Audiohobby.pl

AKAI GXC-95D

Ceramic_Ace

  • 39 / 390
  • Użytkownik
10-04-2023, 20:45
Witam szanowne grono.
Jak pisałem w jednym z wcześniejszych postów powitalnych w ręce moje trafił  magnetofon z serii GXC. Spodziewałem się GXC-75D a w moje ręce zawitał GXC-95D.
Jeszcze go nie otworzyłem ale już ciekawostka. Mogę w netcie znaleźć masę zdjęć GXC-75D, instrukcję i mase wpisów na jego temat. Za to na temat GXC-95D ani słowa. Ktoś może się orientuje, jakie są między nimi różnice?
Bo tak patrząc po zdjęciach to one się niczym nie różnią, albo coś przegapiłem.

Wracając do samego magnetofonu.
Był koszmarnie brudny (spędził kilkanaście lat w piwnicy), oczyściłem go z zewnątrz. Jutro postaram się zrobić zdjęcia we wnątrz.
Uruchamia się, kontrolki się świecą, ręcznie zmienia kierunek odtwarzania. Po włączeniu "na pusto" wyłącza się po kilku sekundach. Być może tak powinno być :) Nie chcę wkładać, żadnej kasety póki nie przemyję (przynajmniej powierzchownie) rolek i głowicy. Zauważyłem jednak, że wskaźnik lewego kanału skacze mimo, że nie ma żadnek kasety gdy włącze odtwarzania. Z pewnością będzie potrzebował smarowania i ogólnie przeglądu :)



Jeśli ktoś ma jakieś informacje o tym magnetofonie, to będę wdzięczny za nie :)
Nigdy za stary by marzyć :)
Maciej

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
10-04-2023, 20:59
Ciekawy "leżak" z reversem ;-)
Duże wskaźniki, ładnie się prezentuje.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
10-04-2023, 22:13
To nie wskaźnik jest wadliwy tylko przełącznik zapis/odczyt do czyszczenia.
Jak nie ma kasety może się wyłączać bo może być czujnik z talerzyka albo pasek od licznika i tam zlicza impulsy.
Zanim go włączysz na stałe sprawdź napięcie zasilania i kondensatory czy coś juz nie cieknie lub wybula bo później może być za późno.

Ceramic_Ace

  • 39 / 390
  • Użytkownik
10-04-2023, 22:47
Ciekawy "leżak" z reversem ;-)
Duże wskaźniki, ładnie się prezentuje.
Dziękować :)
To nie wskaźnik jest wadliwy tylko przełącznik zapis/odczyt do czyszczenia.
Jak nie ma kasety może się wyłączać bo może być czujnik z talerzyka albo pasek od licznika i tam zlicza impulsy.
Zanim go włączysz na stałe sprawdź napięcie zasilania i kondensatory czy coś juz nie cieknie lub wybula bo później może być za późno.
Podłączyłem go na chwilę do sieci tylko by zobaczyć czy w ogóle żyje :)
Jutro jak znajdę trochę czasu to zajrzę do środka i dzięki za wskazówkę :)
Nigdy za stary by marzyć :)
Maciej

Ceramic_Ace

  • 39 / 390
  • Użytkownik
13-04-2023, 20:53
Tak jak obiecywałem, zajrzałem do środka.
Nie chcę jednak pchać łap do środka. Ogólnie zrobiłem kilka zdjęć i zamknąłem.

Jak nie ma kasety może się wyłączać bo może być czujnik z talerzyka albo pasek od licznika i tam zlicza impulsy.
Zauważyłem, że licznik taśmy sie nie kręci mimo włożenia kasety. Więc, może problem tkwi gdzieś tam własnie:)

Znalazłem człowieka w Łodzi (nie daleko mnie), który hobbystycznie zajmuje się takim sprzętem. W przyszłym tygodniu mamy się umówić i z nim się spotkam i pogadam. Zobaczymy czy przywróci go do pełnego życia :)

Nadal szukam informacji o GXC95D, wygląda z zewnątrz przynajmniej identycznie jak GXC75D i nie bardzo mogę znaleźć coś nie coś.

Może to takie różnice jak w GX-75 i GX-95, albo zblizone?
https://audiomaniacy.pl/index.php?topic=2980.0
Nigdy za stary by marzyć :)
Maciej

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
13-04-2023, 21:42
No nie dziwie się że zamknąłeś....... jest tego w środku troche.....

Ceramic_Ace

  • 39 / 390
  • Użytkownik
13-04-2023, 22:08
No nie dziwie się że zamknąłeś....... jest tego w środku troche.....
Wiesz, ostatni magnetofon jaki rozbierałem i w nim grzebałem to był ZK140T :D

LoL...goście trafili nówki :D
Nigdy za stary by marzyć :)
Maciej

Ceramic_Ace

  • 39 / 390
  • Użytkownik
21-04-2023, 21:46
No, powiem Wam, że zaczyna mnie to ciekawić naprawdę mocno.
Od miesiąca przeszukuje internet włącznie z pisaniem do Akai: Creative at Heart gdzie skierowała mnie dyrektorka suportu z Akai Professional.
Przeczesuje strony obu Ameryk, Azjatyckie (dzięki Bogu za automatycznego tłumacza), nie wspominając o Europejskich. Pisze do handlarzy z całego świata, serwisów specjalizujących się w sprzęcie Vintage...i doopa.

O ile znalazłem kilka, dosłaownie kilka egzemplarzy GXC-95D do kupienia to o Service manual albo Owner's manual można zapomnieć...Nie ma...Nawet odpłatnie.

GX-75, GX-95, GXC-75D i niższe modele z kolką godną, ile człowiek chce. Płatne, bezpłatne, pdf, zdjęcia, czarno białe, kolorowe...

GXC-95D...n i e   m a....wtf?
Pomyślałem, że może róznice są tak drobne, że była drukowana jedna instrukcja (przynajmniej na określone rynki) dla GXC-75D/GXC-95D tak jak zdarzyło się to z GX-75/GX-95 (Nawet mam kartę z takiej instrukcji. Zresztą wygąda na to, że różnice między GX-75/GX-95 były naprawdę kosmetyczne)

GXC-95D - biału ku***a kruk czy co?
Nigdy za stary by marzyć :)
Maciej

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
22-04-2023, 11:01
Możesz zrobić zdjęcia głowic jak wygląda tor prowadzenia taśmy? Bo mnie irytują rozbierzne informacje w necie... odnośnie głowic.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Ceramic_Ace

  • 39 / 390
  • Użytkownik
22-04-2023, 11:47
Możesz zrobić zdjęcia głowic jak wygląda tor prowadzenia taśmy? Bo mnie irytują rozbierzne informacje w necie... odnośnie głowic.

Jasne, nawet zorganizowałem kamerę inspekcyjną i postaram się zrobić jak najwięcej zdjęć / filmików. Postaram się zrobić to w ten weekend (czyli dziś lub jutro)
Nigdy za stary by marzyć :)
Maciej

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
22-04-2023, 16:07
Niema pośpiechu, jak będziesz miał czas i chęci ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
22-04-2023, 17:41
Napisz maila do Anu, UFO też jest a go nie ma .......

Ceramic_Ace

  • 39 / 390
  • Użytkownik
22-04-2023, 19:07
Anu
Wiesz jak jest, czas i ewentualnie chęci tylko weekendami i lepiej szybcie bo się ciepło robi i może mnie wywiewać w weekendy :D

Napisz maila do Anu, UFO też jest a go nie ma .......
Że przepraszam do kogo? :D

Zrobiłem filmik ale jest marnej jakości, na zdjęciach widać więcej. To, że kamerka nie łapie ostrości z 1-1.5cm dużo mówi o jej jakości :D:D:D:D

Filmik: https://youtu.be/bfM7VWnFm6g

Swoją drogą, na ostatnim zdjęciu delikatnie mówiąc robią raczej przygnębiające wrażenie :)
Nigdy za stary by marzyć :)
Maciej

Ceramic_Ace

  • 39 / 390
  • Użytkownik
15-05-2023, 23:35
Cześć Panowie,
Przyszły paski no to wymieniłem :)
Czy to normalne, że zamiennik wydaje się trochę węższy i ogólnie delikatniejszy?
Ponieważ nie tylko dokumentacji ale też z częściami kruchod do GXC-95D to oparłem się na GXC-75D. I takie paski poszłu do mojego decka.
Po wymianie pasków, ruszył, działa równiez licznik. Nawet odtwarza :D :D :D

Oczywiście wymaga jeszcze trochę pracy i lutownicy (choćby wymiany żarówek a są lutowane co mnie deko zaskoczyło) :)

Ale podczas odtwarzania co jakiś czas wbija dżwięk, który brzmi jak zakłucenie z telefonu, nie zależnie czy odtwarza w lewo czy prawo.
Jakieś sugestie? :)
Nigdy za stary by marzyć :)
Maciej

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
16-05-2023, 19:57
Telefon Ci sie loguje do nadajnika i tak robi co jakiś cykl czasu aby być pod zasięgiem....
A teraz wymiana kondziorków i czyszczenie styków ... do dzieła....