Audiohobby.pl

Czy audio playery pod Windows 10 mają taki sam dźwięk ?

Kirkor53

  • 2 / 518
  • Nowy użytkownik
02-11-2022, 22:45
Dopiero od niedawna słucham muzyki z laptopa z plików offline poprzez dac Topping E30, wzmacniacz słuchawkowy diy RS Headamp oraz słuchawki AKG 240 mkii. Używam obecnie 3 programów (audio player-ów) do słuchania tj. Foobar 2000, J. River Media Center w wersji trial oraz OnlyWav w wersji testowej. I mam problem, bo u mnie słychać różnice dźwiękowe pomiędzy tymi audio playerami i nie wiem czym to jest spowodowane? W teorii nie powinno być przecież żadnych różnić, bo to cyfra i nic nie powinno się zmieniać, 0 są zerami i 1 są jedynkami. Jednak dla mnie pod względem dźwięku najmniejsza różnica jest pomiędzy Foobar-em a J. River Media Center, a najlepiej odtwarza z tej trójki dźwięki OnlyWav, ale jest niestety jeszcze funkcjonalnie daleko za pozostałymi. A ja chciałbym funkcjonalność Foobar-a i dźwięk OnlyWav. Mam więc pytanie czy słyszycie jakąś różnice w dźwięku pomiędzy tymi programami? A może szukać przyczyny różnic w dźwięku w/w programów w działaniu laptopa z Windows 10?

pień

  • 2214 / 1001
  • Ekspert
03-11-2022, 09:53
Nie znam sie to moge odpowiedziec .
  Slysze roznice pomiedzy roznymi odtwarzaczami moich komputerow.  Np. teraz na awaryjnym kompie gdzie nie mam polskich znakow.    Tragicznie/  dlatego wcale ich nie slucham.
   A co do zer i jedynek i ze teoretycznie nie powinno byc roznicy.
Wez kilka podstawowych skladnikow takich samych skladnikow np.  do urobienia makaronu i daj kilku kucharzom.   Kazdy zrobi inne kluchy z tego samego a i tak wygra w tych zawodach twoja babcia.
   Ja np.   za chiny nie potrafie odtworzyc przypalanki ktora  robil moj dziadak chociaz wiele razy asystowalem w procesie a o pierogach babci nie wspomne nawet.

Wojciech7

  • 1465 / 1065
  • Ekspert
04-11-2022, 12:36
Każdy audio player to tak naprawdę inny program.Na jakość dźwięk w laptopie, stacjonarnym kompie ma karta dźwiękowa.

bsw

  • 513 / 4902
  • Ekspert
04-11-2022, 21:59
A ja chciałbym funkcjonalność Foobar-a i dźwięk OnlyWav. Mam więc pytanie czy słyszycie jakąś różnice w dźwięku pomiędzy tymi programami?
Oczywiście że są róźnice!

Skonfiguruj foobara tak aby używał ASIO:

https://www.audiofanatyk.pl/jak-szybko-skonfigurowac-odtwarzanie-asio-dsd-dop-w-foobar2000/

Kirkor53

  • 2 / 518
  • Nowy użytkownik
20-11-2022, 23:37
Dziękuję za wasze porady. Upewniłem się, że nie tylko ja słyszę różnice w dźwięku audio playerów. Zastosowałem się do waszych porad. Ustawiłem wszystkie programy w trybie WASAPI EXLUSIVE, mam wyłączone wszystkie ulepszacze w programach i nadal słyszę różnice w dźwięku. Słucham plików w formacie „wav”, więc żadne kodeki nie zmieniają jakości dźwięku, bo to prosty format dźwiękowy. Podzielę się z wami tym co zauważyłem testując audio playery :

- Foobar 2000 ma chyba jakąś manierę w dźwięku tj. jakby był na stałe włączony jakiś delikatny korektor dźwięku, oczywiście w porównaniu do niżej wymienionych audio playerów. Jego systemowy korektor dźwięku mam wyłączony, a w „Active DSPs” też nic nie jest włączone.

- J. River Media Center już gra znacznie lepiej i nie ma tam takich cyrków.

- Strawberry Music Player (też go sprawdziłem). Ma lepszy dźwięk od dwóch poprzednich.

- OnlyWav audio player – zwłaszcza po ostatniej aktualizacji ma moim zdaniem najlepszy dźwięk ze wszystkich przetestowanych przeze mnie audio playerów. Słuchać różne niuanse dźwięku, których nie usłyszałem w ww. audio playerach. Słychać naturalne pogłosy instrumentów, a głosy wokalistów są wyraźne i naturalne. Dźwięk jest taki 3D. Jakby ktoś chciał wypróbować oprócz mnie ten audio player i sprawdzić czy faktycznie gra lepiej, czy tylko mój laptop i system go jakoś preferuje, to bym był zainteresowany taką opinią. Można go znaleźć na stronie: https://www.onlywav.pl .

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
20-11-2022, 23:44
a tera weź dobry odtwarzacz cd i dobrze nagraną płyt i porównaj z kompem i dlaczego się nie dziwię ?  o gramofonie nie wspominam bo to jeszcze wyzszy poziom i koszty.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
16-03-2023, 14:27
Od siebie mogę polecić ROON.
Po przesiadce z Foobara różnica jest kolosalna na korzyść oczywiście Roon-a. Link do strony:  https://roonlabs.com/
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
16-03-2023, 20:13
No dobra niech będzie lepiej, ale czy porównywałeś to samo z innym źródłem ? np cd?..........

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
17-03-2023, 08:48
Porównywałem to jakiś czas temu i gęste pliki u mnie brzmią subiektywnie lepiej. Dlatego nagrywam na magnetofon bezpośrednio z DAC-a. Ale trzeba także uważać na te pliki bo nie każde są "dobrej jakości ".
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

ArturP

  • 1291 / 2761
  • Ekspert
17-03-2023, 09:54
Dziękuję za wasze porady. Upewniłem się, że nie tylko ja słyszę różnice w dźwięku audio playerów. Zastosowałem się do waszych porad. Ustawiłem wszystkie programy w trybie WASAPI EXLUSIVE, mam wyłączone wszystkie ulepszacze w programach i nadal słyszę różnice w dźwięku. Słucham plików w formacie „wav”, więc żadne kodeki nie zmieniają jakości dźwięku, bo to prosty format dźwiękowy. Podzielę się z wami tym co zauważyłem testując audio playery :

- Foobar 2000 ma chyba jakąś manierę w dźwięku tj. jakby był na stałe włączony jakiś delikatny korektor dźwięku, oczywiście w porównaniu do niżej wymienionych audio playerów. Jego systemowy korektor dźwięku mam wyłączony, a w „Active DSPs” też nic nie jest włączone.

- J. River Media Center już gra znacznie lepiej i nie ma tam takich cyrków.

- Strawberry Music Player (też go sprawdziłem). Ma lepszy dźwięk od dwóch poprzednich.

- OnlyWav audio player – zwłaszcza po ostatniej aktualizacji ma moim zdaniem najlepszy dźwięk ze wszystkich przetestowanych przeze mnie audio playerów. Słuchać różne niuanse dźwięku, których nie usłyszałem w ww. audio playerach. Słychać naturalne pogłosy instrumentów, a głosy wokalistów są wyraźne i naturalne. Dźwięk jest taki 3D. Jakby ktoś chciał wypróbować oprócz mnie ten audio player i sprawdzić czy faktycznie gra lepiej, czy tylko mój laptop i system go jakoś preferuje, to bym był zainteresowany taką opinią. Można go znaleźć na stronie: https://www.onlywav.pl .
Tak, i to są tylko Twoje subiektywne odczucia?
 Po zagłębieniu się w S/W konkretnego odtwarzacza, odkryjesz jego połączenia H/W i S/W z resztą komputera i/lub procesora w DAC'u wyjściowym. Są to połączenia tylko i wyłącznie zależne od twórcy danego odtwarzacza. O ile H/W jest dość ograniczone łączeniowo, to już S/W może mieć tych połączeń miliony.
 Każdy "programista" robi to na swój własny sposób i by mieć z tego profity patentuje swój program. Więc prostym jest, że żaden inny "programista" nie może bez wiedzy autora użyć tego samego odtwarzacza pod swoją nazwą, by ciągnąć z tego legalnie profity.
W skrócie podsumowując, każdy odtwarzacz innego twórcy, będzie brzmiał inaczej, lepiej, gorzej, ale inaczej i tylko od słuchacza i jego osobistych preferencji zależy, czy brzmienie mu odpowiada.

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
17-03-2023, 18:15
Jak lepiej? jak coś co zostało przetworzone i przemielone best "lepsze"... może po prostu inne i Tobie pasuje.
Ja np szukam wydań starych na analogach różnej muzyki, bo jakoś do mnie to bardziej przemawia niż późniejsze przemielone remastered albo coś gorszego.
Ostatnio też zmieniłem kolumny na których najczęściej słucham na starsze 40 letnie bo też wg mnie lepiej przekazuja niż nowoczesne z dziurą......
Takie mamy różne odczucia...

Sekator

  • 447 / 3282
  • Zaawansowany użytkownik
12-05-2023, 05:42
Skonfiguruj foobara tak aby używał ASIO:
Sam twórca Foobar zaleca by nie używać Asio. Jedynie w ostateczności. Co do różnic między programami, ja nie słyszę żadnych. Nie słyszę ich też między DS, a Wasapi na ten przykład.
« Ostatnia zmiana: 12-05-2023, 05:49 wysłana przez Sekator »