Audiohobby.pl

Szerokie pasmo przenoszenia .

lancaster

  • Gość
04-01-2015, 14:24
dobre pasmo 50-12KHz daje zajebista frajde ze sluchania muzyki, juz nasi dziadkowie kiedy byli mlodsi od nas o tym wiedzieli i nic sie do dzis nie zmienilo.

a jesli komus dodatkowa frajde daja f powyzej 20KHz to mam pomysl na audiofilska maszyne do wywolywania orgazmow. Niedrogo i przy okazji komary sie wyniosa ;-)

-Pawel-

  • 4739 / 5711
  • Ekspert
04-01-2015, 14:35
i nic sie do dzis nie zmienilo.

Jak to nic? A ceny?

lancaster

  • Gość
04-01-2015, 14:41
Badano czy czestotliwosci powyzej 20K musza byc z muzyka zwiazane czy wystarczy ze wystepuja ?

Gdy grano same dźwięki >20kHz, mózg zachowywał się tak samo, jakby była cisza. Więc to nie jest taki dopalacz niezależny od normalnego dźwięku.

Nie wiem, czy te częstotliwości >20kHz można interpretować po prostu jako "bardzo wysokie tony". Wygląda na to, że one uruchamiają jakieś części mózgu i wpływają całościowo na odbiór muzyki.


OK, to wyglada lepiej, porownywano sygnal muzyczny i odtworzony pod wzgledem pasma ?
Instrumenty opoeruja w pasmie do ok 12KHz, zdaje sie ze trojkat idzie do 16KHz.

jaka byla metodologia testu ? Wlaczano i wylaczano supertweeter czy po prostu cieto pasmo do 20KHz ?

lancaster

  • Gość
04-01-2015, 14:41
i nic sie do dzis nie zmienilo.

Jak to nic? A ceny?

dobre ceny zawsze w cenie ;-)

almagra

  • 11519 / 5761
  • Ekspert
04-01-2015, 17:11
OK,OK,ale zwykle ograniczenie pasma związane jest ze znacznymi przesunięciami fazowymi na jego skrajach i stąd wzmacniacz o kilkukrotnie przesadzonym zakresie góry będzie grał lepiej od takiego do 20kHz.Odczepcie się już od tej amplitudy,bo warunek wyrównania amplitudowego pasma jest konieczny,ale niewystarczający do audioorgazmu.

gruesome

  • 778 / 6044
  • Ekspert
04-01-2015, 17:20
Nieprawda, że instrumenty osiągają tylko 16kHz! (choć tak się zazwyczaj podaje, zapewne ignorując pomiar wyższych). Wg http://www.cco.caltech.edu/~boyk/spectra/spectra.htm jest sporo instrumentów osiągających 40-50kHz a nawet przekraczających 100kHz.

W tej publikacji używali muzyki Bali gdzie jest dużo cymbałów i perkusji, wg nich bardzo bogatej w >20kHz dźwięki. Co do sposobu uzyskania nagrań to piszą o tym na początku "METHODS".

lancaster

  • Gość
04-01-2015, 18:22
OK, niech bedzie ze instrumenty siegaja nawet 100K, sluch ludzki nie rejestruje nic powyzej 20KHz, w 16bit fomatach mamy filtr na pasmo gdyby ktos przypadkiem slyszal :-) 90% populacji zaawansowanych audiofili to osoby powyzej 30 roku zycia. Wtedy to 20K jest rzadkoscia a i 18K blogoslawienstwem :-)
Po 50-ce mozna sie cieszyc jak mamy 14KHz

W kazdym razie wiem co potrafia zrobic niektore zjawiska w pasmie slyszalnym, dlatego pytalem o warunki testu do ktorego link podales :

"porownywano sygnal muzyczny i odtworzony pod wzgledem pasma ?
....
jaka byla metodologia testu ? Wlaczano i wylaczano supertweeter czy po prostu cieto pasmo do 20KHz ?"

Dla niskich zakresow istotna roznice stanowi "glupie " 50Hz (np 50 vs 100 czy nawt 100 vs 150) podobna roznice dla 10KHz stanowi dopiero 20KHz (ktorego to wiekszosc z nas nie slyszy po prostu)

Masz jakis pomysl na to dlaczego w  sluchwkach w ktorych pasmo roluje sie czesto powyzej 10KHz gora nie wydaje sie slabiej rozciagnieta niz w glosnikach grajacych nawet do 20KHz ? Postawie teze ze czesto jest wrecz odwrotnie i czesto w sluchawkach subiektywnie jest wrecz lepsza niz z tweeterow. Tak sie sklada ze mialem niedawno przyjemnosc z pierscieniowa vifa (obecnie scan speak) glosnik na papierze i przed mikrofonem siega na osi 40KHz.
W odsluchu ma gore bardziej przytlumiona od tw70 visatona siegajacego zdaje sie 18KHz.

Dlatego teoria ze jakimis nadzmyslami slyszymy cos czego nie slyszymy (nie neguje ze jest) jakos mi sie kupy nie trzyma. Z drugiej strony ze mna jak z dzieckiem, sprawdze, przekonam sie i nie ma problemu, nie gram na wynik ale tez nie lykam jak pelikan wszelkich newsow.


« Ostatnia zmiana: 04-01-2015, 18:26 wysłana przez lancaster »

lancaster

  • Gość
04-01-2015, 18:36
wybaczcie moje zjechane poczucie humoru, tu sie obsmialem :-)
http://hoth.amu.edu.pl/~manti/aku/pdf/amuz01.pdf

"ROZPOZNAWANIE BARWY
DŹWIĘKU INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH
"
7. War. 1 - flety i flet piccolo. [2’02]
 8. War. 2 - oboje. [2’37]
 9. War. 3 - klarnety. [3’36]
 10. War. 4 - fagoty. [4’18]
 11. War. 5 - skrzypce ( I i II ). [5’17]
 12. War. 6 - altówki. [5’51-5’56]
13. War. 7 - wiolonczele. [6’54]
 14. War. 8 - kontrabasy. [8’02]
 15. War. 9 - harfa. [9’06]
 16. War. 10 - rogi ( waltornie ). [9’54]
 17. War. 11 - trąbki. [10’48]
 18. War. 12 - puzony i tuba. [11’18]
19. War. 13 - perkusja. [12’25] 'w rolach glownych :
'

rzuce teze ze rozpoznam perke od altowki i harfe od trabki nawet jesli beda operowaly tymi samymi barwami.
podobnie jak na kiepskim glosniku z radyjka slysze ze gra trabka, perka, harfa czy altowka.
no dobra altowke ze skrzypcami moge pomylic na dowolnym sprzecie - bo zawsze mi sie myla :-)

czy zatem barwa/wystepowanie okreslonych czestotliwosci jednym slowem pasmo stanowi o latwosci identyfikacji ?
Moim zdaniem sa wazniejsze czynniki.

lancaster

  • Gość
04-01-2015, 19:02
Pod dyskusje :
http://www.rehabilitacja-katowice.com/tag/ultradzwieki/

Działanie mechaniczne
Jest ono podstawową składową miejscowego (pierwotnego) wpływu ultradźwięków i obrazowo bywa nazywane mikromasażem. Spowodo­wane jest ono wahaniem ciśnień w przebiegu fali ultradźwiękowej. W krańcowych punktach amplitud ciśnień zachodzą istotne zmiany objętości komórek, rzędu 0,02%. Zmiany te zachodzą w bardzo krót­kim czasie, zależnym od częstotliwości ultradźwięków.
Działanie cieplne
Powstaje ono w wyniku wytworzonego w tkankach ciepła, którego rozproszenie jest uzależnione od rodzaju tkanki. Stopień przegrzania zależy od dawki natężenia ultradźwięków, czasu nadźwiękawiania oraz właściwości fizycznych tkanki. Najsilniej przegrzewa się tkanka nerwowa, nieco słabiej tkanka mięśniowa, a najsłabiej tkanka tłusz­czowa. Największe jednak przegrzanie występuje w pobliżu po­wierzchni granicznych niejednorodnych struktur tkankowych, np. tkanki kostnej i tkanki mięśniowej, różniących się między sobą właściwościami. Na granicach tych tkanek występuje największe zagęszczenie energii, spowodowane głównie odbiciem fal ultradźwię­kowych. Wynika stąd swoistość skutków cieplnych wywołanych ultradźwiękami, powstające bowiem na granicach ośrodków różnice tem­peratur powodują m.in. zmiany w dyfuzji wewnątrzkomórkowej oraz między komórkami a przestrzeniami międzykomórkowymi. Należy podkreślić, że składowa cieplna stanowi tylko jeden z fragmentów działania ultradźwięków na tkanki.
Działanie fizykochemiczne
Bardzo ważną składową działania ultradźwięków jest ich wpływ na chemizm oraz właściwości fizyczne tkanek. Wspomnieć tu należy o wpływie ultradźwięków na koloidy tkankowe, a mianowicie o wpły­wie na przyspieszenie rozpadu białek i na ich przemianę ze stanu żelu w zol oraz zwiększenie przewodności elektrycznej. Zachodzące pod wpływem ultradźwięków reakcje chemiczne polegają w większości na utlenianiu. Na uwagę zasługują reakcje w roztworach wodnych, w wyniku, których dochodzi do rozpadu wody na wodór i rodnik hy­droksylowy (OH~), stanowiący bardzo czynną biologicznie grupę atomów. Uważa się, że nasilenie zmian fizykochemicznych, zachodzących w tkankach pod wpływem ultradźwięków, zależy przede wszystkim od ich natężenia, a dopiero w następnej kolejności od czasu, rodzaju nadźwiękawianej tkanki i innych parametrów zabiegu.
Zmiany ogólne (wtórne)

Działanie ultradźwięków nie ogranicza się do wpływu miejscowego, bowiem obejmuje ono cały organizm. Dla przykładu można podać, że przez nadźwiękawianie okolic korzeni, splotów czy też zwojów nerwo­wych można drogą odruchową uzyskać zmiany w odległych narządach i układach ustroju. Uzyskuje się również efekty wskazujące na stymu­lację autonomicznego układu nerwowego. Dlatego też istotne jest, aby w planowaniu terapii ultradźwiękami pamiętać nie tylko o ich działaniu na okolicę schorzenia, ale również uwzględniać możliwości wpływu odruchowego, które stwarza nadźwiękawianie stref odrucho­wych Heada oraz okolicy zwojów i korzeni nerwowych.

Reasumując wiadomości o biologicznym wpływie ultradźwięków na ustrój, w uproszczeniu można stwierdzić, że podstawę leczniczego działania energii ultradźwiękowej stanowią następujące czynniki:

wzmożenie przepuszczalności błon komórkowych,
usprawnienie oddychania tkankowego i pobudzenie przemiany ma­terii komórek,
zmiany w strukturze koloidów tkankowych i ich uwodnienie,
zmiany w układach jonowych tkanek,
zmiana odczynu tkanek w kierunku zasadowym,
Wymienione czynniki powodują wiele skutków biologicznych, które odgrywają ważną rolę w oddziaływaniu leczniczym ultradźwięków.

Należy do nich zaliczyć:

działanie przeciwbólowe,
zmniejszenie napięcia mięśni, powstawanie związków aktywnych biologicznie,
wpływ na enzymy ustrojowe, rozszerzenie naczyń krwionośnych, stabilizacja układu współczulnego, hamowanie procesów zapalnych,
przyspieszenie wchłaniania tkankowego,
uwalnianie substancji histaminopodobnych w ilościach aktywnych biologicznie.
Jednym z ważnych zagadnień, które nasuwa się każdemu, kto stosuje ultradźwięki w celach leczniczych, jest sprawa ich szkodliwego oddzia­ływania na ustrój ludzki. Opinie o szkodliwym i destrukcyjnym wpływie ultradźwięków na tkanki żywe opierają się na wynikach doświadczeń przeprowadzanych na małych zwierzętach. Wyników tych nie można bezkrytycznie przenosić na warunki zabiegów leczniczych wykonywa­nych u człowieka. Wieloletnie obserwacje w różnych ośrodkach leczni­czych nie wykazały szkodliwych skutków działania ultradźwięków przy prawidłowej aparaturze, odpowiedniej dla danej choroby dawce i wła­ściwym wykonywaniu zabiegu. Spełnienie tych warunków chroni chore­go przed szkodliwym działaniem ultradźwięków i decyduje o skutecz­ności leczenia.

Wskazania i przeciwwskazania

Poniżej przytoczone są niektóre wskazania i przeciwwskazania do stosowania ultradźwięków.

Wskazania

Efekt przeciwbólowy w chorobie zwyrodnieniowej oraz w zapaleniu okołostawowym;
Resorpcja obrzęków;
Przykurcze;
Redukcja lub eliminacja małych skostnień;
Skurcz mięśnia.
Przeciwwskazania

Nie wolno stosować nad sercem, naczyniami i gonadami;
Choroba nowotworowa;
Zaburzenia krzepnięcia;
Nie wolno stosować u niemowląt oraz dzieci.


wyglada na to ze moga byc pozytywne pozamuzyczne bonusy, przyjrze sie tematowi, aczkolwiek sa tez przeciwwskazania, wiec wylacznik supertweetera wskazany ;-)

almagra

  • 11519 / 5761
  • Ekspert
04-01-2015, 21:39
Oczywiście,że tony o częstotliwościach ponadakustycznych mogą ulegać percepcji w wyniku nieliniowości ośrodka.Są nawet budowane głośniki wg tego pomysłu.

lancaster

  • Gość
04-01-2015, 21:49
cos blizej almagra ?

Jakie glosniki przykladowo ? Wspominalem ze mialem niedawno przyjemnosc z piercieniowa vifa (40KHz) i to jest uwazam przecietny tweeter, slyszalem go wczesniej w kilku aplikacjach i mialem nadzieje ze ktos po prostu nie odkryl punktu G, a okazalo sie ze krol jest nagi...choc ciagnie najwyzej z chyba wszystkich glosnikow jakie mialem do tej pory.
Ba, nawet nie chyba tylko na pewno :-)

cadam

  • 4401 / 6108
  • Ekspert
04-01-2015, 21:55
Z pierścieniową Vifą podobno jest tak, że pierwsze modele tego głośnika były wybitne, a potem ją ugorszyli gdy Scan wypuścił sławną szpilkę w hajendowej cenie.

lancaster

  • Gość
04-01-2015, 22:09
Nie watpie cadam, nie watpie :-) Mialem okazje porozmawiac z autorem rozwiazania, swietny facet :-)

marma

  • 17 / 3686
  • Nowy użytkownik
05-01-2015, 11:25
Witam
Dyskusja na temat szerokości pasma przenoszenia wydaje się bezprzedmiotowa w świetle dotychczasowych badań zniekształceń wzmacniaczy. Chyba każdy kto zna trochę teorii a jeszcze lepiej jak sam zrobił trochę urządzeń tego typu  to wie co to jest SR, przesunięcia fazowe oraz zniekształcenia intermodulacyjne.  Jeśli wzmacniacz ma szerokie pasmo przenoszenia np. 150 kHz to jak komuś to przeszkadza to może sobie na wejściu wzmacniacza włożyć filtr RC na pasmo -3db np. do 30 kHz i spoko. I tak można zrobić bez większego wpływu na brzmienie. Kto komu zabroni. Ale jak wzmacniacz ma pasmo 30 kHz bo sam nie wydoli więcej ze względu na nędzną konstrukcje to wybaczcie ale nie porównujmy tych dwóch przypadków bo to ignorancja i nieznajomość tematu.

Synthax

  • 2323 / 4325
  • Ekspert
05-01-2015, 12:20
A co Wy na to że skóra polików odczuwa wysokie częstotliwości nawet z przedziału ponadsłyszalnego? Można się pobawić jeśli ktoś ma dobry sprzęt (zakrywając twarz pod oczami). Ja nie mam - ledwo 16kHz wyciągam... A i zniekształceń wywrotka.