Audiohobby.pl

Ortodynamiczny świat

Sim1

  • 1829 / 6021
  • Ekspert
22-01-2011, 21:05
Na pewno przekłamuje :) dlatego pisałem że tylko porównawczo jest sens patrzyć na wykres (czyli jeden przebieg względem drugiego). Dodatkowo 1 rzecz zrobiłem źle... należałoby je wszystkie znormalizować na odB @ 1kHz :) bo teraz przesunięcie góra dół wynika z różnych efektywności słuchawek.
Niestety nie mam innego mikrofonu :| jedyne co mogę zrobić to przyjąć jako wzorzec wykres DT880@600Ohm np. z HeadRooma, wyznaczyć na podstawie porównania korektę wykresu i taką korektą potraktować otrzymane wyniki...

aasat

  • 2264 / 6040
  • Ekspert
23-01-2011, 16:59
Postanowiłem również porobić pomiary za pomocą programu Arta, Jako zestaw pomiarowy służyła karta Emu1212m oraz amplituner Yamaha CR-620 + jako mikrofon również Yamaha YH-100. Poniżej wykresy w których jako odnośnik posłużyły Yamaha YH-1000

1) Yamaha HP-50a (modowane)
2) Elektornika TDS-5m (modowane)
3) Yamaha YHE-50s

aasat

  • 2264 / 6040
  • Ekspert
23-01-2011, 17:00
4) Sansui SS-100
3) AKG k-340

Sim1

  • 1829 / 6021
  • Ekspert
26-01-2011, 08:31
Przymierzałem się do tego długo, zastanawiałem się jak oceniać, jak porównywać by powstało jakieś obrazowe podsumowanie ale w końcu jak zacząłem odsłuchy, wszystko straciło sens. :)
Celem jaki sobie wyznaczyłem było porównanie 2 modeli słuchawek, stawianych jako główni konkurenci: Stax SR-X i Fostex T50.
Wg opisów głównego orędownika Fostexów - użytkownika Waulta z h-f - Fostex T50, w szczególności wersja na rynek amerykański (tzw. v1), miała być pokazem możliwości orthodynamików, miała udowodnić że słuchawki z przetwornikami zbudowanymi w tej technologii potrafią grać jak elektrostaty... tylko z basem osiągalnym wówczas tylko dla dynamików. Często w związku z tym zadawałem sobie pytanie czy jest sens polować na T50 skoro to jest tylko coś co miało prezentować poziom modelu Staxa SR-X. Czy nie lepiej zakupić o wiele łatwiej osiągalne (i tańsze) czyli Staxy, skoro Fostex miał im (tylko) dorównywać?!
W końcu zdarzyła się okazja i oba modele leżały przede mną na biurku... nie jest idealnie bo SR-X to wersja mark3 czyli prawdopodobnie z połowy lat 80 podczas gdy T50v1 to lata 1978-80, ale nie ma co narzekać :).
I tu pojawił się problem... różne słuchawki to różne tory. Czy porównanie będzie uczciwe? Mam amplituner CR-2020 ale chciałem dokonać porównania lampa kontra lampa (a dokładniej hybryda kontra hybryda). Sam Sensauris nie był w stanie dorównać CRce.
W końcu i ten problem udało się w końcu też rozwiązać ;) Po pierwsze zmodyfikowałem OTL-a przez usunięcie szeregowo wpiętych rezystorów przed gniazdem słuchawkowym, uwolniło mu górę, która od dłuższego czasu wydawała mi się ścięta. Jako driver pracuje w nim Mullard ECC88. Po drugie i najważniejsze - stanął przed nim przedwzmacniacz Yamahy z ery CRek - C-4. To spowodowało że Sensauris z gałką odkręconą na max (pracując jako słuchawkowa lampowa końcówka mocy) sterowany w pełni z pre obudził się do życia w zakresie pasma, dynamiki i holografii, wznosząc się powyżej poziomu CRki.
Miałem już pełny uczciwy tor skompletowany do porównania, czyli:

Squeezebox Receiver -> CEC DX51 -> HybridAmp -> Stax SR-X mark3 (normal bias)
Squeezebox Receiver -> CEC DX51 -> Yamaha C-4 -> Sensauris -> Fostex T50v1

Zacząłem powoli słuchać, zastanawiając się co można powiedzieć o różnicach, gdzie lepiej a gdzie gorzej. No i po 3 dniach nie dało się nic mądrego wymyślić. Te słuchawki idą w takim zestawie łeb w łeb... ale to dosłownie. Rzeczywiście stawianie ich jako bezpośrednich konkurentów nie jest wyssane z palca... Fostex T50 to zrealizowana z wykorzystaniem technologii ortho brzmieniowa kopia topowych na ówczas Staxów.
Różnice jakieś są oczywiście ale przejawiają się w drobnych niuansach:
- Staxy mają gładsze brzmienie, to jest różnica gdzieś w okolicach średnicy - wysokich tonów... przekłada się to na bardziej równiejsze rozmieszczenie sceny,
która jednak jest tak samo szeroka w obu przypadkach
- T50 brzmią minimalnie bardziej szorstko w szczególności w zakresie oddawanym przez perkusję (głównie werbel) i trąbkę Tomasza Stańko, wg mnie prawdziwiej
- W związku z powyższymi wokale ze Staxów są bardziej bezpośrednie a T50 jakby za delikatną mgiełką, tu Staxy nieznacznie lepsze, choć pewności nie mam ;)

Są to tak małe różnice, że biorąc pod uwagę różne technologie i tory wzmacniające (elektrostatyczny w pełni symetryczny, ortho nie), jestem przekonany, że można dobrać tory tak, że i te różnice da się zniwelować.

Parę zdjęć by dodać kolorków poniżej ;).

Sim1

  • 1829 / 6021
  • Ekspert
26-01-2011, 08:33
.

jjurek

  • 2067 / 5988
  • Ekspert
26-01-2011, 09:15
>> Sim1

Dziękujemy za recenzję.
Masz bardzo fajny zestaw i widać, że masz własną wizję dobrego grania.
I nie wahasz się mieszać vintage ze świeżynkami :)

Na jakim przetworniku jest Twój CEC DX51 ? (było kilka wersji)
Jeśli na CS... a nie na PCM... to może być najsłabszy element toru.

aasat

  • 2264 / 6040
  • Ekspert
26-01-2011, 09:48
Sim1, dzięki za recenzję! Fajnie byłoby jakbyś zrobił jeszcze pomiar pasma tych słuchawek w programie Arta

rafaell.s.cable

  • 1166 / 5516
  • Ekspert
26-01-2011, 09:51
>> Sim1, 2011-01-26 08:31:54
No dobrze a co z basem? jakie wnioski w których słuchawkach jest lepiej kontrolowany a np. który niżej schodzi?
Czy dał byś radę zrobić także skok w bok i napisać jakieś porównanie do Sansui SS100 które znam? Rozumiem że to jednak  lampa ale jednak może jakieś wnioski się nasuną.

Sim1

  • 1829 / 6021
  • Ekspert
26-01-2011, 11:04
@jjurek
Ten CEC to mkI, przetworniki, to BB PCM1702, nie pamiętam w tej chwili czy jest ich 4 czy 2.

@aasat
Postaram się w ramach możliwości dzisiaj albo jutro wrzucić porównawczy wykres.

@rafaell
Jedne i drugie jak pisałem prezentują na ucho ten sam poziom jeśli chodzi o zejście w dół i dynamikę, SR-Xy mają ten bas minimalnie miększy ale jeśli popatrzymy na niego w kategoriach dnia codziennego czyli kontrabas, perkusja czy brzmienie innych instrumentów to chwilę trzeba się wsłuchiwać przerzucając słuchawki na głowie by zdecydować w czym różnica się przejawia. Wydaje mi się przy okazji że duża tu zasługa wzmacniacza do Staxów, nie mam na razie z niczym porównania ale wygląda że potrafi wydobyć właściwy dźwięk z elektrostatów.

Sim1

  • 1829 / 6021
  • Ekspert
26-01-2011, 23:36
Obiecany wykres. Przy tych samych założeniach - EMU 0404|USB YH-100 jako mikrofon, pełny tor wzmacniający dla obu słuchawek.

Krzysztof_M

  • 1537 / 5449
  • Ekspert
04-02-2011, 14:13
To i ja się pochwalę. Właśnie odebrałem swoje ortodynamiki. Są to Yamahy HP-2, model, który już kiedyś słyszałem. Chciałem wprawdzie czegoś więcej. Więc szukałem, pytałem .....
Ale trafić na inne ortodynamiki jest niezwykle trudno (ludzie się strasznie do nich przywiązują, czym lepszy model tym słabsza wola sprzedaży, hehe), więc się ostatecznie poddałem i stwierdziłem, że jednak kupie to co jest dostępne.

Pady są w niezłym stanie, ale trzymają się bardzo mocno i dopiero lekkie napuszczanie spirytusem osłabia klej. Najwyraźniej jest to egzemplarz dziewiczy zupełnie. Oryginalny kabelek i pewnie bez wytłumienia w środku.
Ma tez w dwóch miejscach uszkodzoną listwę na tej skórzanej szmatce. Nie mam na razie pomysłu jak to zreperować. Przy słuchaniu faktycznie to nie ma znaczenia. Jednak przydałoby się to naprawić kiedyś.

Na zdjęciach w tle czai się "konkurencja" :-) czyli Ergo AMT.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Goras

  • 20 / 5445
  • Użytkownik
04-02-2011, 15:37
>> Krzysztof_M
Przelicytowałeś mnie o 2.50, gratuluje dobrego zakupu ;) Osłuchaj się kilka dni i przekaż wrażenia jak Ci się podoba ten sposób grania :)

Sim1

  • 1829 / 6021
  • Ekspert
04-02-2011, 16:56
Te pady na jamaszkach to oryginały czy je wymieniałeś? Bo wspominasz coś o odklejaniu ich. Chyba że je tylko odkleiłeś a później umieściłeś z powrotem na swoim miejscu celem dostania się do wkrętów?

Krzysztof_M

  • 1537 / 5449
  • Ekspert
04-02-2011, 17:27
Pady oryginalne. Sprawdziłem czy da się odkleic i klej trzyma tak mocno, że rozwarstwia tą "skórę". W jednym miejscu sprawdziłem, że alkohol osłabia klej. Jednak całych padów nie ściągałem jeszcze wcale.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Krzysztof_M

  • 1537 / 5449
  • Ekspert
04-02-2011, 17:29
Goras - przykro mi, ale nie żałuję :-)
I życzę Ci powodzenia w poszukiwaniach, ponieważ nie łatwo kupić Yamahy - mało osób się z nimi rozstaje :-(
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −