Audiohobby.pl

Zasilanie 12V

maciejtyson

  • 24 / 5663
  • Użytkownik
05-11-2008, 20:57
Zastrzegam, ze jestem laikiem w tych sprawach i stąd bierze sie moje dla niektórych banalne pytanie, a mianowice to sprawa wygląda następująco: Jeżeli podlącze równolegle dwa zasilacze na 12 V któr jeden ma przy 12V 13 Amperów a drugi przy 12V 9Amperow i moje pytanie jest takie ile będę mial amperów po takim podłaczeniu:)
Z góry dzieki za odpowiedź... pozdrawaim Maciek
MACIEK

josef

  • 536 / 5897
  • Ekspert
05-11-2008, 21:16
teoretycznie 22A
ja bym nie łączył równolegle - mogą płynąć prądy wyrównawcze między nimi

maciejtyson

  • 24 / 5663
  • Użytkownik
05-11-2008, 21:54
no tak teoretycznie 22A ale wtedy jak mzona to podlacyzc żeby mialo praktycznie 22 A i wszytsko działało tak jak powinno??:)
MACIEK

AWS 303

  • 854 / 5892
  • Ekspert
05-11-2008, 22:16
Na pewno nie będzie 22A tylko mniej. Prądy wyrównawcze itp. Lepiej zrobić jeden mocniejszy zasilacz.

maciejtyson

  • 24 / 5663
  • Użytkownik
05-11-2008, 22:32
Rozumiem:) a czy jest taka mozliwosc polaczenia tych zasilaczy w jeden o większej mocy czy nie warto??:)
MACIEK

Gabriel

  • 1229 / 5691
  • Ekspert
06-11-2008, 01:22
@maciejtysonW przypadku zasilania rezerwowego możesz połączyć akumulator z zasilaczem tak jak narysowałem to i umieściłem na zdjęciu poniżej.
Użyta Dioda Schottky\'ego zapewnia krótki czas "przełączania" dzięki małej pojemności złącza.W przypadku prób łączenia zasilacz - zasilacz   namawiam jednak do użycia przez Ciebie jednego tylko zasilacza o odpowiednio wysokiej wydajności prądowej.
Gab            ^..^   ^..^   ^..^
Coraz bardziej mroczna moja dusza...

maciejtyson

  • 24 / 5663
  • Użytkownik
06-11-2008, 15:34
Czyli tak widze 3 kondensatory dwie diody jeden przełacznik i rezystor no tak ale msialbym to wsyztsko dokupic??:) zalezy mi na niskobudżetowym wykonaniu zasilania i posiadam te wlaśnie zasilacze:) i gdzie do tego wpiac wogle zasilacz :)
MACIEK

Gabriel

  • 1229 / 5691
  • Ekspert
06-11-2008, 16:53
@maciejtyson"Czyli tak widze 3 kondensatory dwie diody jeden przełacznik i rezystor no tak ale msialbym to wsyztsko dokupic??:) zalezy mi na niskobudżetowym wykonaniu zasilania i posiadam te wlaśnie zasilacze:) i gdzie do tego wpiac wogle zasilacz :)"
~~~~~~~~~~~Nie, nie tak jak napisałeś wyżej. Dodatkowo nie ma tam przełącznika, nie ma rezystora - chyba że dodatkowo zastosujesz diodę LED do wskazania czy zasilacz sieciowy działa a rezystor do ustalenia prądu diody LED a zarazem jasności świecenia.Układ jaki przedstawiłem powyżej na zdjęciu to tylko ukazanie, że istnieje możliwość
wpięcia równolegle akumulatorka i zasilacza - do celów zasilania rezerwowego.Dioda Schottky\'ego - "przełączania" napisałem w nawiasie - w tym układzie nie chodzi o szybkość przełączania jaką ten typ diody posiada, lecz o brak "wahnięcia" napięcia zasilającego właściwy układ w momencie, gdy zabraknie napięcia sieciowego i całe zasilanie będzie oparte wyłącznie na baterii akumulatorów. Po to też użyłem kondensatora o dużej pojemności wpietego pomiędzy diodą Schottky\'ego a zwykłą diodą prostowniczą.Proszę nie porównywać też tego układu do profesjonalnych UPS :))To co przedstawiłem na zdjęciu powyżej to wersja najprostsza z możliwych - jak widać "akumulator" nie posiada nawet układu ładowania buforowego/podtrzymującego.
Nie napisałem też wcześniej że stosowałem 10 akumulatorów NiMH, każdy po 1,2V łączonych szeregowo. Zaś stabilizator oznaczony na schemacie jako 7812 posiada napięcie znamionowe ustalone przez producenta na poziomie 12V (choć można to zmienić) a maksymalna wartość prądu jaką może on dostarczyć ustalona została na poziomie około 1,0 A.
http://www.datasheetcatalog.org/datasheets/150/44435_DS.pdf@maciejtysonNapisałem, że zdecydowanie namawiam Ciebie do użycia pojedynczego zasilacza o odpowiednio wysokiej wydajności prądowej a nawet jego wydajność powinna być o kilka "amper" wyższa po to aby zapewnić stabilność zasilania czy nawet dodatkowe bezpieczeństwo używania.Nie łącz ze sobą równolegle asymetrycznych zasilaczy sieciowych, czyli takich które posiadaja 2 wyjścia: "+" i "-"
Można je łączyć w nieco inny sposób, tak aby uzyskać zasilanie symetryczne na 3 wyjściach: "+" "0" "-"Przy tak dużej wydajności prądowej jaką potrzebujesz musisz użyć jednego zasilacza o odpowiednio wysokiej wydajności prądowej.
Przy zasilaniu czasem można stosować pewne sztuczki - ale tylko w określonych sytuacjach.Gab            ^..^   ^..^   ^..^
Coraz bardziej mroczna moja dusza...

maciejtyson

  • 24 / 5663
  • Użytkownik
06-11-2008, 17:11
Masz racje, ale hm... wsyztskie zasialcze co znalazłem na 12v maja zazwyczaj malo amperów mozesz mi polecic jakis zasilacz link producenta  albo cos w tym stylu??:)
 
MACIEK

Gabriel

  • 1229 / 5691
  • Ekspert
06-11-2008, 17:17
@maciejtysonNajpierw napisz może do czego potrzebujesz ten zasilacz o tak dużej wydajności. Jeżeli nie czujesz się za bardzo na siłach do zrobienia go przez siebie, lub jeżeli nikt z Twoich znajomych/otoczenia nie bedzie w stanie zrobić dla Ciebie tego zasilacza wówczas pozostaje Tobie nadal poszukiwanie po sklepach - choćby elektronicznych. Robienie czegoś na siłę nie zawsze przyniesie oczekiwany skutek.
Gab            ^..^   ^..^   ^..^
Coraz bardziej mroczna moja dusza...

maciejtyson

  • 24 / 5663
  • Użytkownik
06-11-2008, 17:47
Potrzebuje zasilacza do wzmacniacza samochodowego wiem ż eto w domu zle rozwiazanie ale mimo to posiadam tak iwzmacniacz i chialbym go podlaczyc:) Załącze zaraz link do wzmacniacza z jego danymi:
http://www.be-loud.ro/produse/Amplificatoare_auto/BLAUPUNKT/GTA_2_Special/
MACIEK

Gabriel

  • 1229 / 5691
  • Ekspert
06-11-2008, 18:45
@maciejtysonDlaczego piszesz że to złe rozwiazanie? Złym rozwiązaniem jest oczekiwanie czegoś od sprzetu samochodowego pokroju małego, lekkiego pudełka bez otworów wentylacyjnych i radiatorów, opisanego dumnym 1700W PMPO czy nawet jeszcze wiecej, gdy kabelki zasilające ten wzmacniacz można wręcz urwać w palcach bez przyłożenia szczególnie dużej siły...Jeżeli posiadasz ten wzmacniacz z niebieską kropką  :)    to do stabilnego zasilania 2 zestawów głośnikowych (domowych) przy 4 omach/sztuka będziesz potrzebował zasilacza o napięciu powiedzmy 15V i o wydajności prądowej powiedzmy od 15A do 35A, przy pojemności na filtrze najlepiej od 22000 µF.
 
Zauważ że przy niskim napięciu zasilającym do uzyskania dużej mocy potrzeba dużego prądu, zasilanie sprzętu w aucie określa się typowo na 14,4V.
Przy niższej wydajności zasilacza - powiedzmy 10A możesz nie osiągnąć mocy maksymalnej deklarowanej przez producenta, choć na braku mocy się nie zakonczy.... zaś sam mostek prostowniczy powinien być osadzony na odpowiednio dużym radiatorze poprzez podkładkę - metalowa obudowa mostka/diod lub na silikon termoprzewodzący. Wszystko zależy od użytych części i obudowy. Uziemienie metalowej obudowy zasilacza też by się przydało (nie łączyć uziemienia z masą ! )Generalnie jeżeli nie chcesz mieć problemów z zasilaniem tego wzmacniacza, ze stabilnością zasilania i z uzyskaniem maksymalnej mocy - sprawdź na jaki prąd przewidziano bezpiecznik od zasilania tego wzmacniacza, sam zasilacz powinien zapewnić prąd nieco wyższy (sam też powinien posiadać bezpieczniki - sieć - wyjście)Przy budowie takiego zasilacza z wykorzystaniem transformatora toroidalnego dużej mocy musiałbyś dodatkowo pomiedzy uzwojeniem wtórnym a mostkiem prostowniczym wstawić 2 rezystory o niewielkiej wartości oporu i dużej mocy - po to aby zabezpieczyć sie przed dużym impulsem prądowym od strony transformatora toroidalnego i pustych a ładujących się kondensatorów elektrolitycznych za mostkiem, zaraz po włączeniu transformatora toroidalnego do sieci,  który to impuls jest niemalże równy prądowi zwarcia transformatoratora toroidalnego a tym samym diody prostownicze w mostku mogą tego nie wytrzymać....
Ot, jedna z wad toroidu dużej mocy. :)"4 ohmi, stereo: 2 x 55W RMS (2 x 100W max)" - wiesz że te "100W max" to raczej tylko w szczycie, w ułamku sekundy i pewnie przy 10% THD? To teraz już wiesz czego się CZASEM spodziewać po napisach.Myślę że zamiast zasilacza sieciowego powinieneś sie zaopatrzyć w nowy akumulator samochodowy + prostownik.:))Gab
            ^..^   ^..^   ^..^
Coraz bardziej mroczna moja dusza...

maciejtyson

  • 24 / 5663
  • Użytkownik
06-11-2008, 20:47
No chyba bede musiał zrobic tak jak mowisz akumulator i prostownik:) Trzeb teraz skombinowac aku i lecimy:) dzieki...:)
MACIEK

Gabriel

  • 1229 / 5691
  • Ekspert
06-11-2008, 20:50
:)            ^..^   ^..^   ^..^
Coraz bardziej mroczna moja dusza...