Audiohobby.pl

Luxman k-100

Hammer

  • 4677 / 2283
  • Ekspert
27-01-2023, 22:23
Prosto z busa z wystawki.....
Najniższy model ale ma napis Luxman !
Wstępnie przetarłem szmatą i kurzu zebrałem aby odpalić go.
A wiec odtwarza itd.
Coś mnie korci aby w nim  podświetlić delikatnie licznik i kieszeń ale nie będzie to priorytetem.
Czasem takie tanie modele maja coś w sobie.........
mechanika ponoć 2 silniki.....fotki inside niebawem.

servisówka do pobrania tutaj
https://elektrotanya.com/luxman_k-100_cassette_deck_sm.pdf/download.html
« Ostatnia zmiana: 27-01-2023, 22:28 wysłana przez Hammer »

Hammer

  • 4677 / 2283
  • Ekspert
29-01-2023, 15:13
No to ciągniemy wózek dalej.....
Rozebrany na części przeglądnąłem mechanizm, płyę główną, gdzie wymieniłem trochę pojemności, zwłaszcza 1uf  dla przykładu foto.... oraz wszelkie elektrolity poniżej 1uf.
Oczywiście są parowane na kanały.
To już robie obligatoryjnie bo pomiary w wielu urządzeniach wskazują że te najszybciej lecą i szkoda później zastanawiać się dlaczego coś między kanałami idzie nie tak.
Na fotkach widać powtórne fotki płyty głównej ale z wymienionymi kondami,
Magnetofon wydaje sie prosty....ale złudzenie pęka jak założy sie dobrą jakości kasete i nagra materiał.... co prawda brakuje mu trochę ostrości.
Po regulacjach sprawdze ponownie.ci ale można się czepiać albo i nie.
Kaseciak nie ma HX PRO więc nie razi po oczach, natomiast sprawdziłem nagrany materiał na naku oraz walkmanie i jest przyzwoicie dobrze.

Reasumując zostało tylko sprawdzenie nastaw potków, poziomy rec/play, bias i to tyle....a bym zapomniał, rolka będzie do wymiany na nowa, stara jeszcze idzie m ale przyda się nowa.
Rolka ma identyczne wymiary jak do Technicsa 13,5x8x2

Fotki w linku galerii
https://photos.google.com/share/AF1QipMT-aOwbHaKCHTXRzOlnSNpkgYsyztd3IwqRKhx5kOOHuw8zQfLVvmG93Klh0F-eg?key=ZkNkMUVoQmNjRlN2bEplcUFuZF9lRUFMWEVYbHB3
« Ostatnia zmiana: 29-01-2023, 15:25 wysłana przez Hammer »

chorazy3

  • 1478 / 1586
  • Ekspert
29-01-2023, 19:02
O, widzę, że Hammer wpadł w szał recapowania:) A te zielone kondy wyglądają jak od Elwy, więc faktycznie lepiej wymienić.
Dzięki za fotki.
Paweł

AUDIOTONE

  • 9386 / 5822
  • Ekspert
29-01-2023, 20:21
Te zielone kondy to TOWA. I jest to japońska firma a mianowicie Fujitsu Towa.
Jedne z bardziej cieknących Japońskich kondów. W 2008 roku Nichicon nabył linię Fujitsu Towa Capacitor.
tyle znalazłem info o obecnej sytuacji firmy TOWA. Wymiana tych zielonych gadzin na nowe to dobre posunięcie.
« Ostatnia zmiana: 29-01-2023, 20:24 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4677 / 2283
  • Ekspert
29-01-2023, 20:55
Na razie część wymieniłem bo resztę dokupięe jutro.
Na razie nic nie cieknie, wartości powyżej 1uf nawet trzymają parametry, ale ...... mam takie przykre doświadczenie że .....po długim nie działaniu, po pierwszych właczeniach a potem bezruchu przez parę miesięcy kondziorki zaczynają lać na potęge, wiec robota od nowa .....

O, widzę, że Hammer wpadł w szał recapowania:) A te zielone kondy wyglądają jak od Elwy, więc faktycznie lepiej wymienić.
Dzięki za fotki.

a jest inne wyjście ?  widzę ze mechanizm porządny, kaseciak na Sony UXS nagrywa świetnie .....
« Ostatnia zmiana: 29-01-2023, 20:58 wysłana przez Hammer »

Hammer

  • 4677 / 2283
  • Ekspert
30-01-2023, 11:11
Żeście mnie zjeżyli......wymieniłem reszte zielonych ludzików.
Dzisiaj poziom wyjścia ustawiony dokładnie na scalaku Dolby,
Potem wejście  i Bias i ponownie aż jest równo i doikładnie.
Jak przyjechał to nagrywał ... teraz jest znacznie lepiej, można by jeszcze co do dziesiątków mv ustawiać ale tak dobrych kaset nie ma ......
Ostatnio zacząłem ustawiać zapis zamiast TDK D na Maxell UR taka przeźroczysta i zielone napisy, całkiem dobra taśma  i w miarę równa.
Sprawdzam tez mniej więcej na innych, np Sony HF ...nie ma złotego środka jest tylko kompromis.

A teraz testowo Spee&Spell sie nagrywa

chorazy3

  • 1478 / 1586
  • Ekspert
30-01-2023, 13:32
No tak, bo dobrałeś te kondy parami między oboma kanałami i masz teraz równo i dokładnie. W fabryce nie mają na to czasu a elektrolity są z tolerancją do 20%. I dlatego w miejscach krytycznych stosują foliowe, które mogą mieć tolerancję rzędu 1%.
 Podobnie jak nie mają czasu walczyć później z regulacją co do mV. A im producent i model gorszy tym słabsza kontrola jakości.
Ale niektórzy piszą żeby nic nie ruszać, że jak tak z fabryki wyszło to można tylko zepsuć rozregulować.  Grzebany magnetofon itd.
A jak ma trzymać parametry z fabryki (zakładając że były prawidłowe) 40 lat później. Przeciętny kondensator ma czas życia określony na ok. 20 lat. 
Paweł

Hammer

  • 4677 / 2283
  • Ekspert
30-01-2023, 16:26
Ma się rozumieć rzekł prosiaczek.....

Problematyczne jest badanie elektrolitów i parowanie, bo powinny być wcześniej zasilane i uformowane......i dopiero dobrane...ale mamy jeszcze podkówki ...hehehhehe

Hammer

  • 4677 / 2283
  • Ekspert
30-01-2023, 22:10
Popatrzcie na schemat, czy mnie oko nie myli to sygnał z wejścia poprzez dzielnik i potencjometr zapisu wchodzi do scalaka Dolby od razu.... prosta droga.

chorazy3

  • 1478 / 1586
  • Ekspert
30-01-2023, 22:16
Jest tak jak napisałeś.
A wzmacniacz zapisu jest miedzy Dolby a głowicą.
Paweł