Audiohobby.pl

Metalicznie grający magnetofon Akai

thomsen

  • 40 / 52
  • Użytkownik
17-07-2024, 11:24
Witam

Mam obecnie w serwisie magnetofon Akai (jest on w serwisie a ja nie pamiętam jakie ma oznaczenie) który ma wysuwaną płasko tacke na którą kładzie się kasete, tak jak w odtwarzaczach cd. Kupiłem go na allegro. Mechanizm jego działa bez zarzutu ale problem jest z dzwiękiem. Gra on metalicznie, jak robot no nie da się tego słuchać. Dzisiaj się dowiedziałem że nie da się nic z tym zrobić bo one tak po prostu grają. Podobno nie ma żadnej regulacji. Czy to prawda? Czy magnetofony akai tak grają? Nic się nie da z tym zrobić?

RetroTape

  • 540 / 938
  • Ekspert
17-07-2024, 16:10
Nie wiem o jaki konkretnie magnetofon chodzi, ale Akai to przeważnie dobry sprzęt, który da się słuchać. Nagraj jakąś próbkę dźwięku (jak już będziesz mógł) aby ocenić.

AUDIOTONE

  • 9641 / 5967
  • Moderator Globalny
17-07-2024, 22:15
Zdecydowanie model Akaja potrzebny, bo teraz to takie wróżenie z fusów... skoro był kupiony na Alledrogo to powinieneś mieć go w historii zakupów i tam sprawdzić model.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

thomsen

  • 40 / 52
  • Użytkownik
18-07-2024, 07:08
Wprawdzie nie mam już tego konta na allegro pod którym kupiłem tego Akaja ale pogrzebałem troche w sieci i oznaczenie modelu mi się przypomniało. Chodzi o Akai DX 1200 ten z wysuwaną szufladą.

AUDIOTONE

  • 9641 / 5967
  • Moderator Globalny
18-07-2024, 09:27
A ten... to już ostatnie podrygi Akaja. Nie ma to nic wspólnego z jakością starszego Akai. Co do brzmienia to wcale bym się nie zdziwił że brzmi przeciętnie ale nie jakoś wyraźnie źle. Faktycznie jakaś próbka dźwięku by się przydała.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

thomsen

  • 40 / 52
  • Użytkownik
18-07-2024, 21:33
Ten mój Akai ma bardzo dobrą dynamike w szczególności na Dolby C. Wcale bym nie twierdził że gra przeciętnie, jakby dzwięk nie był taki metaliczny to byłby bardzo fajny deck. Ta metaliczność to na bank usterka. Tylko nie wiadomo jak to naprawić. Serwis rozkłada ręce. Kupiłem ten deck na allegro i po prostu ktoś nieuczciwy pozbył się problemu.

JaKub92

  • 1892 / 5614
  • Ekspert
20-07-2024, 01:42
To niekoniecznie usterka. Zdarzają się nawet "wypasione" magnetofony, które grają jakby były popsute i to dotyczy każdego egzemplarza. Wojtek już chyba wie jaki pierwszy przychodzi mi na myśl, hahaha ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9641 / 5967
  • Moderator Globalny
20-07-2024, 09:23
To niekoniecznie usterka. Zdarzają się nawet "wypasione" magnetofony, które grają jakby były popsute i to dotyczy każdego egzemplarza. Wojtek już chyba wie jaki pierwszy przychodzi mi na myśl, hahaha ;)
No tak, niestety niektóre tak już mają.
Ale faktycznie przydalo by sie trochę próbek tego "metalicznego" brzmienia.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

thomsen

  • 40 / 52
  • Użytkownik
20-07-2024, 10:12
Dodam jeszcze jedno. Bo mam również drugi deck Nakamichi. I z ciekawości odtworzyłem kassety nagrane na Akai na tym Nakamichi i gra bezproblemowo. Dzwięk jest czysty, nie ma tej całej metaliczności. Tak jest na Nakamichi. To może pies pogrzebany jest na nagrywaniu kaset na Akai skoro na Nakamichi grają one ok ?

AUDIOTONE

  • 9641 / 5967
  • Moderator Globalny
20-07-2024, 10:59
I z ciekawości odtworzyłem kassety nagrane na Akai na tym Nakamichi i gra bezproblemowo
Oczywiście oznacza to że Akai dobrze nagrywa.
A problem leży w odtwarzaniu na Akai.
Tam trzeba zajrzeć. Ale naprawa lub lokalizacja usterki na odległość jest nie wykonalna, ze względu na złożoność układu. Także szukaj dobrego serwisu jak zależy Ci na tym Akajcu.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RetroTape

  • 540 / 938
  • Ekspert
20-07-2024, 11:05
Może się też okazać, że taniej i szybciej wyjdzie kupienie innego egzemplarza. Widzę na OLX, że ten model, niby sprawny, kosztuje 300 zł. Taką kwotę to serwisy wezmą na "dzień dobry", więc można to rozważyć.

Powiedz w ogóle jak to się stało, że kupiłeś tak egzotyczną wersję magnetofonu, mi by nie wpadło do głowy wybrać coś takiego ;)

thomsen

  • 40 / 52
  • Użytkownik
20-07-2024, 13:12
Dzisiaj odebrałem z serwisu. Oczywiscie nie naprawiony bo nie dali rady. Mówili mi że problem w tym że to w ogóle nie jest typowy Akaj, a to dlatego że w środku powinna być jakaś regulacja co do kalibracji dzwięku. W tym Akaju tego nie ma. Prawdopodobne jest że to jest część zestawu jakiegoś Akaja.
Co mnie podkusiło aby kupić tego Akaja ? Szczerze mówiąc nie wiem. Chciałem mieć Akaja a wyszło sami widzicie jak. Na szczęście mam tego Nakamichi. Wprawdzie tego też coś boli bo stopuje tzn. zatrzymuje się podczas odtwarzania, ale mam nadzieje że to jest do naprawy.

Wojciech7

  • 1673 / 1229
  • Ekspert
20-07-2024, 17:25
Dzisiaj odebrałem z serwisu. Oczywiscie nie naprawiony bo nie dali rady. Mówili mi że problem w tym że to w ogóle nie jest typowy Akaj, a to dlatego że w środku powinna być jakaś regulacja co do kalibracji dzwięku. W tym Akaju tego nie ma. Prawdopodobne jest że to jest część zestawu jakiegoś Akaja.
Co mnie podkusiło aby kupić tego Akaja ? Szczerze mówiąc nie wiem. Chciałem mieć Akaja a wyszło sami widzicie jak. Na szczęście mam tego Nakamichi. Wprawdzie tego też coś boli bo stopuje tzn. zatrzymuje się podczas odtwarzania, ale mam nadzieje że to jest do naprawy.

W serwisówce do tego magnetofonu są opisane regulacje (Head Azimuth Adjustment/Tape Speed Adjustment/Playback Gain Adjustment/Playback Frequency Responde/Bias Frequency Adjustment/Overall Gain Adjustment/
Overall Frequency Responde.

Hammer

  • 4736 / 2427
  • Ekspert
20-07-2024, 18:52
Dzisiaj odebrałem z serwisu. Oczywiscie nie naprawiony bo nie dali rady. Mówili mi że problem w tym że to w ogóle nie jest typowy Akaj, a to dlatego że w środku powinna być jakaś regulacja co do kalibracji dzwięku. W tym Akaju tego nie ma. Prawdopodobne jest że to jest część zestawu jakiegoś Akaja.
Co mnie podkusiło aby kupić tego Akaja ? Szczerze mówiąc nie wiem. Chciałem mieć Akaja a wyszło sami widzicie jak. Na szczęście mam tego Nakamichi. Wprawdzie tego też coś boli bo stopuje tzn. zatrzymuje się podczas odtwarzania, ale mam nadzieje że to jest do naprawy.

Wyczyść idlera dokładnie, albo daj nowego, to najczęstsza bolączka nieruszanych dawno Naków, albo pozytywka , styki w niej

Krzysztof_M

  • 1534 / 5420
  • Ekspert
20-07-2024, 19:10
A cóż to za model Nakamichi posiadasz?
Jak starszy to będzie miał idler a jak młodszy to zębatki do napędu szpulek.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −