Audiohobby.pl

Yamaha KX-W262

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
16-12-2023, 23:44
Na wstępie zapytam czy ktoś ma dostęp do serwisówki, magnetofon wymagał paru rzeczy do zrobienia, był praktycznie nieużywany ale się zestarzał  czasowo.
W serwisówce powinna być podana procedura ustawienia prędkości podwójnej no i reszta też się przyda.
Ogólnie całkiem niezła maszyna, mechanizmy Alpsa, nawet nagrywanie na niezłej jakości

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
17-12-2023, 08:31
No dobra, wiem że tak szybko sie nie znajdzie to podglądnąłem instrukcje od innego późniejszego modelu i działa regulacja i ustawienie prędkości podwójnej.

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
17-12-2023, 12:17
Jakieś zdjecia?
Bo nic tutaj niema...
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
17-12-2023, 16:11
Nie ma bo to wstęp dopiero, no mam tylko 2 ręce a tu byłem w międzyczasie na rowerku bo słonko zaświeciło, żona pękła kieszenie plastykowe w lodówce i trza szybko pospawać, dostroić tuner w amplitunerze w kuchni i wyczyścić tacke w cd bo styki nie działają i tacka nie blokuje się, baniaki na wino umyć i ziewam bo mi chce się spać, no po kolei, nie naraz....a już ciemno...zaraz.....

RetroTape

  • 454 / 806
  • Zaawansowany użytkownik
17-12-2023, 16:47
Nastawiałem kilka razy podobne Yamahy, idzie to zupełnie prosto. Nagrywasz wcześniej sygnał 1,5 kHz na kasecie, którą później uruchamiasz w każdej kieszeni wciskając jednocześnie klawisze play i high dubbing, czasem ciężko to zrobić równocześnie i trzeba wcisnąć kilka razy aby ruszyło szybsze odtwarzanie.

Każdy mechanizm ma dwa potencjometry do ustawienia prędkości podwójnej i normalnej. Ustawiasz pokrętłem potencjometru prędkości high, aby było około 3 kHz w każdej kieszeni i to tyle. Potem już się ustawia drugim potencjometrem w każdej kieszeni prędkość normalną, procedura jak w każdym innym decku.

Pewnie jakby się uprzeć to można by wykorzystać standardowy sygnał 3 kHz i ustawić 6 kHz na prędkości podwójnej, ale może to być trudniejsze ze względu na dużo większą częstotliwość niż zalecana (jeszcze nie próbowałem).

Jako ciekawostkę napiszę, że kiedyś gdy kupiłem model KX-W332 to dostałem w pakiecie kilka kaset nagranych w taki sposób, aby grały prawidłowo przy odtwarzaniu w prędkości podwójnej, co daje o wiele większą prędkość odtwarzania i teoretycznie lepszą jakość. Takie pliki nagrywa się z komputera tworząc rozciągnięcie w czasie źródłowego pliku z muzyką, czyli to co trwa minutę trwa dwie minuty. Następnie nagrywa się wszystko w sposób tradycyjny na taśmę, ale odtwarza na magnetofonie szybciej, wciskając klawisze play i high dubbing. Nie usłyszałem specjalnie lepszej jakości, ale ciekawostka była niezła :)
« Ostatnia zmiana: 17-12-2023, 17:04 wysłana przez RetroTape »

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
17-12-2023, 18:11
dałem tam screena i wiem jak ustawić, sprawdzałem i jest ok.
Wystarczy normalna kaseta do prędkości 1 x i odczytać ją na podwójnej x 2  i ustawić równo w obydwu kieszeniach, też działa.
Fotki niebawem.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
17-12-2023, 21:11
Link do fotek z rozbiórki.
https://photos.google.com/share/AF1QipMdxLZJNV3rxxmiTUYuvgu-k6kGBhO5uwQ6f_AmvzBahctO_vfd89hAkqETTq_93w?key=UFJKZXVWOVRsSkk4NUlDUUFXSnpIckhlelQ5UUhR

Kaseciak zrobiony.
Do wymiany poszły rolki mechanizmu A, i mała korekcja odczytu lewy kanał.
Obydwa mechanizmy korzystają z jednej elektroniki i widać różnice w głowicach odczytu, różnica niewielka ok 10 mV do przyjęcia.

tutaj głowice są nowe więc fajnie nagrywa i kopiuje taśmy.
Idealny do pracy codziennej.

chorazy3

  • 1486 / 1599
  • Ekspert
18-12-2023, 08:43
No faktycznie te głowice jak nowe!
Paweł

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
18-12-2023, 12:26
Rolki też, był tylko ślad nikły że taśma przejechała, ale .......zestarzały się i guma niby jeszcze miękka, ale po dokładnym obglądzie okazała się jakby ją olej nasączył, taka struktura dziwna....... zmianka i gra.