Audiohobby.pl

Nakamichi MR-1

AUDIOTONE

  • 9641 / 5967
  • Moderator Globalny
23-06-2024, 18:00
Niedawno udało mi się zakupić tego złomka. Jest to model MR-1, Nak z "symetrykami". Oczywiście tor audio nie jest w pełni zbalansowany, wzmacniacz wyjściowy za układami Dolby jest już symetryczny. Brak wyjść RCA jedynie duży Jack i oczywiście XLR. Osobne wyjście i wejście na układu redukcji szumów. W pierw podejrzewałem że to zwykły BX-300 z symetryzatorem na końcu ale jest sporo zmian układowych, także i wskaźniki wysterowania są inne niż w BX-300. Wyskalowane od -20dB do +10dB o "skoku" co 2dB liniowo. Mechanika ta sama co BX-300, Sakyo DD na dwóch wałkach z hamulcem na lewy talerzyk.

Stan jest wprost perfekcyjny... idealnie nadaję się na kuwetę dla kota. ;-) hahahaha  Chyba nikt go nie lubił, owszem nie trzeba go kochać to ma działać (rynek profesjonalny - inne zasady). Brak nakładek na gałki potencjometrów, brak pokrywy kieszeni kasety, syf był przeokrutny... oba paski (hamulca i capstanu) w stanie ciekłym, idler szrot... przewijanie nie działa w lewo itd.  Obcięty kabel zasilający i wiele innych baboli ;-) Acha... no tak, to jest wersja na 120V ;-)

Po dorobieniu kabla zasilającego na szybko i odszczurzeniu toru prowadzenia taśmy, także i lekkim przeczyszczeniu mechanizmu dałem tymczasowe paski i ...............zwłoki ożyły :-) (Video poniżej)



Zdjęcia muszę dopiero jakieś zrobić... ale i tak ląduje w poczekalni. Czyli pod łóżko. ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Krzysztof_M

  • 1534 / 5420
  • Ekspert
23-06-2024, 19:20
Ciekawy okaz :)
Skoro to sprzęt pro to można sądzić, że ma sporo motogodzin na blacie.
W jakim stanie są więc głowice?
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

AUDIOTONE

  • 9641 / 5967
  • Moderator Globalny
23-06-2024, 20:39
Ciekawy okaz :)
Skoro to sprzęt pro to można sądzić, że ma sporo motogodzin na blacie.
W jakim stanie są więc głowice?

Krzysztofie, odtwarzająca jest chyba ok. Ponieważ dwa kanały chodzą "równo". Ale pasma nie mierzyłem na odczycie. Zaś zapis jeszcze nie sprawdzany. Co do zużycia głowic to trudno oszacować ze względu na specyficzną budowę. Ale nie widać jakiś niepokojących znaków.) Mam tylko nadzieję że są w dobrym stanie ;-) Okaże się w trakcie serwisu.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

chorazy3

  • 1574 / 1731
  • Ekspert
23-06-2024, 22:14
Ale tam plątanina kabli w środku!
Chyba więcej niż w BX-300.
Ciekawe, czy dźwiękowo jest jakaś różnica
 
Paweł

AUDIOTONE

  • 9641 / 5967
  • Moderator Globalny
24-06-2024, 08:39
Faktycznie makaronu jest sporo, ale to też kwestia tych dodatkowych gniazd na tylnej ściance.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Wojciech7

  • 1673 / 1229
  • Ekspert
24-06-2024, 19:57
Zdjęcia muszę dopiero jakieś zrobić... ale i tak ląduje w poczekalni. Czyli pod łóżko. ;-)

Że wcześniej nie pomyślałem o takim super miejscu -hehehe....Pomierzyłem czy jest odpowiednia wysokość na magnetofony. Bingo jest + zapas.
Tym bardziej że na  tym łóżku czasami wyleguje się "pieskówna" -będzie 100% ochrona tych magnetofonów.

AUDIOTONE

  • 9641 / 5967
  • Moderator Globalny
27-07-2024, 21:11
Walki ciąg dalszy.
Udało mi się zmienić napęd idlera z gumiastego na zębatkowy. Jest z tym trochę zachodu ale warto.
Teraz problemy z idlerem stały się historią. Po wymianie napędu i założeniu dobrego paska Flutter spadł do wartości 0.05-0.07% dla normy JIS. Widać na filmie. Niestety prawa rolka była mocno uszkodzona, ktoś zostawił podniesiony mostek i wałek capstana odcisnął się na rolce. Co powodowało drastyczne wyniki W/F. dałem jakaś używkę na chwilę obecną musi wystarczyć. Do zrobienia pozostało jeszcze uporanie się z niedziałająca regulacją prędkości obrotowej na front panelu i małymi pierdółkami które jeszcze niedomagają. Także jeszcze brak kieszeni kasety i nakładki na potencjometr od reg. obrotów. Ale chyba będą  ;-)
Film poniżej.



Prace trwają ;-)
« Ostatnia zmiana: 28-07-2024, 00:47 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9641 / 5967
  • Moderator Globalny
21-08-2024, 21:27
Jako że w pracy urwanie głowy, to i prace idą strasznie powoli. A grzebanie w własnych złomkach to tylko hobby po pracy. Na ten czas udało mi się uporać z uszkodzonymi potencjometrami od regulacji poziomu słuchawek (2x50K) i regulacji prędkości (20K). Udało się zaadoptować nowe. Niestety nowy potencjometr od regulacji prędkości nie ma "ząbka" w pozycji środkowej (godzina 12-ta.) i jest to trochę drażniące. Nareszcie ustabilizowałem W/F do poziomu 0.05% JIS z małymi odstępstwami. Prawa rolka nowa Technics RXPN0001 sprawuje się idealnie. Jest węższa ale z dystansami teflonowymi siedzi po środku ramienia. Czyli sprawdzony zamiennik.

Poniżej małe video z poczynionych prac i nareszcie skromny test video z muzyczką. Całość podłączona nareszcie po symetryku ;-)



Pozostała:
-pełna kalibracja odczytu i zapisu
-odświeżenie górnej pokrywy
-kieszeń kasety i gałka od potka z prędkością będzie na jesień

Także już widać małe światełko w tunelu.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1892 / 5614
  • Ekspert
28-08-2024, 16:27
No proszę, a taka była padlina. Teraz wychodzi "na ludzi" :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9641 / 5967
  • Moderator Globalny
28-08-2024, 20:08
Niestety strasznie się to przeciąga, ale niestety mało czasu pozostaje obecnie na hobby. Praca absorbuje bez końca. Ale niedługo coś się ruszy i troszkę sprzętów zacznę robić.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.