Audiohobby.pl

Czy takie coś wygląda kiczowato?

tomant

  • 71 / 5840
  • Użytkownik
04-01-2009, 00:31
Mam problem natury estetycznej. Jestem w trakcie prac nad lampowym przedwzmacniaczem gramofonowym. Równolegle do elektroniki zajmuję się wyglądem (m.in. obudową). Jestem zwolennikiem prostych nienarzucających się rozwiązań. Jestem przeciwnikiem kiczu i tandety jaką widać w designie niektórych współczesnych urządzeń audio.
Zawsze jak patrzyłem na zdjęciach na podświetlane od spodu LEDem lampy, wydawało mi się to strasznie zalatujące kiczem. Przecież lampy same z siebie ładnie świecą ;). No ale ...

Dla zabawy bardziej niż dla czegoś innego podświetliłem sobie lampki od spodu ledami w różnych kolorach. No i do cholery jasnej spodobało to mi się do tego stopnia, że chcę to tak zostawić.

Po co ten wątek? Mam prośbę: WYBIJCIE MI TO Z GŁOWY !!! Albo potwierdźcie że nie jest to takie brzydkie. Żona chce bym zostawił podświetlone...
Obudowy jeszcze nie ma ale projekt już powstaje. Jak zrobię renderingi to tutaj zamieszczę. Temat powieliłem też na AS.

http://audionote.pl

__kot__

  • 724 / 5896
  • Ekspert
04-01-2009, 00:38
>> tomant, 2009-01-04 00:31:26

Fajne :)

__kot__

  • 724 / 5896
  • Ekspert
04-01-2009, 00:40
A jeśli Tobie się podoba (no i żonie) to chyba "pozamiatane", prawda ? ;)

Rafaell

  • 5033 / 5891
  • Ekspert
04-01-2009, 00:40
Zgaś światło i posłuchaj przy tak oświetlonej  lampie w nocy muzyki z 30 minut. Mnie osobiście wręcz wkurzają takie wynalazki świecące jak laser u rycerzy z gwiezdnych wojen-to wali mocno po oczach. Swego czasu zalepiłem papierem taka diodę wynalazek-koszmarek brrry

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Żyłem zaczarowany, uwieziony w jakimś ciele i w pokorze jakiejś duszy...

                      J L Borges

pawcio

  • 167 / 5882
  • Aktywny użytkownik
04-01-2009, 00:54
zwiększ żarzenie do 20V to będzie walić pomarańczowym po oczach :)
nie podoba się.

Bacek

  • 2366 / 5890
  • Ekspert
04-01-2009, 01:15
Nie wiem czy widziałeś nowe MacIntoshe ale jak jak nie to pewnie byś się zakochał :) Tylko oni bodajże promują zielone diody.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2366 / 5890
  • Ekspert
04-01-2009, 01:18
Niebieski to nie mój ulubiony kolor ale ja bym nie poszedł na coś takiego z powodów o których pisał Rafaell. Nawet jak montowałem ledy sygnalizujące zasilanie to ścinałem im jasność na tyle żeby po oczach nie dawały.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

chrees

  • 1653 / 5894
  • Ekspert
04-01-2009, 01:31
"WYBIJCIE MI TO Z GŁOWY !!!" ---> Proszę bardzo: OHYDA do KWADRATU! ;>>>


-------------------------------------------------------------------------------
Obcych ksiąg nie czytajcie. Czego nie wiecie - Księdza pytajcie.
.
Obcych ksiąg nie czytajcie. Czego nie wiecie - Księdza pytajcie.

Cervantes

  • 398 / 5897
  • Zaawansowany użytkownik
04-01-2009, 09:50
No właśnie  czy ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć po co są LEDY we zmakach. Przecierz słyszę czy gra czy nie gra. : ) A już najlesze to są ledy sygnalizujące włączenie lampówki : )

.............................
no box is best box
.............................
When the Last Tree Is Cut Down, the Last Fish Eaten, and the Last Stream Poisoned, You Will Realize That You Cannot Eat Money

tomant

  • 71 / 5840
  • Użytkownik
04-01-2009, 11:58
Dziękuję za wpisy.

Jednak większość jest na nie :). Ale opieracie swoją opinię na podstawie zdjęcia czy widzieliście takie coś na żywo? Ja Maca z podświetlanymi na zielono lampkami widziałem tylko na zdjęciu - no i nie spodobało się. Jak podświetliłem swoje lampki na zielono to też mi nie podeszło. Ciekawy efekt jest jeszcze z podświetleniem na czerwono.  Oczywiście że nie każdy lubi niebieski - wielu kojarzy się z kiczem i chińskim designem. Bo rzeczywiście zalew niebieskiego światła w urządzeniach audio to aktualnie plaga. No ale cóż takie czasy - może trwa nadal fala związana z mimo wszystko niedawnym wprowadzeniem niebieskiego koloru do technologii LED?

Zupełnie inna sprawa to po co w ogóle to podświetlanie. Na pewno nie po to by sygnalizować że urządzenie już działa. To typowo designerski efekt (czy ozdobny to już kwestia gustu). Wiecie ja najpierw chciałem wpakować lampy do wnętrza obudowy by były ukryte. Potem stwierdziłem że jednak je wystawię. Potem to nieszczęsne podświetlenie. Jestem naprawdę wewnętrznie rozdarty. Trudno mi przyznać się nawet przed samym sobą że to mi się podoba, z drugiej strony wiem że zalatuje to ... (pominąłem wyraz by nikogo nie urazić). Naturalne żarzenie lamp ECC83 jest bardzo słabe - w dzień prawie nic nie widać. A chciałbym żeby jednak tam coś się żarzyło. Zewnętrzny zasilacz na lampie prostowniczej będzie już naturalnie się świecił - bo lampki tam zastosowane są prawie jak żarówki ;).

To niebieskie podświetlenie ze zdjęcia było robione w nocy i wcale nie jest takie oczojebne. Ten efekt powstał w aparacie. Zawsze można zastosować większy rezystor i zmniejszyć prąd płynący przez LEDa. Chyba zrobię jednak to w taki sposób, że będzie regulacja intensywności podświetlania + możliwość całkowitego odłączenia. Wilk syty i owca cała :). Z tym że będę musiał zrobić osobny układ zasilania. Dotychczas brałem napięcie z obwodu żarzenia.

http://audionote.pl

ahaja

  • 513 / 5897
  • Ekspert
04-01-2009, 12:35
Elegancja jest raczej dykretna. To podobne do cygańskich domków przy wjeździe do Konina ...
Nie podoba mi się.
K

Detektyw Kwass

  • 7851 / 5855
  • Ekspert
04-01-2009, 14:36
Moim zdaniem to masakra dla oczu. Nie jestem zwolennikiem podświetlania lamp w jakiejkolwiek postaci ale jeśli ktoś już nie może wytrzymać to może pokombinować z jakimś ciepłym barwowo podświetleniem, np. pomarańczowym? Pomarańczowe LED-y a może niedożarzone żaróweczki, bo ja wiem...

Jeżeli chodzi o kolor niebieski to rad bym zobaczyć jedynie porządnie udawany "blue glow" ale to trzeba by pewnie użyć jakich laserów, rzucających plamki światła w odpowiednich sektorach bańki i żeby w dodatku światło "osiadało" tylko na szkle. :) Można by podziwiać sam majstersztyk realizacji - bo to niełatwa sprawa.

--
There are 10 kinds of people: those who understand binary and those who don\'t.

Dudeck

  • 5101 / 5862
  • Ekspert
05-01-2009, 12:24
Tak - zdecydowanie ( dla mnie ) .

Ged

  • 1715 / 5896
  • Ekspert
05-01-2009, 13:17
Jest taki wzmacniacz lampowy Fatman, który ma podobne (jak sądzę) podświetlenie lampy. Dla mnie jest OK. A same lampy słabo świecą. Jeśli słuchasz w dzień - taki efekt może być fajny, ale jeśli w nocy - jest zdecydowania za mocno. Ja raczej wyłączam podświetlenie w odtwarzaczu niż szukam jakiś dodatkowych lampek :)

Detektyw Kwass

  • 7851 / 5855
  • Ekspert
05-01-2009, 15:49
Tyle że ów Fatman to jeden z GADŻETÓW do iPoda, zatem rzecz adresowana do nastolatków w hecnych portkach, uczesanych na smalec lub spódniczkach niezasłaniających półdupków (+ majtki "procka"), słowem "targetu" o wzroku przystosowanym do przebywania w zadymionych, i niebiesko-migająco oświetlonych, śmierdzących dymem pomieszczeniach znanych pod nazwą "klub".

A tu na forum są chyba normalni ludzie?

--
There are 10 kinds of people: those who understand binary and those who don\'t.