Audiohobby.pl

Unitra Trawiata 311D zaklocenia w lewym kanale!!!

maciejtyson

  • 24 / 5665
  • Użytkownik
25-10-2008, 22:37
A wiec jestem posiadaczem Unitry Trwaiata 311D sprzet niezawodny jednak ze wzgledu na swoje lata cos czasami sie z nim dzieje a mianowice jezeli slucham normalnie muzyki to lewy kanał gra cicho i sa zaklucenia (charczenie) a jezeli wezme potencjometr na maksa to lewy kanał gra glosno i bez zakłóceń...  sprawa wydaje sie paradoksalna ale nie wiem co jest jej przyczyną, zaznaczam ze jestem laikiem jeżeli chodzi o taki sprzet :( szukam pomocy co moze byc przyczyna takiego stany rzeczy?? od razu mowie ze prawy kanał dziala prawidłowo. z góry dziekuje za odpowiedź...



                                                                                       Pozdrawaim!!
MACIEK

maciejtyson

  • 24 / 5665
  • Użytkownik
25-10-2008, 23:59
Coś słabe zainteresowanie moim tematem:(
MACIEK

Gabriel

  • 1229 / 5693
  • Ekspert
26-10-2008, 00:07
Podajesz niewiele danych, ale według tego co podałeś - pierwszym krokiem będzie przeczyszczenie lub wymiana potencjometru od regulacji głośności. Winnym jest niepewny kontakt szczotki ślizgowej z warstwą wytartego materiału oporowego w miejscach, gdzie zazwyczaj ustalano głośność lub niepewny styk końcówek lutowniczych potencjometru - w tym odczep potencjometru - filtr kontur. Przekręcenie potencjometru do oporu w stronę maksymalnej głośności powoduje styk szczotek ślizgowych z końcówkami lutowniczymi - stąd twoje spostrzeżenia. Potencjometr od regulacji głośności - na zrzucie oznaczony kolorem niebieskim.
Polecana wymiana lub czyszczenie nawet preparatem w sprayu. Czyszczenie potencjometru regulacji balansu (równoważnik) między kanałem L i P jak i potencjometrów barwy dźwięku również zalecane. Potencjometr "równoważnik" oznaczony kolorem zielonym. Potencjometr "niskie" - kolor czerwony, potencjometr "wysokie" - kolor żółty.:)            ^..^   ^..^   ^..^
Coraz bardziej mroczna moja dusza...

maciejtyson

  • 24 / 5665
  • Użytkownik
26-10-2008, 00:14
Gabriel wielkie dzieki zajme sie tym na początek przeczyszcze a jak to nic nie da to wymienie potencjometr koszt tego niewielki takze może byc:)  Pozdrawiam:)
MACIEK

maciejtyson

  • 24 / 5665
  • Użytkownik
26-10-2008, 00:22
jeszcze jedno mala poprawka:( Wzmacniacz podlaczone mam pod komputer i jeżeli potencjometr jest na maksa zaklocenia sa andal ale jeżeli potencjometrem w komputerze wezme glosniej to tak jakby kanał dostawał tyle mocy i gra dobrze sam nie wiem jak to okreslic dziwna sprawa:( w srodku sa 4 wyjmowane plytki jeżeli ruszałem ta płytka od kanalu leweko dzwiek raz sie stabilizowal za chwilke dalej znieksztalcony nastepnie zamienilem plytke z prawego kanalu i nadal bylo źle czyli wyeliminowałem uszkodzenie tejże plytki. myśle ze wina jest gdzieś w płycie głownej wzmacniacza:( co Wy na to?? przepraszam za moj łopatologiczny styl pisania;/
MACIEK

Gabriel

  • 1229 / 5693
  • Ekspert
26-10-2008, 00:44
Z tego co napisałeś wynika, że pierwszy potencjometr to regulacja głośności w Twoim wzmacniaczu Trawiata. Jeżeli w nim głośność masz ustawioną na max a głośność ustalaną na programowym mikserze karty dźwiękowej w komputerze masz ustaloną na niskiej wartości, wówczas odczuwalne zakłócenia mogą pochodzić w pierwszej linii od pracującego komputera - dyski, przydźwięk itp. Poziom zakłóceń przewyższa wówczas poziom właściwego sygnału dźwiękowego podawanego na wzmacniacz ze źródła dźwięku - tutaj
karta dźwiękowa + komputer.
Jeżeli mając potencjometr głośności w Twoim wzmacniaczu Trawiata ustawiony na max, zwiększając głośność na programowym mikserze karty dźwiękowej w Twoim komputerze zwiększasz jednocześnie poziom sygnału sterującego wzmacniacz Trawiata. Wówczas ewentualne szumy i zakłócenia zostają maskowane poprzez właściwy dźwięk.  
Gab            ^..^   ^..^   ^..^
Coraz bardziej mroczna moja dusza...

maciejtyson

  • 24 / 5665
  • Użytkownik
26-10-2008, 00:52
Tak własnie myślalem:) czyli nadal zostajemy przy potencjometrach czyli przeczyszczenie ewentualnie wymiana??:)
MACIEK

Gabriel

  • 1229 / 5693
  • Ekspert
26-10-2008, 02:48
Tak, najpierw czyszczenie, potem ewentualna podmiana potencjometru głośności na nowy.@maciejtysonJeżeli zdecydujesz się na wymianę potencjometru głośności na nowy, aby zachować filtr kontur - możesz kupić potencjometr z odczepem o nieco mniejszej wartości rezystancji czyli nie 50kΩ co zaznaczone jest na schemacie lecz 47kΩ. O ile oczywiście się zmieści :)
Filtr "kontur" to  tzw fizjologiczny filtr regulacji głośności - przy niskiej głośności ustawionej na potencjometrze podbite w niewielkim stopniu zostają basy i soprany. Powyżej połowy skali na potencjometrze filtr ten ma już minimalny wpływ na dźwięk. Zamiana potencjometru o wartości 50kΩ  na 47kΩ nie zmieni za bardzo charakterystyki tego filtru. Za "kontur" na schemacie odpowiadają elementy oznaczone na zrzucie kolorem niebieskim. Wstawiając potencjometr bez odczepu - elementy te można usunąć (wyciąć).
Podczas czyszczenia/wymiany potencjometru zwróć również uwagę na wszelkie połączenia na płytce (obecność pęknięć), pewność połączenia kabelków w miejscu lutowania do płytki i na czystość ;(zaśniedziałe)  wtyczki, złączki - to są przyczyny trzasków.
Szczególną uwagę zwróć na wszelkie połączenia (ich stan ogólny) elektryczne w okolicy włącznika sieciowego i transformatora sieciowego(!).
"Zwatowany" bezpiecznik należy wymienić na bezpiecznik nowy o wartości przewodzonego prądu zgodnej z podanym oznaczeniem (często na płytce lub w okolicy gniazda bezpiecznika). Zwróć też uwagę na wszelkie kondensatory elektrolityczne - czy nie ma wycieków, widocznych spuchnięć. Niekiedy kondensatory klejono do płytki czymś w rodzaju butaprenu :)
Wnętrze wzmacniacza warto odkurzyć/przedmuchać. Kurz pochłania wilgoć.
Przed wlutowaniem elementu (tutaj potencjometr) - warto dokładnie oczyścić i odtłuścić jego końcówki jak i miejsce jego wlutowania. Nie ważne że jest nowy i "czysty".Oczyszczenie (często przez polerowanie) i odtłuszczenie lutowanego elementu oraz miejsca lutu zdecydowanie poprawia jakość połączenia na całej powierzchni.
Elementy wrażliwe na ESD (wyładowania elektrostatyczne) wymagają szczególnych środków postępowania i ostrożności. Również podczas zwykłego trzymania takiego elementu w palcach.
Stosowania takich środków ostrożności nie wymagają rezystory i potencjometry.:)
            ^..^   ^..^   ^..^
Coraz bardziej mroczna moja dusza...

Gabriel

  • 1229 / 5693
  • Ekspert
28-10-2008, 23:26
Jeszcze coś dla uważnych :)Po rezygnacji z filtru "kontur" można oczywiście wszystkie te elementy filtru usunąć. Rezystor na zrzucie poniżej oznaczony na niebiesko/czerwono również można usunąć.
Jednak dla uważnych - ten oznaczony na niebiesko/czerwono rezystor - nie jest częścią filtru "kontur".:)Gab
            ^..^   ^..^   ^..^
Coraz bardziej mroczna moja dusza...

maciejtyson

  • 24 / 5665
  • Użytkownik
29-10-2008, 21:24
Wityam wzmacniacz naprawiony:) potencjometr wymieniony:) Dzieki za pomoc...
MACIEK

Gabriel

  • 1229 / 5693
  • Ekspert
30-10-2008, 04:54
:)            ^..^   ^..^   ^..^
Coraz bardziej mroczna moja dusza...