Audiohobby.pl

Nakamichi CR-2

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
18-11-2022, 12:16
Egzemplarz zakupiony jako niesprawny, ale świecący :)
Wstępna analiza usterki wykazała zacięty mechanizm wyboru funkcji.
Po wyciągnięciu mechanizmu i demontażu  silnika CAMO stwierdziłem, że sam silnik szwankuje, nawet podanie 8 V powodowało jedynie słabe obroty.
Na zdjęciach widać, że silnik udało się bezinwazyjnie rozebrać – w środku sucho strasznie. Wszystko wyczyściłem, nasmarowałem i teraz silnik samoczynnie potrafił wystartować nawet na 0,7 V :)
Gdy wszystko poskładałem w całość (mechanizm wyczyściłem cały i nasmarowałem) to okazało się, że niesprawny silnik CAMO to była jedyna usterka tego magnetofonu.

Przez kilka dni słuchałem go bez żadnych regulacji – wszystko gra jak ta lala, za wyjątkiem sytuacji gdy włączę redukcję szumu, nawet na firmowych kasetach z Dolby, masakrycznie obcina wysokie.
Prawdopodobnie cały tor będzie wymagać kalibracji, ale to zrobię gdy wymienię wszystkie elektrolityczne Jamicony w torze magnetofonu i jak przestawię zasilanie z 220 V na 240 V.

Jeszcze jedna rzecz mnie martwi – gdy puszczę magnetofon bez taśmy albo gdy jest taśma ale tylko na rozbiegówce, i gdy dam głośność w górę to słychać zakłócenia od silnika szpulek.
Taka sama przypadłość trapi również mój Akai GX-6.
Natomiast absolutnie wolny od tego jest Technics RS-BX626.

W przypadku GX-6 próbowałem sprawdzić, czy nie jest winne słabo filtrowane zasilanie układów sterujących silnikiem – ślepa uliczka, to nie to.
Ale zarówno w przypadku Akai jak i teraz tego Nakamichi, wszystko wskazuje na to, że zakłócenia przenikają inną drogą, nie przez przewody.

Może same silniki sieją zakłóceniami gdy są bardziej zużyte?
W przypadku Naka postaram się rozebrać ten silnik od szpulek i zobaczyć czy jego remont zlikwiduje tą przypadłość.

α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
18-11-2022, 12:17
c.d.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
18-11-2022, 12:18
c.d.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
18-11-2022, 12:23
Lekkie ślady wgnieceń na czole głowicy jakie obserwowałem pod silną lupą, są tutaj niewidoczne na zdjęciach i najwyraźniej niepotrzebnie panikowałem. Odtwarzanie idzie gładko.
Rolkę odświeżyłem a pasek już dałem nowy (chociaż może nawet stary by dał radę).

Brzmieniowo - nawet bez kalibracji jest świetnie. Każdy w domu komu go prezentuję jest w szoku, jak może grać w zasadzie podstawowy ale dobrze wykonany magnetofon.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

chorazy3

  • 1483 / 1598
  • Ekspert
18-11-2022, 13:14
Dzięki za szczegółową dokumentację zdjęciową. Jakbyś mógł to wrzuć jeszcze zdjęcie frontu magnetofonu w całości.
Lekkie zużycie głowicy jest widoczne ale jeszcze długo posłuży, faktycznie nie ma co panikować.
Paweł

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
18-11-2022, 14:26
Dzięki za szczegółową dokumentację zdjęciową. Jakbyś mógł to wrzuć jeszcze zdjęcie frontu magnetofonu w całości.
Lekkie zużycie głowicy jest widoczne ale jeszcze długo posłuży, faktycznie nie ma co panikować.
Jak tylko go poskładam to strzele fotkę z frontu.
Czeka mnie walka z silnikiem i test czy jego remont wyeliminuje zakłócenia.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
19-11-2022, 08:32
Rozebrałem silnik napędu szpulek i niestety nic nie wskórałem.
Oczywiście wyczyściłem, wypolerowałem co trzeba i nasmarowałem. Kultura mechaniczna pracy na medal.
Ale zakłócenia jak były tak są. To prawdopodobnie zakłócenia elektromagnetyczne i wynik niedostatecznego ekranowania tego silnika.
Innego pomysłu nie mam co może być nie tak.
Chociaż aby się upewnić, że to zakłócenia od pól elektromagnetycznych to postaram się jeszcze zasilić ten silnik z osobnego ogniwa w zupełnej izolacji galwanicznej od magnetofonu.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
19-11-2022, 12:31
Wykonałem test zasilając silnik z bateryjki 1,5 V - niestety efekt ten sam.
Ten silnik sieje zakłóceniami niestety.
Znalazłem też wątek TapeHeads, gdzie gość dokładnie opisał zjawisko, które i ja obserwuję.
https://www.tapeheads.net/threads/dr-3-reel-motor-noise.93499/
Poradził sobie z tym tak jak ja planowałem - remontem silnika. W jego wypadku nie wyeliminowało to całkowicie zjawiska, ale je mocno zminimalizowało.
W moim wypadku niestety nie odczuwam żadnych zmian w poziomie zakłóceń.

Nie mam obecnie pomysłu co dalej.Albo wymiana silnika albo postaram się go ekranować.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
19-11-2022, 15:46
To zdjęcie (2) z wpisu powyżej, pokazujące rozebrany silnik jest chyba przed czyszczeniem ?
To normalne i nic nowego że te silniki padają w Sankyo. Założyć chinola i będzie po problemie. Trzeba tylko dobrze go zaekranować i jest git. W dziale serwisowym jest opis : http://audiohobby.pl/index.php?topic=13336.0
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
19-11-2022, 23:24
Dzięki za wskazówkę, silniczek zapasowy kupię a tymczasem odkryłem jeszcze jeden powód, dla którego zakłócenia z silnika były słyszalne - winne było połączenie między napędem a chassis.
Widoczne połączenie na zdjęciu oczywiście zawsze po wmontowaniu mechanizmu do obudowy odtwarzałem.
Bez niego warkot tylko się wydobywa z magnetofonu.

Ale zakłócenia od silnika od szpulek spadły do poziomu ledwo słyszalnego dopiero gdy przeszlifowałem pap. ściernym 800 miejsca styku po obu stronach połączenia i ponownie mocno dokręciłem śruby.
Nawet lekkie poluzowanie śrub znacząco uwypukla zakłócenia od silnika.

To sugeruje z jednej strony wymianę silnika a z drugiej jak ważne czasem są drobne detale.

α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
20-11-2022, 14:57
Pytanie do znawców kalibracji  - jakie zwykłe noemalne kasety są najbliższymi odpowiednikami Nakowskich EX, SX i ZX?
Przymierzam się do kalibracji toru zapisu w tym CR-2, no ale bez znajomości odpowiedników, nawet przybliżonych, to może z tego wyjść słaby kotlet a nie kalibracja :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
20-11-2022, 15:12
« Ostatnia zmiana: 20-11-2022, 15:28 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
20-11-2022, 15:20
ZX=MA ?
SX=SA ?
EX=D ?

TDK to produkowało tych rodzajów na pęczki ...
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

chorazy3

  • 1483 / 1598
  • Ekspert
20-11-2022, 16:52
Raczej AD niż tylko D. Reszta ok. Ale, choć to dobry pomysł, wcale nie musisz akurat tych używać. 
Ja np. kalibruję pod odpowiedniki firmy Maxell.
« Ostatnia zmiana: 20-11-2022, 16:55 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
20-11-2022, 18:49
Raczej AD niż tylko D. Reszta ok. Ale, choć to dobry pomysł, wcale nie musisz akurat tych używać. 
Ja np. kalibruję pod odpowiedniki firmy Maxell.
A możesz napisać które Maxell stosujesz?
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −