Audiohobby.pl

Interfejs Amanero

pień

  • 2293 / 1070
  • Ekspert
11-05-2024, 20:54
  Przypadkiem wpadł mi w macki fajny z wyglądu DAC - w dodatku na wpasionych AKM :) z wyjsciem symetrycznym i ....
no właśnie-  z wyjściem.   Takie zwykłe też ma :)
   Ale nie ma żadnego wejścia  :(
Nie zwracałem uwagi w chwili przechwytywania sprzętu- dzisiaj miałem plan odpalić to domniemane cudo i zonk :(    No bo chciałem podłączyć do I2C   malinki.    A tu dopiero teraz patrzę i widzę że >nie widzę<    :(      Jakieś inne oznaczenia-  więcej tego niż potrzebne żeby I2C  obskoczyć i z trudem wykapowałem że to AMANERO po całym programie.
   Ponieważ wcześniej tego nie przerabiałem to nie mam nawet mglistego pojęcia czym to AMANERO się je   i czy ew.  istnieje jakaś -  nazwijmy to >bieda wersja <  podłączenia.
   To znaczy czy tam w tym AMANERO   to jest kawałek przeznaczony dla samego I2C    czy to zupełnie inna parafia ?
Jeżeli ktoś obeznany z tematem zechciał oświecić zakuty łeb (znaczy mój)   co to jest dokładnie to Amanero to by byłbym wdzięczny :)

jjurek

  • 2066 / 5864
  • Ekspert
11-05-2024, 22:32
Jakiś schemat? Zdjęcia?
Rozumiem,że jest tylko wejście I2s?
"Nadmiarowy" jest sygnał MLCK?
« Ostatnia zmiana: 11-05-2024, 22:35 wysłana przez jjurek »

pień

  • 2293 / 1070
  • Ekspert
12-05-2024, 00:33
Na zdjęciu poniżej jest wejście I2s   dobrze mi znane - na DAC-u z którym nie mam problemów:)  że się tak wyrażę.   Opisane tak jak min. wyjścia z raspberry i po podłączeniu bezpośrednim działa zgodnie z planem :)



Problem mam z drugim urządzeniem na którym wejście wygląda tak :



IIS   to w sumie I2S   heheheheh-    no właśnie-    tylko tego więcej jest a i oznaczenia mnie >skołowały<
Poniżej jest jeszcze drugie łącze ale to konfiguracyjne na zworki-  które filtry włączyć-wyłączyć itp..

jjurek

  • 2066 / 5864
  • Ekspert
12-05-2024, 09:48
Jest to wejście I2S z trochę zmienionymi nazwami niz ogólnie przyjęte. Trzeba szukać- z grubsza nazwy są podobne.

Raspberry nie może być bezpośrednim dostarczycielem sygnału I2s- absolutnie degraduje sygnał (jiiter). Trzeba użyć regeneratora sygnału- np. amanero, jakiś HAT.



http://d.zaix.ru/5cHC.pdf
« Ostatnia zmiana: 12-05-2024, 10:03 wysłana przez jjurek »

pień

  • 2293 / 1070
  • Ekspert
12-05-2024, 10:23
Dzięki jjurek bardzo :)   
  Bo ja tam pewny nie byłem.
A co do I2S   z raspberry  i braniem sygnału wprost to zgadza się i przesadziłem z tym >na wprost<    Mam czapkę nadzianą na malinkę  z własnym zegarem  i dopiero z niej sygnał po programie.
  Bo tam z zegarami u niej bardzo cienko jest (jeżeli wogóle jakiś ma hehehehe) i że tak całkiem na krótko to do bani doszedłem już w zeszłym roku.
 Taki bystrzak ze mnie hehehehehe
ed:   w razie gdyby coś źle podłączyć to chyba nie wybuchnie?

pień

  • 2293 / 1070
  • Ekspert
18-05-2024, 12:18
Jakoś nie miałem ochoty na dłuższą dłubaninę i zakupiłem gotowca Amanero (czy jak mu tam)   Może obskoczyć wejście optyczne- koncentryczne i.....   no...  psia kość-   ta płyteczka na USB  jeszcze nie doszła.
   Ale wk.......   mnie pośrednicy-  bo i tak prawie na 100%  towar z Kitaja  a płacę osobiście więcej dlatego że czas dostawy 2 dni a nie ruski miesiąc.
 No i zamawiam taki transformatorek który ma mieć 2x15V  na wyjściu i pewno on tyle i miał-   w Kitaju.   A tam mają 220V  w sieci albo i mniej jak za komuny u nas,
 A u mnie kurna 235V  nie schodzi niżej nawet jak sąsiad śrutownicę 200kW odpali i mieli coś tam w niej.
I zakichany transformatorek ma prawie 20V na wyjściu pod obciążeniem i grzeje się okrutnie-  jeszcze ciut-ciut i dym pójdzie :(
  Czy gdzieś można kupić w europie jeszcze małe trafo?   Gdzie gdy pisze że na 230 to na 230   a nie chińskie 220  czyli z zapasem na komunę liczone na 180 w sieci.
 :(

swoją drogą to kitajcy też potrafią wkurzać-  usrają się na 220  i myślą że wszędzie tak.   Dla impulsowca wsio ryba ale z trafami już tak nie ma.
I jeszcze z wymiarami w calach jak ktoś ma profil w UK-   kurna-  w UK  metryczny system od 1969 roku i osobiście nie znam nikogo z angoli który obczaja system imperialny.   Tylko ja taki czub że jeszcze ułamkową suwmiarkę ogarniałem-  patrzyli się jak na odmrożonego neandertalczyka
« Ostatnia zmiana: 18-05-2024, 12:23 wysłana przez pień »

pień

  • 2293 / 1070
  • Ekspert
30-05-2024, 11:10
Mam już ten interface Amanero parę dni :)    Jednak naszło mnie na walkę z silnikami, ciekawość została zaspokojona i pora na nową zabawę :)
  Czyli powrót do eksperymentów z DAC-ami i właśnie ten interface był potrzebny.
     Oczywiście nie jest to najlepszy na świecie zapewne, ale grzebałem po necie żeby temat >obczaić   heheheh    No i generalnie skończyło się na sztuce która jest polecana.
  U mnie zadziałała nawet od kopa i przewinięcie menu wskazuje że może obskoczyć wszystko czego potrzeba.
  Czy to ściema czy też prawda to okaże się jak już wszystko ze sobą połączę drutami :)    Trochę zejdzie na stanowisku badawczym ale już nie mogę wyrobić żeby sprawdzić czy to zadziała zgodnie z założeniami.
  Jeżeli tak to wtedy zacznę główkować nad obudową-  czy wziąść  którąś z gotowców które zachomikowałem czy też może robić swoją od podstaw.
   Chodzi mi o rozmiar normalnej wieży-  może w formie >naleśnikowej <   to i tak masa miejsca na audiofilskie powietrze w środku będzie.
Nawet jeżeli uzbroję dac-a   w przybombasy  typu swój napęd cd, własny komp itp.    Może nawet jaki ekranik full HD   heheeheh  wstawię.
Gdzieś nawet wala się taki 5 cali-   ale ustrojstwo przez niego może wyjść całościowo za duże.
  Zobaczy się.
Najpierw pierwszy rozruch musi przejść pomyślnie.

pień

  • 2293 / 1070
  • Ekspert
30-05-2024, 15:28
O żesz w morde :(
  Przerwa na browara bo mnie wnerwiać zaczęło.
    Po pierwsze-  jeżeli w instrukcji są dwa stany  >>   0   i   1
To oczywiście, macie rację   ten oznaczony 0  to jest włączony -  tylko ja debil myślałem że stan 1  oznacza włączenie hehehehe
Poza tym gdy już kwestię pojmowania oznaczeń przez chińczyków opanuje się i pisze że zworki j8  i j9   mają być na  >  0  <   i wiemy że to oznacza włączone to okazuje się że zworek nie ma oczywiście i domyślnie są nastawione na > 1 <   czyli wyłączone hehehehehe
  a same zworki to tylko maciupeńkie przerwy na płytce i trzeba je sobie zlutować.   No ale to raczej nie bo to robimy tylko w przypadku obsługi przez interfejs B18  czy jak mu tam.
   No tak, znowu racja-   tylko ja taki kupiłem z ponad 7 miliardów ludzia na świecie.
Sam interfejs zaskoczył jak widać z kopa na obrazkach powyżej.  Po podłączeniu sygnału z CD  Rotela który ma wyjście cyfrowe to nawet radośnie poinformował że rozpoznał sygnał 44,1 kHz  na wejściu  coax   :)
  Ale to tylko wcześniej-  bo teraz już nie :(    Trochę mi zeszło zanim ustaliłem że jednak CD  nie zdechł tylko w jakiś magiczny sposób interfejs zaczął świrować.    Usb  nie sprawdzę szybko bo trzeba trochę jeszcze zlutować jeża z samą płytką a wygrzebywać z wieży sprzęta który ma optykę to mnie się nie chce.
   Tak więc w dalszym ciągu nie sprawdziłem czy sam DAC  trybi  po zlutowaniu zworek na stan 0  -  czyli włączone do obsługi tegoż interfejsu co to nagle strzelił focha :(

ArturP

  • 1322 / 2830
  • Ekspert
30-05-2024, 16:23
Może po staremu? Resecik? A wcześniej instrukcję poczytać ;)? No i większy ekran by się przydał, jak dla mnie.

pień

  • 2293 / 1070
  • Ekspert
30-05-2024, 18:50
Resecik :)    Generalnie był i to nie jeden a okazało się że :   gniazdo wejściowe-  masa tak na odp...   przylutowana była że interfejsik sygnału nie widział.
  No i sprawdzanie po dorobieniu zworek na stan >0<   czyli w/g instrukcji >włączone >ale tylko na wypadek użycia interface B18
Stwierdzam że na wyjściu sygnału >>>  brak
cisza-zero-g.......    ni ma i koniec.   Przy czym i nie było wcześniej.
   Kable chyba nie bo pomiary wykazują że na wyjściach tak symetrycznych jak i rca-  sygnału nie ma :(
Nic a nic :(

Przeczytam jeszcze raz instrukcję-  ale tam już nie ma czego więcej przełączać zworkami.
   Sprawdzę jeszcze czy kable łączące jedno z drugim są OK.
Ech- coś słabo to idzie.    Drugi DAC co ma wejście IIS  potrzebuje aż czterech zasilaczy a tyle na chacie nie ma :(

--  wyświetlaczyk jest OK-  synchronizacja nie załapała się na fotkę hehehe

ArturP

  • 1322 / 2830
  • Ekspert
30-05-2024, 19:14
gniazdo wejściowe-  masa tak na odp...   przylutowana była że interfejsik sygnału nie widział.
A widzisz, czasem przydaje się wskaźnik ciągłości ;).
Żeby nie było zbędnych komentarzy, mnie też się zdarza taka wtopa ;););).
No i większy ekran by się przydał, jak dla mnie.

;););)

pień

  • 2293 / 1070
  • Ekspert
30-05-2024, 20:16
Wtopa czy nie-   zabawa trwa-  czytam instrukcję tych ustrojstw.  Dokładna to chyba chińska jest, ale z tym to do znajomego Jue  trzeba uderzyć to może powie co tam skrzaczyli po ichniemu hehehehe.    Znaczy po jakiemuś naszemu-  wsio ryba już jakiemu hehehe
Tłumaczone gdzieś tam pewno googlowym tłumaczem na angielskie to trzeba trochę rzadziej używane połączenia między neuronami używać żeby dokapować o co biega.

Rozłączyłem kabelki do sprawdzenia i  dokapowałem,  opierając się na tłumaczonej instrukcji jak wejść w menu serwisowe samego interfejsika.
  Bardzo pouczające to może być :)   Ponieważ tam wybór do zatwierdzenia samych modułów USB  które do niego można podłączyć.
W tym przypadku trzeba będzie wybrać Xmos  bo taki mam.   No ale to potem bo tym razem ograniczyłem tylko ilość używanych wejść do dwóch. 
Minimum socjalne dla tego interfejsu bo sam z siebie ma właśnie dwa-  coax  i optykę.   
Reszta odłączona to może nie będzie motać.   Sprawdzę kabelki i połączę na nowo-  zobaczy się czy DAC wyda jakiś dźwięk.

ArturP

  • 1322 / 2830
  • Ekspert
30-05-2024, 20:47
Minimum socjalne dla tego interfejsu bo sam z siebie ma właśnie dwa-  coax  i optykę.
To znaczy, że ma jedno wejście SP/Dif i selektor.
No i większy ekran by się przydał, jak dla mnie.
O właśnie taki jak na trzeciej fotce ;).

pień

  • 2293 / 1070
  • Ekspert
30-05-2024, 22:20
Badanie, mierzenie itd.   
   Kable OK-
A wynik prac taki że>   DAC nie działa.
  Ustaliłem- ale nie wiem czy to prawidłowy odczyt czy tak ma być:
Pomiędzy wejściami IIS  na płycie dac-a  -  oznaczonymi jako
  LR- > PCM channel clock input/DSD left channel data input
     a
 MC->  PCM master clock input
     jest prawie zwarcie-   tj.  ok 28 Ohm

Niestety nie przyszło mi do głowy zmierzyć czy pomiędzy  MC  a DA -> PCM channel clock input/DSD right channel data input
----   jest podobnie.
    Może w weekend
No i trzeba nazbierać zasilaczy żeby przypiąć drugiego DAC-a  pod ten interface.
------------------------
  Ajjj-  cienko coś.   Pierwszy raz coś tak kaszani.
Mam na myśli przede wszystkim produkt z Kitaju-  dotychczas wszelkie drobiazgi działały że przyj...   przyczepić nie było o co.
Na 100%  zgodnie z założeniami

ed:   co do ekranu no to fakt, cal z groszami do wielkich nie należy :)   O większym to ja myślałem dla komputerka co by na miejscu obskakiwał jakie strumieniowanie i podawał pliki z dysku-  a raczej z karty pamięci bo dyski chyba też już powoli wędrują na przemiał.
   No to by pokazywał jakie ładne teledyski, audiofilskie wodospady czy cóś.
No i można by smyrać na miejscu-  bez potrzeby odpalania komórki z apką do obsługi jak zrobiłem we wzmaku.
    (chociaż do ekranów stałych dla jakiego volumio nie jestem przekonany )
« Ostatnia zmiana: 30-05-2024, 22:37 wysłana przez pień »

pień

  • 2293 / 1070
  • Ekspert
01-06-2024, 17:02
 Głowa mnie rozbolała :(
  W sumie chyba nic dziwnego hehehe  bo okazuje się że złożyć dac-a  z klocków to jednak nie jest łatwo.
Może nawet bardzo trudno dla kogoś kto ma mgliste pojęcie jak to działa-  a co dopiero dla takiego odmrożonego jaskiniowca jak ja, przywykłego do maczugi czy czegoś innego ciężkiego.
  Masakra normalnie ile trzeba dokapować samemu.
 Teraz spiję browara i zlutuję do końca płytkę z usb  do zamontowania na interfejsie.
    Jednak zadziałało :) -  jakim cudem to marudzę na filmiku hehehe