Audiohobby.pl

Wkładki dedykowane mono??

Gwos

  • 361 / 5670
  • Zaawansowany użytkownik
04-11-2023, 01:23
Pytanie od początkującego miłośnika winyli: mam Linna LP12 z wkładką MM Adikt. Jak dotąd jestem z niej zadowolony. Ale nie zawsze... W moich zbiorach płytowych mam produkcje monofoniczne Polskich Nagrań Muza z lat 1960-tych i jak dla mnie - brzmią kiepściutko: kompletnie bez życia, ściszone, dźwięk dochodzi z oddali. Mam też taką ciekawostkę: płyty z festiwalu Warszawska Jesień, rocznik 1970. W tym sezonie festiwalowym - płyty były sprzedawane zaledwie kilka dni po koncertach! - po raz pierwszy wydano ten sam materiał zarówno na płytach monofonicznych (jak we wszystkich innych latach do tamtej pory) jak i w stereo. No więc w roczniku 1970 są dwie płyty i tak się składa, że pierwszą mam w wersji mono, drugą - w stereo. I ta w stereo brzmi pierwszorzędnie, podczas gdy ta w mono - słabiutko, podobnie jak płyty z lat 1960-tych. Zaczynam podejrzewać, że nie chodzi o realizację nagrania, lecz o moją wkładkę, która nie radzi sobie z płytami monofonicznymi. Czy to tak właśnie jest? Wybaczcie tak proste pytanie. Uprzejmie proszę o komentarze.

PS. Dodam jeszcze, że w moim preampie mam guzik pod tytułem "mono" i gdy tę stereofoniczną wersję płyty z 1970 roku słucham w mono, nadal brzmi fajnie. Więc raczej nie chodzi o to, że mono mnie nie przekonuje :-)
« Ostatnia zmiana: 04-11-2023, 01:27 wysłana przez Gwos »
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

ArturP

  • 1303 / 2792
  • Ekspert
04-11-2023, 05:59
Może Ortofon 2M? Tylko ta cena powala, najtaniej 599pln.
https://allegro.pl/kategoria/gramofony-dla-dj-ow-wkladki-gramofonowe-122347?string=ig%C5%82a%20mono&order=p
Też mam to samo, tylko płyty z "demoludów", Węgry, DDR.

WOY

  • 586 / 4648
  • Ekspert
04-11-2023, 08:28
Zdecydowanie najlepszym wyborem w odczytywaniu zapisu monofonicznego będzie wkładka mono.
Wkładka monofoniczna jest niewrażliwa na ruch w pionie przeciwieństwie do wkładki stereofonicznej.
Zatem konstrukcja wkładki monofonicznej skupia się na odczytywaniu dźwięku lewo prawo co pozwala jej eliminować różnego rodzaju zniekształcenia jak i szumy.
« Ostatnia zmiana: 04-11-2023, 08:33 wysłana przez WOY »

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
04-11-2023, 08:39
Ostatnio ryję gdzie się da w szeroko pojętym temacie pt.  gramofon .
  Proszę nie traktować zbyt poważnie -  to taka trochę wiedza którą można skwitować >   jeb.....   teoretyk   heheheeh
Noo ale jak by nie patrzył coś tam wyczytałem.
    Tak na chłopski rozum:

Tak-  jest różnica pomiędzy tym mono a stereo.  Główna tkwi w ostrzu igły-  :)   Igła dedykowana do monofonicznych płyt ma inny promień na końcu-  jest większy (a o ile to nie wiem dokładnie)    Dalej tak po chłopsku >   siedzi zamaszyście w rowku od brzegu do brzegu.
Igła stereo w takim monofonicznym zapisie będzie zagubiona  bo ani po brzegach dobrze nie pójdzie ani w pionie nie pójdzie-  bo tej składowej zapisu tam nie ma.  W związku z czym efekt dźwiękowy będzie taki na zdechnięciu jak opisujesz.
  Teoretycznie wkładka >stereo<  uzbrojona w igłę mono powinna poradzić sobie dobrze :)    Zmonofonizuje na automacie dźwięk .
Jednak wkładka dedykowana-  znaczy taka która olewa całkowicie składową pionową w zapisie (stereo)  będzie lepsza.
   A gdzie takie są?   nie wiem-  w jakim bambino czy cóś osobiście bym poszukiwał.   
  No ale ja się nie znam przypominam-  wiedza je......   teoretyka póki co.

ed,  z WOY-em prawie się czasowo zderzylim :)

WOY

  • 586 / 4648
  • Ekspert
04-11-2023, 08:49
W poruszanym przez nas zagadnieniu bardziej jednak chodzi o budowę wkładki niż szlif igły.

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
04-11-2023, 08:57
 Masz rację :)   Wkładka to podstawa jednak.

ed.   załóżmy że kupimy extra wkładkę do mono razem z igłą.   To chyba lepiej jej nie próbować na płycie stereo-  jeżeli faktycznie ona >grubsza<   to płyta może oberwać?
     
« Ostatnia zmiana: 04-11-2023, 09:00 wysłana przez pień »

WOY

  • 586 / 4648
  • Ekspert
04-11-2023, 09:20
Szerokość rowka wytłoczonej płyty to o ile pamiętam 60 um. A szlif igły jedynie powoduje jej głębsze lub płytsze zagłębianie się w rowek.

WOY

  • 586 / 4648
  • Ekspert
04-11-2023, 09:53
Szperając necie znalazłem taki rysunek obrazujący zapisy dźwięku na płycie winylowej. Tu dokładnie ktoś zilustrował czemu wkładka stereo potrzebuje wrażliwości na ruch pionowy a monofoniczna nie.

Gwos

  • 361 / 5670
  • Zaawansowany użytkownik
04-11-2023, 11:28
Dziękuję za komentarze. Sprawdziłem płyty monofoniczne z kilku innych wytwórni, zarówno z demoludów (Supraphon, Eterna) jak i z zachodu (Louisville Orchestra First Editions, Westminster) i nawet Westminster, który uchodzi za mistrza mono, brzmi u mnie licho. No więc może jednak typ wkładki ma znaczenie. Pomyślę o tym. @ArturP - dziękuję za wskazówkę!
Sprzedam SR-007mk1/K1000/D8000

Bacek

  • 2366 / 5891
  • Ekspert
04-11-2023, 16:56
Tylko nie mylmy dwóch różnych  systemów walutowych.
Igły do szelaków to igły normalnorowkowe Za duze do płyt winylowych mono, mikrorowkowych.
Do tych drugich można np użyć Denona dl-102 który jest true mono. Poza tym część sprzedawanych wkładek jako mono to tak naprawde generatory stereo że zwartymi wewnątrz pinami. To to można sobie zrobić samemu bez zakupów. Coś to da ale nie tyle co wkładka mono. Poza tym część starych płyt mono mogła być nagrywana z inną korekcja niż RIAA. Więc trzeba by wiedzieć z jaką i mieć pre który ma takie możliwości.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
04-11-2023, 22:05
Tylko nie mylmy dwóch różnych  systemów walutowych.

Tam na początku pisałem że wedle mojej wiedzy igła do odtwarzania MONO ma inny szlif-   nieco grubsza :)   Niż analogiczna do stereo.
    Oczywiście miałem na myśli odtwarzanie z płyty drobnorowkowej.
   Szelakowe to inna parafia.
Żeby ktoś tutaj nie nakrzyczał na mnie że wpuszczam w maliny ::)

A tak z ciekawości-  właśnie przeczytałem sobie o cudownościach wkładki (z igłą) - pewnej firmy-   do odtwarzania płyt mono.
   Fajnie-  do wzięcia od ręki za jedyne 22 i pół tysiaka w PLN-  normalnie nic tylko brać.
      Szczerze?   Za taką kasę to niech se w d.... wsadzą a odtworzyłbym kubkiem z gwoździem jeżeli na ebayu po zakupie setki zeszrotowanych gramofonów żadna wkładka by nie pasowała.
Jpr...   skąd te ceny?

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
05-11-2023, 15:19
Jak to skąd .... frajerów trzeba skubać to powszechna opinia i wmawiać im że są szczęśliwi.
Zresztą jak wszystko dookoła.

Nie ma co narzekać były takie proste gramofony polskie i igła obracana prawo lewo mono/stereo ? już nie pamiętam , coś mi świta czyż tak ?
Sam mam taki porządny gramofon dobrej firmy z takim systemem gdzież w magazynku przepastnym, może to też system mono/stereo.... tam było napisane m/s.
Chyba łatwiej kupić cały gramofon niż igłe i wkłdke i przerabiać porządny stereo do odtworzenia paru "staroci"

RetroTape

  • 454 / 806
  • Zaawansowany użytkownik
05-11-2023, 17:21
Dokładnie, Unitra Fonica w strych gramofonach miała wkładki UF50 i UF70 gdzie była dwustronna igła, którą się obracało. Na igle było oznaczenie dwa kółka to stereo, jedno kółko lub kwadrat mono. Sam mam gdzieś schowany gramofon WG-401 Party Hit z UF70, tam z tego co pamiętam był podobny patent na igle właśnie. Gdzieś czytałem, że w pewnym momencie nie było już tych dwustronnych igieł, ale początkowo były.

Do szelaków to najlepszy gramofon/patefon na korbę, klimat niezapomniany :) Trzeba tylko sobie igły o różnej głośności zakupić, bo płyty mają mocno zróżnicowaną głośność, nowsze większą, starsze mniejszą. Jak się da najgłośniejszą (najgrubszą) igłę do nowszej płyty to uszy mogą odpaść od natężenia dźwięku.