Audiohobby.pl

TDA1549

krz

  • 88 / 5308
  • Użytkownik
02-11-2011, 23:21
Tam zamiast 1k już wstawiłem 100ohm, tylko zapomniałem o tym wspomnieć ;)
A ze wzmocnieniem to trochę zgłupiałem. Wartości podniosłem, bo chciałem wstawić jakieś metalizowane 1% i liczyłem R1/R2 +1.  Czy nie jest tak dla wzmacniacza nieodwracającego?
220 wywaliłem, bo dałem zasilacz regulowany +/-15V bezpośrednio na kondensator 220uF.

krz

Molibden

  • 1906 / 5900
  • Ekspert
02-11-2011, 23:30
2,7k/4,7k to jest prawie tyle samo co 10k/22k. W obu przypadkach wzmocnienie jest m/w 1,5x. Wzór oczywiście prawidłowy. Ale można spróbować np. 10k/2,7k, nawet z jednym rezystorem węglowym (żeby tylko takie rzeczy miały większe znaczenie...).  
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

krz

  • 88 / 5308
  • Użytkownik
03-11-2011, 15:25
>> zagra, 2011-11-03 08:22:44
Postaraj się aby wartość kondensatora na wejściu była jak najniższa , najlepiej bipol.

Grałem tam kiedyś na Nichicon Muse 10uF, ale było za sterylnie więc wróciłem do wyższych wartości.
Skorzystam z Waszych uwag i jutro popróbuję. Na wszelki wypadek wstawię podstawki pod rezystory.
Dzięki za rady.

krz

Molibden

  • 1906 / 5900
  • Ekspert
03-11-2011, 23:33
Elektrolity wprowadzają pewne niewielkie, ale mierzalne zniekształcenia i powinny być też prawidłowo spolaryzowane, co nie zawsze ma miejsce lub jest możliwe.
4,7k w tym miejscu - na wejściu - to zbrodnia. Niepotrzebne obciążenie DACa i konieczność użycia dużej pojemności. Równoważenie rezystancji widzianych przez oba wejścia opampa ma znaczenie przy dużych wzmocnieniach i w aplikacjach uwzględniających składową DC, która tu jest separowana. Oczywiście, nie zaszkodzi by to uwzględnić. Jeśli od strony wejścia ujemnego rezystor do masy nie jest separowany kondensatorem, to obie rezystancje w nfb traktuje się jako połączone równolegle, w innym przypadku (tj kondensator ograniczający wzmocnienie dla DC i ustalający dolną częstotliwość przenoszenia) bierze się pod uwagę tylko R od wyjścia.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

krz

  • 88 / 5308
  • Użytkownik
14-11-2011, 13:34
Wy się produkujecie, a mi kolejny tydzień przeleciał bez zmian. W załączniku zamieszczam schemat sekcji analogowej i zasilania opampa. Proszę napisać czy wszystko dobrze zrozumiałem, a w tym czasie postaram się wszystko przenieść na płytkę. Wzmocnienie dalej małe, ale na razie musi zostać, bo mam czystki w rezystorach.

krz

Molibden

  • 1906 / 5900
  • Ekspert
14-11-2011, 23:26
Jest w porządku. Natomiast zamiast 44k (2x 22k) możesz dać 11k, tj. to samo ale równolegle.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

krz

  • 88 / 5308
  • Użytkownik
15-11-2011, 08:47
Zapomniałem, że wstawiłem tam 10k, więc ok. Tzn nie ok, bo szum jest zbyt wysoki. Sonicznie odczuwam duży progres, ale szum jest nie do zniesienia. Wieczorem potestuję różne wartości, ale jaki kond powinien być na wyjściu?

krz

Molibden

  • 1906 / 5900
  • Ekspert
15-11-2011, 18:09
Na wyjściu - obojęntnie, byle nie za mały. Jeśli szumi to albo coś się wzbudza, albo trzeba wyfiltrować pozostałości konwersji, np jakimś kondensatorem w nfb (od kilku pF do kilkuset pF).
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

almagra

  • 11514 / 5552
  • Ekspert
15-11-2011, 20:24
Jakie jest widmo tych pozostałości.Czy możesz podać jakiś przykładowy wykresik?

krz

  • 88 / 5308
  • Użytkownik
16-11-2011, 11:47
To pytanie do Molibdena?

Już wczoraj nie zdążyłem na dalszą zabawę, ale dzisiaj postaram się coś pokombinować z wartościami i opampami.
Jeszcze zastanawiam się nad samym układem. Czy załączony schemat nie jest odpowiedniejszym bufferem. Już drugi raz się z nim spotykam przy modyfikacjach odtwarzaczy.

krz

Molibden

  • 1906 / 5900
  • Ekspert
16-11-2011, 13:03
Szum jest cały czas czy tylko przy odtwarzaniu? Ten schemat różni się tylko filtrem dolnoprzepustowym RC na wejściu. Potrzebny jest jeszcze kondensator szeregowy na wejściu blokujący składową DC z wyjścia DACa.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

krz

  • 88 / 5308
  • Użytkownik
16-11-2011, 14:53
Tak, bez znaczenia czy cośgra czy nie, szum ma jednakowe natężenie.

krz

Molibden

  • 1906 / 5900
  • Ekspert
16-11-2011, 18:59
Mhm, ale nie wiadomo czy to idzie z DACa czy z samego układu?
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

almagra

  • 11514 / 5552
  • Ekspert
16-11-2011, 19:13
Macie może taki wykres?

Molibden

  • 1906 / 5900
  • Ekspert
16-11-2011, 19:30
Takie coś: http://www.stereophile.com/images/archivesart/scd1pic3.jpg
Z tym że to dotyczy DSD, ale to w zasadzie jest D-S.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!