Audiohobby.pl

KONSEKWENCJA BŁĘDNEGO WYBORU A ZARAZEM APEL I WYJAŚNIENIE

Gabriel

  • 1229 / 5692
  • Ekspert
22-10-2008, 06:11
Witam czytających.PROSZĘ O UWAŻNE PRZECZYTANIE MOJEJ WYPOWIEDZI, WSZELKIE UPRZEDZENIA POZOSTAWIAJĄC NA CHWILĘ WYŁĄCZONE. TYLKO CZYTANIE I ANALIZA PRZYTOCZONYCH PRZEZE MNIE WYPOWIEDZI. Z uwagi na obszerną treść tego tekstu temat powstał jako oddzielny, pomimo iż nawiązuje on do wielu recenzji zamieszczonych tak w dziale "Słuchawki" na forum audiohobby.pl jak również ma na uwadze wszelkie odsłuchy i oceny przedstawione na internetowych forach "sąsiadujących" jak również na internetowych forach NIEHOBBYSTYCZNYCHPiszę tutaj aby nie tworzyć wpisów w miejscu, gdzie rozmawia się na tematy słuchawek.Moje słowa oceny nie są bezpośrednio skierowane do konkretnej osoby.Wykorzystane przeze mnie wypowiedzi uczestników tego forum jedynie pokazują moje spostrzeżenia co do odsłuchów i recenzji sprzętu.Jeżeli ktoś z wymienionych czuje się urażony – przepraszam, lecz tylko za losowe umieszczenie ich wpisów, są one udostępnione publicznie i ich źródło nie jest ukrywane.Poglądy przedstawiane na forum są bardzo często zbieżne z moim stanowiskiem w tej sprawie, LECZ DO ICH WYRAŻENIA (poglądy forumowe)
UŻYWA SIĘ BŁĘDNYCH „TARGETS” WYBRANYCH DO OCENY CZYLI  WSZELKIE NIEJASNOŚCI I KŁÓTNIE NA FORACH HOBBYSTYCZNYCH DOTYCZĄCE ZMIAN I WPŁYWU NA DŹWIĘK WYNIKAJĄ Z BŁĘDNEGO PRZYJĘCIA KRYTERIÓW OCENY W POŁĄCZENIU Z NIEWŁAŚCIWYM CELEM OPISU A PRZEDSTAWIANA PÓŹNIEJ OPINIA JEST KONSEKWENCJĄ BŁĘDNEGO WYBORU.
.Przywołam także tylko Wasze spostrzeżenia – spostrzeżenia uczestników dyskusji prowadzonych na forach internetowych i użytkowników sprzętu.
SĄ TO OBIEKTYWNE OPINIE chyba że nagle wszyscy zaczną zaprzeczać samym sobie. Czasem nawet ponownie.Do stworzenia tego tematu przyczyniła się także obszerna recenzja z tematu:http://audiohobby.pl/topic/10/26   strona 112   2008-10-22 / 02:06i to co w niej przeczytałem jak również kilka innych przyczyn „zewnętrznych”Nawiązując do tejże recenzji:@fallowNiesamowite wręcz podejście do podjętego tematu, włożona praca jak  i chęć przedstawienia wyników szerszemu gronu czytelników.
POZWOLĘ SOBIE JEDNAK NA PRZEDSTAWIENIE MOICH KILKU KRÓTKICH UWAG:
@fallow - piszesz "Lampy wydaja się tutaj być naturalna drogą."Masz rację. Lampy mogą zabrzmieć bardzo naturalnie. Ale dlaczego??Lampy są bardziej naturalne w przekazie dźwięku z uwagi na zbliżony charakter zniekształceń wprowadzanych w przyrodzie do zniekształceń wprowadzanych przez układ lampowy. Zniekształcenia zwane harmonicznymi parzystymi zawsze występują w przebiegach dobrze zaprojektowanych stopni lampowych. Wchodzenie z napięciami we/wy poza przyjęty zakres lub nieprawidłowe dobranie warunków lampy staje się przyczyną pojawiania się w lampie harmonicznych nieparzystych - cały czas słyszanych w układach tranzystorowych czy układach scalonych. Wyjątkiem są wzmacniacze tranzystorowe pracujące w klasie A - tutaj warunki pracy tranzystora sprzyjają powstawaniu właśnie harmonicznych parzystych.Czym są te parzyste harmoniczne? Otóż harmoniczna 2 rzędu dla częstotliwości podstawowej Fs wygląda tak: Fs -> 2Fs. 4 rzędu: Fs -> 4Fs.Dla harmonicznych nieparzystych (np. scalaki) i częstotliwości  podstawowej Fs nieparzysta 3 rzędu wygląda tak: Fs -> 3Fs, 5 rzędu: -> Fs -> 5Fs.  Wracając do harmonicznych parzystych - przepuszczając przez lampę dźwięk o częstotliwości 100Hz na wyjściu dla 2-giej harmonicznej mamy już 200Hz.Dla 4-tej 400Hz. Tyle że mają wartość zazwyczaj mniej niż 5% więc są cichsze od właściwego dźwięku. Takie "podwajanie i poczwarzanie" występuje naturalnie w przyrodzie, stąd harmoniczne parzyste są "ciepłe" i bardziej naturalne zaś harmoniczne  nieparzyste są "metaliczne, zimne, sztuczne".Jeżeli do lamp dochodzi jeszcze zjawisko nasycenia się rdzenia transformatora wyjściowego w lampowym wzmacniaczu mocy to już jest po prostu słodko :)Ale :( w dobrze zaprojektowanym buforze lampowym (wtórnik) zniekształcenia harmoniczne parzyste dla małych sygnałów mierzone są w granicach 0,01%.Dlatego właśnie jest tyle opinii że sam bufor lampowy "nie gra" i jest wręcz przezroczysty dla dźwięku.
I TERAZ
 JEDNA TYLKO PROŚBA Z MOJEJ STRONY -  NIE PISZCIE JUŻ WIĘCEJ W TAKI SPOSÓB:
"Nie jestem zwolennikiem nie pisania o brzmieniu IC - testujac na kilku zrodlach bez problemu mozna wyczuc
jaka dany IC ma sygnature, co zmienia, co uwypukla a co tuszuje - poznajac jego charakter."
W ZAMIAN PISZCIE PROSZĘ TYLKO O TYM CO DZIEJE SIĘ Z DŹWIĘKIEM PO WPIĘCIU TEGO KABLA DO DANEGO SYSTEMU I CO SIĘ DZIEJE Z DŹWIĘKIEM PO ZMIANIE TEGO KABLA NA INNY   !!JAK WIDAĆ NIE JEST TO ANI ZAPRZECZENIE ANI NIC NOWEGO JEST TO TYLKO WŁAŚCIWY SPOSÓB OPISU ZJAWISK OPISYWANYCH W WASZYCH KOMENTARZACH DOTYCZĄCYCH SPRZĘTU. WSZYSTKIE OPISY POJAWIAJĄCE SIĘ DO TEJ PORY SKIEROWANE BYŁY NA KABLE - TAK JAKBY BYŁY ONE INSTRUMENTEM WYDAJĄCYM DŹWIĘKI. SKIERUJCIE JE W STRONĘ OPISU ZMIAN ZAISTNIAŁYCH PO ZMIANIE SPRZĘTU CZY KABLA.OPISUJCIE SWOJE ODCZUCIA PO WPROWADZENIU ZMIAN W  SPRZĘCIE SWOJEGO SYSTEMU AUDIO ALE WŁAŚNIE W SPOSÓB ODMIENNY OD OGÓLNIE ROZPOWSZECHNIONEGO TAK BARDZO NA FORACH HOBBYSTYCZNYCH LECZ BŁĘDNEGO
Pomijam już autosugestię i pozostałe zjawiska są tutaj nieistotne.O kablu możecie pisać jak ładna jest  jego osłonka lub jak perfekcyjnie wykonano wtyki i całość.Mówię to absolutnie poważnie.
WSZELKIE NIEJASNOŚCI I KŁÓTNIE NA FORACH HOBBYSTYCZNYCH DOTYCZĄCE ZMIAN A WPŁYWU NA DŹWIĘK WYNIKAJĄ Z BŁĘDNEGO PRZYJĘCIA KRYTERIÓW OCENY W POŁĄCZENIU Z NIEWŁAŚCIWYM CELEM OPISU..@ jjurek pisze wyżej: "Gdy skończą się wszystkie modele lampek do Yamamoto spróbuj na wyjście wzmacniacza dac dodatkowe równoległe obciążenie rezystorowe (kilkdziesiąt- kilkaset omów ). Zmieniając w ten sposób punkt pracy lampy możesz je " stroic ". To tania zabawa a efekty powinny byc wyrażniejsze niż wymiana samych lamp."@jjurek: "Ale technikalia nie mają w tym przypadku znaczenia.Doświadczalnie stwierdziłem wpływ zmiany wartości rezystora na dzwięk i to jest najważniejsze.Zachęcam posiadaczy Yamamoto i słuchaw 32- omowych do esperymentów."Pomijając, że wpięcie rezystora o innej wartości do uzwojenia wtórnego transformatora na wyjściu stopnia lampowego nie zmienia punktu pracy lampy lecz jej obciążenie o czym pisał za @jjurkiem   @majkelDlaczego potraficie bezbłędnie i zawsze przyznać że wzmacniacz słuchawkowy można stroić pod dany model słuchawek zmieniając wartość rezystora szeregowego czy równoległego na wyjściu wzmacniacza
. Dlaczego wymieniacie lampy na inne, o innej barwie?
@majkel pisze dalej:  "@jjurek, podtrzymuję to, co napisałem. Nie zmienia się punkt pracy po dopięciu równolegle rezystora. Wiem dobrze jak działają transformatory i sorry, ale prądu stałego on nie przenosi. Zwiększysz tylko zakres zmian prądu wyjściowego lampy, czyli poniekąd THD. Yamamoto i Twin Heada Piotra Ryki już słuchałem, do tego paru hybryd, więc powiedzmy, że wiem co można na lampie i co można na krzemie. Nie widzę powodów zarzucać to ostatnie. "
I znowu pomijając że nie tyle "Zwiększysz tylko zakres.. " co bardziej prawidłowe tutaj "ZMIENISZ tylko zakres.."   wszyscy są przekonani że zmiana impedancji na wyjściu (czy wejściu) ma wpływ na brzmienie całości:
@majkel:  "Punkt pracy się na pewno nie przesunie, bo wyście jest przez transformator. Zmieni się impedancja widziana dla prądów zmiennych, czyli poza wzrostem THD niczego ten rezystor nie powinien spowodować. Pytanie - czy o to chodzi? Poza tym czy lampa się szybciej nie zużyje?"I tylu z was wierzy zresztą słusznie że zmiana wartości rezystora w wzmacniaczu słuchawkowym o kilkadziesiąt omów a w lampowym o:
@jjurek:  "Gdy skończą się wszystkie modele lampek do Yamamoto spróbuj na wyjście wzmacniacza dac dodatkowe równoległe obciążenie rezystorowe (kilkdziesiąt- kilkaset omów ). Zmieniając w ten sposób punkt pracy lampy możesz je " stroic ". To tania zabawa a efekty powinny byc wyrażniejsze niż wymiana samych lamp."do tego ile razy już było że wszyscy już wiedzą że zmiana kondensatorów w układzie zmienia dźwięk lub dlaczego tyle osób tyle razy wymieniało kable (interconnect) i zamieniało się z innymi właścicielami a przecież wszyscy NIE MAJĄ takiego samego sprzętu i TYCH SAMYCH kolumn głośnikowych, jednak zmiana była prawie zawsze, do tego właściciele TAKICH SAMYCH sprzętów po wpięciu TAKIEGO SAMEGO kabla słyszeli bardzo podobne różnice i wyciągali bardzo podobne wnioski. Mało tego, dlaczego zawsze najbardziej wpływ kabli  na dżwięk zauważają posiadacze sprzętów lampowych a nie tranzystorowych, choć i tu może wystąpić niedopasowanie impedancyjne??? I znowu pojawiające się opinie lecz tym razem od strony właścicieli sprzętów lampowych:dlaczego tyle osób tyle razy wymieniało kable (interconnect) i zamieniało się z innymi właścicielami a przecież wszyscy NIE MAJĄ takiego samego sprzętu i TYCH SAMYCH kolumn głośnikowych, jednak zmiana była prawie zawsze, do tego właściciele TAKICH SAMYCH sprzętów po wpięciu TAKIEGO SAMEGO kabla słyszeli bardzo podobne różnice i wyciągali bardzo podobne wnioski. "......Jeszcze jakieś potwierdzenia potrzebne??  Czy znowu każdy dalej będzie twierdził że kable grają i nic poza tym. A na innej stronie czy nawet "sąsiednim" forum czyta się wypowiedzi że mały rezystorek we wzmacniaczu wpięty w szereg wpływa na dźwięk bo zmienia się impedancja i jak zmienimy kabel w słuchawkach to lepiej nie podpinać ekranu bo się pojemności mogą powiększyć... ILE JESZCZE RAZY na jednej stronie pod jakimś tytułem zapewniacie na 100% i doskonale wiecie co się dzieje po zmianach ale na innej stronie czy innym forum te same osoby nieraz - zaprzeczacie wszystkiemu i przy okazji samym sobie że nieeeee  nie możliwe , gdzie TAM SĄ TE SAME SYTUACJE jak na stronie na której WŁAŚNIE TO POPIERACIE???ILE JESZCZE???Przy okazji można się pośmiać z "innych" co to nie wierzą.DLATEGO RAZ JESZCZE PROSZĘ - OPISUJCIE ZJAWISKA PO IMIENIU I ZGODNIE ZE STANEM FAKTYCZNYM.NIE PISZCIE JUŻ WIĘCEJ W TAKI SPOSÓB:
"Nie jestem zwolennikiem nie pisania o brzmieniu IC - testujac na kilku zrodlach bez problemu mozna wyczucjaka dany IC ma sygnature, co zmienia, co uwypukla a co tuszuje - poznajac jego charakter."W ZAMIAN PISZCIE PROSZĘ TYLKO O TYM CO DZIEJE SIĘ Z DŹWIĘKIEM PO WPIĘCIU TEGO KABLA DO DANEGO SYSTEMU I CO SIĘ DZIEJE Z DŹWIĘKIEM PO ZMIANIE TEGO KABLA NA INNY   !!JAK WIDAĆ NIE JEST TO ANI ZAPRZECZENIE ANI NIC NOWEGO JEST TO TYLKO WŁAŚCIWY SPOSÓB OPISU ZJAWISK OPISYWANYCH W WASZYCH KOMENTARZACH DOTYCZĄCYCH SPRZĘTU. WSZYSTKIE OPISY POJAWIAJĄCE SIĘ DO TEJ PORY SKIEROWANE BYŁY NA KABLE - TAK JAKBY BYŁY ONE INSTRUMENTEM WYDAJĄCYM DŹWIĘKI. SKIERUJCIE JE W STRONĘ OPISU ZMIAN ZAISTNIAŁYCH PO ZMIANIE SPRZĘTU CZY KABLA.OPISUJCIE SWOJE ODCZUCIA PO WPROWADZENIU ZMIAN W  SPRZĘCIE SWOJEGO SYSTEMU AUDIO ALE WŁAŚNIE W SPOSÓB ODMIENNY OD OGÓLNIE ROZPOWSZECHNIONEGO TAK BARDZO NA FORACH HOBBYSTYCZNYCH LECZ BŁĘDNEGO
Pomijam już autosugestię i pozostałe zjawiska są tutaj nieistotne.O kablu możecie pisać jak ładna jest  jego osłonka lub jak perfekcyjnie wykonano wtyki i całość.Mówię to absolutnie poważnie.
WSZELKIE NIEJASNOŚCI I KŁÓTNIE NA FORACH HOBBYSTYCZNYCH DOTYCZĄCE ZMIAN A WPŁYWU NA DŹWIĘK WYNIKAJĄ Z BŁĘDNEGO PRZYJĘCIA KRYTERIÓW OCENY W POŁĄCZENIU Z NIEWŁAŚCIWYM CELEM OPISU.
Z poważaniem,Gabriel
********************************************
Któryś z aniołów trącił mnie skrzydłem, chyba nawet za mocno..

mark11

  • 356 / 5898
  • Zaawansowany użytkownik
22-10-2008, 07:54
Gabrielu dla mnie najważniejsza w Twojej wypowiedzi, dość obszernej i wyczerpującej zresztą, jest myśl o subiektywnym odbiorze muzyki w naszych systemach (bywa że diametralnie odmiennych koncepcyjnie i sprzętowo). W związku z czym, recenzje nie są i być nie mogą obiektywne. Wszystko co chcemy "przetestować" winno byc sprawdzone w naszym systemie i podlegać naszym indywidualnym i niepowtarzalnym kryteriom oceny i preferencjom.
Narzucanie lub sugerowanie, że "jakieś" opinie czy recenzje (np. ślepe testy i.t.p.)  są obiektywne i bezstronne w skali absolutnej, jest ni mniej ni więcej manipulacją.  
Markus

lancaster

  • Gość
22-10-2008, 08:05
rafaell, nie kazdy ma wgladw techniczne oddzialywanie kabla na dxwięk, a opis jego "brzmienia" jest jakaś tam wskazwką.
Fajnie jest wiedziex dlaeczogo kabel gra tak a nie inaczej, fajnie jest umieć skonstruowac "pożądany" drut w swoim systemie.
dla wiekszosci to ednak czary mary :)
Czytalem iedys ze kable w zasadzie wogole nie graja(no bo niby co tam ma grac ?:)) a jedynie maja wpywna prace stopni wyjsciowych urzdzeń. Nawet jezeli to 100% racja to i tak ten wplyw jakis tam jest a dla audiofila po prostu - kabel gra :)
....i tak juz pewnei zostanie. Poczawszy od opisow w testach a skonczywszy na wlasnych doświadczeniach.....bo bez wnikania w detale tak to wyglada.
A jak ktos chce sie dowiedziec to znajdzie wiele materialów/sam poeksperymentuje.

Napisz Gabriel jakie sa Twoje doświadczenia z kablami ? (od strony technicznej)

lancaster

  • Gość
22-10-2008, 08:16
mark, ba :) Recenzje prowadzą niejednokrotnie do rozczarowań.
Kupujesz w ciemno obiekt westchnień pana redaktora(nawet takiego ktoremu urzadzenie w oparciu o wlasne doswiadczenia - baaaardzo szerokie sie podoba) i okazuje sie ze musisz czytac ta recenzje kilkakrotnie bo za cholere nie wiadomo o co w niej chodzilo a jej treśc nie koresponduje z rzeczywistoscią jakiej - SIE SPODZIEWALIŚMY :)

Po wpisie Rafaella nauczyłem się jednego - bede częsciej używał zwrotow "moim zdaniem", "wg. mnie", etc :)
Rozpiętosć gustów/oczekiwań jest znaczna.
W tym hobby cieżko rozmawia sie o np. naturalnosci. Naturalnosć jak sie okazuje to moze byc praktycznie wszystko.
Sam tego nie raz doświadczyem i szok z e dopiero teraz sie połapalem :)
Ot pierwszy z brzegu przyklad. prezentacja Avalon Eidolon Diamond + Cary Audio + AA Capitole byla dla mnie po prostu slaba(grajace obok nich WLM a Almarro za pewnie 1/3 tej kwoty zagraly o niebo lepiej)...co poniekąd odbijao sie na "zaludnieniu" sali z prezentacjami(WLM-tlok, Avalon-miejsca praktycznie do wyboru :))
Teraz musze jednak uczciwie przyznac ze komuś mogłyby się bardziej podobac Avalon z powodów tylko sobie znanych. I nie ma sensu sie nawet zastanawiac dlaczego :)

fallow

  • 6457 / 5865
  • Ekspert
22-10-2008, 09:24
Gabriel: Ale w takim pisaniu -  w ten sposob wlasnie jest caly urok tego hobby i takich oto forum jak nasze.
Jezeli chcesz zostawic suche fakty - to ja dziekuje :)

Poza tym - skad az taka chec sprowadzenia kogos na dobra droge :)

Mnie sie wydaje, ze najwiekszy problem wiekszosci forumowiczow - to brak dystansu - tak jakby ich racje i przekonania w dziedzinie sprzetu audio to byla absolutnie najwazniejsze rzecz na swiecie :) sorry, dla mnie to jest smeiszne.

Mozesz napisac 1000 rzeczy na moj poglad i moj sprzet - mnie to nie ruszy.

Podchodze do tego wszystkiego z dystansem a "recenzje" bo daleko jej brakuje do dobrej recenzji napisalem w zasadzie dla zabawy.

Jest ona w pelni subiektywna i nie ma na celu edukacji kogos tam - myslalem, ze kazdy rozumie ze taka recenzja jest subiektywna i przedstawia w pelni subiektywne zdanie autora :) ? no ale moze mi sie wydawalo i nie jest to takie jasne.

Co do tego kabla - alez masz tam wyraznie napisane np. " podkreslona jest niska gora na rzecz wysokiej - co jest dobre przy GS1000 " Prosze bardzo - suchy fakt.


Doceniam Twoj takze dlugi post i wklad, ale nie chce robic z tego wszystkiego suchej matematyki bo i po co :)
W zasadzie to nie obchodzi mnie wiele rzeczy w tej dziedzinie i nie daze do tego aby uzyskac absolutna jasnosc jak dzialaja wszystkie mechanizmy w audio :) - chociaz zdecydowana wiekszosc przydaloby sie wyjasnic i chetnie bym je poznal - nie daze do wiedzy absolutnej.

Wole sluchac muzyki - a poszukiwania sprzet traktuje jako niezla zabawe i przygode.

Jezeli podejsc do tematu profesjonalnie - to wybaczcie ale jakakolwiek dyskusja na takim forum jest z gory pozbawiona sensu.

Jezeli traktowac to jako doswiadczenie, to trzeba by zapewnic dokladnie te same warunki odsluchowe - nawet rozmowa o tych samych sprzetach w innych domach roznych uzytkownikow jest wiec z gory obarczona bledem.
Czynnikow jest tyle, ze wyszlo by na to iz przetestowac kilka sprzetow trzeba by w warunkach laboratoryjnych a i tak nie bedzie to do konca "prawda".

A na zakonczenie:
Czynnik bledu jest zawsze - ponoc lampy same w sobie sa bledem :) Tak samo jest z forum - ten blad zawarty w naszych recenzjach - to sprawia ze to o czym tutaj mowi jest naturalne. Jezeli go zkliwidujemy - bedzie zbyt sucho w calym tym swiecie ;)

Gabriel

  • 1229 / 5692
  • Ekspert
22-10-2008, 10:23
@fallow i pozostali to czytający:Całe to "philosophical approach" z mojej strony to POZOSTAWIENIE PEŁNEGO WYBORU osobom czytającym moje wypowiedzi - bez narzucania "koca" na suche, zimne, szorstkie i pozbawione ciepła fakty,  co jednocześnie umożliwia wszystkim przeczytanie, że zbyt mocna wiara wyłącznie wręcz w "cudowne" właściwości "cudownych i wyrafinowanych rzeczy" przy "poprawianiu" systemu czy jego kształtowaniu jest jednak nieco naciągana. Warto poznać wszystkie strony tematu.Zaś kilka wypowiedzi jakie przeczytałem dziś na kilku stronach w sieci w tym na tej właśnie stronie - pokazało mi iż warto jednak pozostać na tym forum i rozmawiać, zwyczajnie rozmawiać dzieląc się zwykłymi spostrzeżeniami z "życia" - bo na szczęście nie wszyscy  są tak skrajni w swoich poglądach jak pokazuje to życie.
Nawet sąsiedzkie ;)Jeżeli kogoś w tym temacie uraziłem surowością treści wypowiedzi - przepraszam, nie było to zamierzone działanie.
@fallow"ponoc lampy same w sobie sa bledem :) "W tajemnicy Tobie powiem że nie do końca...  :))Pozdrawiam
Gabriel
*************************************************
Któryś z aniołów trącił mnie skrzydłem, chyba nawet za mocno..

Bacek

  • 2366 / 5891
  • Ekspert
22-10-2008, 10:34
To może ostrzeżenie przed wejściem na forum. Wielki baner gdzie trzeba potwierdzić przeczytanie, że opinie na forum są subiektywnymi opisami autorów, kupując sprzęt robisz to na własną odpowiedzialność. To ty dokonujesz tego złego wyboru. Audiofilia albo pełny portfel, wybór należy do ciebie.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Gabriel

  • 1229 / 5692
  • Ekspert
22-10-2008, 12:51
@BacekWhy not??:)
*************************************************
Któryś z aniołów trącił mnie skrzydłem, chyba nawet za mocno..

majkel

  • 7476 / 5895
  • Ekspert
22-10-2008, 13:02
Już nie raz pisałem na różnych forach, że "moim zdaniem" powinno cały czas funkcjonować w umyśle czytającego, bo jak wiemy, prawdy obiektywne trudno głosić i głupio by się czytało z co rusz wstawionym "moim zdaniem", "uważam, że", "mam wrażenie", itp. Rośnie objętość i nic poza tym. Oprócz tego fora hobbystyczne czynią to założenie, że dyskutują ludzie, którzy w swoim towarzystwie wiedzą o czym mówią i jak interpretować wypowiedzi kolegów, bo się też często znają z realu.
Kolejna sprawa - nie wiem o co chodziło w czepianiu się mojej wypowiedzi o rezystorze. Zwyczajnie zaprotestowałem przeciw mieszaniu ludziom mniej obeznanym technicznie w głowach, że ten rezystor zmieni punkt pracy. Wyjaśniłem jak on działa i nie ZMIENIA, a ZWIĘKSZA obciążenie prądowe lampy, gdyż NAJMNIEJSZE obciążenie jest gdy rezystora NIE MA. Poza tym jest oczywiste, że jak piszę o wzroście THD, to i zmiana brzmienia nastąpi. Tutaj jedna uwaga - moim zdaniem urok lamp tkwi nie w tym, gdzie one mają duże zniekształcenia, a w tym, gdzie one je mają małe. Tranzystor w klasie A poza tym że zaczyna produkować parzyste harmoniczne oprócz obecnych już nieparzystych ma podstawową zaletę klasy A - brak zniekształceń skrośnych, które mają bardzo brzydką ceche kaszanienia małych sygnałów.
I jeszcze jedno - lampa NIE produkuje samych parzystych harmonicznych. Nawet trioda ma drugą i trzecią harmoniczną, tyle że w odpowiednich proporcjach, a poza tym - w przeciwieństwie do tranzystorów bipolarnych - widmo zniekształceń lamp (poprawnie zasilanych) nie rozciąga się w "nieskończoność". Jeśli ktoś nie wierzy, że trioda robi także trzecią harmoniczną - niech sobie podstawi sin(x) do najprostszej postaci wzoru Langmuira.

Gabriel

  • 1229 / 5692
  • Ekspert
22-10-2008, 13:06
No to już  lepszy będzie baner: uwaga na tym forum każdy mówi  "moim zdaniem"  cokolwiek to znaczy     ^..^*************************************************
Któryś z aniołów trącił mnie skrzydłem, chyba nawet za mocno..

lancaster

  • Gość
22-10-2008, 13:18
:)))))) Bacek, tak źle to nie jest.
Osoby ktore wiedza czego szukają i kierują sie konkretami a nie pytaniami w stylu : "co lepsze" :) nie mają klopotow z różnicowaniem urzadzeń czy systemow.

Pisalem o rożnorodnosci gustow nie w kontekście ze wszystkie systemy sa rownorzadnie dobre :))))
Tak niestety nie jest.
Ktoś np. lubi "ciepelko", dźwiek "zrobiony" i jest sens rozmowa o sprawach kluczowych dla naturalnej prezentacji ? Nie wydaje mi sie :)
W takim wypadku ze spokoem ducha mozna mówic/pisac za mamy temat odmienności gustów :)
Przeciez jezeli ktoś preferuje taki typ prezentacji jak powyżej znajdzie osoby dokładnie taki sam preferujące i w poszukiwaniu "lepszego" dxwięku do Dynek dokupi zamiast mocnego tranzystora np. pp na EL34 to w zasadzie w czym problem ?
Podobnie zresztą  kazdą inną koncepcją dxwiekową.

Temat byl walkowany x razy i na wsyztskie mozliwe sposoby. Nie ma sensu sie powtarzać.
 Dla mnie np. wazne w muzyce są emocje/rozpętosć dynamiki, rożnorodność barw, szybkosc. Dla kogo innego moze ciepły bas, słodka gora i kragła średnica :)
Jezeli ktoś mnie zapyta jaki system gra muzykę bez problemu wskażę takich kilka/kilkanascie. A jezeli ktos zapyta jaki system gra np miekko , puszyscie, czy jak tam kto chce to tez sie wskaze kilka :)))))


Gabriel

  • 1229 / 5692
  • Ekspert
22-10-2008, 13:27
@majkelPrzecież wszyscy tu wiedzą o co chodzi nie trzeba tu nic wyjaśniać.... ważne że gra.Nikt się tego rezystora i zniekształceń skrośnych też nie czepia, nawet jeżeli rezystor jest skutecznie zbocznikowany uzwojeniem wtórnym a zniekształcenia skrośne są  bardziej znane jako zniekształcenia przejścia :) czyli po nakładaniu się sygnału + i -  na wyjściu jest jeszcze błąd spowodowany spadkiem napięć na złączach tych tranzystorków bipolarnych w układzie przeciw-osobnym przy wzmocnieniu napięciowym mniejszym niż jeden no i dryft temperaturowy że hu hu..Mało tego - lampa jeszcze się grzeje. :)
Tak, tak cały ten wpis był prowokacją :) Jak 70% wszystkich takich wpisów na wszystkich hobbystycznych forach audio w Polsce... A odpowiedzi...uffff.
Ja też jestem hobbysta, tyle że mnie to dopiero zaczyna bawić. :)
~~~~~~~~~~~~A tak na poważnie - kontaktowałem się z ludźmi z daleka z zapytaniem o prowadzenie liniowe ramienia gramofonu. Odpowiedzieli, a zapewniają że wyniki są bardzo dobre, a spodziewałem się gorszych. "Łożyskowanie" ramienia na poduszce powietrznej lub szklane rurce(?) Filmy z pracy obydwu są na YT.
Jednak widać po wpisach więcej niż spodziewałem się zobaczyć. . Pozdrawiam, Gab**********************************************
Któryś z aniołów trącił mnie skrzydłem, chyba nawet nie za mocno..