Audiohobby.pl

TDA1549

krz

  • 88 / 5297
  • Użytkownik
24-09-2011, 09:35
Miałem nadzieję, że mnie pokierujecie w stronę lampizacji.
Zapomniałem wspomnieć, że w CD753 potrzebna jest częstotliwość 8.4672MHz.
W MRelektronik takiego mi nie zrobią, a zakup kwarcu o takiej częstotliwości i wykonanie zegara może być zbyt kosztowne na obecną chwilę.
Na razie mało się interesowałem tematem zegara, także proszę mi napisać, czy aby się nie mylę w swoich przekonaniach.

krz

Molibden

  • 1906 / 5889
  • Ekspert
24-09-2011, 23:12
16,9344MHz dzielisz przez 2 na dowolnym przerzutniku D lub JK. Istnieje też możliwość, że po zmiania konfiguracji jakiegoś układu, da się zastosować zegar 16,9344MHz bez dzielnika, ale nie wiem jakie tam są układy.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

krz

  • 88 / 5297
  • Użytkownik
15-10-2011, 11:02
To jeszcze jedno...
Lepiej zainwestować w konkretny zegar czy zbudować taką budżetówkę? http://benjamin.silvestre.perso.sfr.fr/cd723/horloge/horloge.html

krz

Molibden

  • 1906 / 5889
  • Ekspert
16-10-2011, 01:31
Obojętnie, zależy co uda Ci się zbudować szybciej lub uruchomić. Na początek może być nawet zegar na bramkach 74HCU00/04. Dobry będzie też zegar od Mr Elektronik, nawet najprostszy: http://www.mrelektronik.pl/zegary.html
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

krz

  • 88 / 5297
  • Użytkownik
16-10-2011, 10:54
Na razie i tak zbieram pomysły i ewentualnie części, bo ciężki okres przede mną, także póki co i tak się za to nie zabiorę.
W MR najtańsze są za 135zł plus przesyłka.
Z Tajwanu w podobnej cenie ściągnę coś takiego
http://www.ebay.pl/itm/1PPM-16-9344-8-4672-Mhz-Low-Jitter-TCXO-Clock-Module-/290614822016?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43a9fe4480#ht_2366wt_905
Ale czy będzie lepiej?

Druga sprawa to Fetishizator.
Myślałem o lampie, ale na razie budżet mi nie pozwala na konkrety, a taniego trafa też nie mogę trafić. Poza tym każdy element musiałbym kompletować od zera.
A taki analog na FETach mógłbym zrobić chociaż na chwilę. Później ewentualnie zrezygnować z jednego, albo wstawić przekaźnik i mieć dobrą alternatywę. Zwłaszcza, że jest tam sporo miejsca.
Z tego co czytałem, to przeważa BF245, ale chętnie bym wykorzystał swoje 2SK170BL. Niestety ciężko znaleźć coś dla DACów z wyjściami napięciowymi.

krz

Molibden

  • 1906 / 5889
  • Ekspert
17-10-2011, 01:21
Na początek można złożyć coś za kilkanaście zł (na 74HCU). I tak potrzebujesz dzielnika :2.
Może SRPP na FETach (+ wtórnik jak w FETishizatorze) w analogu? Chociaż jeśli w TDA1549 jest już opamp to po co tak kombinować? Dobry opamp i to tyle w kwestii wzmocnienia napięciowego.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

krz

  • 88 / 5297
  • Użytkownik
17-10-2011, 09:08
Z opampami przerabiałem już różne wariacje i najlepiej zagrały NE5532 od Signetics i AD8599. Obecnie puściłem sygnał z DAC bezpośrednio na RCA i wg mnie jest jeszcze lepiej.
Nie jest to najlepsze i docelowe rozwiązanie, ale analog na opampie nie jest szczytem technologii.

krz

dankam

  • 112 / 5477
  • Aktywny użytkownik
01-11-2011, 22:35
Mam taki sam CD i tez przymierzam się do modyfikacji.
Na początek myślałem że zrobię ja dokładnie wg przepisu Fikusa. Ale po przeczytaniu wątku mam wątpliwość czy to wystarczy? Czy jest sen robić więcej zmian jak w tym wątku.
Mam trafo 165V i 6,3V do lampizacji ale też szukam schematu który mógłbym zastosować. Znacie jakiś sprawdzony i możliwie dobrze rozpisany łącznie z zasilaczem bo jestem zielony w lampach.

Molibden

  • 1906 / 5889
  • Ekspert
01-11-2011, 23:10
Nie zaczynaj od lamp. Jak napisał powyżej kolega, który już dokonał pewnych przeróbek, można prościej, skuteczniej i szybciej. Lampa - dla jej miłośników - może tam znaleźć się na końcu. Póki co zostaje zegar, kondensatory w CD i otoczeniu DACa, bo zakładam, że będzie na nie wrażliwy. Poza tym ten DAC ma w środku opampa, którego nie da się pominąć, więc dalsze wzmocnienie napięciowe może być na czymkolwiek, chyba że właśnie ma mieć pewną lampową sygnaturę.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

dankam

  • 112 / 5477
  • Aktywny użytkownik
01-11-2011, 23:29
Właśnie o tę "pewną lampową sygnaturę" najbardziej mi chodzi.

krz

  • 88 / 5297
  • Użytkownik
02-11-2011, 00:22
Na poczekaniu możesz sobie coś zacząć grzebać bez lampy. Przeżyłem ogromne zaskoczenie, gdy zmiana pierdół podniosła znacznie klasę odtwarzacza.

PS. Jako że już odkopano topic...
Ktoś z większym doświadczeniem mógłby poradzić prawidłową aplikację stopnia wyjściowego np. dla AD8599 czy NE5532 (Signetics)? Poza wstawieniem podstawki i testach dla kilku wartości elektrolitów najbardziej podeszły mi te dwa opampy, ale może ktoś mi zaproponuję optymalną aplikacje pod dany układ?
Musiałbym jutro (później) sprawdzić, ale obecne wartości mam chyba tak jak w oryginalnym schemacie (Elna Silmic II) z oddzielnym zasilaniem opampów - 15V.

krz

Molibden

  • 1906 / 5889
  • Ekspert
02-11-2011, 01:21
Największe postrzegane zmiany może chyba przynieść zmiana wzmocnienia z jakim pracuje opamp (od 1 do 5 V/V) oraz napięcia zasilania, jeśli konieczne (tak jak jest +/-12V będzie ok, mniej nie polecam). Poza tym ten układ nie ma innych wymagań a datasheet nie wspomina o jakiś rozwiązaniach układowych których ten opamp wymaga. Trzeba mu zapewnić takie warunki, żeby się nie wzbudzał, a w NFB można dać np. kondensator kompensujący 10pF ograniczający nieco wzmocnienie dla w.cz.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Molibden

  • 1906 / 5889
  • Ekspert
02-11-2011, 19:55
Przesunięcie fazy o 45 stopni od kondensatora 10pF dla 2,7k R_nfb wystapi przy 6MHz więc praktycznie można przyjąć, że do jakiś 600kHz się ona nie zmieni, a już szczególnie w zakresie akustycznym. Co innego gdyby tam było np. 1500pF.
Ale jak nie potrzeba to nie musi być.

Natomiast jeśli chcesz zobaczyć, jak ten opamp zachowa się z większymi wzmocnieniami, np 10V/V, to dobrze będzie dodać równolegle do wewnętrznego rezystora 2,2k od konwersji w DACu, w nfb tamtego opampa drugi rezystor 1-2k. To spowoduje spadek jego wzmocnienia i jednocześnie proporcjonalne poszerzenie pasma przenoszenia, co może być korzystne dla samej konwersji. Oczywiście kondensator w nfb ograniczający pasmo też może być zmniejszony w takim przypadku.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

krz

  • 88 / 5297
  • Użytkownik
02-11-2011, 22:39
No coś z tym analogiem będę musiał pokombinować, tylko skąd ja taki kondensator znajdę ;) Dopiero co zamawiałem Silver Mica 68 i 82pF z najmniejszych. Muszę sobie jakiś secik z rezystory.net skompletować.
Dzisiaj wróciłem do opampów i powymieniałem rezystory NFB i podniosłem wzmocnienie. Tutaj również nie miałem się czym popisać i miałem do dyspozycji jedynie 22k i 10k z jakichś ludzkich rezystorów, z czego jeden to Beyschlag, a drugi PRP.
Niestety z rozpędu porobiłem kilka innych rzeczy i coś mi teraz nie pasuje, ale nie wiem co. W końcu pozmieniałem BYV27-200 na SBYV27-200, a także z powrotem wróciłem do AD8599 i oddzielnego zasilania opampa +/-15V.
Zmieniło się bardzo dużo, ale nie jestem przekonany czy na lepiej. Na razie zostawię go do wygrzania, ale chyba nie trafiłem ze wzmocnieniem. Dźwięk się lekko przymulił i straciłem krańce pasma. No i czuję, że odtwarzacz zwolnił.
Niestety pozbyłem się Alessandro MS-1i, na których dobrze znałem CD i czuję, że z DT 990 Pro zacznie się zabawa od nowa.
 
krz

Molibden

  • 1906 / 5889
  • Ekspert
02-11-2011, 23:05
10pF może być zwykły ceramiczny C0G. To nie jest krytyczna pojemność, z punktu widzenia sygnałów audio jej tam po prostu nie ma! Natomiast martwi mnie ten 1k na wyjściu za opampem, lepiej go zmienić na jakieś 100-220ohm, więcej nie potrzeba.
Wymieniając te rezystory w ten sposób jak na schemacie nie zmieniłeś wzmocnienia, w połączeniu z tymi, które tam były można w dość szerokim zakresie to wzmocnienie regulować, dając do masy ten 2,7k. Z kolei rezystor 220ohm w zasilaniu można zmniejszyć do 10-22ohm, nie trzeba go kasować całkowicie, a z drugiej strony 220ohm to też za dużo, chyba że napięcie w tym miejscu było nie stabilizowane. Ale to się rozwiązuje podniesieniem pojemności filtrującej za rezystorem. Tak duża wartość jak w układzie podnosi jednak impedancję zasilania ponad miarę. Co innego gdyby odtwarzacz podawał tam np 18-20V a za rezystorem była dioda Zenera stabilizująca to napięcie, ale niczego takiego tutaj nie przewidziano. To samo odnosi się do -V.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!