Audiohobby.pl

Ortodynamiczny świat

asmagus

  • 4439 / 5606
  • Ekspert
27-10-2010, 08:58
Ortho to temat ciekawy lecz jak łatwo zauważyć powszechnie niedostępny; są legendy lecz na 1000 osób, które o nich pisze słyszała 1; na naszym forum ten współczynnik jest zdecydowanie wyższy i dobrze.

Gdyby kształt fali dźwiękowej miał znaczenie decydujące to HD 800 byłyby najlepszymi słuchawkami na świecie (włączając elektrostaty i orthodynamiki) ... może i są z tym, ze wielu z nas inne, nawet inne dynamiki podobają się bardziej.

Podobnie jest z wieloma innymi "rzeczami" w życiu; naukowcy udowadniają najdziwniejsze rzeczy a ludzie później dorabiają do tego ideologię. Co do prac doktorskich, pracuję nad własną i uwierz mi jesli w pracy jest do udowodnienia twierdzenie, że "X jest cudem" świadomy autor może udowodnić, że nim jest bądź udowodnić, że nim nie jest - co tylko zechce opiekun naukowy; jest tak bowiem nie ma idealnych rozwiązań (technicznych, prawnych, jakichkolwiek). Zatem to, ze ktoś napisał doktorat o YH1K w żaden sposób nie potwierdza, że są wyjątkowe.

Nie twierdzę przy tym, ze nie są - jak wiesz nie dane było mi ich słyszeć jednak od jakiegoś czasu nie szukam nirwany. Zapewne da się lepiej niż moje D7000 z Meierami jednak jest to dla mnie już ten poziom, gdzie słuchanie muzyki sprawia niesamowitą przyjemność. Czas zajmuje mi teraz słuchanie i poszukiwanie muzyki.

Chciałbym poznawać topowe technologie, chciałbym usłyszeć Orfeusza i yh1K, dla zaspokojenia ciekawości.

Reasumując mój chaotyczny wywód - można udowodnić że dana technologia jest dobra i można udowodnić, ze jest zła; nie decyduje to jednak o wartości produktu dla końcowego usera bowiem każdy z nas ma inne potrzeby i przekonania. Szanujmy swoje poglądy a forum traktujmy nie jak pole walki a miejsce gdzie możemy poszerzać swoje horyzonty.

Krucjaty są mocno przereklamowane :)

szwagiero

  • 2240 / 6059
  • Ekspert
27-10-2010, 10:22
>> Rafaell, 2010-10-26 20:57:40
>A ja te prawie wszystkie słuchawki słuchałem i wiem że tak podpięte z biegu nie zagrają.

>Liczy się NAJSŁABSZY ELEMENT W TORZE oraz KONFIGURACJA TORU

>Skoro przerabiał AKG K1000 i nie wycisnął z nich wszystkich soków to Franek Pompka, polecam Sachu konsultacje >laryngologiczne u Piotra Ryki

Rafaell a Ty jesteś jak zawsze przekonany o tym, że słuchałeś danych słuchawek na maksymalnie dobrze skrojonym dla nich torze? Rozumiem, że takich YH1000 również słuchałeś w torze przystosowanym dla nich i możesz się na ten temat wypowiadać jak guru? Druga sprawa, żeby coś zrozumieć w dźwięku takich np. ortho albo staxów trzeba się przestawić mentalnie z dynamików, trzeba się wgłębić w brzmienie i dać sobie czas na przystosowanie słuchu, a nie jest to możliwe w ciągu jakiegoś tam koleżeńskiego odsłuchu na szybko. Więc z łaski swojej nie wypowiadaj się kategorycznie w tematach o których niewiele wiesz, choć może Ci się tak wydawać!

Rafaell

  • 5033 / 6054
  • Ekspert
27-10-2010, 11:05
>> szwagiero, 2010-10-27 10:22:48

Rozumiem, że takich YH1000 również słuchałeś w torze przystosowanym dla nich

No właśnie intuos się kokosi do tego Krakowa jakby faktycznie chciał coś przed nami ukryć z tym najlepszym na świecie torem do Yamah YH-1000.

Ja nie zamierzam się przestawiać mentalnie do dźwięku bo on dla mnie jest najważniejszy a nie słuchawki; zawsze interesował mnie dźwięk najwierniejszy temu na żywo-nic nie poradzę tak mam i mechaniczną muzykę traktuję jako erzatz (to taka herbata z marchewki pita przez ludzi podczas ostatniej wojny).

Daj mi płytę obojętnie z CD czy winyla żebym tak samo jak po koncercie live chodził później pozytywnie nabuzowany z tydzień do przodu. Słuchanie obojętnie czy na słuchawkach czy na kolumnach przypomina mi palenie papierosów. Łaknienie musi być co chwila gaszone nowym papierosem bo głód nikotynowy zostaje zaspokojony tylko na chwilę.

Wyobraź sobie jak to cholernie trudne; idę do już całkiem przyzwoitego studia nagraniowego mają tam już na prawdę bardzo dobre urządzenia np DAC firmy Weiss czy mikrofony DPA i słyszę te same instrumenty przez super krótki tor jeszcze nawet nie nagrane na komputer i moje ucho jest smutne, dźwięk jest wykastrowany fakt może i delikatnie ale dla mnie dalej to przepaść nie do odrobienia

szwagiero

  • 2240 / 6059
  • Ekspert
27-10-2010, 11:14
>> Rafaell, 2010-10-27 11:05:26

Ale ja nie twierdzę, że nie jest tak jak piszesz z muzyką na żywo vs muzyką przepuszczoną przez sprzęt - to oczywiste i tego nikt nie przeskoczy!

Co do ortho po prostu jedni uważają, że są one naturalniejsze i bliższe temu, co słyszą na żywo, inni uważają inaczej... Jeśli nie słyszysz tego, co jest w dźwięku np. średnicy na ortho to trudno i wszystko jedno do czego je podłączysz i tak nie usłyszysz, tym bardziej w warunkach odsłuchu na słuchawkowym spotkaniu. Weź sobie pod uwagę fakt, że zupełnie inaczej słucha się w domu, kiedy jesteś zrelaksowany i możesz wgłębić się w muzykę, a zupełnie inaczej na takim spotkaniu, gdzie jesteś pod wpływem jakiś tam emocji, jesteś bardziej pobudzony itd itp. To samo dotyczy koncertu, tam również na Twoje odbieranie muzyki ma wpływ wiele pobocznych spraw, które wpływają na Twoją psychikę i fizyczność. Tak więc szukanie tego samego jak to określiłeś "pozytywnego nabuzowania" po koncercie w świecie muzyki odtwarzanej przez sprzęt to według mnie poszukiwanie nierealnej utopii.

Rafaell

  • 5033 / 6054
  • Ekspert
27-10-2010, 11:34
>> szwagiero, 2010-10-27 11:14:02

Przykra sprawa ale słuchawki powinny mieć całe pasmo OK co z tego że np. AKG K340 (sory-nie orto) ma bardzo fajna górę jak średnica i dzwoniący bas już potrafi mocno zniechęcić (oczywiście za te 300-400zł to bardzo fajne słuchawki ale raczej tylko do klasyki).


>Weź sobie pod uwagę fakt, że zupełnie inaczej słucha się w domu, kiedy jesteś zrelaksowany i możesz wgłębić się w muzykę, a zupełnie inaczej na takim spotkaniu, gdzie jesteś pod wpływem jakiś tam emocji, jesteś bardziej pobudzony itd itp.

No cóż dobra muzyka i perfekcyjny dźwięk mnie tak wciąga że potrafię się wyłączyć. Poza tym spotkania wyglądają tak że po 30 minutach całe towarzystwo gada o dupie maryni lub uprawia swoją politykę marketingu a mało kto słucha-tym ostatnim jeszcze słuchającym bywam najczęściej ja :)

Dla tego 2 góra 3 osoby na spotkaniu to moim zdaniem optimum.

Jeśli mogę coś polecić to docieranie ostatnie pół godziny na spotkanie na własnych nogach. Intensywne natlenienie organizmu robi cuda z naszymi uszami-naprawdę!  

Rafaell

  • 5033 / 6054
  • Ekspert
27-10-2010, 11:37
=>>> szwagiero, 2010-10-27 11:14:02

>Tak więc szukanie tego samego jak to określiłeś "pozytywnego nabuzowania" po koncercie w świecie muzyki odtwarzanej przez sprzęt to według mnie poszukiwanie nierealnej utopii.  

per aspera ad astra                              

nano

  • 9079 / 5149
  • Ekspert
27-10-2010, 11:55
witam
bo dlugim okresle sluchania muzy :-)  :-) zart ......

mialem okazje posluchac tak tu wychwalanej yh-1000 na wzmaku lehmann cube audio   i porownac z moim hifiman he5
( yamaha mial tyko wymieniony kabel )

na razie tak w skrocie

yamaha ma lepszy bas ! na 100% !!
  poza tym wsio do kitu   moze to ze nie byl zmodowany  nie wiem . Na
hifiman brzmi wszystko duzo lepiej naturalniej  a przede wszystkim  DOKLADNIEJ  

yamah jakby filtrowala przekaz
to na razie tyle

fallow

  • 6457 / 6027
  • Ekspert
27-10-2010, 11:58
Intuosa i Aasata chyba zaraz szlag trafi :)) A moze nie :) ?

szwagiero

  • 2240 / 6059
  • Ekspert
27-10-2010, 12:03
nano słuchałeś yh-1000 czy yh-100 tak jak napisałeś mi na PW?

Druga sprawa - czym kolega napędza yamahy, słuchaliście ich tylko z lehmana?

Trzecia sprawa - jakie było źródło?

nano

  • 9079 / 5149
  • Ekspert
27-10-2010, 12:04
yh-100 !!  sorry

nano

  • 9079 / 5149
  • Ekspert
27-10-2010, 12:07
cd player  NAD    --   yazz   soul    klassik
yh-100    sorry  nie mozn edytowac postow
tylko  jeden milismy    wzmacniacz sluchawkowy  lehmann cube audio  (  normalne wzmzniacze  marantz , nad nie wyrabialy )

szwagiero

  • 2240 / 6059
  • Ekspert
27-10-2010, 12:09
No, to teraz już wszystko wiemy... dzięki za info w tej sprawie. Nie twierdzę, że HE5 nie mogą być lepsze, natomiast wiem, jak grają YH100 bez moda i są to najgorzej grające na starcie Yamahy ze wszystkich (a trochę ich słuchałem). Tym bardziej że piszesz tutaj o przejrzystości i dokładności, YH100 bez odpowiednich zabiegów mają muła i są ciemne oraz mało przejrzyste. Polecam odpowiedni mod + rekablowanie porządnym kabelkiem najlepiej srebrem. Druga sprawa - napęd - jak to pisze Gustaw "Niestety..." :) Za mało pary w związku z tym wrażenia "wad" fabrycznych YH100 jeszcze bardziej się potęgują :) To tyle mojej diagnozy ;))

nano

  • 9079 / 5149
  • Ekspert
27-10-2010, 12:16
oki    jasne

intuos

  • 1003 / 6057
  • Ekspert
27-10-2010, 12:24
jedno 0 a tyle roznicy :)))...

yh1000 jak dla mnie to zupelnie inne sluchawki niz reszta rodziny. Jest w nich wszystko co ma yh1 yh2 yh3 yh100 razem wziete, ale tez wszytko czego tamte nie maja. Ja to nazywam magia, inni nazaywaja srednica. Sa magiczne.

Rafaell,

Byl moment kiedy mialem zamiar wybrac sie do Krakowa, min. dla Piotra. Nastapil jednak pewien incydent, który zmienil moje podejscie. Widzisz nie jestem ciekaw tego co u Piotra uslysze- mowa o sprzecie. Natomiast jezeli Piotr bedzie chcial wpasc , nie widze problemu.
Jakis czas temu proponowalem odsluchy u siebie w Wawie. Paru skorzystalo, na reszcze juz mi nie zalezy, co nie zmienia faktu ze darze ich forumową sympatią.
Nie czuje potrzeby udowadniania czego kolwiek, duzo bardziej wole ugoscic tych, ktorzy sa otwarci na nowe brzmienie i faktycznie poza tak cenna  ciekawoscia nie ma w nich faryzeuszowskiej obłudy. Ostatnie slowa nie są kierowane pod rzadnym adresem.
Mam na glowie pare rzeczy, audio rowniez i forum jako takie przestało mnie interesowac, tym bardziej ze po za nim dzieje sie duzo wiecej, duzo ciekawiej, duzo prawdziwiej, i bez zbednych kołek wspolnej adoracji. Ostatni argument spowodował, że bardzo rzadko zaglądam na strony AH.

nano

  • 9079 / 5149
  • Ekspert
27-10-2010, 12:32
z innej beczki

do ortodynamikow  tylko do nich  !

jaki  wzmacniacz  polecacie  powiem tylko ze sluchalem na takich

laki..   ,   matrix-m stage  , hifiman ef2  i ef5   ,   lehmann klon .  lehman cube aidio orginal

na jakos nie  moge powiedziec na zadnych z tych ze jeden z nich bylby calkowitym faworytem

dzieki