Audiohobby.pl

Parametry głowic - materiał wykonania, rezystancja, indukcyjność

RetroTape

  • 443 / 775
  • Zaawansowany użytkownik
24-03-2023, 18:01
No dobrze, nie wytrzymałem z ciekawości i też zamówiłem sobie głowicę SAN-E. Jestem już po pierwszych testach.

SAN-E 521 - fulltrack - Permalloy - 362,2 ohm/360,9 mH
Bez problemów przeszczepiłem mocowanie od innej głowicy, znalazłem takie w jednym kawałku - widełki prowadzące i dół. Głowica jest szeroka więc lewą łapkę odgiąłem i "złożyłem" ponownie szczypcami. Potem klej kropelka w żelu i po kilku godzinach głowica była gotowa.

Zamontowałem ją do Technicsa RS-B565. Pierwsze ruszenie i działa, ale zakres przenoszonych częstotliwości jest nieduży. Wyraźnie słychać deficyt wysokich tonów w nagraniach. Naturalnie odtwarzane są wszystkie ścieżki naraz więc słychać dźwięk jakby obcy do nas przemawiał ;)

Nagrywanie to prawdziwa udręka, trzeba dać ogromny sygnał wejściowy aby głowica zaskoczyła. Działa to skokowo, nic nic nic i nagle idzie z odpowiednim wzmocnieniem. Nie udało mi się nagrać poprawnie (odpowiednio głośno) sygnału do regulacji azymutu, nawet 6 kHz nie załapała. Po wielu próbach udało mi się jakoś nagrać sygnał poziomu 315 Hz, ale fala nie jest falą tylko raczej górą z pagórkami. Co ciekawe na jednej stronie kasety poziomy nagrywają się równo, ale na drugiej nie do końca - jest różnica około 1dB między nimi.

Załączam plik dźwiękowy z nagraniem sygnału 315Hz z tej strony, która nagrywa się równo. Na razie tyle zabawy.
 

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
24-03-2023, 18:39
No to teraz zbuduj do tej głowicy całą elektronike

Krzysztof_M

  • 1467 / 5256
  • Ekspert
24-03-2023, 19:08
RetroTape - szacun za podjęcie próby :)
Twój opis jest bardzo interesujący.
Ta głowica parametrami przypomina głowicę odtwarzającą, tym samym elektronika Technicsa zaprojektowana do nagrywającej głowicy o niskiej impedancji i indukcyjności ma prawo sobie nie radzić z tą testową.

Dodatkowo proporcje prądu podkładu też zapewne muszą być inne.
Gdybym ja przeprowadził te próby to po takiej próbie jak Twoja, spróbowałbym wykorzystać dwukanałowy generator - mój ma maksymalne nap. wyjściowe międzyszczytowe 20 V.
Z jednego kanału sygnał nagrywany z drugiego prąd podkładu.


Nie wiem jakim warsztatem dysponujesz, ale jeśli nie masz generatora to mógłbyś ostrożnie wykorzystać jakiś wzmacniacz małej mocy, w okolicach 10-20 W.
Ale musiałbyś na jego wyjściu zbudować pułapkę dla prądu podkładu, który musiałbyś zapożyczyć jednak z generatora w magnetofonie, aby ten sygnał nie wnikał do wzmacniacza przez jego wyjście.
Gimnastyka okrutna a powodzenie akcji niskie.
Lepiej jednak osobnym generatorem załatwić sprawę.

Przeglądnąłem ten plik z nagraniem - zniekształcenia są okrutne, prawdopodobnie wzmacniacz zapisu już nie dawał rady pracować liniowo z takim obciążeniem na dużym sygnale.

Co do nierównomierności kanałów po odwróceniu taśmy - w sumie wszystkie testowe taśmy mają bardzo wyraźnie zaznaczone, że należy je odtwarzać tylko na jednej stronie.
A przecież na o wiele lepszych urządzeniach były nagrywane. Dlatego tą nierównością po odwróceniu bym się akurat w ogóle nie przejmował.

P.S. Próbowałeś zmieniać parametry zapisu wymuszając rodzaj taśmy inny niż ten, co wsadziłeś?
Typ taśmy podczas zapisu to nie tylko kwestia korekcji, ale również różnic w poziomie sygnału zapisującego na głowicę oraz prądzie podkładu.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

ArturP

  • 1291 / 2761
  • Ekspert
24-03-2023, 20:52
A mnie ta głowica przypomina jak żywo czujnik obrotów od gramofonu, no normalnie jest identyczna. Raczej nie jest to głowica "full track".

Krzysztof_M

  • 1467 / 5256
  • Ekspert
24-03-2023, 21:08
A mnie ta głowica przypomina jak żywo czujnik obrotów od gramofonu, no normalnie jest identyczna. Raczej nie jest to głowica "full track".
Moim zdaniem to jest ok, że ktoś głowicę wykorzystał w układzie stabilizacji obrotów gramofonu - ale technika zna od bardzo dawna dużo łatwiejsze metody.
Może kiedyś gdzieś mieli wagon niewykorzystanych głowic i je do gramofonu wsadzili zamiast wywalić?
Po co mieliby specjalnie tworzyć element z polerowanym idealnym czołem? Takie odczyty przecież dokonują się bezdotykowo.
To zbyt daleko posunięta interpretacja przeznaczenia elementu, według mnie.

Ponieważ parametry wskazują na głowicę odczytującą, to mógł to być elementy systemu odczytu danych cyfrowych, stąd chęć użycia całej szerokości dla zmniejszenia szumów i możliwości upchania większej ilości danych przy stosunkowo niedużej prędkości przesuwu.

Mamy co mamy, może skupmy się na pomaganiu a nie na podcinaniu skrzydeł Koledze RetroTape :)
Postarajmy się coś wymyślić, co mogłoby zadziałać.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
24-03-2023, 21:27
TE... to przecież napisąłem żeby stworzyć elektronike na nowo uwzględniając parametry, weź zaprojektuj a nie rugaj.

ArturP

  • 1291 / 2761
  • Ekspert
24-03-2023, 21:36
Na teraz jestem w stanie wymienić jeden gramofon z takimi głowicami, Denon DP-47F. Miałem go z uszkodzoną jedną taką głowicą i dobierając ją, elektryczne parametry nie odbiegały od głowic audio. Z tym, że zakładając zwykłą głowicę, miała zbyt duże pasmo i za niskie napięcie, a oryginał nie dość, że pasmo miała dość wąskie, to jeszcze działała z wysokim napięciem, rzędu 2 - 3V. Objawy dziwnie przypominające doświadczenia RetroTape.
Nie jest to chęć podcinania prób RetroTape, a raczej skierowanie na inne głowice.

RetroTape

  • 443 / 775
  • Zaawansowany użytkownik
24-03-2023, 21:49
Cytat: Krzysztof_M
P.S. Próbowałeś zmieniać parametry zapisu wymuszając rodzaj taśmy inny niż ten, co wsadziłeś?
Typ taśmy podczas zapisu to nie tylko kwestia korekcji, ale również różnic w poziomie sygnału zapisującego na głowicę oraz prądzie podkładu.
Nie próbowałem na razie nagrywać z ustawieniami typu II na I, musiałbym przełożyć taśmę żelazową do obudowy od chromowej. Jak sądzę, prąd podkładu jest tu kluczowy, zobaczę przy okazji. Samo nagrywanie na żelazówce i chromówce niewiele zmienia, nie ma praktycznie różnicy w tym co się zapisuje.

Nie mam niestety generatora, ale zlokalizowałem już u siebie magnetofon reporterski mono, w którym głowica ma parametry 645 ohm/246mH, może on da radę poprawnie zapisywać. Głowica ewidentnie ma potencjał, kwestia dostosowania parametrów wzmocnienia i prądu podkładu. Nawet jeśli nie uda się nagrywać wyższych częstotliwości zawsze niższe od poziomu się przydadzą.

Cytat: ArturP
A mnie ta głowica przypomina jak żywo czujnik obrotów od gramofonu, no normalnie jest identyczna. Raczej nie jest to głowica "full track".
Nie wiem od czego jest ta głowica, ale z pewnością jest full track, odczytuje i zapisuje 4 ścieżki za jednym przejściem.

Cytat: Hammer
TE... to przecież napisąłem żeby stworzyć elektronike na nowo uwzględniając parametry, weź zaprojektuj a nie rugaj.
Nikt nie będzie tego robił, bo to skomplikowane, a tutaj tylko się bawimy. Jestem niemal pewien, że uda się znaleźć istniejące urządzenie, które poradzi sobie z tą głowicą.

Cytat: ArturP
Nie jest to chęć podcinania prób RetroTape, a raczej skierowanie na inne głowice.
Wybór głowic full track jest praktycznie zerowy na rynku, na razie jeszcze powalczę z tą co mam :)

« Ostatnia zmiana: 24-03-2023, 21:54 wysłana przez RetroTape »

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
24-03-2023, 22:03
A mnie ta głowica przypomina jak żywo czujnik obrotów od gramofonu, no normalnie jest identyczna. Raczej nie jest to głowica "full track".

Jakiś czas temu pisałem o tym gdzie się stosuje te głowice... i znów piszemy o tym samym.... skąd one mogą być?
(Strona 15, temat: Kasety serwisowe)
Nawet podawałem przykłady gramofonów itp. Coś pomału się zaczyna robić chaos tutaj...
Dlatego pisze po raz wtóry, trzymajcie się tematu a nie zaczynacie pisać o "byle czym w pierwszym lepszym temacie" który tego nie dotyczy, dlatego wszystko ginie i nie można nic odszukać.
Dałem troszkę swobody w pisaniu. Ale widzę że to niema sensu. Znów muszę baczniej się przyglądać wpisywanym treścią.
« Ostatnia zmiana: 24-03-2023, 22:07 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Krzysztof_M

  • 1467 / 5256
  • Ekspert
24-03-2023, 22:15
Mieliśmy z RetroTape chyba telepatię, ponieważ od kilku dni w kącie u mnie stoi Universum Senator CT 2337.
Zdezelowany front ale coś tam się kręci. Wybrałem go właśnie do eksperymentów z tą głowicą, ponieważ dostęp do mechanizmu bez kieszeni jest rewelacyjny.
Ale utknąłem na innych sprawach i z wyrzutem patrzy na mnie wskaźnikami.
Szykuje mi się remont w domu i prawdopodobnie będę musiał wstrzymać majsterkowanie bo remont obejmuje też moją elektroniczną jaskinię.

RetroTape <= Czy nie uda Ci się zmienić rozpoznawania taśmy tymi czujnikami w mechanizmie zamiast przekładać gdzieś taśmę do innych pudełek?
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Krzysztof_M

  • 1467 / 5256
  • Ekspert
24-03-2023, 22:16
Może eksperyment RetroTape do osobnego wątku?
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
24-03-2023, 22:21
Proszę założyć osobny temat (dział: serwis) dotyczący tego co będziecie chcieli robić ;-)
A obecny temat dotyczy parametrów głowic i tego proszę się trzymać.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RetroTape

  • 443 / 775
  • Zaawansowany użytkownik
24-03-2023, 22:27
Cytat: Krzysztof_M
RetroTape <= Czy nie uda Ci się zmienić rozpoznawania taśmy tymi czujnikami w mechanizmie zamiast przekładać gdzieś taśmę do innych pudełek?
Da się to zrobić, ale dopiero w poniedziałek popatrzę, bo teraz nie mam dostępu do sprzętu.

Jutro pomyślę czy nie założyć oddzielnego tematu o SAN-E, teraz muszę odpocząć bo już zasypiam pisząc ;)

ArturP

  • 1291 / 2761
  • Ekspert
25-03-2023, 05:50
Jakiś czas temu pisałem o tym gdzie się stosuje te głowice... i znów piszemy o tym samym.... skąd one mogą być?
(Strona 15, temat: Kasety serwisowe)
Dlatego nie rozpisywałem się ponad zwrócenie uwagi. SORRY, WIĘCEJ NIE BĘDĘ ZWRACAŁ UWAGI.

 Nie wiem czy to cokolwiek wniesie do tematu. Moje pomiary 2 głowic do sony TC-K515S. Pomiary w TC-K570 i 670 wyglądają identycznie. Robiłem je już kilka lat temu więc mogło się coś zmienić. NO COMMENT .

pień

  • 2214 / 1002
  • Ekspert
30-01-2024, 07:02
Pytanie :)   Jak w gimnazjum :
    A która głowica najlepsza na świecie?
Może z wyłączeniem jakichś głowic do Naków ZXL  i innych Dragonów.       Po prostu która jest ta The best -ever  :)  w jakości dźwięku.
  Jakie ma indukcyjności itp.   to nie takie ważne.