Audiohobby.pl

Pomysł na płytkę (PCB)

panterka

  • 125 / 5567
  • Aktywny użytkownik
25-07-2022, 21:05
Dłuższy czas się zastanawiałem czy założyć taki temat, no ale dlaczego by nie. Lubię rysować płytki, mam kilka pomysłów, ale może ktoś ma ciekawy pomysł na prostą płytkę która ułatwiła by nam serwisowanie lub budowę urządzeń elektronicznych. Prosta to dlatego, bo dużo czasu zajmują mi te bardziej skomplikowane. Co jakiś czas zamawiam płytki w Chinach, głownie dla siebie ale nie tylko.
Nic nie obiecuję, ale pomyślałem, że warto zapytać.
 
Przykład bardzo prostej płytki która ma zastosowanie w urządzeniach naszej Unitry:
Łukasz

bsw

  • 515 / 4921
  • Ekspert
29-07-2022, 13:14
Również lubię projektować płytki przy czym wykonuję je sam (termotransfer i soldermaska Vetro). Ostatnio mam jednak problem z termotransferem bo do mojego leciwego lasera przestali produkować toner a zastępczy jest kiepski. Zatem muszę zainwestować w nową drukarkę albo zacząć zamawiać. W związku z tym mam pytanie: Jak teraz wygląda kwestia płytek z Chin - koszt/czas oczekiwania?

BTW: Dlaczego Twoja płytka jest dwustronna?
Ja taką płytkę zrobiłbym bez trawienia - metodą frezowania. W końcu to tylko 3 pola...

majkel

  • 7476 / 5883
  • Ekspert
29-07-2022, 14:18
Podpinając się pod temat - jaki program polecacie, żeby miał dobry schematic capture, a nie taki jak KiCAD? :) Ten ostatni w kwestii rysowania schematu jest gorszy niż praprzodek MultiSIMa z połowy lat 90-tych.

Oczywiście chodzi mi o program do rysowania płytek, ale "pilnujący" schematu, z bogatą biblioteką footprintów i najlepiej darmowy. ;)

bsw

  • 515 / 4921
  • Ekspert
29-07-2022, 21:46
Od lat używam Eagle i nie potrzebuję nic innego.

panterka

  • 125 / 5567
  • Aktywny użytkownik
30-07-2022, 12:42
W związku z tym mam pytanie: Jak teraz wygląda kwestia płytek z Chin - koszt/czas oczekiwania?

BTW: Dlaczego Twoja płytka jest dwustronna?
Ja taką płytkę zrobiłbym bez trawienia - metodą frezowania. W końcu to tylko 3 pola...

Płytki zamawiam w JLCPCB, cena i jakość dla mnie są ok. Zamawiałem też duże płytki w AllPCB, trochę drożej - zastrzeżenie miałem tylko do laminatu bo płytki trochę się pokrzywiły, choć nie wszystkie i 3 szt dostałem gratis. :) Czas samej produkcji (praktycznie od razu po zapłacie) w fabryce to kilka dni, zależnie od wybranych opcji i fajnie bo mamy podgląd na jakim etapie produkcji są nasze płytki.
Niezależnie gdzie opisy na płytkach mogły by być dokładniej zrobione ale to tylko opis i tak nie jest źle.

Koszty - najlepiej wejść na stronę i wpisać wszystko w kalkulatory. Same płytki są dużo tańsze niż u nas, dochodzi koszt przesyłki, opłaty i przewalutowanie. Wcześniej nie było cła i vat-u, więc było jeszcze taniej. Zazwyczaj wybieram najtańszą dostępna przesyłkę rejestrowaną - czas oczekiwania na paczkę to jakieś 2-3 tygodnie. Czasem wydaje mi się, że paczka dłużej leży u nas w kraju, niż sama produkcja i transport. Nie wiem jak naliczone jest cło i vat przy przesyłce kurierem, ja wolę żeby to od razu mi naliczyło niż potem jeszcze z tym się bawić.

Ta płytka jest dwustronna żeby ścieżki miały większy przekrój, łatwiej też lutować piny w skrajnych punktach do płytki bazowej. I jeszcze z dwóch stron jest ładna zielona :)
Nie pamiętam kiedy trawiłem ostatni raz płytkę, zrobiłem się już trochę wygodny a frezarki nie mam. :)



Podpinając się pod temat - jaki program polecacie, żeby miał dobry schematic capture, a nie taki jak KiCAD? :) Ten ostatni w kwestii rysowania schematu jest gorszy niż praprzodek MultiSIMa z połowy lat 90-tych.

Oczywiście chodzi mi o program do rysowania płytek, ale "pilnujący" schematu, z bogatą biblioteką footprintów i najlepiej darmowy. ;)

Od początku używałem DXP i teraz jego następcy. Nie wykorzystuje jego pełnych możliwość. Elementy sam rysuję bo te z bazy rzadko mi się przydają.


Łukasz

bsw

  • 515 / 4921
  • Ekspert
30-07-2022, 13:19
Ta płytka jest dwustronna żeby ścieżki miały większy przekrój, łatwiej też lutować piny w skrajnych punktach do płytki bazowej. I jeszcze z dwóch stron jest ładna zielona :)
Nie pamiętam kiedy trawiłem ostatni raz płytkę, zrobiłem się już trochę wygodny a frezarki nie mam. :)
Do tego są laminaty o podwójnej warstwie miedzi.
Co do frezarki też nie mam - frezuję dremelem przykładając metalową linijkę. W przypadku prostych płytek to super szybki sposób.

Co do zamawiania płytek to najbardziej mnie odstręcza czas oczekiwania. Często jak mnie weźmie to urządzenie w 3 wieczory jest zmontowane - a tu musiałbym czekać kilka tygodni. Przez ten czas zapomniałbym co chciałem zbudować ;-)

panterka

  • 125 / 5567
  • Aktywny użytkownik
30-07-2022, 14:04
Do tego są laminaty o podwójnej warstwie miedzi.
Co do frezarki też nie mam - frezuję dremelem przykładając metalową linijkę. W przypadku prostych płytek to super szybki sposób.

Co do zamawiania płytek to najbardziej mnie odstręcza czas oczekiwania. Często jak mnie weźmie to urządzenie w 3 wieczory jest zmontowane - a tu musiałbym czekać kilka tygodni. Przez ten czas zapomniałbym co chciałem zbudować ;-)

Przy zamówieniu w firmach wybranie grubszej warstwy miedzianej znacznie podnosi cenę płytki.
Pozazdrościć takiego zapału przy budowie, u mnie te kilka tygodni oczekiwania nic nie zmienia.
« Ostatnia zmiana: 31-07-2022, 12:25 wysłana przez AUDIOTONE »
Łukasz

bsw

  • 515 / 4921
  • Ekspert
30-07-2022, 15:25
Pozazdrościć takiego zapału przy budowie, u mnie te kilka tygodni oczekiwania nic nie zmienia.
To raczej słomiany zapał. Wiem że jak nie skończę teraz, póki mam wenę, to może to już nigdy nie nastąpić... ;-)

bsw

  • 515 / 4921
  • Ekspert
01-08-2022, 09:28
BTW: Tutaj mój sposób na płytki:
https://e-bsw.blogspot.com/2012/05/iplytki.html