Audiohobby.pl

DAC Pana Stelmacha, wasze opinie

Micke

  • 19 / 5889
  • Nowy użytkownik
12-03-2008, 22:18
Często spotykam się z odmiennymi spostrzeżeniami dotyczącymi dźwięku z tego urządzenia ;) Sam słuchałem najnowszej wersji jakiś czas temu u kolegi forumowicza i odniosłem bardzo pozytywna wrażenia. Dźwięk bardzo konturowy, szczegółowy, taki dobitny, przynajmniej ja tak to odebrałem. Mi taka szkołą brzmienia się podoba, ale niestety nie miałem okazji słuchać tego DACa na swoim systemie, tak więc ciężko mi coś więcej napisać. Wiem jednak też, że wielu zarzuca Stelmachowi nadmierną twardość, napastliwość dźwięku, ostrość... Jestem ciekaw waszych opinii :)

Następnie chyba nie da się uniknąć porównań do już "zrobionych", markowych odtwarzaczy np. wyższych modeli Rotela, Denona czy nawet starszych Sony ES (ponoć warto wstawiać te DACki do tych już przecież świetnie brzmiących klocków).

Możliwe że jest ktoś kto słuchał wcześniejszych wersji Stelmacha, gdzie cena była jakoś bardziej do przełknięcia dla zwykłych śmiertelników. Tak więc czy warto teraz płacić więcej za ten poprawiony dźwięk ?

Zapraszam do ciekawej i pożyteczniej dyskusji.
View from a bridge, can't take anymore

zoltar7

  • 1309 / 5889
  • Ekspert
12-03-2008, 22:23
a za ile jest ten nowy DAC Stelmach?

lancaster

  • Gość
12-03-2008, 22:23
A le w tej chwili kosztuje ten DAC ? Kiedyś z tego co kojarzę kosztował 600-700zl ? Calkiem przyzwoity ale nie jest to dźwiek bez ktorego nie można żyć IMHO ;)
Miałem w domu dwa egzemplarze, oba graly dobrym acz nieco technicznym dxwiekiem....pewnie do 4-5Kzl ciezko bedzie znalexc coś na tym poziomie na sklepowej półce....zresztą mam wrażenie ze te nowe playery w cenach 4-5Kł sa coraz słabsze niestety....

Micke

  • 19 / 5889
  • Nowy użytkownik
12-03-2008, 22:41
Z tego co kojażę cena nowej wersji to 1000zł z montażem. Prawdę powiedziawszy zastanawiam się poważnie nad tym DACiem, bo potrzebuje jakiegoś CDka z jajem ;)
View from a bridge, can't take anymore

lakers

  • 73 / 5888
  • Użytkownik
13-03-2008, 01:53
Ponizej masz zdjecie pierwszej wersji (juz nie skladana) w moim Onkyo. Pieknie wyglada i zajebiscie gra :)
pozdro
Lakers
pozdro
Lakers  

Gonzalez

  • 94 / 5888
  • Użytkownik
13-03-2008, 08:24
Dźwięk raczej techniczny, mocno zarysowany, z - moim zdaniem - przeciętną barwą. Detal, powietrze - ok. Zdecydowanie ciekawszy niż urządzenia z półki (nowe) do 4tys PLN. Nie jest to "moja szkoła" ale na pewno wielu osobom może się podobać.

  • Gość
15-03-2008, 20:41
Urzadzenie jest cokolwiek wirtualne. O ile wiem to cięzko będzie zebrać jednolite spostrzeżenia bo kolejne egzemplarze moga się od siebie różnić. Poza tym jest cokolwiek za drogi - cena od 600 do 1000 złotych za wersję wewnętrzną i planowana chyba 1200 za zewnętrzną której nikt nie widział...

Chinola w ładnej obudowie i ze wzmacniaczem słuchawkowym widziałem na E-Bayu za równowartosc 480 złotych (z przesyłką)... A wygląd wskazywał na grę w podobnej lidze co Stelmach.

Micke

  • 19 / 5889
  • Nowy użytkownik
15-03-2008, 21:30
Przydałby się jakiś ranking, wartych polecenia DACów, bo teraz to się robi widzę bardzo popularne rozwiązanie.
Też jest trochę ryzykowne kupić takiego chinola z allegro jeśli nie ma pewności jak on wogóle gra.

A wie ktoś może jakie Stelmach na wyjściu podaje napięcie ? Wiem że jest o wiele wyższe od standardowego 2V. Ponoć trzeba uważać by przedwzmacniacza nie przesterować.
View from a bridge, can't take anymore

violett

  • 786 / 5877
  • Ekspert
19-03-2008, 08:27
Popieram inicjatywę Micka. Ranking DAC-ów to świetny pomysł! Jestem szczęśliwym posiadaczem daca Musical Fidelity X-DAC i z chęcią bym go porównał (choćby teoretycznie) z innymi, jak i poczytał o spostrzeżeniach Szanownych o własnych lub "zasłyszanych" DAC\'ach. Pozd.

  • Gość
19-03-2008, 12:40
a może inaczej, można dostać DAC, za powiedzmy 2000-2300 zł, który zagra jak, powiedzmyNAD S500 ?

folab

  • 297 / 5886
  • Zaawansowany użytkownik
19-03-2008, 14:37
Z daciem może być taki problem że zagra tak jak mu napęd pozwoli,na jednym bedzie cieplo na innym powiedzmy jasno tak mi się wydaje z tego co już o tym czytalem.

Micke

  • 19 / 5889
  • Nowy użytkownik
19-03-2008, 20:04
Nie widzę problemu żeby w opisie konkretnego DACa znalazły się również szczegóły dotyczące napędu dla niego. Zresztą na pewno niektórzy użytkownicy DACów będą mieli na miejscu u siebie możliwość porównania na zakupionym już napędzie i powiedzmy na tanim DVD pożyczonym z salonu żony ;) Przy odrobinie wysiłku da się wyłapać wspólne cechy charakteryzujące dźwięk DACa.
To jak dla mnie ciekawsza inicjatywa niż ciągłe, nudne wałkowanie tematów typu: jaki CDk za 2-3-4-5kzł.
View from a bridge, can't take anymore

Road To Nowhere

  • 1033 / 5889
  • Ekspert
19-03-2008, 20:32
Jestem zwolennikiem dobrze zaprojektowanych i zbudowanych zintegrowanych odtwarzaczy CD
/dzielonki to naciąganie  klienta na większy wydatek/.
DAC-ki są dla tych co nie słyszą kabli a może nie chcą podświadomie wydawać takiej astronomicznej
kasy na "kawałek druta" ale na "poważnie" wyglądające urządzenie już tak.
Sam się kiedyś bawiłem tymi "klockami" ale nie mogę jednoznacznie stwierdzić ,że "polepszają"
dzwięk co najwyżej zmieniają i to nie zawasze w pożądanym kierunku.

Bruce

  • 559 / 5885
  • Ekspert
19-03-2008, 20:44
>> Road To Nowhere, 2008-03-19 20:32:41

Przepraszam bardzo, ale pozwole sobie się nie zgodzić z prelegentem.
Nie wiem jakie masz doświadczenia z zewnętrznymi DACami (chętnie poczytam jeśli coś tu skrobniesz) ale zew. DAC ma swoje wady i zalety, podstawową wadą jest to, że musi mieć odbiornik (zawsze to jeszcze jeden układ scalony więcej), zalet ma kilka, przede wszystkim rozbudowane najczęściej dopracowane zasilanie. A jak mówią inżynierowie od audio, to urządzenie jest tak dobre jak dobre jest jego zasilanie.
Generalnie to przewagi odtwarzacza CD nad konstrukcją dzieloną powinny być niezaprzeczalne, jednak praktyka pokazuje często co innego.

Natomiast twoja teza, że "nie mogę jednoznacznie stwierdzić że "polepszają" dźwięk co najwyżej zmieniają" jest wielce kontrowersyjna... i z tego powodu pozostawię je na razie bez komentarza.
________
mniam...
________
mniam...

bolekro

  • 88 / 5886
  • Użytkownik
19-03-2008, 21:45
Porównania różnych DAC\'ów to byłaby ciekawa sprawa. Chętnie bym się wybrał na jakieś zbiorowe porównanie w okolicach Wrocławia, mogę zapewnić DAC Super Pro oraz słuchawki i Holdegrona do nich.

Aktualnie słucham: www.lastfm.pl/user/bolekro/