Audiohobby.pl

Końcówki przewodów głośnikowych.

Dudeck

  • 5101 / 5921
  • Ekspert
19-12-2008, 11:17
Z iloma ludźmi się spotykam z tyloma rodzajami opcjami mam do czynienia - lutować końcówki przewodów czy nie lutować ?
Jedni i drudzy na potwierdzenie swoich tez mają po kilka argumentów od ręki - od stanowczego nie po absolutne tak ( i najlepiej srebrem go ) .
?

Arek_50

  • 1130 / 5956
  • Ekspert
19-12-2008, 13:34
A ja uzywam srebrnych kabli ktore sa wlutowane prawie ze do plytek koncowki :).

Niezastapione hard corowe rozwiazanie.Do kolumn tez polecam.

AlexE

  • 13 / 5718
  • Nowy użytkownik
21-12-2008, 10:27
polaczenia zaciskane sa lepsze od lutowanych, mniej przejsc metal-inny metal. Klopot jednak z nimi jest taki ze jesli faktycznie ma byc lepiej nalezy je zaciskac odpowiednimi narzedziami, kombinerki/imadlo to nie jest rozwiazanie

pozdrawiam :)
Alex

Detektyw Kwass

  • 7851 / 5914
  • Ekspert
21-12-2008, 11:53
W samym wzmacniaczu masz conajmniej kilkanaście (licząc tylko te, przez które biegnie sygnał) złącz metal-metal w postaci lutów, które to luty w dodatku są stopami (to dobrze czy źle)? Dlaczego akurat na tym ostatnim ma nam szczególnie zależeć?

Oczywiście można pozamieniać wszystkie luty w całym torze (źródło, wzmacniacz) na owijane: http://en.wikipedia.org/wiki/Wire_wrap
Serdecznie polecam ;)

--
There are 10 kinds of people: those who understand binary and those who don\'t.

AlexE

  • 13 / 5718
  • Nowy użytkownik
21-12-2008, 14:49
> W samym wzmacniaczu masz conajmniej kilkanaście (licząc tylko te, przez które biegnie sygnał) złącz metal-metal w
> postaci lutów, które to luty w dodatku są stopami (to dobrze czy źle)? Dlaczego akurat na tym ostatnim ma nam
> szczególnie zależeć?
nic takiego nie napisalem. Pytanie brzmialo "ktore polaczenie jest lepsze" - wiec dalem na nie odpowiedz.


pozdrawiam :)
Alex

ciasteczkowypotwor

  • 312 / 5916
  • Zaawansowany użytkownik
21-12-2008, 17:26
Najlepsze jest lutowane,  dobrze polutowane. Gdyż zaciskane połączenia na skutek złącz metal-metal za pomocą elektrolitów śniedzieją... A w połączeniu lutowanym tego nie masz. W owijanie kiedyś się bawiono, bo nie było złącz. teraz do tego mamy złącza. Lutowanie srebrem, to trochę pic na wodę - jakoś mi się nie widzi lutowanie kabelka 2,5mm2 palnikiem i kwasem...

AlexE

  • 13 / 5718
  • Nowy użytkownik
21-12-2008, 20:51
> Najlepsze jest lutowane, dobrze polutowane. Gdyż zaciskane połączenia na skutek złącz metal-metal za pomocą
> elektrolitów śniedzieją... A w połączeniu lutowanym tego nie masz.
a mozesz wyjasnic dokladniej co jest elektrolitem i jakiego typu reakcje zachodza? Bo mnie sie zawsze wydawalo ze polaczenie zacisniete to 2 styki metal-inny metal mniej. Tzn. zacisniete to metal1-metal2 a lutowane to metal1-lut i lut-metal2, dodatkowo lut ma zwykle wyraznie gorsza przewodnosc niz 2 przewodniki ktore laczymy

Zawodowo mam dosc czesto stycznosc z dosc sporymi pradami (100-200A DC) i tam polaczenia sa zazwyczaj zaciskane lub skrecane (trzeba uwazac na rodzaj srub, podkladek, nakretek - jak sie da np. stalowa srube zamiast mosieznej albo czegos nie dokreci to szybko mamy usterke bo polaczenie sie przegrzewa etc).


pozdrawiam :)
Alex

Dudeck

  • 5101 / 5921
  • Ekspert
22-12-2008, 17:46
Hmm , zastanawia mnie jedna rzecz - nikt tutaj nie mówi o zwiększeniu efektu "kondensatora" poprzez dokonanie zalutowania końcówek kabli ?

josef

  • 536 / 5956
  • Ekspert
22-12-2008, 17:56
rozwiń swą myśl
jeśli nawet zalutowanie zwiększy (zmniejszy?) pojemność to będą to pF

Conto Usuniente

  • 755 / 5630
  • Ekspert
22-12-2008, 18:08
z lutowaniem jest jeden problem

jest seriously uncool, po prostu - "kto ma luty temu wiszą gluty"

-------------------------------------------------
hmmm...

Dudeck

  • 5101 / 5921
  • Ekspert
22-12-2008, 18:21
Na ten temat rozmawiałem swego czasu z gościem , którego sprzęt pod względem ceny mógł konkurować z kamienicą , w której był ulokowany :) .
A chodziło mu mniej więcej o coś takiego jak : lutowanie końcówek przewodów głośnikowych owocuje : zwiększeniem pojemności przewodu a co za tym idzie w konsekwencji zwiększeniem wpływu na ogólną impedancję i stratność przewodu jak też i spowodowanie tym strat pojemnościowych prądu ( tym wyższe im wyższe są przenoszone częstotliwości ) ; zwiększenie indukcyjności czyli zwiększenie adekwatnie do tego tłumienia wyższych pasm dźwięku a także spowodowanie przesunięć fazowych .

Arek_50

  • 1130 / 5956
  • Ekspert
23-12-2008, 14:05
Zmierz pojemnosc i porownaj,nic takiego nie zachodzi.

Detektyw Kwass

  • 7851 / 5914
  • Ekspert
23-12-2008, 14:29
Z jakiego niby powodu miałaby się zwiększyć pojemność (uniemożliwiając bezpośredni odbiór stacji FM na samym wzmacniaczu z głośnikami :P) i indukcyjność?

--
There are 10 kinds of people: those who understand binary and those who don\'t.

Dudeck

  • 5101 / 5921
  • Ekspert
23-12-2008, 17:09
Czyli to kolejny mit ?

ciasteczkowypotwor

  • 312 / 5916
  • Zaawansowany użytkownik
23-12-2008, 19:29
>> Dudeck, 2008-12-22 18:21:28
Na ten temat rozmawiałem swego czasu z gościem , którego sprzęt pod względem ceny mógł konkurować z kamienicą , w której był ulokowany :) .
A chodziło mu mniej więcej o coś takiego jak : lutowanie końcówek przewodów głośnikowych owocuje : zwiększeniem pojemności przewodu a co za tym idzie w konsekwencji zwiększeniem wpływu na ogólną impedancję i stratność przewodu jak też i spowodowanie tym strat pojemnościowych prądu ( tym wyższe im wyższe są przenoszone częstotliwości ) ; zwiększenie indukcyjności czyli zwiększenie adekwatnie do tego tłumienia wyższych pasm dźwięku a także spowodowanie przesunięć fazowych .


Dobre.... A miedź jest izolatorem dlatego lepiej stosować kable srebrene