Audiohobby.pl

Forumowy DIY szablon do ustawiania głowic 2024

RetroTape

  • 554 / 949
  • Ekspert
26-06-2024, 16:30
Cześć, wymiary są na pierwszej stronie tego tematu, załączam zdjęcie poniżej.

papa balum

  • 5 / 98
  • Nowy użytkownik
26-06-2024, 18:23
Cześć, wymiary są na pierwszej stronie tego tematu, załączam zdjęcie poniżej.

Dziękuję,

Gapa ze mnie !
jak można z rysunku odczytać umiejscowienie otworów na napęd taśmy, oraz linii min - max....?
« Ostatnia zmiana: 26-06-2024, 18:43 wysłana przez papa balum »

RetroTape

  • 554 / 949
  • Ekspert
26-06-2024, 19:34
Na pierwszej stronie tematu masz rysunek techniczny, środek otworu z tego co widzę to są wymiary 27,9 + 6,9 = 34,8 mm. Linie min/max nie wiem, ale juto mogę Ci zmierzyć z kopii Abexa z Alli. Dobrze jakby ktoś to jeszcze potwierdził.

Aby nieco ostudzić Twój entuzjazm, dodam że nie raz nie dwa były podejmowane próby wykonania poprawnie kopii tego szablonu oraz kołków i zawsze są jakieś problemy niestety. Można naturalnie próbować, ale łatwo nie będzie ;)

papa balum

  • 5 / 98
  • Nowy użytkownik
26-06-2024, 21:11
Na pierwszej stronie tematu masz rysunek techniczny, środek otworu z tego co widzę to są wymiary 27,9 + 6,9 = 34,8 mm. Linie min/max nie wiem, ale juto mogę Ci zmierzyć z kopii Abexa z Alli. Dobrze jakby ktoś to jeszcze potwierdził.

Aby nieco ostudzić Twój entuzjazm, dodam że nie raz nie dwa były podejmowane próby wykonania poprawnie kopii tego szablonu oraz kołków i zawsze są jakieś problemy niestety. Można naturalnie próbować, ale łatwo nie będzie ;)

no nie będzie łatwo ... myślę, ze dobre kopie kosztują tyle ile kosztują bo po prostu wykonanie zajmuje sporo czasu  oraz trafiają się egzemplarze, które idą do kosza.... to kosztuje..
rozmawiałem z fachowcem, który oglądał chińska podróbkę, pytał o materiał, konkretne wymiary...dlatego postanowiłem tutaj poprosić o pomoc w temacie...
Wstępnie twierdzi, ze przy utrzymaniu dokładności liczonej  w setnych milimetra uda mu się wykonać 1 dobra kopie na 5 wykonanych (o tysięcznych na razie nie rozmawialiśmy..:-) :-), a będzie trzeba)  ...z zastrzeżeniem, ze może to ulec zmianie...zapewne ilość odrzutów może wzrosnąć - dlatego dopytywałem o materiał....wstępnie szablon ma powstać z nierdzewki a kołki...no myślimy o jakimś stopie aluminium żeby ograniczyć przypadkowe zarysowania głowicy..
Jeśli ktoś ma sugestie jakie metale byłyby najlepsze, to tez proszę o takie info.

Umówiłem się z technikiem tak, ze gdyby ilość blednie wykonanych egzemplarzy znacząco rosła, to robimy do momentu aż powstaną 3 idealne sztuki.....no i wtedy będę wiedział ile to wszystko będzie kosztować - ryzyko jest, ale go podejmuje - najwyżej będę mial 3 idealne najdroższe kopie na świecie.. :-) :-) :-)
ale w końcu będę mógł poprawnie regulować tor ...taśma z lusterkiem, taśma serwisowa są OK ale jako dopieszczenie ustawień po szablonie.....najbardziej walczę i słabo mi idzie ustawienie tiltu....mam nadzieje, ze szablon usprawni te moje kalibracje...
« Ostatnia zmiana: 26-06-2024, 21:15 wysłana przez papa balum »

RetroTape

  • 554 / 949
  • Ekspert
26-06-2024, 21:48
Rzeczywiście ustawienie pochylenia głowicy jest mocno problematyczne bez szablonu, pozostaje mi trzymać kciuki aby się udały :)

Krzysztof_M

  • 1537 / 5431
  • Ekspert
26-06-2024, 23:38
Ja osobiście szablonu używam jedynie zgrubnie na początku kalibracji po złożeniu mechanizmu.
Osobiście uważam wpływ i możliwości ustawienia toru przy pomocy chińskiej wersji za wystarczające.
Jeśli tylko potem udaje się uzyskać elektryczne pomiary na odpowiednim poziomie, to jest dowód na poprawność ustawień  mechaniki.

Nie przeceniajmy tego szablonu - szablon przypasowujemy niestety ale na oko, jak by nie był dokładnie wykonany na końcu wzrokowo tylko oceniamy ustawienie mechanizmu względem szablonu.
Zatem bez przegięć Panowie, chińska wersja jest wystarczająca, resztę robi się z pomocą multimetru, oscyloskopu i generatora oraz oczywiście taśm kalibracyjnych - to dopiero jest pomiar i obiektywizm - nie to co na oko nam się wydaje z pomocą szablonu.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

RetroTape

  • 554 / 949
  • Ekspert
27-06-2024, 00:20
Tam gdzie mamy mechanizm z 2 wałkami i regulację wysokości oraz pochylenia głowicy, bez precyzyjnego szablonu ani rusz. Procedura ustawienia jest skomplikowana, chodzi o naprawdę drobne korekty. Chińskie szablony nawet nie są idealnie płaskie, moje po położeniu na stole się chyboczą po przekątnych, co oznacza, że są krzywe, wykonane nieprecyzyjnie. Wkładając go w jedną lub drugą stroną do mechanizmu inaczej wchodzi kołek w widełki głowic. Taka robota jest bez sensu, a potem nie da się już praktycznie nic zrobić. Stosując kasetę do wysokości głowicy traci się prawidłowy azymut, ustawiając azymut rozstraja się wysokość, a pochylenie jest nie do wyregulowania.

Po ustawieniu dobrym szablonem powinno ustawić się azymut, sprawdzić wysokość która powinna wyjść prawidłowo (ewentualnie do minimalnej korekty) i zweryfikować kasetą z lusterkiem jak idzie taśma. Niestety zazwyczaj kręci się po prostu tak długo, aż w miarę wszystko działa, choć przeważnie zabiera to dużo czasu i efekty nie są idealne, dlatego oryginalny lub precyzyjny szablon bardzo by pomógł.

Krzysztof_M

  • 1537 / 5431
  • Ekspert
27-06-2024, 04:14
RetroTape: nie sposób się z Tobą nie zgodzić, ale opisujesz sytuację prawie niemożliwą do spotkania przez przeciętnego majsterkowicza, który nie posiada nawet odcisków palców na takim oryginalnym szablonie a co dopiero sam szablon :)

I taki majsterkowicz sobie poradzi bez problemu z ustawieniem magnetofonu z tym co ma, czyli co najwyżej chińskim szablonem.
Mój np. nie jest krzywy i do zgrubnej regulacji wystarczy, a wykonuję tą regulację i tak na oko, bo przecież nie ma jak zmierzyć poprawności ustawienia szablonu. Resztę i tak załatwiam innymi sposobami.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

papa balum

  • 5 / 98
  • Nowy użytkownik
27-06-2024, 08:15
RetroTape: nie sposób się z Tobą nie zgodzić, ale opisujesz sytuację prawie niemożliwą do spotkania przez przeciętnego majsterkowicza, który nie posiada nawet odcisków palców na takim oryginalnym szablonie a co dopiero sam szablon :)

I taki majsterkowicz sobie poradzi bez problemu z ustawieniem magnetofonu z tym co ma, czyli co najwyżej chińskim szablonem.
Mój np. nie jest krzywy i do zgrubnej regulacji wystarczy, a wykonuję tą regulację i tak na oko, bo przecież nie ma jak zmierzyć poprawności ustawienia szablonu. Resztę i tak załatwiam innymi sposobami.

Wypożyczony od kolegi chińczyk wystarczył mi do zgrubnego ustawienia toru taśmy...niestety ta wersja ma skopane mocno kołeczki (czy jak to się poprawnie nazywa) i o ile wysokość głowicy jakoś się ustawiła i reszta toru tez , to tiltu już mi  się nie udało....

Korzystam z kaset HPR'a (zestaw, łącznie z kaseta do ustawienia wysokości - pomogła bardzo) i programowej wersji NAK T100, jest również oscyloskop....całość pozwoliła mi ożywić Denona DR M33HX zakupionego jako, cytuje sprzedawcę "po nie udanej regulacji", poza kompletnie rozjechanym torem - (pokręcone wszystkimi śrubami mechanizmu) deck w wyjątkowo przyzwoitym stanie - łącznie z głowicami.
Gra już bardzo fajnym analogowym brzmieniem, nagrywa również OK...

ALE - pozostał jeden problem, który kojarzę właśnie z tiltem - jest to różnica w poziomie zapisu pomiędzy strona A i B taśmy - wynosi około 1,5 dB...nie uniemożliwia to korzystania z magnetofonu, ale jest tak fajny, ze chciałbym dokończyć kalibracje i trafić najlepiej jak można z ustawieniem tiltu.

Paski, idler I rolki po wyczyszczeniu wyglądają na OK - wszystko jest oryginalne jeszcze..Wow powinien być na poziomie 0,035% w.rms, mój egzemplarz na NAK T100 i programie ANT'a  oraz kasecie HPR'a uzyskuje 0,040 - 0,042 % w.rms , stabilnie na całej długości tej taśmy - nie ruszam tego na razie bo nie mam pewności czy nowe zamienniki poprawia sytuację.

Stawiam pierwsze kroki - Denon to 2-gi deck, który ratuje od złomu (pierwszy to Aiwa AD F800) - nie mam doświadczenia - jeśli moglbym prosić, szanownych forumowiczów o pomoc z tym tiltem i jakieś wskazówki wynikające z Waszego doświadczenia...
Dziękuję !

RetroTape

  • 554 / 949
  • Ekspert
27-06-2024, 11:52
Zmierzyłem położenie linii min/max na szablonie, mierzone od góry wychodzi 22,88 mm do MIN i 21,90 mm do MAX. Czyli są to zapewne wymiary 21,90 mm i 22,90 mm, gdyż odległość między liniami to jak sądzę 1 mm. Zaznaczam, że pomiar zrobiłem na chińskim szablonie z Alli, nie mam pojęcia z jaką dokładnością zdjęto je z oryginału Abex. Może ktoś kto ma oryginał, albo chociaż kopię potwierdzi moje wymiary.

papa balum

  • 5 / 98
  • Nowy użytkownik
27-06-2024, 12:07
Dzięki !

ajważniejsze są pozostałe wymiary - to jak głęboko głowica "wchodzi" w kasetę myślę, ze w razie konieczności będzie można poprawić po chińczykach metoda prób i błędów...

jeśli ktoś byłby jeszcze uprzyjmy skomentować materiały do wykonania....
na razie mamy nierdzewke na sam szablon i twardy stop aluminium na "kołki"....

RetroTape

  • 554 / 949
  • Ekspert
03-07-2024, 11:29
Nie ma sprawy, daj znać jak coś się ruszy w temacie, może w końcu komuś się uda zrobić dobrą kopię. Tutaj koledzy czekają na dostawę, ale termin się przedłuża już solidnie, więc są pewnie niestety jakieś problemy.

Gustaw

  • 3895 / 3460
  • Administrator
03-07-2024, 11:36
Proponuję nie brać pod uwagę tego co mówi wykonawca tylko samemu konkretnie ustalić termin końcowy typu" Panowie. Jeżeli nie będzie tego do 10.07 to wycofujemy się i prosimy o zwrot pieniędzy". Inaczej będzie to przeciągane.
Panowie biorą za to pieniądze. Określenie "postarają się" może mieć miejsce w przypadku przysługi a nie usługi.

Frytejro. Dla mnie to zaczyna to trochę wyglądać dziwnie, pomimo mojego pozytywnego nastawienia do sprawy. Wiem, że nie jestem stroną bo nie zamawiałem szablonu, ale sprawa toczy się na forum, którym administruję a te terminy są zwyczajnie średnio poważne ze strony wykonawcy..
« Ostatnia zmiana: 03-07-2024, 11:47 wysłana przez Gustaw »

AUDIOTONE

  • 9676 / 5978
  • Moderator Globalny
03-07-2024, 14:20
Ponad to,  wątek dotyczący używania i zagadnień związanych z szablonem stał się wątkiem sprzedażowym... nie takie były założenia :-(
Co za problem założyć osobny temat związany tylko z tym konkretnym przypadkiem "sprzedażowym".
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Frytejro

  • 40 / 590
  • Użytkownik
03-07-2024, 14:22
Gustaw, temat jest taki, ze wczoraj byłem u nich. I napotkali jakiś tam problem, nie miałem sil i czasu sie doktoryzować jaki dokładnie, w każdym razie w skrócie wygląda to tak, ze w końcowej fazie obróbki cos im tam się zaczęło giąć, robic się zaczał banan i szablon tracił wymiar. Dlatego tez zmienili sposób wykonania i działają. 

Co do terminów to od samego początku terminem wiążącym był termin "precyzyjne wykonanie", na który większość osób się zgodziła, co więcej sami go zaproponowali jak robiłem listę ( przypomnę ze lista ma ponad 30 osób).  Jest przecież logiczne, że jeśli będzie anulacja projektu to kasę zwrócą.  Niemniej jednak  na tą chwilę poza Hammerem, nikt z zainteresowanych nie cisnął o termin na wczoraj. Nie wiem co więcej mogę napisać.  Zwłaszcza, ze nie jest to temat na tyle prosty, co juz kolega wyzej napisał, ze powiem chlopakom ze rezygnujemy bo  2 numery dalej w warsztacie zrobią w 2 dni 50 szt