Audiohobby.pl

Nakamichi CR-2

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
22-12-2022, 09:10
Może rolka nie jest już beczułką tylko zaczyna się splaszczać

chorazy3

  • 1483 / 1598
  • Ekspert
22-12-2022, 09:40
Oryginalne rolki w Nakamichi raczej nie padają.
Możesz spróbować zwiększyć siłę dowijania do 50-60 g/cm.
Doczyść rolkę i sprawdź jeszcze raz.
Ale raczej to wina braku pressure pada w kasecie lusterkowej i napędu single-capstan.
Po sprawdzeniu taśmą od azymutu i ewentualnie taśmą 1kHz track alignment zostawiłbym jak jest. Te magnetofony i tak nie mają regulacji wysokości głowicy. Poza oczywiście doborem odpowiedniej grubości podkładki a ta była już dobrana fabrycznie.
Paweł

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
22-12-2022, 10:04
Eeeeee rolki to rolki, po tylu latach każda nie ma odpowiedniego kształtu, a podkładki ?
w CR1 jest na pewno bo zmieniałem głowice jedna.
No ale jak tasma w widełkach płasko siedzi ? to skad taka różnica, a może jednak w widełkach nie siedzi i ją ciśnie na jeden bok

Krzysztof_M

  • 1471 / 5286
  • Ekspert
29-12-2022, 21:21
Ostatecznie wymieniłem rolkę. W tym wypadku wymiana na nową nic nie zmieniła. Ale .... poprawiła trochę fluktuacje w równomierności przesuwu taśmy.
Stara oryginalna nie była zła, ale nowa tyci lepsza.
Wyremontowałem też silnika capstana, chociaż oprócz wyjątkowej suchości w środku to nic mu nie dolegało.
Ale znowu mam wrażenie, że teraz równiej całość idzie, jak obserwuję wahania wskazań na sofcie WoW&Flatter Meter.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
29-12-2022, 21:46
Czyli jednak ...najpierw decka robimy mechanicznie na błysk a potem elektronike.
Wydaje Ci się że to są małe zmiany, ale jak się zbiorą do kupy to na ucho jednak wychodzą.
Najgorsze są właśnie szybkie drgania w dżwiękach ciągłych.
Spróbuj teraz nagrać 4 pory roku i jak wyjdzie?
A lusterko teraz taśma dalej na boku?

Krzysztof_M

  • 1471 / 5286
  • Ekspert
31-12-2022, 21:36
a) remont 3 silników, w pierwszej kolejności CAMO, po remoncie którego magnetofon ruszył;
b) wymiana paska i ostatecznie też rolki;
c) pierwsze próby kalibracji - na początku entuzjastyczne podejście do sprawy potem kubeł zimnej wody;
   Rozjazd wzmocnienia odkryty we wzmacniaczu odczytu, do skompensowania ale niesmak pozostał;
   Po analizie elementów pasywnych i częściowej ich wymianie podejrzenie padło na tranzystory;
   Wiekowe egzemplarze Toshiby okazały się źle obsadzone po sparowaniu w fabryce;
   Kilkukrotne lutowanie źle wpłynęło najpierw na jeden z nich przez co działał niestabilnie, potem drugi podobnie  - pierwszy raz się z tym spotkałem;
   Nawet dmuchnięcie na niego powodowało diametralne zmiany wzmocnienia - 4 tranzystory do wymiany;
d) po tranzystorach zapadła decyzja o dalszej wymianie niektórych elementów pasywnych;
e) elektronika zaczęła poprawnie pracować, ale kalibracja dalej była utrudniona. Powodem był praktycznie brak Back Tension, czyli hamowania talerzyka podającego;
f) CR-2 to prosta maszyna, więc nie ma tam za dużo do poprawienia z BT - pod sprężynę odpowiedzialną za BT podłożyłem podkładkę. Trochę pomogło, ale nie na długo i dalej nie mogłem tego robić bo przewijanie by źle działało.
   Taśmy z lepszymi foliami w środku dalej słabiej się kalibrowały;
g) na jednym ze zdjęć widać moją wersję dodatkowego hamowania talerzyka w czasie odczytu, tak by nie utrudniało to przewijania - osiągnięte BT to ok 7 g/cm;
h) wreszcie maszyna zaczęła się kalibrować poprawnie, sygnał z głowicy nie jest idealny, zjechany mocniej lewy kanał daje ok. 0,5-0,7 dB niższy sygnał w zależności od taśmy i częstotliwości, ale solidniejsze BT pomaga;
i) od samego początku denerwowały mnie dwie rzeczy w tym magnetofonie - zakłócenia od silnika przewijania oraz przydźwięk 50 Hz i jego harmonicznych;
   Zakłócenia od sieci były spowodowane dosyć oszczędnym ekranowaniem transformatora sieciowego - "doekranowałem go i problem zniknął";
   Silnik od przewijania również zaekranowałem dodatkowo jak również silnik od capstana ponieważ lekko siał na głowicę;
   Na obecnym etapie zakłócenia można jedynie dostrzec na pomiarach, ale już nie usłyszeć;

Jak na taki prosty magnetofon to "trochę mi zeszło". Ale to pierwszy na poważnie potraktowany magnetofon - nie liczę lat walki w podstawówce i szkole średniej z krajowymi magnetofonami.

Satysfakcja jest, muszę przyznać :-)
« Ostatnia zmiana: 31-12-2022, 21:55 wysłana przez Krzysztof_M »
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

chorazy3

  • 1483 / 1598
  • Ekspert
31-12-2022, 21:50
Gratuluję świetnej i kompleksowej roboty. Faktycznie jak na tak niby nieskomplikowany magnetofon to miałeś jej tyle co ja z 681zx.
Paweł

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
31-12-2022, 22:13
Gratuluję Krzysztofie uporania się z padliną ;-) Teraz to choć musi Ci się odwdzięczyć bezawaryjna pracą na długie lata.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
31-12-2022, 22:47
No brawo... mi by się nie chciało aż tak dogłębnie wnikać.... myśle że warto było.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5286
  • Ekspert
31-12-2022, 23:11
Dzięki Panowie, bez inspiracji od Was i waszej pomocy by się to nie udało - dawno bym tym w kąt rzucił :)
Rzeczywiście gra superowo, skompensowany lewy kanał na słuch gra nie do odróżnienia od prawego - różne wady taśm to zupełnie maskują.

W zasadzie została mi do rozwikłania jedna zagadka.
Mam tylko jedną taką kastę i ta kaseta - wizualnie brzytwa - a pomiarowo - kosmos.
Po doprowadzeniu BT do poziomu 7 g/cm na tej jednej taśmie nie występowały żadne spadki.
Kanały od basów do wysokich szły równo, niskie szumy i zafalowania.
I zarówno record level jak i bias ustawione były równiutko dla tej taśmy.
Metalki od TDK czy Sony powielały schemat zużycia głowicy w lewym kanale, zachowywały się tak jak wszystkie inne taśmy testowe, a było ich sporo (ok 20 różnych sztuk).

Tylko ta MX60 nie daje mi spokoju ...
No ale muszę to zostawić na inny raz, ponieważ dysponując zaledwie jednym dwugłowicowym skalibrowanym magnetofonem to nie sposób przeprowadzić głębsze testy porównawcze.
Może Denon pomoże w rozwikłaniu tej zagadki, o ile zdobędę do niego serwisówkę :(
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −