Audiohobby.pl

TPA3255 - 450kHz na wyjściu

Cypis

  • 2479 / 5034
  • Ekspert
12-02-2024, 20:50
mierzy i takie które mają 2,2Vpp.

No właśnie... Czyli nic niezwykłego czy też skopane konstrukcje?

BTW. Właśnie testuję w symulacjach. Jest prosty sposób na niski Vpp na wyjściu. Wystaczy dać gównianą cewkę nawiniętą cienkim drutem. Już przy 1ohm Vpp spada do ok. 0,5V
« Ostatnia zmiana: 12-02-2024, 20:53 wysłana przez Cypis »
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
13-02-2024, 00:37
No dobra-  a co w sytuacji gdy drut jest grubaśny -  w sumie plecionka w cewce a jest 40mV na wyjściu.
?

Cypis

  • 2479 / 5034
  • Ekspert
13-02-2024, 10:07
No dobra-  a co w sytuacji gdy drut jest grubaśny -  w sumie plecionka w cewce a jest 40mV na wyjściu.
?

Nie mam pojęcia ale dostrzegam kilka możliwości:

1. Inaczej wykonujemy pomiary. Szczególnie, że to układ mostkowy
2. Wasze TPA pracują w innym trybie - SE, BTL, PBTL - z innymi wartościami Vpp. Np. SE to tylko pół mojego napięcia na wyjściu!
3. Mam skopany filtr - błędny projekt, zwarcia (ale w obu identycznie?), źle policzony
4. Użyte elementy w moim zrobione są z ziemniaka
5. Zamiast oryginalnego TI TPA3255 użyto w moim zamiennika "identycznego z naturalnym".

Innych IMVHO przyczyn nie ma.

Na dziś dzień wiem, że na wyjściu samego TPA3255 (piny) w trybie BTL ma być 450kHz o amplitudzie (Vpp) prawie podwójnego napięcia zasilania bez składowej stałej. Te 450kHz ma zostać odfiltrowane na filtrze wyjściowym low-pass. Kropka. U mnie jest ale kiepsko, co sugeruje kiepski filtr.

Porównywanie z innym Class-D jest ryzykowane, bo różne stosują różne metody modulacji. TPA3255 stosuje metodą AD, konwencjonalną - górny o dolny MOSFet w przeciwfazie. Ale np. taki TPA3116 (3118, 3130) stosuje metodę BD, gdzie przesuwane są fazy między synchronicznie podawanym sygnałem na tranzystory końcowe i ten sposób modulacji nie wymaga albo skomplikowanych filtrów na wyjściu albo nie potrzebuje ich wcale!

Tu jest fajny dokument na ten temat:
https://www.ti.com/seclit/ml/sszp407/sszp407.pdf
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

judasz94

  • 388 / 1106
  • Zaawansowany użytkownik
13-02-2024, 10:13
Ja mam jedno zasadnicze pytanie.
Pomiary robisz pod znamionowym obciążeniem? Jeżeli mierzysz częstotliwości na wyjściu bez żadnego obciążenia to będzie pokazywać głupoty - filtr nie ma wtedy obciążenia - dopasowania.
Natomiast jeżeli mamy na wyjściu nośną to dobrze i ma to być prostokąt - tak działa PWM ;) ma mieć to dwa stany żeby wzmacniacz się nie grzał i dopiero stosunek czasu trwania ujemnej do dodatniej połówki daje nam Offset który jest sygnałem audio. Więc:

Napięcie na wyjściu powinno osiągać napięcie zasilania i częstotliwość nośnej ;) a na obciążonym filtrze powinna już być właściwa wartość z wyfiltrowanym sygnałem.

Tak wiec układ jak dla mnie pracuje poprawnie. jedynie dobre pomiary trzeba wykonać ;)


AAA i najważniejsze pomiary nie na głośniku tylko najlepiej na rezystorze! bo impedancja głośnika jak wiemy to głównie XL a XL rośnie wraz z częstotliwościa XL = (jwL) i będa zafałszowane ;)

jedynie czego bym ię czepił jeżlei sie grzeje to czy częstotliwość pracy nie jest za duża lub też czy nie powstaje fala stojąca przy dławikach i sam siebie nie dusi ;)
« Ostatnia zmiana: 13-02-2024, 10:19 wysłana przez judasz94 »
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

Cypis

  • 2479 / 5034
  • Ekspert
13-02-2024, 12:16
pomiary nie na głośniku tylko najlepiej na rezystorze

Pomiary robię na rezystorze 8,2ohm oscyloskopem bateryjnym więc odpada separacja od ~230V i komplikacje z tego tytułu. Spróbuje jeszcze z niżą bo moje kolumny mają coś koło 6ohm impedancji w tym użytecznym zakresie. Nie sądzę jednak by to znaczaco zmieniło pomiary.

BTW. Filtr w nocie aplikacyjnej policzony jest na jakieś 50kHz. Może za wysoko?
« Ostatnia zmiana: 13-02-2024, 13:02 wysłana przez Cypis »
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

ArturP

  • 1303 / 2792
  • Ekspert
13-02-2024, 15:28
No właśnie... Czyli nic niezwykłego czy też skopane konstrukcje?
Paweł, zdaje się nie przejmować tym specjalnie, więc chyba jest OK. Częstotliwość wskazuje, że człowiek tego nie usłyszy, a przynajmniej ten bez "chipa" od Muska.
Patrz, nie zwróciłem uwagi na te 50kHz w ogóle, ale co do kondensatorów za cewką, to nie stwierdziłem większych niż 1,5uF. W większości "pdf'ów" jest ok. 470nF.

Cypis

  • 2479 / 5034
  • Ekspert
13-02-2024, 20:48
Takie coś znalazłem (plik xls):

https://www.ti.com/tool/download/LCFILTER-CALC-TOOL

Można się pobawić wartościami filtra.

Co ciekawe. Wartości 10uH i 1uF to wartości filtra dla obciążenia 4ohm. Dla obciążenia 8ohm trzeba by cewki ok. 30uH
« Ostatnia zmiana: 13-02-2024, 20:57 wysłana przez Cypis »
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

Cypis

  • 2479 / 5034
  • Ekspert
16-02-2024, 06:27
Stanęło na tym, ze robię nowe filtry wyjściowe. Rdzenie toroidalne i drut zamówione.

Filtr "policzyłem" w XLS jak z linka powyżej a torroidy w programie

mini Ring Core Calculator: https://www.dl0hst.de/mini-ringkern-rechner.htm
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

Cypis

  • 2479 / 5034
  • Ekspert
17-02-2024, 13:20
Cześć.

Walka trwa.

Korzystając z faktu, że producent dopuszcza zastosowanie różnych układów filtrów low-pass na wyjściu wzmacniacza zmodyfikowałem filtry najprościej jak się dało. Zostawiłem oryginalne dławiki. Usunąłem kondensatory SMD tworzące filtr typu common mode i wlutowałem od spodu płytki jedną WIMA 1uF na kanał co stworzyło filtr typu differential.

Świadomie zgodziłem się na lekkie "dzwonienie" filtra powyżej 10kHz dla obciążeń powyżej 4ohm. Ale jako że zbliżam się do 60tki a podbicie wysokich jest rzędu 0,5dB uznałem, że wyjdzie to tylko z korzyścią dla wrażeń słuchowych.

I teraz najlepsze. Nośna 450kHz z 3,43Vpp na wyjściu spadła do 0,58Vpp! W ten sposób straciłem motywację by nawijać nowe dławiki. :(



Pzdr, Tomek
d(-_-)b

Cypis

  • 2479 / 5034
  • Ekspert
17-02-2024, 13:20
Pomiar napięcia Vpp na zaciskach głośnikowych przed i po modyfikacji.
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
17-02-2024, 15:50

Świadomie zgodziłem się na lekkie "dzwonienie" filtra powyżej 10kHz dla obciążeń powyżej 4ohm. Ale jako że zbliżam się do 60tki a podbicie wysokich jest rzędu 0,5dB uznałem, że wyjdzie to tylko z korzyścią dla wrażeń słuchowych.

I teraz najlepsze. Nośna 450kHz z 3,43Vpp na wyjściu spadła do 0,58Vpp! W ten sposób straciłem motywację by nawijać nowe dławiki. :(

Heheh -  ale mnie rozbawiłeś .    Oczywiście doskonale rozumiem metodę na poprawę wrażeń słuchowych i bardzo mnie cieszy wynik jaki osiągnąłeś.   
Motywy do dalszego >działania<  równie zrozumiałe.     Wzmaki klasy D są jednak fajne :)

Cypis

  • 2479 / 5034
  • Ekspert
19-02-2024, 20:22
Cześć.

Chłopaki z USA podrzucili pomysł - zwiększyć PWM wzmacniacza. Proste i skuteczne.

BTW. Mój wzmacniacz przed przeróbkami niczym się nie różni od innych chińskich konstrukcji: https://youtu.be/JPsP3zSIFzw
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
20-02-2024, 21:29
Gratulacje - świetna robota :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Cypis

  • 2479 / 5034
  • Ekspert
21-02-2024, 17:58
Cześć.

Dziś zamknąłem wzmacniacz.

Podniosłem nośną do prawie 600kHz. TPA3255 dostało porządne kondensatory odsprzęgające lowESR 470uF od Panasonica a nie 220uF N/N z chińskiego magazynu. Zasilanie obniżyłem z 36V do 31V (niżej się nie dało) by zmniejszyć grzanie w spoczynku.

Ostateczny wynik to 595kHz i 0,25Vpp. Jest raczej nieźle. Teraz będę spał spokojnie.

PS. Jeszcze tylko jedna rzecz nie daje mi spokoju - paskudny interfejs na wyświetlaczu. No ale to temat na osobny wątek i to co lubię najbardziej - elektronike połączoną z programowaniem. ;) Liczę, że jak nic mi nie stanie na drodze to wzmacniacz dostanie nowy interfejs.
« Ostatnia zmiana: 21-02-2024, 18:01 wysłana przez Cypis »
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
10-03-2024, 09:22

PS. Jeszcze tylko jedna rzecz nie daje mi spokoju - paskudny interfejs na wyświetlaczu. No ale to temat na osobny wątek i to co lubię najbardziej - elektronike połączoną z programowaniem. ;) Liczę, że jak nic mi nie stanie na drodze to wzmacniacz dostanie nowy interfejs.

 Zapisałbym się w charakterze słuchacza na taki wątek :)   Chociaż raczej sam w tym niczego nie dokonam hahahahahaha
    Ale gdyby ktoś chciał coś programować to chętnie bym skorzystał za opłatą.
Mój ulubiony konstruktor jakiś czas temu >ulepił<  nowy wzmak - klasa D oczywiście-  na PTERO TAS5342.    Mały, zgrabny i wogóle koszerny jako przeciwwaga dla poprzedniego wypasionego.   Mam ochotę ulepić coś nowego - sterowanego nowocześnie  tzn.   jakieś szkiełko do smyrania na nim :)  ale mam bardzo mgliste pojęcie jak to zrobić.