Audiohobby.pl

TDA1549

rafaell.s.cable

  • 1166 / 5352
  • Ekspert
27-03-2011, 16:07
>> lancaster, 2011-03-27 15:27:52
krz, podejdź do sklepu muzycznego i uderz drewnianą pałką w talerz perki. Zobaczysz jak wybrzmiewa :-)

A jak się krz od tej pałki wzbudzi i tak mu zostanie?

krz

  • 88 / 5304
  • Użytkownik
27-03-2011, 17:17
>> lancaster, 2011-03-27 15:27:52
a najbardziej będziesz zadowolony jak zrónoleglisz stopień wyjściowy....np. 4 opampy równolegle powinny się Tobie podobać. Styl grania ala McIntosch lub Accuphase....jeśli ktoś lubi.
Zresztą Accu zdaje się nawet w taki sposób (równoleglenie) osiąga "firmowe brzmienie".

Możesz przybliżyć mi tą kwestię na jakimś konkretnym przykładzie?
Bo nie chodzi chyba o to co załączyłem :)  Spali się?

krz

lancaster

  • Gość
27-03-2011, 17:18
"Bo nie chodzi chyba o to co załączyłem :)"

Z grubsza o to :-)

"Spali się?"

Nóżek wyjściowych nie spinasz równolegle tylko łączysz out przez rezystory np 10ohm.

krz

  • 88 / 5304
  • Użytkownik
27-03-2011, 19:19
Jakbym miał taki komplet to pewnie bym spróbował, ale na testy się raczej nie zaopatrzę.

Jestem na poziomie wymianie diod i kondów, w Ty mnie prowadzisz do NOS i I2S :)
Może coś prostszego, z czym sobie na dzień dzisiejszy sam poradz, ha?
Jak to jest z ominięciem stopnia wyjściowego - mogę wyjść z DAC bezpośrednio na RCA jeśli we wzmacniaczu mam kondensator na wejściu? Proszę potraktować mnie jak na bezmózga przystało :)

krz

lancaster

  • Gość
27-03-2011, 20:28
Też kiedyś kombinowałem podobnie do Ciebie :-)
Zrób stopień wyjściowy na pojedynczym opampie + prosty zasilacz.
Napięcia weźmiesz z CD (poszukaj co masz do dyspozycji).
Nie wlutowujesz scalaka, tylko podstawkę dip8. To ułatwi eksperymenty.
Następnie skopiuj sobie jakąś topologię ....lub użyj noty aplikacyjnej, bo bardzo często to to samo :-)
Wszystko co możesz a nie będzie tego dużo :-) polutuj sobie p2p. Zasilanie symetryczne (np. +/- 15V), na wszelki wypadek użyj kondensatora na wyjściu...w zasadzie to przy pierwszych eksperymentach użyj go na pewno :-)

Załóż że gotowców nie ma, bo różne są gusta a w tym przypadku najważniejszy jest Twój.
Dobrej zabawy.

krz

  • 88 / 5304
  • Użytkownik
27-03-2011, 20:55
Dzięki Lan, że chcę Ci się tu ze mną meczyć :)
Tylko, że ja już się gubię w tych Twoich radach, bo na trzy moje pytania Ty masz 8 innych rozwiązań, z pominięciem tych, o które pytam :)
Co z tym scalakiem? Myślałem, żeby zrobić mu oddzielne zasilanie z ewentualną modyfikacją elementów biernych, ale czy Ty zawarłeś to samo w pięciu linijkach?
I co z kwestią Jjurka? Da rade pociągnąć wyjście bezpośrednio pod RCA?

krz

lancaster

  • Gość
27-03-2011, 21:22
OK, po kolei :-) Z grubsza to samo o czym piszesz :

1. Zrób osobne zasilanie do scalaka (najprościej będzie jeśli znajdziesz w CD napięcia +/- ok 20V)
- Kondensatory i stabilizatory(np 7815/7915) możliwie blisko scalaka.
- Masa w "gwiazdę".
2. Całość proponuję wykonać na małej płytce uniwersalnej.
- Starego scalaka wylutowujesz.
- Wylutowujesz też elementy obok niego (rezystory nfb, kondensatory zasilania) żeby nie wisiały na masie lub zasilaniu. Przy okazji  "posprzątasz".
3. Płytkę stopnia analogowego umieszczasz możliwie blisko DAC.

Nie wiem jaki masz poziom wyjściowy napięcia z DAC. raczej będziesz miał bardzo cichy sygnał o sporej podatności na kable (prądu z DAC za dużo nie otrzymasz).....może warto spróbować. Podłącz DAC przez kondensator np. 2,2uF. Wybierz dobry kondensator. Mogę polecić rosyjskie papierowo-olejowe (tanie i niezłe), lub po prostu jakiś przyzwoity mkp (może być Miflex np.)
Jeśli będziesz miał za cichy sygnał to niestety budowa stopnia analogowego i tak Cię nie minie :-)

krz

  • 88 / 5304
  • Użytkownik
27-03-2011, 21:36
O widzisz... jak krowie na rowie :)
Zrobiłem sobie kilka płytek wg projektu kolegi Pkrecza z AS, także w planach było między innymi oddzielne zasilanie opampa, ale nie tylko. Niestety weekend się kończy i pewnie do przyszłego nic nie ruszy. Ale będzie czas na zamówienie m.in. Os-conów.
Dzięki  Lancaster. Dzięki za wszystko, ale jednocześnie proszę o dalsze uwagi, jeżeli jakieś przyjdą na myśl.

Pozdrawiam,
krz

majkel

  • 7476 / 5893
  • Ekspert
28-03-2011, 01:52
Op-amp zewnętrzny nie jest w ogóle potrzebny. Bierzesz sygnał z wyjść napięciowych DACa i idziesz z tym na RCA. Kondensatory filtrujące trzeba dobrać eksperymentalnie, na pewno mniejszą pojemność niż 1nF. To już zostało napisane w tym wątku parę lat temu. Polecam użyć tu silver mica. Zasilanie analogowe przychodzące do DACa musi być maksymalnie czyste - może być nawet potrójnie stabilizowane w kaskadzie. Gdzie się da w pobliżu DACa - wywal elektrolity polarne i daj duże kondensatory tantalowe ale tylko pod warunkiem, że wyczyścisz zasilanie. BYV27-200 to jakaś plaga jest, że ludzie to wkładają, a one się wybitnie nie nadają do audio, bo to diody lawinowe ostro przełączające się. Daj zamiast nich UF4004, MUR120, ewentualnie SBYV27-200. Równolegle do każdej kondensator 100nF poliestrowy. Wszelkie bypassy foliowcami przy elektrolitach w samym zasilaczu wywal, a elektrolity daj porządne. BC Components są OK. Zauważ, że ten bypass będzie załatwiony przy zbocznikowaniu diod.
Elna Silmic II - to jest chybił trafił, czy zagra czy nie. RFS brązowe mogą wnieść dużo dobrego, a mogą i zepsuć. Czarne Silmic II są dla mnie jednoznacznie niestrawne. Silmic ROS jest bezpiecznym wyborem. Oscony - mam na sprzedaż jak chcesz, podobnie jak Sanyo WG, które uważam za lepsze od OSconów nawet SP. SG nie próbowałem, bo cena ich jest z kosmosu. Ja jadę na tantalach w moim DACu w sekcji cyfrowej i nie ma powrotu do elektrolitów, stąd mogę sprzedać niektóre. Wyjątkiem jest u mnie pin resetu DACa, blokowany bipolarem. Tak to elektrolity w DACu mam tylko w zasilaczu.
Nie zdziwiłbym się, gdyby się okazało, że zegar jest w tym CD kiepski. Musiałbym zobaczyć otoczenie kwarcu, bo w ciemno nie powiem, ale nie spodziewam się profesjonalnego rozwiązania oscylatora. Przy załatwieniu czystego zasilania 5V wystarczy się pod nie podpiąć i dać lokalne odsprzęganie zasilania takiego zegarka np. tantal 10uF + monolit 100nF. Zegarek można zbudować samemu albo kupić gotowy np. MR Elektronik. Ja koledze zrobiłem zegarek cały samodzielnie, wylądował w odtwarzaczu na CDM2Pro i TDA1547.

lancaster

  • Gość
28-03-2011, 08:16
krz :-) Ja się produkuje a faktycznie masz wszystko opisane :-)
Zasugerowałem się wpisem "Czy ktoś porównywał TDA1549 do TDA1541?Ten pierwszy to rzadki okaz w CD-kach, ale czy taki warty uwagi? " ... i "potraktowałem" jak 1541 :-)

Poczytaj co zrobił madly  np. Tak jak majkel napisał możesz spróbować tantali w sekcji DAC - u mnie nie zawsze a przynajmniej nie wszedzie w cyfrze się sprawdzają.
1549 wygląda to na przyzwoity DAC, o stopniu analogowym zapomnij. Prostsza robota :-)
Z zegarem też na dwoje babka wróżyła. Mailem ich kilka z czego najbardziej mi osobiście odpowiadał zegar DeToma jeszcze ze starego dobrego audiostereo. Ostatecznie zostałem przy kwarcu.  Wiem, przeczytasz ze dobrze zaaplikowany zegar poprawia brzmienia....takie jest pierwsze wrażenie :-) Mi jednak na dłuższą metę kwarc w 100% wystarcza - dźwięk wydaje się mimo wszystko nieco bardziej urozmaicony....może bardziej surowy.

Porównania kondensatorów w DAC Łukasz Fikusa :
http://www.lampizator.eu/lampizator/LAMPUCERA/CD%20DAC%20Lampucera%20lampizator.html

"Now to tell the difference - I would have to be hard pressed except one.
To make the description easier - I will divide the criteria into 4 categories: Bass, Midrange and Trebles plus the Sensation of being there: respectively B,M,T,S

The Teapo gets in this context :     9, 8, 7, 7
The Os-Con gets:                            8, 9, 8, 10
The Tantalum gets:                          8, 9, 10, 8
and the naked untweaked board gets   7, 5, 4, 5"

Z grubsza się zgadzam (tantal vs oscon w cyfrze)

"The subjective feeling was that the trebles from Tantalum were so much superior to the other four that it was shocking. They were airy, pure, clear, strong, beautiful. Just the best I ever heard. But the rest of the spectrum did not match. The balance was tilted.
"

"Os-cons on the other hand sound ..... like nothing at all. Equipment disappears and the musicians simply come to me. No trebles no bass - just total transparency and insight into the event. Quite spectacular feeling. I was amazed."


krz

  • 88 / 5304
  • Użytkownik
28-03-2011, 08:35
Dziękuję Ci Majkelu - bardzo fajnie mi to napisałeś.

Kondensator filtrujący wywaliłem, bo nie miałem czym go zastąpić, a wg postów sprzed lat, to właśnie najlepiej gra bez. Zasilania na razie się nie czepiam, bo jedyne co mogę zrobić, to dać w kilka miejsc stabilizatory. Trafie na jakieś trafo, to pomyślę nad oddzielnym zasilaniem.
BYV27-200 są bo są. Po prostu tylko takie miałem w domu z szybkich, osiowych. Dzisiaj pewnie dostane UF4004, ale już myślałem nad zapytaniem na AS o SBYV27-200.
Trochę spieprzyłem z BC Comp, bo kupiłem zwykłe Philipsy http://allegro.pl/kondensator-elektrolityczny-4700uf-16v-philips-fv-i1514571443.html
Coś mi ich cena się nie zgadzała, a się nie dopatrzyłem. Zresztą 4700u od BC Comp już bardzo dawno nie widziałem.
Tantale, oscony i poliestrowe również w drodze.
Co do zegara to w przyszłości jak najbardziej, ale póki co mnie nie stać na taki wydatek, a Philips ma nietypowy 8.4672MHz, by łatwo na niego trafić.
Dziękuję jeszcze raz.

Pozdrawiam,


krz

majkel

  • 7476 / 5893
  • Ekspert
28-03-2011, 11:17
SBYV27-200 też mam zapas, ale UF4004 powinny załatwić sprawę.

krz

  • 88 / 5304
  • Użytkownik
28-03-2011, 12:33
Szkoda, że się wcześniej nie odezwałeś, bo pewnie chętny bym był na jakąś paczkę, a tak wczoraj pozamawiałem parę tantali i Os-conów. Chociaż to pewnie z czystej grzeczności, a nie w celu pozbycia się nadmiarów :)
UF4004 dzisiaj-jutro powinienem dostać, ale zawsze ciekawiły mnie SBYV27-200. Długo zwlekałem i w końcu odpuściłem sobie zbiorowe zamówienie w farnellu.
Jest sens wymieniać wszystkie diody po kolei - zenery, niskoszumowe, itd...?

krz

majkel

  • 7476 / 5893
  • Ekspert
28-03-2011, 12:56
Tantali i tak bym nie sprzedał, a one są z tego wszystkiego najdroższe. Nie ma co się wyrywać z zamówieniami w weekendy, bo i tak magazyn na nie ściągają w poniedziałek. Poza tym każdy Ci napisze co innego. Oscony, Black Gate\'y, itp. i tak wszyscy muszą odchorować, choćby z czystej ciekawości. Tych ostatnich też mam zapas.

lancaster

  • Gość
28-03-2011, 15:27
Właśnie dla hecy wymieniłem sobie oscona przy saa7310 w wyjętym z wykopalisk Philipsie Cd610  na tantala - mniejsza świeżość.
Oraz 47uF szarego Philipsa zbocznikowanego teflonem na tantala - podobny efekt.
Pogram jeszcze, niech się ułoży.

Kiedy swego czasu robiłem doświadczenia z tantalami miałem podobne doświadczenia. Dawno temu kiedy miałem więcej zaparcia do takich zabaw znalazłem kilka miejsc w których tantal okazał się spisywać lepiej od kilku innych typów kondensatorów.
W każdym razie częściej sprasowywały mi się oscony np.