Audiohobby.pl

Konstrukcje Open baffle

Lutek

  • 535 / 5863
  • Ekspert
01-11-2023, 13:16
Dawno tu nie pisalem, wiec pozwole sobie zalozyc powyzszy temat. Wprawdzie chcialem sie podpiac pod jakis juz istniejacy, ale nie bardzo takowy widze. Na sasiednim formu istnieje taki od dawna (a nawet dwa), a tutaj - byc moze -
czesc uczestnikow AH nie miala specjalnie okazji poznac tego typu konstrukcji.
Jak zapewne Wam wiadomo (a przynajmniej niektorym), jakos z poczatkiem roku 2020 mialem takie spore, przejsciowe  odgrody na starych glosnikach Saba i na dole 18-to calowe Fonicsy. Od nie tak dawna posiadam nowe odgrody na glosnikach wspolczesnych. Sam wyglad przednich scian konstrukcji sobie zaprojektowalem - z czego nie do konca jestem zadowolony - natomiast reszta, czyli w zasadzie calosc projektu i wykonanie nalezy do kolegi forumowego meloV8.
Sa to konstrukcje 3-drozne, a zbudowane w oparciu o takie glosniki:
1. Wysokotonowe:   Scan Speak  D2905/990000
2. Sredniotonowe:   Scan Speak (Revelator)  18M/8631T00
3. Niskotonowe:      Acoustic Elegance  Dipole15 D16

Oczywiscie, jesli ktorys z kolegow ma ochote posluchac, to zapraszam.

Zupelnie nie pamietam, czy tutaj byly zamieszczane zdjecia tych poprzednich, wiec je rowniez zamieszczam.     
« Ostatnia zmiana: 01-11-2023, 13:55 wysłana przez Lutek »

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
02-11-2023, 09:14
Sam wyglad przednich scian konstrukcji sobie zaprojektowalem - z czego nie do konca jestem zadowolony

Zupelnie nie pamietam, czy tutaj byly zamieszczane zdjecia tych poprzednich, wiec je rowniez zamieszczam.     

Dlaczego  nie zadowolony?
  Bardzo fajne w/g mnie :)
Chętnie bym posłuchał ale pewno daleko mam :(

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
02-11-2023, 10:04
Coś mi się wydaje ze masz za blisko meble dla pełnego basu, kolega w dawnych czasach coś takiego robił na pieruńsko wielkich basach, ale miał sporo więcej miejsca i dawało to ciekawy efekt WOW.

Lutek

  • 535 / 5863
  • Ekspert
02-11-2023, 10:44
Dlaczego  nie zadowolony?
  Bardzo fajne w/g mnie :)
Chętnie bym posłuchał ale pewno daleko mam :(

Jak w pokoju sa meble o tradycyjnym ksztalcie (graniastoslupy), to taki ksztalt gruszkowaty nie bardzo mi pasuje. Ale to dostrzeglem, jak juz bylo za pozno. Zreszta - miedzy innymi - z tego powodu juz sobie namalowalem krztalt, jaki lepiej wg mnie by wygladal w pokoju. A poza tym posiadam jeszcze dwa takie same niskotonowce, tyle, ze 18 cali, wiec wypadaloby pomyslec o nastepnych odgrodach :-) Wprawdzie rysunek jest zrobiony pod 15 cali, ale to zaden problem.
Co do mojego miejsca zamieszkania, to podalem Ci na PW
« Ostatnia zmiana: 02-11-2023, 10:51 wysłana przez Lutek »

Lutek

  • 535 / 5863
  • Ekspert
02-11-2023, 10:49
Coś mi się wydaje ze masz za blisko meble dla pełnego basu, kolega w dawnych czasach coś takiego robił na pieruńsko wielkich basach, ale miał sporo więcej miejsca i dawało to ciekawy efekt WOW.

Nie zauwazylem specjalnie jakis problemow z bsem. A co do wielkosci glosnikow, to w poprzednich odgrodach (pierwsze zdjecie od gory) byly 18-to calowe basowce i rowniez nie bylo z basem problemow

Lutek

  • 535 / 5863
  • Ekspert
08-11-2023, 21:00
W sobote od rana bawilem sie ze zmiana proporcji w ilosci tonow wysokich i srednich w stosunku do basu. Samemu to robic jest ciezko, gdyz jak rezystory zmieniam kolejno w niewielkoch roznicach ich wartosci, to po czasie wymiany ciezko uslyszec, czy np. ilosc wysokich sie zmienila. Idealnie byloby, gdybym ucho mial przy glosniku, a druga osoba wymieniala rezystory i to, aby skrocic czas, tylko ich koncowki dotyka do zaciskow. W kazdym razie, obecnie wartosci rezystorow mocno roznia sie od poprzednich i nie wiem jak to wytlumaczyc, ale poczulem wieksza przyjemnosc ze sluchania i przez ok. 4,5 godziny bez przerwy sluchalem, tak przyjemnie bylo. Potem na troche sie polozylem, przespalem i pozniej nadal sluchalem. Co ciekawe, obecnie bas wprawdzie jest nieco bardziej anemiczny (skromniejszy), a slucha sie z wieksza przyjemnoscia i jest wrazenie poprawy jego jakosci. Mam np. szesc plyt Patricii Barber i z wszystkich wiekszosc utworow przesluchalem.  Nie wiem, czy to tylko kwestia psychoakustyki, czy tez czulem wieksza przyjemnosc niz zwykle dlatego, ze tej wokalistki dawno nie sluchalem. Do konca nie wiem co jest grane, ale w niedziele takze odczuwalem wieksza przyjemnosc ze sluchania rowniez innych rzeczy.
No i do teraz nadal to samo... Wprawdzie dzisiaj z braku czasu nie moglem dlugo sluchac, ale wczoraj sluchalem bez przerwy ok. 5 godzin -  az taka przyjemnosc sprawia mi obecnie sluchanie - mam wrazenie -  iz taka, jak nigdy przedtem.
A tak w ogole, to do proby dokonania tych zman zainspirowal mnie dzien wczesniej kolega, ktory wpadl do mnie, aby posluchac i porownac z lampa moj nowy nabytek, a mianowicie wzmacniacz tranzystorowy. Wieczorem zaczal troche narzekac, ze cokolwiek puszcze, to mu dominuje bas. Z tym, ze tlumaczyl to tym, ze byc moze powoduje to zmeczenie, gdyz juz takie mocno odczuwa. No i na drugi dzien postanowilem zmienic proporcje: wysokie i srednie, w stosunku do basu, co spowodowalo wlasnie takie odczucia, o jakich pisze. Musze na dniach zaprosic tego kolege, pod wplywem sugestii ktorego, wprowadzilem te - niby male - zmiany, aby uslyszec jego opinie, czy osobiscie rowniez slyszy (czuje) jakas roznice, czy tez zupelnie nie, bo byc moze, to co ja czuje jest spowodowane jakas chwilowa (kilkudniowa) zmiana nastroju, czy cos takiego ?
Co o tym sadzicie ? Czy takie drobne korekty mogly spowodowac taka zmiane w odczuwaniu wrazen zwiazanych ze sluchaniem ?                 

Lutek

  • 535 / 5863
  • Ekspert
30-11-2023, 14:26
Jeszcze co do dosyc naglego, znacznego wzrostu przyjemnosci ze sluchania i wyraznej poprawy jakosci odtwarzanego dzwieku, to sadze, ze oprocz dokonanych zmian w proporcjach - w zakresach czestotliwosci o ktorych wyzej pisalem - zapewne nie bez znaczenia moglo byc tzw. "wygrzanie" nowych glosnkow.