Audiohobby.pl

Podłączanie słuchawek elektrostatycznych

Gwos

  • 361 / 5669
  • Zaawansowany użytkownik
12-11-2023, 00:54
Do tej pory zawsze wykonywałem czynności w następującej kolejności:

1. Włączałem wzmacniacz/energizer.
2. Podłączałem słuchawki.

Dokładnie jak w manualu tranzytorowego Stax SRM-727 II

Cytuj
● Insert the attached power cord into the AC inlet ⑩ on the rear panel and insert the plug into the power socket.
● Connect the device you wish to use for listening purposes into the input terminal ⑤ ⑥ on the rear panel.
● The LED ① will come on if the power switch ② is pushed. Sound can be produced when you hear a clicking noise.
● Insert the earspeaker you intend to use into the earspeaker power socket ③ on the front panel and adjust to the optimum volume by turning the volume knob gradually to the right.

albo lampowego Stax SRM-007t II

Cytuj
● Insert the attached power cord into the AC Inlet (12) on the rear panel, insert the AC plug into a wall socket, and press the power switch (1) to turn the power on.
● The Pilot Lamp (2) will flash for about 18 seconds while the heater of the vacuum tube is warming up. It will enter the operating state when the light comes on steadily.
● Insert the earspeaker you are going to use into the Earspeaker Power Socket (4) on the front panel, and gradually turn the Volume Knob (5) to the right until you achieve the desired volume.

Na dniach spodziewam się Trilogy H1. Uderzył mnie następujący fragment w jego manualu:

Cytuj
WARNING! Plug the Earspeakers or electrostatic headphones into the H1 before switching on.

When using extension leads make sure these are plugged in before switching on.

Zacząłem sprawdzać inne wzmaki elektrostatyczne, nie zawsze procedura jest opisana, ale np. Woo Audio 3ES Electrostatic Headphone Amplifier podaje nastepujący schemat podstępowania:

Cytuj
Turning the amplifier on:
1. Turn the volume knob to the lowest position.
2. Insert a headphone into headphone output
3. Turn the standard-by power switch knob from left to right until you hear a click sound. The LED will light.
4. Observe that all tubes light gradually.
5. Let the tubes warm up for at least 1 minute.
6. Turn the power switch knob from left to right until you hear a click sound.
7. The amplifier is now in operation.

...FAQ...

Q: Can I change headphone while the amplifier is on?
A: Yes, but you must first minimize the volume.

No więc mam zagwostkę. Jakoś dziwnie się czuję z tymi dwoma podejściami. Czy ktoś ma jakieś przemyślenia na ten temat?
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

Krzysztof_M

  • 1471 / 5286
  • Ekspert
12-11-2023, 11:00
Bez dobrej znajomości topologii wzmacniacza Trilogy H1 oraz topologii jego zabezpieczeń nic mądrego i pewnego nikt Ci powie - musisz zaufać w 100% temu co napisał producent.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Gwos

  • 361 / 5669
  • Zaawansowany użytkownik
12-11-2023, 11:09
Dzięki, Krzysztofie. Tak właśnie zacząłem myśleć, że twórcy po prostu wiedzą, co piszą.

Przed chwilą właśnie skończyłem "wydobywanie" stosownych fragmentów z dwóch innych urządzeń, więc z rozpędu już wkleję.

Hifiman Shangri-La

Cytuj
When the "POWER" switch on the front panel is pushed on, the red LED on the front panel blinks for 30 seconds. When the LED lights up continuously, the unit is ready to operate.

Plug the headphone into one of the sockets on the front panel.

Sennheiser "Orpheus" HEV 90 / HE 90 (tłumaczenie z niemieckiego deepl.com)

Cytuj
The "Orpheus" HEV 90 amplifier is powered via a plug-in supply cable for 220 volts/50-60 Hz or 110 volts/60 Hz. When the mains voltage is applied, the device is switched on via a high-quality key switch.

The "Orpheus" HE 90 handset is connected to the output sockets on the front of the amplifier via a 5-pin professional plug (Fig. right). The plug is automatically locked in the socket to secure the contact, and you can hear it click into place.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

andrzej

  • 27 / 5465
  • Użytkownik
12-11-2023, 14:42
Panowie. A teraz procedura odwrotna gdy skończymy słuchanie .   Poproszę .    Znam osobę która ma cały czas wpięte słuchawki do gniazda .

Krzysztof_M

  • 1471 / 5286
  • Ekspert
12-11-2023, 21:16
Andrzeju - odwrotna procedura, ale do której sekwencji?
Gwos zacytował różnych producentów i jak widać są różne procedury.
Więc musisz sprecyzować, o który sposób Ci chodzi?

Ludzie różne rzeczy robią :) bez znajomości konkretnej sytuacji to ciężko stwierdzić, czy trzymanie podłączonych słuchawek cały czas to problem czy nie.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

andrzej

  • 27 / 5465
  • Użytkownik
13-11-2023, 17:55
Witaj Krzysztofie.       Odnoszę się do Stax.  W praktyce u mnie ,1- odpalam cały sprzęt  2- słuchawki podpinam po ok.30 sęk.do gniazda.       Po zakończeniu słuchania kolejność odwrotna , słuchawki odpinam jako pierwsze.  Czy to prawidłowe ,tak na prawdę nie wiem .  Nie piszą o tym .

Gwos

  • 361 / 5669
  • Zaawansowany użytkownik
13-11-2023, 18:15
Jeśli się nie mylę, Andrzej ma Stax SRM-T8000. Manual tego urządzenia kompletnie nic nie mówi o procedurze wpinania/wypinania słuchawek - tak jakby to im było obojętne.
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

andrzej

  • 27 / 5465
  • Użytkownik
13-11-2023, 19:24
Wszystko się zgadza . Dokładnie tak.

MAG

  • 2393 / 5881
  • Ekspert
13-11-2023, 22:14
Witaj Krzysztofie.       Odnoszę się do Stax.  W praktyce u mnie ,1- odpalam cały sprzęt  2- słuchawki podpinam po ok.30 sęk.do gniazda.       Po zakończeniu słuchania kolejność odwrotna , słuchawki odpinam jako pierwsze.  Czy to prawidłowe ,tak na prawdę nie wiem .  Nie piszą o tym .

Myślę że aż tak jak z jajkiem nie trzeba sie z tym obchodzić, Staxy nie są tak delikatne.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5286
  • Ekspert
13-11-2023, 22:32
Witaj Krzysztofie.       Odnoszę się do Stax.  W praktyce u mnie ,1- odpalam cały sprzęt  2- słuchawki podpinam po ok.30 sęk.do gniazda.       Po zakończeniu słuchania kolejność odwrotna , słuchawki odpinam jako pierwsze.  Czy to prawidłowe ,tak na prawdę nie wiem .  Nie piszą o tym .
Zaznaczam, że to moje zdanie - Twoja procedura jest w obu kierunkach prawidłowa - pod warunkiem, że w tym czasie nie płynie głośna muzyka.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −