Audiohobby.pl

Jakiego dokonać wyboru (obecnie)?

MinTax

  • 179 / 631
  • Aktywny użytkownik
18-08-2023, 18:25
Chciałbym prosić o podpowiedzi tutejszych znawców tematu.

Mam nadzieję na życzliwą aktywność, zamiast wpisu typu 'już o tym było, poszukaj sobie' ;)

Mam zamiar skompletować wieżę od zera. Może trochę nietypowo, ponieważ nie stawiam sobie założenia, że wszystkie klocki muszą być z jednej stajni. Zależy mi na tym, żeby całość dobrze ze sobą współpracowała akustycznie, natomiast wizualnie dobrze by było, aby elementy miały jednakową szerokość i podobny odcień obudowy (nie chciałbym zestawiać ze sobą np.: czarnego ze srebrnym ;) )

Są dla mnie ważne: magnetofon, CD, wzmacniacz oraz kolumny (te ostatnie o mocy nie większej niż 50-80W oraz odpowiedni do nich wzmak).

Do jakiej muzyki: rock, hard rock, metal (ale w tych 'łagodniejszych' odmianach, nie lubię tych z  chrapliwym wokalem iście z piekła rodem i agresywnego akompaniamentu ;) ), pop, jazz (ale raczej 'rozrywkowy'), elektroniczna (ale 'starej daty', np.:Tangerine Dream, JMJ, Kraftwerk itp.). Bardzo rzadko słucham muzyki poważnej, jednak jeśli chodzi o instrumenty orkiestrowe, to bardzo lubię rock symfoniczny w stylu ELO i podobne klimaty.

Jeśli chodzi o budżet, to myślę o ok.. 3-4 tys zł za całość (choć wolałbym taniej ;P )

Magnetofon – z pewnością będę nagrywać, więc najchętniej widziałbym 3 głowice oraz kalibrację. Raczej jednokieszeniowy.

Jak kupować???

A - znacie jakichś sprawdzonych sprzedawców, z uczciwymi cenami, oferujących sprzęt w dobrym stanie (najlepiej po sensownym serwisie)?

B i C – kupić gdzieś na bazarze (lub szukać po PSZOKach) w stanie nieznanym i oddać od razu do serwisu?

C – komu oddać do serwisu, polecicie kogoś?

Jeden z tutejszych sympatycznych kolegów zasugerował mi kiedyś aby kupić sobie po kilka klocków, naprawiać je samodzielnie, a później w nich sobie przebierać ;) W moim przypadku to nie wypali. Nie mam odpowiedniej wiedzy (ani czasu by ją zgłębiać), nie mam też odpowiedniego sprzętu do przeprowadzania napraw i regulacji (mógłbym co najwyżej dokonać czyszczenia pcb i zrobić recap, ale w teorii, bo elektroakustyka nie jest moim hobby, a na inne które uprawiam również nie mam za wiele czasu...

W niedzielę będę na bazarze, aby się w ogóle zorientować co tam jeszcze przywożą.

Napiszcie na co zwracać uwagę przy takich 'polowych oględzinach na sucho' i w co się nie pakować, chociażby ze względu na brak części obecnie i idącą za tym nienaprawialność.

Jeśli wymienilibyście jakieś ciekawe klocki 'w stanie nieznanym', czyli np. z bazaru, to do jakiej kwoty można za nie wykładać?

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 18-08-2023, 19:26 wysłana przez MinTax »

Wojciech7

  • 1497 / 1095
  • Ekspert
18-08-2023, 19:35
Gdybym miał na nowo kompletować zestaw audio to jednak jednej firmy aby uniknąć ewentualnie potem niedopasowań wizualnych akustycznych.Tam gdzie mieszkam tzn w mieście gdzie są autobusy/tramwaje nie ma metra
nie ma bazaru ze sprzętem audio-:((( Wszystkie swoje zakupy robiłem internetowo Allegro-czytałem oferty,oglądałem
czasami był telefon do sprzedawcy.Oczywiście było ryzyko zakupu ale większość udane zakupy.Zestawy mam 2 różnych firm (magnetofon, wzmacniacz, odtwarzacz cd kolumny głośnikowe,piloty)zakupy czasowo trwało do 6 miesięcy. Nie jestem znawcą-może za jakieś 10 lat jeśli będę na tym forum jeszcze nie polecę konkretnej firmy jednak
 ocena jest bardzo subiektywna. Dzięki forum i kolegom udało mi się w miarę moich umiejętności
wyregulować magnetofony kasetowe-:))) Sam dokonywałem wyboru firm opierając się na wiedzy jaką zdobyłem będąc na tym forum,czytając strony internetowe- jeśli źle wybrałem to tylko moja decyzja i nie mam do nikogo pretensji że mi źle doradził.Posiadany sprzęt nie jest audiofilski bo nie mam takiej potrzeby raczej z średniej półki ale daje  dużo radości z obcowaniem z nim akustycznie i cieszy  wizualnie-hehehe....
Czy moje pisanie  wnosi coś w tym temacie- może tak/może nie?
Życzę udanych zakupów i zadowolenia z posiadanego zestawu-:)))

MinTax

  • 179 / 631
  • Aktywny użytkownik
18-08-2023, 20:08
Wojciechu, dla mnie znawcą tematu jest każdy, komu słoń nie nadepnął na ucho, kto potrafił dobrać sobie dobrze brzmiący sprzęt (a nie kupował 'jak leciało' ;) ), a tym bardziej ktoś, kto samodzielnie dokonał naprawy lub regulacji :D

Ja także nie jestem audiofilem i szukam czegoś ze średniej półki

Tak jak pisałem, wieża mogłaby być 'zbieraniną' z różnych firm, ale niekoniecznie.

Ze względu na miejsce zamieszkania, obecność na jakimkolwiek bazarze, na który jeszcze być może zwożą jakiś sprzęt, jest już dla mnie jakimś wyzwaniem ;) Żeby zajrzeć na takowy nie później niż o siódmej rano (mając nadzieję, że pogoda nie rozwali imprezy ;) ), muszę wyjechać dzień wcześniej i zanocować (co prawda będę miał okazję pozwiedzać miasto, przez które dotąd tylko wielokrotnie przejeżdżałem i dokończyć testowanie kilku aparatów foto), a po bazarku połączyć to ze sprawami zawodowymi.
Takich okazji w całym roku nie mam zbyt wiele, dlatego szukam tutaj 'na cito', porad doświadczonych kolegów, bo na studiowanie całych forów audio czasu mi nie starcza ;)

Wiem, że kompletowanie gratów może zająć sporo czasu, a jednak chciałbym móc w miarę szybko cieszyć się możliwością dobrego odsłuchu muzyczki ;)
« Ostatnia zmiana: 18-08-2023, 20:12 wysłana przez MinTax »

Wojciech7

  • 1497 / 1095
  • Ekspert
18-08-2023, 20:28
Na ucho nie nadepnął mi słoń ani żona nie wytarmosiła  ale wszystkiego czasami nie słyszę nie martwiąc się tym jednak.

Wojciech7

  • 1497 / 1095
  • Ekspert
18-08-2023, 23:27
Jest w czym wybierać-podany link przez kolegę-:)))

MinTax

  • 179 / 631
  • Aktywny użytkownik
19-08-2023, 06:41

ArturP

  • 1303 / 2791
  • Ekspert
19-08-2023, 09:25
Zrozumiałem :).
Jest dziś tyle możliwości, że niemożliwym jest porównać wszystkie możliwości połączeń. Trzeba wybierać urządzenia te najlepiej grające (czyt. najdroższe), odpowiednio je łączyć i słuchać. By to jakoś zagrało, potrzebne są lata doświadczeń z odsłuchami muzyki na dobrym sprzęcie i wielka chęć dzielenia się swymi doświadczeniami. U mnie o ile jest chęć dzielenia się to brak mi doświadczeń. Dlatego też zaproponowałem taki myk z aukcjami, a że akurat nic innego nie było prócz Technics'a i unitry, to przypadek.
Zapewne wiesz, że słuchanie muzyki to nie tylko sprzęt, ale i słuchający. Są całością i zależą do kilku zewnętrznych czynników. Akustyka, samopoczucie, osłuchanie to trzy zdaje się najmniej znaczące, a ważne jak sam sprzęt i wszystko zależy od całości. Więc odpowiedź na twą potrzebę może być tylko jedna: Sam musisz wybrać.

Wojciech7

  • 1497 / 1095
  • Ekspert
19-08-2023, 10:45
Bardzo ważnym elementem zestawu audio są kolumny głośnikowe.Można mieć super zestaw i nie najlepsze kolumny
 radość ze słuchania pryska jak bańka mydlana. Czy kolega wie jakie mają być-czy podłogowe,podstawkowe,czy obudowa otwarta (bass reflex) lub typu zamknięta.

Hammer

  • 4685 / 2293
  • Ekspert
19-08-2023, 13:26
Ja bym się na jedną firme nie nastawiał, bo z każdej można kupić jakiś element najlepszy w swojej klasie i potrzeb i brzmieniu, kupowaniu klocka całego to takie ... bez polotu.

Gustaw

  • 3856 / 3315
  • Administrator
19-08-2023, 14:38

A - znacie jakichś sprawdzonych sprzedawców, z uczciwymi cenami, oferujących sprzęt w dobrym stanie (najlepiej po sensownym serwisie)?

B i C – kupić gdzieś na bazarze (lub szukać po PSZOKach) w stanie nieznanym i oddać od razu do serwisu?

C – komu oddać do serwisu, polecicie kogoś?


Pozdrawiam.

Wzmacniacz - NAD C340 600-800 zł
CD NAD C540 (540 nie 541 bo ten drugi gra gorzej). ok 500 zł

Kolumny albo nówki albo coś z drugiej ręki Pylon Audio Pearl (ceny od 1800). Ale tutaj dobrze wypożyczyć bo nie nie wiadomo czy będą dla Ciebie odpowiednie.

Nie kupuj na bazarze bo nigdy nie widziałem tam czegoś sensownego (nie walniętego). Najlepiej z OLX ale absolutnie nie kupuj zdalnie tylko od kogoś z okolicy. Pojedź do właściciela, posłuchaj, pomacaj i wtedy decyduj.

PS. Słucham podobnej muzyki co ty.

Hammer

  • 4685 / 2293
  • Ekspert
19-08-2023, 20:53
ja cały czas kupuje na bazarze i co .... wymienia sie paski, podstawowe regulacje i działa, nie strasz , nie strasz.......

Wojciech7

  • 1497 / 1095
  • Ekspert
19-08-2023, 21:35
To masz dobry bazar -:))))

Gustaw

  • 3856 / 3315
  • Administrator
19-08-2023, 21:56
ja cały czas kupuje na bazarze i co .... wymienia sie paski, podstawowe regulacje i działa, nie strasz , nie strasz.......

Chyba na bazarze w Dubaju albo w Zurichu.

Sprzęt, który ja widuję na bazarach nadaje się w 99,99 % jedynie do śmietnika.
« Ostatnia zmiana: 19-08-2023, 22:28 wysłana przez Gustaw »

Hammer

  • 4685 / 2293
  • Ekspert
21-08-2023, 07:03
Tck 690 - paski do wymiany, Aiwa AD-F880 - paski do wymiany, Yamah KX-300 pasek od licznika, Denon DR-M11 do wyrównania jeden kanał delikatnie ...... może trza zmienić bazar i śmietniki.