Audiohobby.pl

Toshiba/Aurex PC-G4C

chorazy3

  • 1483 / 1595
  • Ekspert
30-01-2023, 08:57
Wydaje mi się że problem tkwi w samej głowicy, bo jak widać została spasowana nieprawidłowo.

Myślę, że można coś poprawić przez lepsze  ustawienie jej wysokości, bo przy braku takiej regulacji w tym magnetofonie na pewno nie jest ona ustawiona idealnie.

Podobnego rodzaju wada bywa w głowicach zespolonych w magnetofonach 3head, gdzie głowica PB bywa nie w fazie z nagrywającą.

Wymiana elektrolitów jakkolwiek nie zaszkodzi to też w tym wypadku chyba specjalnie nie pomoże. Wymieniłem już w kilku magnetofonach wszystkie elektrolity, w innych te w zasilaczu i sygnałowe ale trudno też recapować każdy egzemplarz jak się ma ich ponad 50. Natomiast po wymianie kondensatorów w egzemplarzu który przed działał poprawnie nie było żadnych spektakularnych efektów.
Paweł

artekk

  • 1694 / 5878
  • Ekspert
30-01-2023, 12:21
Natomiast po wymianie kondensatorów w egzemplarzu który przed działał poprawnie nie było żadnych spektakularnych efektów.

Dokładnie. Zrobiłem kompletny recap w Naku ZX7 i efekt był taki, że dźwięk się zmienił, ale nie na lepszy, ani gorszy, a na inny.
I niekoniecznie w moim guście, akurat wolałem brzmienie niezrecapowanego oryginału. Z kolei Tandberg TCD-3014A grał jakby lepiej po recapie, a na pewno pozwoił się normalnie skalibrować, co było niewykonalne przed recapem. Teraz będę robił swojego Revoxa B215, udało mi się skompletować ok. 100 kondensatorów, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Więc różnie z tym bywa, czasami wymiana kondów daje wymierne efekty, czasami to jedynie poprawa samopoczucia właściciela, a efekty bywają dyskusyjne. A jak pisze Paweł, w niektórych przypadkach mając na stanie większą ilość taśmociągów trzeba wybrać mniejsze zło, a bywa, że koszty recapu niektórych z nich przekraczają ich realną wartość. W przypadku takiego Revoxa ma to jakiś sens, bo kondy kosztowały ok. 650zł, a deck wiadomo ile obecnie jest wart. Ale w przypadku tańszych decków, to już na dwoje babka wróżyła.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

Krzysztof_M

  • 1471 / 5284
  • Ekspert
30-01-2023, 15:48
Z kolei Tandberg TCD-3014A grał jakby lepiej po recapie, a na pewno pozwoił się normalnie skalibrować, co było niewykonalne przed recapem.
Dokładnie taki ja miałem efekt w CR-2. Recap pomógł, ale poszły nie tylko elektrolity ale tez foliowe i ceramiki (nie wszystkie, oczywiście) wymienione na dobierane ręcznie.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −