Audiohobby.pl

Ortodynamiczny świat

Sim1

  • 1829 / 6023
  • Ekspert
29-03-2010, 22:14
Pozwolę sobie wrócić do niecekawego tematu pracy membrany w słuchawkach ortho.

Yamaha ma ciężki do ogranięcia kanciatym rozumem ;) okrągły magnes... mam nadzieję, że ktoś się zlituje i popchnie temat.

Ale w tzw. międzyczasie przyglądnąłem się konstrukcjom Fostexa, które są proste i przejrzyste.
Na pierwszym obrazku jest  opis działania z ulotki reklamowej SS-100, na drugim umieszczane już tu zdjęcie bodajże NAD-ów zbudowanych o ten sam driver (czyli na zdjęciu widać "implementację" schematu z ulotki SS-100).
Coś tam wspominają o zasadzie lewej dłoni (Fleminga) ;) i... właśnie taka membrana gdzie proste odcinki cewki ułożone są dokładnie między szczelinami magnesów podpowiada jednoznacznie... Ten driver pompuje równomiernie całą membraną bez żadnych kombinacji, równo całą powierznichą w kierunku magnes <-> magnes... czyli u Fostexa jest wszystko proste, słońce krąży wokół ziemi. Czy się mylę?

Dla uzupełnienia:
link do opisu drivera T50 -> http://wiki.faust3d.com/wiki//images/0/08/FostexBrochure-1_Page_2.jpg
oraz link do całości ulotki o SS-100 ->http://wiki.faust3d.com/wiki//images/c/cd/SS-100_2.jpg

Dawid-SS

  • 325 / 5651
  • Zaawansowany użytkownik
29-03-2010, 22:27
Jakimi wzmacniaczami można zasilać orto? Nic się nie stanie jak będe zasilał go holdkiem moonem lub sohą ??

aasat

  • 2264 / 6042
  • Ekspert
29-03-2010, 22:47
Dawid-SS

Dawid nic się nie stanie, co najwyżej nie zagrają tak jak mogłyby najlepiej. Z ortho sprawdza się dobry OTL

Sim1

  • 1829 / 6023
  • Ekspert
30-03-2010, 00:38
Ostatni odcinek odysei po driverach ortho :)

Drivery yamahy (i inne o spiralnych ścieżkach jak PMB, Fostex T10, T20v1, T20v2 i podobne) są zbudowane w dość specyficzny sposób.
Membrana yamah zawiera 4 sekcje, każda "nawinięta" w przeciwnych kierunkach (tu widać sekcje na ulotce -> http://wiki.faust3d.com/wiki//images/a/ac/YH-1-2-3_page_2.jpg), odpowiadają one prostym odcinkom ścieżek u Fostexa.
Magnesy są wytwarzane w tak sprytny sposób, że każdy w uproszczeniu można powiedzieć składa się 5 współśrodkowych pierścieniowych magnesów (odpowiednik prostych stabek u Fostexa), tak że środek każdej z tych 4 sekcji cewki membrany analogicznie ja u Fostexa ustawiony jest pod szczelinami pomiędzy 5-cioma "perścieniami" magnetycznymi. Dodatkowo by zwiększyć efektywną powierzchnię membrany i amplitudę wychyleń (unieruchomiony centralny punkt membrany mocno ją ogranicza) cała powierzchnia jest pofalowana (tu zdjęcie membrany YH-1000 -> http://wiki.faust3d.com/wiki//index.php?title=Image:YH-1000_p4.jpg). Efekt jest analogiczny, membrana pracuje całą powierzchnią w kierunku magnes <-> magnes.

Żeby było zabawniej ;) taka membrana pracuje praktycznie tak jak ostatni przełomowy wynalazek Sennheisera zastosowany w HD800 bo skoro środek jest nieruchomy to membrana efektywnie nie jest pełnym kołem a pierścieniem.

intuos

  • 1003 / 6059
  • Ekspert
30-03-2010, 01:59
>> Sim1, 2010-03-29 22:14:02

en driver pompuje równomiernie całą membraną bez żadnych kombinacji, równo całą powierznichą w kierunku magnes <-> magnes... czyli u Fostexa jest wszystko proste, słońce krąży wokół ziemi. Czy się mylę?

niestety ale informacja jest zbyt uproszczona , czytaj podana dla kupujacego a nie dla inzyniera.
To co zachodzi w membranie fostexa to obrot membrany miedzy szczelinami- zwija sie jak harmonijka.
To co mowia o ruchu od magnesu do magnesu to z lekka bzdura- bo mowia o ruchu wektora wypadkowego wynikajacego z przesuwu poziomego i sil napinajacych membrany. W przeciwienstwie do elektrostatow, nie mamy zmiennej biegunowosci magnesow, zarwno z jednej jak i z drugiej strony sa one ustawione tymi samymi biegunami. Trzeba wyjasnic ze driver ortho pracuje dipolowo, czyli dokladnie w tym samym momencie tworzy fale dwukierunkowa, bez opoznien(klania sie zabawa z pochlanianiem fali przeciwnej). To co sie dzieje w ukladzie fostexa to obrot membrany w pasmach sciezek diagramu. Wynika on z braku mozliwosci przeskoczenia miedzy magnesami w poziomie, a nie w pionie. Najzwyczajniej w swiecie membrana sie skreca miejscowo.

Sim pociagne temat ale chyba po swietach, bo trzeba by wykonac troche rysunkow.
pozdrawiam

intuos

  • 1003 / 6059
  • Ekspert
30-03-2010, 02:01
Sim ruch membrany miedzy powierzchniami jest tylko i wylacznie w elektrostatch, gdzie zachodzi na plaszczyznach elektrod zmiana polaryzacji.

NIE MA RUCHU PIONOWEGO W KONSTRUKCJACH ORTHO.
RUCH PIONOWY JEST WEKTOREM WYPADKOWYM.

intuos

  • 1003 / 6059
  • Ekspert
30-03-2010, 02:07
driver dynamiczny dziala na zasadzie takiej ze cewka miedzy dwoma magnesami, czasami jednym jest wyrzucana do przodu i do tylu, lecz to co najwazniejsze magnes w dynamikach ma inny kierunek. Prosze popatrzec na senheisera 800. Super cienka cewka jest wyrzucana z magnesow ,a nie chodzi miedzy nim, od jednego do drugiego. W ortho magnes ma ulozenie o 90 stopni inne, co oznacza ze membrana ucieka z miedzy dwoch magnesow. Niestety z powodu jej napiecia i zamocowania moze sie jedynie marszczyc i tak naprawde tworzy sie aircondenser.

prosze nie wprowadzac ludzi w blad piszac jedynie na podstawie ulotek, ktore maja tyle wspolnego z inzynieria co nic.

intuos

  • 1003 / 6059
  • Ekspert
30-03-2010, 02:09
no to moze jednak poczekamy z inzynieryjnymi info ;)

aasat

  • 2264 / 6042
  • Ekspert
30-03-2010, 09:32
Intuos, dzieki za wyjaśnienie, jakbyś to jeszcze przestawił łopatologicznie na rysunkach to byłoby super

Sim1

  • 1829 / 6023
  • Ekspert
30-03-2010, 13:26
>> intuos, 2010-03-30 02:07:17
Moje wnioski nie były powtórzeniem ulotek, lecz efektem przemyśleń opartych o szczątkowe informacje z ulotek oraz konstrukcji konkretnych driverów, ich membran, układu ścieżek, kierunku przepływu prądu przez ścieżki cewki i biegunowości i układu magnesów i oddziałujące tam siły.
Na ten moment przy moim nieimponującym stanie wiedzy nie widzę podstaw fizycznych do wyjaśnienia zjawiska marszczenia się. Fizycznie rzecz biorąc marszczenie się powoduje wywołanie po jednej stronie membrany równocześnie ciśnienia i podciśnienia (akustycznego) które się zniesie zanim wyjdzie na zewnątrz drivera co wg mnie wygeneruje tylko szelest a nie dźwięk.
Z zainteresowaniem czekam na dyskusję ;), nie będę się upierał przy swoim jeśli zostanie wykazane że wymyśliłem jakąś głupotę. Jak widzisz mimo tezy że wcale tak nie jest doszedłem do wniosków że dzieje się to co opisałem.

intuos

  • 1003 / 6059
  • Ekspert
30-03-2010, 14:30
Sim pokaze rysunki i wszystko bedzie jasne ;)
a prosze o czas.


pozdrowienia dla orthomaniakow

Sim1

  • 1829 / 6023
  • Ekspert
30-03-2010, 15:26
Spoko, poczekam cierpliwie :). To nie wyścigi ani spór kto ma lepszą rację ;) a po prostu chęć uczciwego i obiektywnego rozłożenia tematu na czynniki pierwsze.

Brestinder

  • 222 / 5650
  • Aktywny użytkownik
01-04-2010, 23:46

Brestinder

  • 222 / 5650
  • Aktywny użytkownik
02-04-2010, 11:10
nawet jezeli doszlo do takzwanego zartu prima aprilisowego, musze przyznac ze podzialalo to na moja wyobraznie, jak kiedys dorwe ktores z glosnikow tej firmy nie omieszkam sprobowania zrobienia orto k1000

Sim1

  • 1829 / 6023
  • Ekspert
02-04-2010, 13:02
Nie musisz czekać na głośniki tej firmy :). To nie są ortho lecz normalne wstęgowce (ribbon drivers) dostępne w wielu innych konstrukcjach głośnikowych lub jako osobne przetworniki. Z pozoru wygląda, że zasada działania ta sama ale jednak trochę inaczej pracują.