Audiohobby.pl

Optymalna charakterystyka częstotliwościowa kolumn

Bacek

  • 2212 / 4971
  • Ekspert
17-12-2008, 09:24
miku,

Ale jak pójdziesz do filharmonii lub do opery to muzyki słuchasz z tymi swoimi górkami i dołkami a i tak odróżnisz czy to gra orkiestra czy też może leci przez głośniki. Więc chyba nie do końca chodzi tu o wyrównanie charakterystyki do płaskiej jak stół dla twojego mózgu.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

intuos

  • 1003 / 4975
  • Ekspert
17-12-2008, 18:34
Odpowiadasz na wpis
>> XYZPawel, 2008-12-15 17:25:25
W kwestii dołka przy 1-3 kHz, podaję linka do uzasadnienia Linkwitza, są też podane źródła naukowe. Brzmi to wiarygodnie.

http://www.linkwitzlab.com/models.htm#H

Rafaell - możesz sobie tłumacza przysięgłego wynająć, będziesz potrafił ?szczegolnie rozesmialem sie po przeczytaniu : Brzmi to wiarygodnie. :))))))

Pawel wes posluchaj a potem pisz ze cos brzmi wiarygodnie, bo my- osoby lubiace muzke powinni uzywac tego typu zwrotow na temat tego co slyszy a nie czyta :)

  • Gość
17-12-2008, 22:23
Nikt ci nie wmawia że charakterystyka MUSI być idealnie płaska.

Temat jest o optymalnej charakterystyce kolumn – optymalnie to musi być jak najbardziej płaska w jak najszerszym zakresie częstotliwości i kątów... Nawet jeśli użyjemy korekcji akustyki pomieszczenia to nadal optymalnie jest kiedy charakterystyka kolumn jest jak najbardziej płaska.

Oczywiście, że nie jest to bezwzględny wymóg słuchania muzyki. Możesz słuchać muzyki na kołchoźniku czy głośnikach do PC i też odczuwać przyjemność. Czasami nawet poczuć dreszcze gdy świdruje coś co w optymalnie brzmiących kolumnach nie zwróciłoby uwagi. Możesz słuchać na kolumnie z mocnymi zniekształceniami fazowymi, w łazience ... i nadal będziesz rozpoznawał instrumenty.
Ale czy od razu trzeba??? Tak to jest jak słuchasz muzyki z głośników w laptopie to potem tak się przyzwyczajasz, że na temat optymalnej charakterystyki kolumn musisz czytać w Internecie :)

  • Gość
18-12-2008, 12:02
XYZ nierównomierność charakterystyki przenoszenia w całym paśmie użytecznym zazwyczaj wynosi 5-6 db i to dla dobrze zrównoważonych kolumn. Więc Linkwitz może sobie nią bujać w zakresie 3-5kHz o 3 db i nadal pozostanie w granicach tolerancji.
To są tylko rozważania, w jakim przedziale częstotliwości będzie ładniej brzmiało osłabienie SPL dla ukrycia efektów działania zwrotnicy albo dzwoniącego break-upu głośnika.
Co nie zmienia faktu, że optymalna charakterystyka kolumn, to ta najbardziej płaska.
Możesz nadal pisać o tym co takiego słyszałeś – i też pozostanie w granicach tolerancji.

Bacek

  • 2212 / 4971
  • Ekspert
18-12-2008, 14:10
>XYZPawel
Zrób pomiar bez wygładzania a zobaczysz co Ci wyjdzie. Po wygładzaniu to ze wszystkiego można prostą zrobić i takie wykresy umieszczają u siebie na stronach producenci.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES