek powoduje wg mnie że sposób jej pracy przestaje być przewidywalny a jej efektywne naprężenie jest nierównomierne.
W przypadku płaskiej, jak najbardziej Twoje analogie miałyby sens...

Rafaell

  • 5033 / 6054
  • Ekspert
01-03-2011, 11:23
 Dalej na PM żeby nie robić OT                              

intuos

  • 1003 / 6057
  • Ekspert
01-03-2011, 20:25
almagra,
nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt ze taki kształt powoduje zniesienie pewnych problemów , to wg mnie trzeba by to sprawdzić w modelu 3d pracy takiej membrany - ilość obliczeń związanych z uwzglednieniem nierównomiernego pola magnetycznego magnesów, które nie są symetryczne w żadnej osi oprócz pionowej  daje nam ilość obliczeń z którymi poradzi sobie super komputer - czytać hala procesorów. Nie podejrzewam by dysponowali takim zapleczem.
Wg mnie projekt jest na pałę wiedziony jedynie przeczuciem. Chciałbym się mylić, mam nadziej ze efekt pracy  będzie sensowny.

Ale wracając do membrany i jej kształtu. Gdyby gość wysiliłby się i zrobił eksperyment , zdałby sobie sprawe że membrana sie marszczy jak harmonijka a jej wypadkowa kieruje ja do przodu. Bo oto się rozchodzi ,to czy jest jajem w górę, w bok czy gwiaztką, to zjawiskiem nadrzędnym będzie jej podział, a raczej praca nad tym by był on kontrolowany.
Idę dalej: membrana w yamahah nie jest jedynie falą, w przekroju przypomina bardziej zetkę lub blachę trapezową. Została tak ukształtowana by to co wpływa na wierność przekazu-właściwa praca membrany- odbywało się w sposób przewidywalny. Faktem jest ze nie zawsze to tak pieknie wychodzi w praktyce ale jak dla mnie yh1000 jest przykladem, że wiedza = efekt. W modelu yh1000 yamaha zmniejszyła driver, zwiększyła grubość membrany między innymi po to by jej sztywność powodowała przewidywalną jej pracę= mniej miejsc na membranie które pracują w sposób niekontrolowany,niejednorodny, efekt jest słyszalny.


Ja ten projekt widze tak:

przeczucie----> robimy

a powinno być:

mamy przeczucie
badamy wiedzęe w zakresie przeczucia
robimy eksperymenty badając  zjawiska
osiągamy efekt----> robimy



Dlatego podzielam obawy Sima.



Sim1

  • 1829 / 6021
  • Ekspert
02-03-2011, 10:35
Intuos, zgadzamy się w większości tematów i szanuję Twoją wiedzę ale nadal nie zgadzamy się w kwestii pracy membrany.

Wrzuć jakieś rysunki objaśniające bo dla mnie wciąż oczywiste jest to że:

1. Membrany Yamah pracują w kierunku magnes <-> magnes, czyli góra - dół i jest to ruch bezpośrednio wywołany działaniem siły Lorentza w o tym samym kierunku a nie wypadkowa.

2. Specyficzne pomarszczenie promieniste membrany ma na celu pozostawiając ją nadal sprężystą zwiększenie możliwej amplitudy wychyleń (bo jest sprężyście rozciągalna) i być może powstają dodatkowe zjawiska podobne do działania driverów AMT. Tak że w efekcie wytwarzane jest wyższe ciśnienie akustyczne niż w płaskiej membranie.

rafaell.s.cable

  • 1166 / 5516
  • Ekspert
02-03-2011, 10:55
>> Sim1, 2011-03-02 10:35:33
Ten drugi punkt bardzo mi się podoba, sądzę również że poza efektywnością lepiej przetwarzane są poszczególne pasma no i liniowość poszczególnych segmentów w fazie jest lepsza niż napędzana siła umieszczoną w jednym miejscu przy cewce (analogia do złych ;) dynamików).

Sim1

  • 1829 / 6021
  • Ekspert
02-03-2011, 21:47
Właśnie mnie dzisiaj olśniło, że przedrostki ortho-, iso- czy omni- nie odnoszą się do równomierności pola lecz sił działających na membranę. Fostex stosował określenie regular phase, czyli coś a\'la wyrównana, regularna faza. Owe przedrostki odnoszą się do ruchu membrany, cała powierzchnia równo...
A tak a propos ;) znaczeń, za wikipedią:
"Prefix
 ortho-
   1. straight, right, proper
[...]"

czyli innymi słowy normalne dynamiki ani nie są proste ani właściwe ani poprawne... so do du^H^Hniczego ;P

rafaell.s.cable

  • 1166 / 5516
  • Ekspert
02-03-2011, 22:25
>> Sim1, 2011-03-02 21:47:23
Wypuścili w latach 70/80 takie kolumny jak Ortho ale tylko chyba 7 kompletów podobno rewelacyjne granie, żadne tam tuby czy inne pierdoły, zgodność w fazie to podstawa :)

Sim1

  • 1829 / 6021
  • Ekspert
07-03-2011, 12:56
Duplikuję tu link wrzucony przez Gustawa do innego wątku do recenzji HE-4 w Hifh Fidelity.
Nie chcę otwierać dyskusji odnośnie artykułu, jedni się zgodzą inni nie, ktoś stwierdzi że p. Pacuła się zna albo nie :) To nie jest ważne.

Co jest ciekawe (i stąd tu ten link) - widać na jednym ze zdjęć że w driverach nie ma wewnętrznych magnesów i można zobaczyć jak prowadzone są ścieżki na mylarowej (wg cytowanej za 6moons wypowiedzi producenta) membranie.

http://www.highfidelity.pl/@main-745

szwagiero

  • 2240 / 6059
  • Ekspert
07-03-2011, 14:31
Dzięki za link. Mnie ciekawi recenzja HM601 - jak się czyta polskie recenzje to każda przedstawia go zupełnie w innym świetle, oczywiście wszyscy testują na innych słuchawkach, ale to tylko dowodzi jak mylne mogą być recenzje.

Sim1

  • 1829 / 6021
  • Ekspert
09-03-2011, 00:43
W końcu wszedłem w posiadanie prajaszczura, ojca rodu, itp itd. :)
I pierwszy raz w życiu po chwili odsłuchu mogę od razu powiedzieć, że to jest dynamit nie słuchawki. Tylko prądu żrą jak żelazko, większość wzmacniaczy nie wystarczy by grały choć średnio głośno, u mnie wzmak jest podkręcony ok 4-5 razy głośniej niż przy yh-100.
Zostawiam zanętę i resztę dopiszę jak ich uczciwie posłucham.

aasat

  • 2264 / 6040
  • Ekspert
09-03-2011, 11:09
Sim1, gratuluje!

Opisz proszę jak grają czy te pady są oryginalne? wyglądają, na dobry stan

szwagiero

  • 2240 / 6059
  • Ekspert
09-03-2011, 20:07
Dołączam się do gratulacji - chyba naprawdę niebawem będzie można otwierać muzeum orto, bo koledzy w końcu zbiorą chyba wszystko co zostało wypuszczone w temacie ;))

Sim1 czekamy na jakieś porównania, do czego to gra najbardziej podobnie?

Pozdrawiam,

Sim1

  • 1829 / 6021
  • Ekspert
09-03-2011, 22:47
Zanim coś z nimi powalczę by coś uczciwie napisać to muszę zmienić wtyczkę... bo mi raz kontaktuje a raz nie. I muszą się przewietrzyć troszkę bo zatęchłe są i aż troszkę nieprzyjemnie zakładać na głowę.
Z pierwszych wrażeń to mają bardzo fajną przestrzeń, taką niewymuszoną. Chyba (tak z pamięci bardziej) na poziomie yh1k.

zibra

  • 812 / 5153
  • Ekspert
12-03-2011, 15:02
czy ktos z was mial mozliwosc sluchania audeze lcd2 czy hifiman he6 he5le? zagranicznych recenzji jest sporo a u nas nie ma zadnej osoby obeznanej z nimi? jak je mozna porownac do dynamikow? hifiman he5le nie jest jeszcze taki drogi.
The Protagonist DAC by McGyver, Black Pearl by Majkel, DT1350 by Germany, Shure SRH940 by USA:)