Audiohobby.pl

Technics - pomoc w skompletowaniu wieży

Elfior

  • 19 / 496
  • Nowy użytkownik
11-12-2022, 16:02
Ciekawa  sytuacja na tym forum.Kolega prosi o pomoc, sugestie w skompletowaniu. Co się dzieje-prawie nic. To nie ma  nikogo kto ma sprzęt tej firmy- napisać swoje propozycje,aby kolega miał z czego wybrać.Nie to za proste  lepiej go zganić za takie myślenie. Jak byście się czuli będąc na tym forum potrzebując pomocy, porady w takie sprawie -cisza....
Moje gratulacje za taką obywatelską,ludzką, koleżeńską  postawę.
No cóż.. Może jednak ktoś oprócz Wojciech7 się odezwie z konkretną odpowiedzią..

Wojciech7

  • 1492 / 1088
  • Ekspert
11-12-2022, 16:03
Znowu ja- bo reszta milczy....Amplituner  ma  radio z zakresem UKF- czy będziesz słuchał stacji radiowych, nagrywał-?

Elfior

  • 19 / 496
  • Nowy użytkownik
11-12-2022, 16:13
Znowu ja- bo reszta milczy....Amplituner  ma  radio z zakresem UKF- czy będziesz słuchał stacji radiowych, nagrywał-?
Nagrywał raczej nie, ale słuchał jak najbardziej. Słyszałem, że można przestroić albo może jakiś inny z FM?

ArturP

  • 1300 / 2784
  • Ekspert
11-12-2022, 16:33
Wojtku, chyba dziś masz gorszy dzień (bym czasem nie wsadził kija w mrowisko). O chęci pomocy świadczą Twe wpisy, są bardzo pomocne, Dariusz je docenił. Ja przytoczyłem stronę z katalogami, tam ich jest więcej niż jeden, wystarczy zmienić końcówkę roku w adresie.
Nie ma polaka, który nie byłby najlepszym lekarze, mechanikiem, budowlańcem, ogrodnikiem itp. Choć nikt nie zabronił zasady "nie wiem, to się wypowiem" ;).
W mojej pierwszej jak i następnej wiadomości są zastosowane uśmieszki, a traktuję je jak uśmieszki, a nie śmichychichy.

Wojciech7

  • 1492 / 1088
  • Ekspert
11-12-2022, 16:50
" (bym czasem nie wsadził kija w mrowisko)."- na to może być zwierz zwany mrówkojadem-:)))
 Reszta napisana przez kolegę zrozumiała dla mnie.

Elfior

  • 19 / 496
  • Nowy użytkownik
11-12-2022, 16:53
Wojtku, chyba dziś masz gorszy dzień (bym czasem nie wsadził kija w mrowisko). O chęci pomocy świadczą Twe wpisy, są bardzo pomocne, Dariusz je docenił. Ja przytoczyłem stronę z katalogami, tam ich jest więcej niż jeden, wystarczy zmienić końcówkę roku w adresie.
ArturP, bardzo doceniam, że wstawiłeś katalogi. Jest  naprawdę co oglądać, ale powtórzę po raz kolejny-jestem zielony w temacie. Nie wiem, który z prezentowanych elementów jest dobry, a na który lepiej wogóle nie patrzeć. Do tego moj brak znajomości języka i spraw technicznych powoduje, że tylko (niestety) oglądam. To tak jakby inżynierowi-elektronikowi kazać wybrać jakiś temat z okresu panowania Tudorów i opowiedzieć dlaczego Henryk VIII miał 7 żon a nie jedną. (Jestem historykiem z wykształcenia). Pewnie poszuka i coś odpowie, ale czy to będzie miało jakikolwiek sens? Najlepiej wlasnie żeby wypowiedzili się ci, którzy mają pojęcie w temacie i mają (mieli sprzęt Technicsa) :)
A widzę, że użytkowników tego sprzętu jest sporo na tym forum
« Ostatnia zmiana: 11-12-2022, 17:03 wysłana przez Elfior »

Wojciech7

  • 1492 / 1088
  • Ekspert
11-12-2022, 17:06

Nagrywał raczej nie, ale słuchał jak najbardziej. Słyszałem, że można przestroić albo może jakiś inny z FM?
[/quote]
Nie trzeba przestrajać amplitunera  ponieważ zakres fal ultrakrótkich (UKF) jest w  CCIR (88.7-108MHz) , taki samy teraz mam (nadawanie/odbiór).

Wojciech7

  • 1492 / 1088
  • Ekspert
11-12-2022, 17:07

Nagrywał raczej nie, ale słuchał jak najbardziej. Słyszałem, że można przestroić albo może jakiś inny z FM?
Nie trzeba przestrajać amplitunera  ponieważ zakres fal ultrakrótkich (UKF) jest w  CCIR (88.7-108MHz) , taki samy teraz mam (nadawanie/odbiór). Informacja sprawdzona w  dokumentacji technicznej takowego urządzenia.

Wojciech7

  • 1492 / 1088
  • Ekspert
11-12-2022, 17:17
Może takie amplitunery:
1.Amplituner TECHNICS SA-EX120
2.Amplituner TECHNICS SA-EX140
3. Amplituner TECHNICS SA-AX540
4.Amplituner-TECHNICS SA-AX530
5. Amplituner TECHNICS SA-GX350
6.Amplituner TECHNICS SA-EX100 2.0
być może jest jeszcze wiele innych modeli-:)))
Wszystkie dostępne na portalach aukcyjnych .

Elfior

  • 19 / 496
  • Nowy użytkownik
11-12-2022, 17:18

Nagrywał raczej nie, ale słuchał jak najbardziej. Słyszałem, że można przestroić albo może jakiś inny z FM?
Nie trzeba przestrajać amplitunera  ponieważ zakres fal ultrakrótkich (UKF) jest w  CCIR (88.7-108MHz) , taki samy teraz mam (nadawanie/odbiór). Informacja sprawdzona w  dokumentacji technicznej takowego urządzenia.
No widzisz jaki ze mnie znawca ;)

Hammer

  • 4681 / 2287
  • Ekspert
11-12-2022, 17:36
Widzę następnego chorego :), jak wszyscy tu na forum :).

se wypraszam bardzo......... siedziałem 2 dni nad jednym deckiem bo wpierdzielało sygnał na wejściu i po wymianie połowy części jak nim jeb.... o ściane to tylko mi gałka cała została ........

Niech żyje NAD i Rycerze Okrągłego Stołu na czele z Enki i Mardukiem.

P.S. Technics jak i Naki to padaki.....

Technicsa wielu chciało mieć bo psychologia tłumu tu się kłaniała, to tak jak tera bum na stare PRL wieże a gówno grają jakościa .
Kenwood będzie troche przyjemnie grał. Harman Kardon, NAD, i wiele innych , a korektor w Technicsie musowo bo bez niego nie ma dżwięku hehehehehe
« Ostatnia zmiana: 11-12-2022, 17:44 wysłana przez Hammer »

Wojciech7

  • 1492 / 1088
  • Ekspert
11-12-2022, 17:58
"Technicsa wielu chciało mieć bo psychologia tłumu tu się kłaniała, to tak jak tera bum na stare PRL wieże a gówno grają jakościa ."- Zgadza się psychologia tłumu też. Nie uległem bum na  stare PRL wieże ( nie po to w pewnym czasie pozbyłem się ich-elektrozłom)-wolę jednak nie  audiofilskie Pionki oraz magnetofon sony z plastikowym kołem zamachowym-hehehe.....

Elfior

  • 19 / 496
  • Nowy użytkownik
11-12-2022, 18:19
No dobra, skoro tak ciężko wskazać co kupić z produkcji Technicsa, to może rozszerzę ewentualny zakup. Proszę o podanie elementów do wieży firm Kenwood, Pioneer, Aiwa, Sony.
Dwa warunki:
1) produkcja lata 80,90-te
2) wizualnie, podobnie do Technicsa, gdyż jak pisałem lubię jak swieci i błyska, diody itp
Interesują mnie tunery lub amlitunery, CD, magnetofon i equalizery. Dobrze dołożyć kolumny..
Może wiocha i dyskoteka, ale cieszyłbym się jak po zgaszeniu światła wieża da efekt Wow.
Budżet do 12.000 ,ewentualnie mały naddatek.
Uff, może teraz coś się ruszy..
P. S.
Skorygował bym tytuł wątku, ale nie wiem jak to zrobić :(
« Ostatnia zmiana: 11-12-2022, 18:21 wysłana przez Elfior »

ArturP

  • 1300 / 2784
  • Ekspert
11-12-2022, 20:44
Faktem jest, że w tych latach, z takich choinek słynęły tylko Technics i Sony, reszta miała tylko pojedyncze modele tak napchane różno-kolorowymi diodkami. Tyle tylko, że od słuchania Sony, po miesiącu będziesz miał nieprzemożoną chęć przytulania wszystkich misiów w okolicy ;).
Nie, nie piszę tego, a nie mam doświadczeń. Miałem i zestaw budżetowy z dedykowanymi kolumnami, miałem też zestaw z dzielonym wzmacniaczem z kolumnami Panasonic'a, ale zarówno lepsza (droższa) jak i gorsza nie podeszły pod mój schemat dobrego grania. Obecnie w domu (w "salonie" czytaj w dużym pokoju :)) mam zestaw Sony z nie najwyższej półki i ze wstydem piszę, że słuchałem go ostatni raz jakieś trzy/cztery lata temu. Po prostu w małym pokoju, tu gdzie na co dzień przesiaduję, mam aktywne kolumny, dwa magnetofony szpulowe, mixer i komputer. do co dziennego słuchania tyle mi wystarcza. Jak mi się coś mocno podoba, to zakładam słuchawki, podgłaśniam w mixerze wyjście i mam wrażenie, że jestem tu gdzie nagrywałem ten materiał.

RetroTape

  • 447 / 797
  • Zaawansowany użytkownik
11-12-2022, 20:57
Nie przejmuj się, że ktoś krytykuje urządzenia Technics'a to jest "standardowa" odpowiedź niektórych osób na pytanie o ten sprzęt. Zazwyczaj od takiego kogoś niczego sensownego się nie dowiemy ;) Nie był to gorszy sprzęt od innych marek biorąc pod uwagę te same pieniądze i okres produkcji.

Pooglądaj katalogi producenta, mniej więcej od 1986 roku są fajne zestawienia urządzeń w tabelkach. Jest cała gama urządzeń od najtańszego do najdroższego, które można ze sobą skompletować. Kolejne roczniki zmieniają się wzornictwem i nie zawsze do siebie pasują. O ile starsze urządzenia "kanciaste" z małym prostokątnym włącznikiem power pasują do również kanciastych z kwadratowym, to już wersje nowsze, zaokrąglone słabo. Od razu to widać.

Przykładowo dla mnie bardzo fajny zestaw z rocznika 1987:
SU-V65A - wzmacniacz
RS-B605 - magnetofon
ST-G55A - tuner
SL-QD33 - gramofon
SL-P520 - CD

Sprawdziłem większość z tych urządzeń na sobie (nie miałem tylko wzmacniacza) i są bardzo dobre. Jeśli któregoś urządzenia nie ma na rynku, można zamienić sobie na model wyższy lub niższy. No i trzeba pomyśleć czy zbieramy w kolorze czarnym czy srebrnym :)

Obecnie sam mam taką wieżę:
SU-V303 - wzmacniacz
SL-P420 - CD
RS-B50 - magnetofon
ST-Z55 - tuner
Zamieszczam zdjęcie jak to wygląda.

Zajrzyj sobie też do tematu: http://audiohobby.pl/index.php?topic=14544.msg0#new Są tam podane 3 ciekawe zestawy, które ma kolega z forum Krzysztof_zdrojek

Na koniec dodam, że kompletowanie systemu to zazwyczaj dość długi i stresujący proces, a znalezienie wszystkiego co się chce i do tego sprawnego jest trudne. Czasem na znanych portalach można kupić ciekawe i całe skompletowane zestawy, warto je rozważyć jeśli są sprawne.