Audiohobby.pl

Klasa gramofonu, wymagania i potrzeby

Hammer

  • 4861 / 2502
  • Ekspert
27-03-2023, 22:02
Co powiecie na ten temat, jak sklasyfikujemy klasy gramofonów, jak je uszeregować bo w sumie taka sama wkładka w plastykowym i drewnianym powinna odtwarzać taka samo a ponoć tak nie jest.....może jakieś spostrzeżenia i porady też dla szukających na co zwrócić uwagę.

Ludwiczek

  • 10 / 3462
  • Nowy użytkownik
10-04-2023, 19:03
Witam wszystkich ponownie, choć z pewnym zaplanowanym poślizgiem!

„Świat audio według Ludwiczka” #1
Gramofony: systematyka


Poziomy jakościowe:

1. Segment ekonomiczny (podstawowy)
2. Segment średni
3. Segment wysoki
4. Segment premium

W pierwszym segmencie znajdują się zarówno urządzenia za niewielkie pieniądze, ale zrobione „na serio” w ramach dość ograniczonego budżetu, oraz wyroby „gramofono-podobne”, których lepiej w ogóle nie brać pod uwagę.

W segmencie średnim są urządzenia dla osób słyszących już różnice w dźwięku.

W segmencie wysokim znajdują się w pełni dojrzałe konstrukcje dla osób wiedzących już czego chcą i skłonnych do zapłacenia zdecydowanie wyższej ceny

Segment premium stanowi elitarną grupę określaną jako High-End oraz High-Tech. Określenia te są często używane w stosunku do urządzeń z najwyższych poziomów jakościowych i cenowych.

High-End to urządzenia prezentujące dźwięk o możliwie najwyższej jakości, neutralności i naturalności. Na ogół sposób budowania tych urządzeń jest oparty na starych sprawdzonych i wielokrotnie wypraktykowanych sposobach. Klasyka High-Endu zazwyczaj jest bez szczególnych udziwnień czy silenia się na nadmierną nowoczesność.

Natomiast High-Tech wygląda jak element scenografii rodem z filmów science-fiction.

Czym jest segment premium i do kogo jest on skierowany? Najczęściej jest to przepiękna biżuteria przestrzeni, w której żyją bogaci ludzie. Do przestronnych salonów w dużych domach. Ma być on pokazywany, aby podnosić prestiż właściciela; niekoniecznie służyć do bardziej wnikliwego słuchania muzyki.

Dla kogo (grupa docelowa)
Dla laika i wygodnickiego
Dla początkującego
Dla audiofila
Dla estety
Dla „dłubacza technicznego” – upgrade’owacza

Koncepcje wzornicze
Proste
Klasyczne
Gadżeciarskie/ wydumane
Ozdobne/ dzieła sztuki

Pod względem sposobu obsługi
Manualne minimum
Półautomat (powrót ramienia i wyłącznik obrotów)
Pełny automat

Dodatkowe funkcjonalności
Wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy
Wbudowany przetwornik analogowo-cyfrowy
Wyjście słuchawkowe
Moduł komunikacji bezprzewodowej
Złącze sieci komputerowej LAN

Możliwość ulepszenia/ uszlachetnienia
Lepszy talerz
Mata przeciwpoślizgowa/ antystatyczna
Stopy antywibracyjne
Lepszy zasilacz
Zewnętrzny stabilizator obrotów
Pokrywa inna niż klapa
Podstawa/ dedykowana półka

Metoda wyboru:
Zakładam, że osoba szukająca jest nowicjuszem w świecie płyt gramofonowych, albo po krótszej lub dłuższej przerwie chce wrócić do tematu.

Pierwszy przypadek:
Na wstępie trzeba sobie uzmysłowić, że zabawa z winylem nie jest natychmiastowa. Pojawia się wróżka i mówi: „masz kupić to i to, nie tamto i będziesz miał już zakup docelowy”. To nie tak. To jest proces, który musi trwać. Użytkownik musi się oswoić z tematem, przemyśleć i...najczęściej dojrzeć do wymiany na kolejny lepszy model. W początkowej fazie swojego nowego hobby w grę wchodzi głównie segment ekonomiczny (podstawowy).

Drugi przypadek:
Najlepiej przemyśleć pewne sprawy, przypomnieć sobie nieco na temat analogu i uświadomić sobie swoje aktualne potrzeby i możliwości. Można zacząć od segmentu ekonomicznego (podstawowego) albo nieco wyżej, czyli od segmentu średniego.

W tym miejscu nie chcę niczego powtarzać, cytować ani specjalnie reklamować, ale na YT jest kanał Audio Video Summit, na którym jest parę naprawdę dobrych filmików o gramofonach i nie tylko.

Bardzo tanie gramofony z marketów to tylko z pozoru opcja dla spłukanych. Najczęściej zwykłe rozczarowanie, albo zaraz po pierwszym włączeniu albo po pierwszej usterce. Odradzam.

Urządzenia używane
Z bieżącej produkcji lub nieco starsze na ogół nie sprawiają problemów w serwisowaniu.
Natomiast tzw. „dziadkersi”, czyli urządzenia antyczne, częstokroć 40-, 50-letnie i starsze, wymagają niestety stałej opieki, bywają kapryśne i trzeba o tym pamiętać decydując się na zakup takiego precjoza.

EOF

K0V4L

  • 44 / 608
  • Użytkownik
06-05-2023, 07:22
Hej! Przydałaby się kontynuacja tego wątku z  podaniem kilku modeli dla poszukujących czegoś dla siebie, np. czytając to forum sprecyzowałem swoje oczekiwania ale przebić się do konkretnego produktu/produktów jest znacznie trudniej.

Poziom jakościowy - segment średni/wysoki
Dla kogo - dla początkującego/audiofila
Koncepcje wzornicze - klasyczne/gadżeciarskie
Pod względem sposobu obsługi - manual/półautomat
Dodatkowe funkcjonalności - Wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy (niekoniecznie), podłączenie z PC
Możliwość ulepszenia/ uszlachetnienia - Lepszy talerz, mata przeciwpoślizgowa/ antystatyczna

Inne: możliwość swobodnej zmiany wkładki/igły (ciężar)

Nasuwają mi się takie typy jak: Rega Planar 1/2/3, Pro-Ject Debut III, Audio Technica 120 USB ale może coś z używek? Reloop 6000?

Dziękuję :)

Hammer

  • 4861 / 2502
  • Ekspert
07-05-2023, 14:20
Tak na szybko to przyzwoity gramofon powinien być w miarę ciężki, co przekłada się na stabilność obrotów, ciężki talerz toczy sie stabilniej i ma mniejsze "szybkie" wahania prędkości, trudniej go wyprowadzić z określonej prędkości.

Co do stabilizacji, czy to będzie na pasku czy bezpośrednio, czy będzie to kwarc czy ręcznie jeśli prędkość będzie stabilna to tylko kwestia systemu zastosowanego, oczywiście im stabilniejsza tym lepiej dla dźwięków ciągłych.

Mechanizm sztywny czy pływający.....wolałbym ten drugi ,ale też i po dziesiątkach lat wartałoby go przeglądnąć i wyregulować.
Czy ramie proste czy zagięte.... no tutaj są zażarte dyskusje w kwestii prowadzenia igły po ścieżkach.
A już dyskusje na temat wkładek i igieł to temat rzeka...aby nie zgłupieć do użytku domowego i takiego normlanego wystarczy nie przesadzać z kasą i wybrać coś niezbyt drogiego bo igły się zużywają, a jak się zużyją to i niszczą płyty....

Ja ostatnio używam Duali starszych produkcji z silnikami bezpośrednio oraz też i z kwarcem, teraz mam takie fajne Palladium i tutaj jest DD kwarcowa stabilizacja jest włączana lub nie, napęd pływający czyli same plusy, a na dźwięk wpływa mi tylko wkładka z igłą a ta jest powiedzmy średnia na jeża oryginalna....

Myśle ze dobra używka kupiona dobrze nie drogo i ewentualne eksperymenty z wkładką będzie o niebo lepszą propozycja niż te nowoczesne gnioty automatyczne.

Odtwarzanie płyty analogowej to pewne misterium....

Mam jeszcze gramofon full manual i tu obsługa graniczy z orgazmen audidebilskim.....ale to trzeba lubieć lub nie.

Gramofony dla DJ też są fajne, gdzieś w szafie taki leży i fajna zabawa jest z szybkim startem i stopem... taki na pewno jest dobry do szybkiego przeglądania większej ilości płyt płyt.