Audiohobby.pl

Encoder do mechanizm Sony TCM-200

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
04-02-2024, 12:42
Nie znalazłem w sieci jak się ebcoder rozbiera bezpiecznie, był jeden i mi znikł gdzieś więc rozebrałem sam i mogę to udostepnić na forum.

Zdjęcia są na galerii dostępne, możecie sobie skopiować do własnych prywatnych zbiorów.

W zasadzie jedyną trudność sprawiają piny plastykowe zatopione.
Trzeba je nie ścinać tylko obciąć pod lupą czy mikroskopem z naddatku po bokach, a potem przy montażu lekko roztopić na boki.
Mozna by było zastosować też mikrośrubki, tylko już mi się skończyły, nie proponuje zatapiać pinów bo już się nie rozbierze nastepnym razem.
Pole stykowe czyściłem delikatnie ołówkiem z włókna szklanego ale bardzo delikatnie, aby tylko rysy zniwelować.
Ponownie należy pokryć je do smarowania.
w sumie to tyle .
Encoder taki występuje we wszystkich kaseciakach z tym modelem mechanizmu, objawy do jego serwosowania to głównie nie wlączające się funkcje prawidłowo lub w ogóle, lub też skakanie wózka głowic.
Przy okazji mozna sprawdzić stan mikroswitchy bo też potrafią się zasyfić.

https://photos.google.com/share/AF1QipMga-YcGGt-tYHr9uSXBxkhpJaPuXzRzvzIr24P3TeXDoMHPqtcBi6wc6um5w4NUQ?key=aV9mOVV0S29RTndUekVmMGE1dmFCVWtiLXZuSVB3

Czyszczenie takiego encodera powinno należeć do prac serwisowych  w komplecie mechanicznych podobnie jak czyszczenie silników bo jak wiadomo, najpierw mechanika potem elektronika
« Ostatnia zmiana: 04-02-2024, 12:47 wysłana przez Hammer »

chorazy3

  • 1486 / 1599
  • Ekspert
04-02-2024, 18:00
Dzięki za opis i zdjęcia. Przyda się mi niedługo przy serwisie TC-KA5ES.
Paweł

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
04-02-2024, 22:58
Nie ma strachu jak się to rozbiera i np rozsypie..... najważniejsze jest jak pisałem nie obcinać poziomo pinów topionych tylko poobcinać nożykiem po bokach, aby zostały dłuższe i wyszły przez otworki.
Przy montażu całość jest przykręcana śrubkami i blacha ma jeszcze wypusty dociskające.
Bałem się tylko czy będzie się to trzymało po ponownym topieniu, ale spoko jak widze.
To miałem mechanizm testowy z rozbiórki  więc ...ale i tak szanuje części jakich na rynku nie ma.