Audiohobby.pl

Technics SH-GE70

zepter

  • 254 / 842
  • Zaawansowany użytkownik
08-08-2022, 16:07
Mam prośbę do posiadaczy Technics SH-GE70. Czy mogli by mi sprawdzić jak wyglądają wyświetlane kanały na korektorze
po podaniu sygnału może być telefon z aplikacja generatora i podłączeni kabelkiem jack-cinch o wartości jak na panelu frontowym. Jak by było za dużo roboty to interesuje mnie 12,5kHz czy są równe wskazania. U mnie wygląda to tak.

zepter

  • 254 / 842
  • Zaawansowany użytkownik
08-08-2022, 16:14
Kolejne.
Ale tak jak pisałem głównie interesuje mnie te 12,5kHz . Dlatego że przy tych 12,5kHz lewy kanał niżej pokazuje i przy odtwarzaniu muzyki z moich ukochanych deków lewy kanał mi czasami zanika na wyświetlaczu. Przy CD jest ok ale jak słucham z magnetofonu. Na prawym kanale jest wyżej wyświetlany sygnał i jest stale widoczny. Sprawdziłem to przy pomocy generatora z komputera i jest faktycznie niżej. Więc mam taką prośbę o porównanie jak to jest u was.

ArturP

  • 1299 / 2780
  • Ekspert
09-08-2022, 16:54
Nie posiadam, ale mam do czynienia dość często z takimi. Bardzo często przyczyną jest uszkodzenie samego zasilacza albo obu gałęzi zasilania poza zasilaczem. Najczęściej winne są kondensatory, ale też zimne luty, spuchnięte płytki drukowane i inne anomalia typowe dla staroci.
Czasem (rzadziej) winny kabel sygnałowy i bliskie, silne zakłócenia zewnętrzne, uszkodzony ekran.
 

zepter

  • 254 / 842
  • Zaawansowany użytkownik
09-08-2022, 23:01
Poradziłem sobie z tą różnicą . Jest równo. Opiszę jutro moje kilkudniowe  zmagania z korektorem . Wygląda na błąd  w projekcje schematu.
Na schemacie jest różnica w użytych częściach pomiędzy kanałami.
« Ostatnia zmiana: 09-08-2022, 23:14 wysłana przez zepter »

zepter

  • 254 / 842
  • Zaawansowany użytkownik
19-08-2022, 12:42
Opiszę w skrócie moje zmagania z Technicsem SH GE70. Nie kupiłem go dla poprawy dźwięku tylko po to aby cieszył oczy.
I tak było przez pierwsze 5min dopóki nie dostrzegłem że słupek  12,5kHz w lewym kanale niżej się podnosi  i cały czar prysnął . Zaczęło się kombinowanie zamiana kanałów przez zmianę cinch L i P . Podłączenie CD który ma widocznie mocniejszy sygnał minimalizowało problem bo słupek 12,5 kHz był podbijany wyżej i nie rzucało się to tak w oczy jak przy
odtwarzaniu z kaset. Ale dalej różnica pozostawała. W końcu podłączyłem generator i tu dopiero zdziwiłem że każdy kanał żyje własnym życiem i nie są symetrycznie wskazywane.
Poczytałem i nic nikt nie piszę na ten temat. Popytałem się innych użytkowników. I u nich jest tak samo . Pomyślałem że zużycie elektroniki w końcu ma ze 25 lat. Rozebrałem pomierzyłem wszystkie układy według service manual i nic sprawdziłem sygnał wchodzący na korektor i prześledziłem jego przebieg i do układów IC301 i IC401wszystko było symetryczne . Na te układy sygnał wchodził symetrycznie ale już wychodził z nich  nie symetrycznie . Oczywiście podejrzenie padło że któryś jest uszkodzony. I zamieniłem  miejscami IC301 i IC401 i ku mojemu zdziwieniu nic to nie zmieniło dalej była różnica na wyświetlaczach oraz na wyjściach z tych układów ( IC301 i IC401 )
Skręciłem to z powrotem do kupy z myślą że nic z tym nie zrobię. W miedzy czasie posprawdzałem losowe kondensatory bo też je podejrzewałem ale wydawały się sprawne. Zacząłem szukać kolejnego korektora bo ten mnie drażnił że nie działa poprawnie. Ale jeden kolega zwrócił mi uwagę że w schemacie jest różnica w rezystorach przy IC301 i IC401 . Wymieniłem rezystor 1,5K na taki sam jak jest w drugim kanale czyli 1,8K . I jest równo jak na zamieszczonym zdjęciu w poprzednim poście.
Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale sygnały ma równe. Czy to pomyłka projektantów czy zamierzony jakiś cel sam nie wiem. I tylu użytkowników tych korektorów co się pytałem to nikt nie zwracał na to uwagi że są różne wskazania w kanałach. Chyba jestem nie normalny bo nikomu to nie przeszkadza a mi się po chwili rzuciło w oczy.
Może dlatego że lubię jak wszystko jest idealne , równe jak od linijki nawet jak ma 30 lat.  Pozdrawiam.

ArturP

  • 1299 / 2780
  • Ekspert
19-08-2022, 17:19
Widzę Zepter, że i Twoje "jutro" ma kilka znaczeń. My to będziemy żyć wiecznie, jak te annunaki ;) hihihi, też mam tak.
Nigdy nie spotkałem się, by producent specjalnie różnicował kanały stereo, zarówno w analogowym jak w cyfrowym sprzęcie. A tu to tak wygląda, tak w schemacie jak i w analizatorze jest różnica. Nie wiem jaki w tym cel, to jest poza moją wyobraźnią.
Wcześniej napisałem, że "nie posiadam", ale to nie prawda. Mam od kilkunastu lat dwa, Behringer DSP8000 i DSP8024. Sprawdzają się doskonale w moich aplikacjach, ale różnic takich jak u Ciebie żaden nie ma. Fakt, są to urządzenia z segmentu "pro", ale i w takich zdarzają się niezłe "kwiatki".

zepter

  • 254 / 842
  • Zaawansowany użytkownik
19-08-2022, 18:35
Widzę Zepter, że i Twoje "jutro" ma kilka znaczeń.
Jest mi wstyd.  -:(  Ale lepiej późno niż wcale.
A ja też lubię słuchać o Annunaki. Ale oni nie żyli wiecznie tylko jakieś kilka tysięcy lat.
« Ostatnia zmiana: 19-08-2022, 18:37 wysłana przez zepter »