Audiohobby.pl

Yamaha k-222 Stereo Double Casette Deck

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
03-03-2024, 01:27
Ano takie biedny staruszek wyrwałem z rąk złego handlarza, mało nie kosztował jak zresztą wszystko teraz.......
Czy podwójny kaseciak ze stałymi głowicami jest fajny? może przynajmniej odpada dokładności obroty głowicy i walki z prędkościami na rewersie.
Może się wydawać że prostota tego decka jest wadą bo nie ma bajerów, ale po co bajery jak służy do odsłuchu głównie?

Tak jak już wspomniałem to mamy tutaj dwie kieszenie, dolby B i C , nie ma HX PRO, proste mechanizmy 2 silnikowe.
W środku jak to u Yamahy poukładane bloki, ładnie opisane.
Wady ? Jeden mechanizm ma do wyczyszczenia elektromagnes bo się lekko zaciera.
Poza tym ogólny przegląd elektroniki.

Na początku poszedł zasilacz, klej stary do usunięcia, wymiana elektrolitów była słuszna bo te główne duże juz parametrów nie trzymały.
Przy demontażu uszkodził się ....tak się, włącznik i trza było kombinować inny, po korekcji rozstawu nóżek Alps z odzysku już działa..........
Tranzystory się grzeją sporo, ten po lewej dostał nowy radiator, poprawiłem im luty i to tyle z zasilacza.
Po poidłączeniu działa.......
I to tyle na dzisiaj ... o qźwa w pól do drugiej czas lulu.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
03-03-2024, 01:30
cd,..

chorazy3

  • 1486 / 1599
  • Ekspert
03-03-2024, 14:46
Czasu nie tracisz, nowy dzień to kolejny deck.
Podobają mi się takie  jasne płytki drukowane.
Paweł

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
03-03-2024, 15:05
W lewym mechanizmie zawieszający selenoid do odczyszczenia, głowica jest jeszcze dobra ale spolerujemy delikatnie jak w Akajcu...., w prawym mechanizmie do sprawdzenia mechanicznie bo kieszeń zamyka się z odrobiną niekomfortu jak lewa, może w transporcie coś docisło.....

Elektronika żyje i to całkiem ładnie gra, na koniec wiadomo sprawdzenie poziomów, biasu  czyli takie tam pierdółki.
A........ paseczki i rolki do umycia i sprawdzenia

Mam chwile czasu to coś robie, nie mogę cały czas na siodełku rowerowym zasuwać, czasem trzeba odpocząć.....

Lubie takie proste decki, oferują dużo frajdy, no i nie każdy potrzebuje zbuka za tysiaka i potem rączki do góry.......Allahu zrób to za mnie......

Co do schematu to nie ma w sieci.....
« Ostatnia zmiana: 03-03-2024, 15:13 wysłana przez Hammer »

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
03-03-2024, 19:55
Porobione co było zaplanowane.
Obydwa mechanizmy rozebrane, wyczyszczone, nasmarowane, mechanicznie pracują miodzio..
Selenoidy wymyte oba, osie talerzyków nasmarowane odpowiednio
Paseczki umyte, rolki też stan bardzo dobry na razie......
Została elektronika do sprawdzenia .
Zdjęcia w linku w galerii, jest ich sporo bo wszystko robię podczas pracy, szczegóły rozbiórki.

https://photos.google.com/share/AF1QipMvOh3a9Nlx61UfS1S4o_rj02-cBldAgzoUHGzATwtn9nfJy2MnKaVU6iCJoHfBmg?key=aGp2b2l2blJpSjU5VW1xZDJJYWxEWF91NHBQeTBB

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
04-03-2024, 09:29
Kalibracja nie była jakoś szczególnie trudna...dwugłowicowiec wymaga trochę czasu.
Ktoś wymienił głowice w kieszeni odtwarzającej, więc tylko trzeba było spowodować aby kaseciak był ze sobą kompatybilny w odtwarzaniu.
Kieszeń rec/play ustawiona zgodnie z sygnałem dolby  i do kaset TDK AD i SA posiłkując się serwisówką od K-200.
TDK D też łyka piknie.
Jakbym wiedział jakie były głowice oryginalne to poszukałbym w zbiorach o podobnej ch-ce.
Ale pewnie nie ma co się tutaj strasznie przejmować.
Choć to jedyna kopiarka był w katalogu 1987r.
Także proces renowacji można uważać za zakończony .