Audiohobby.pl

Moje karty dźwiękowe.

ArturP

  • 1303 / 2789
  • Ekspert
27-11-2022, 10:47
ja mierzyłem swoją i było nie do przyjęcia. Też jakiś Realtek HD.
Wojciechowi i innym, czytającym z zapartym tchem ;), moje wypociny, ostrożnie przypominam o ustawieniach wejścia/wyjścia karty dźwiękowej. We właściwościach zawsze ustawiamy wyjście na 100% głośności, a wejściem regulujemy sygnał (nomen omen wejściowy). Rozdzielczość bitowa nie gra, w tym przypadku większej roli.

Poniżej wyniki pomiarów mojej karty zintegrowanej, po przeinstalowaniu systemu i sterowników.
Realtek HDAudio Azalia na codec'u ALC889
Oczywiście ustawienia jak w akapicie powyżej. Okazało się, że zdrowie systemu i sterowników musi być jak najlepsze :).
 Pomiary robiłem podłączając mini jack'i dwoma przewodami 3x0,75 + ekran, długości 1m, zakończonymi gniazdami "chinch", wykorzystując dwa przewody jako kanały L i R, trzeci robił za masę dla obu, a ekran łączony przy wyjściu, przy wejściu niełączony, izolowany.
 Na fotkach wyniki dla 32b/96kHz w RMAA5.5, ale dla 24b/48kHz właściwie zmiany (oprócz szerokości pasma) są niezauważalne. Zafalowania pasma na poziomie 0,33 dB uważam za pomijalne.

ArturP

  • 1303 / 2789
  • Ekspert
27-11-2022, 10:48
Kolejne trzy

ArturP

  • 1303 / 2789
  • Ekspert
28-11-2022, 06:43
Jak się przyjrzeć niektórym wykresom to można dojść do wniosku, że mam komputer na lampach ;););). Czwarty, wykres THD i piąty, wykres IMD+N tego dowodzą, przewaga parzystych harmonicznych i rozwarstwienie dzwonka na 7kHz jak byk. :):):)

AUDIOTONE

  • 9389 / 5831
  • Ekspert
28-11-2022, 08:45
O tym że musi być ustawione na max. to pamiętałem. :-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

ArturP

  • 1303 / 2789
  • Ekspert
30-11-2022, 06:57
Mój system to Win7 32b, na procesorze i7 z 16GB ram i dysku Seagate Cheetah 15krpm SCASI, karta Realtek HDAudio Azalia na codec'u ALC889.
Z tej konfiguracji znikł dysk SCASI, a wpadł SSD BIOSTAR S100-240GB. Poprzedni miał transfer 3GB/s, a obecny 6GB/s. Niestety wbrew oczekiwaniom mym prędkość reakcji systemu nie wzrosła o 100% :(. Oczywistym, że nie mogła o tyle wzrosnąć, ale i tak jest całkiem nieźle. Reakcja systemu poprawiła się niemożliwie.
Tak właściwie na dziś nie mam żadnych urządzeń, z których na bieżąco korzystam, a przewyższałyby parametry Azalii. Poza tym właściwości te mogę sprawdzić tylko pomiarami, bo na słuch nie jestem w stanie. Może -60dB, w słuchawkach bezpośrednio z generatora, ale nie -96dB. Lata atakowania moich uszu różnego rodzaju bardzo głośnymi szumami (koncerty, dyskoteki itp.) dają o sobie znać.

ArturP

  • 1303 / 2789
  • Ekspert
03-04-2024, 20:58
  Wracam na chwilkę do pomiarów zintegrowanej karty RealTec ALC889 w moim blaszaku.
 Po zmianach pokojowo-biurkowych, likwidacji większości zakłóceń i ustawieniu blaszaka w (dla niego) przeznaczonym miejscu pasmo bardziej wyprostowało się, spadły szumy, poprawiła się dynamika. Oprócz THD właściwie wszystkie parametry uległy poprawie, zniekształcenia THD pogorszyły się z nieznanego mi powodu, proszę nie pytajcie "DLACZEGO" ;).
 W tabelce są parametry dla różnych częstotliwości, 48kHz i 96kHz, tak to zapisałem, bo właściwie nie było żadnych różnic podczas pomiarów. Na fotce, górny wykres to pomiar z 25 lutego '22, a dolny z 24 lutego '24.