Audiohobby.pl

Tajemnicze śrubki w Technics SL-1510

TBolt

  • 190 / 5898
  • Aktywny użytkownik
01-10-2008, 16:23
Mam w ramieniu swojego Technicsa dwie srubki jedna u góry druga bocznie.Pytanie do czego one służą i czy można nimi pokręcić bez obaw że utracimy tzw.fabryczne ustawienia jak to ma miejsce np.w deckach kasetowych.

Chruper

  • 143 / 5882
  • Aktywny użytkownik
01-10-2008, 18:26
Pewnie jak wykręcisz boczną to wysuniesz belkę ramienia (po uwczesnym odkręceniu ciężarka), a jak potem wykręcisz górną, to będziesz mógł wysunąć walce w z osi pionowej.
Co do bocznej, to jest też taka możliwość, że deyduje ona o skręcaniu się belki (trzyma pion dla wkadki), czyli może lepiej jej nie ruszać? :) ale wtedy po co byłaby by górna?

A po co wykręcać?

Gabriel

  • 1229 / 5692
  • Ekspert
01-10-2008, 18:26
TBolt - mam wrażenie, że albo służą do regulacji luzu, albo do demontażu całości.
Pewnie i jedno i drugie.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Któryś z aniołów trącił mnie skrzydłem, chyba nawet za mocno..

Chruper

  • 143 / 5882
  • Aktywny użytkownik
01-10-2008, 18:29
Źle . . . dopiero teraz dokładkniej przyjrzałem się schematowi po lewej i wygląda na to, że belka nie przechodzi na wylot przez walec, a te śruby "ściskają" elementy zawieszenia odpowiadająch chyba za "podatność ich ruchu".

Chruper

  • 143 / 5882
  • Aktywny użytkownik
01-10-2008, 18:29
No właśnie, do regulacji luzu (podatności), a jak wykręcisz to zdemontujesz :)

TBolt

  • 190 / 5898
  • Aktywny użytkownik
01-10-2008, 21:44
czyli kręcąc nimi nie osiągne poprawy dźwięku?Myślałem że służą do ustawiania ramienia w pionie i poziomie a co zatym idzie kata przylegania igły do plyty.Kombinowałem sobie że regulując nimi polepsze dźwięk i zmniejsze szum i trzaski.Ale widze po Waszych wypowiedziach że to nieda tego efektu.

Chruper

  • 143 / 5882
  • Aktywny użytkownik
02-10-2008, 00:20
Wiesz co . . . mam gramofon od tygodnia (czyli jeszcze żem zielony), szukam czego się da o tym też, i wydaje mi się, że jeżeli chodzi o próbę wyeliminowania "golegliwości" o których piszesz to nie tędy droga. To elelmenty zamocowania, a nie regulacji. Oczywiście ich dobre "ustawienie" (kontorla luzu) pewnie ma wpływ na dźwięk, ale biorąc pod uwagę sposób działania gramofonu w zakresie wydobywania dźwięku, to raczej nada szukać w sile docisku (wyważenie ramienia), jakości wkładki (jak zbiera drgania) i prowadzeniu igły (antyskating). Wydaje mi się, że "rozbrajając" te śruby raczej nic nie uzyskasz, a raczej "zdezorientujesz".

cocor2007

  • Gość
02-10-2008, 07:48
TBolt, Chruper

o ustawieniach wkładki i ramienia sporo już napisano w necie. Zanim dobierzecie się się do ramienia i wkładki przeczytajcie choć te porady z linka. Na AS pisali o tym dość dokładnie Yaxa ( autor porady z linka) i Profee.
Życzę dobrej zabawy!

http://www.rcm.com.pl/hobby/phono/kalibracja/kalibracja.php

cocor2007

  • Gość
02-10-2008, 08:03
Sorry Chruper,

widzę, że załozyłeś już wątek o kalibracji i znasz ten link. Tym bardziej życzę dobrej zabawy!

TBolt

  • 190 / 5898
  • Aktywny użytkownik
02-10-2008, 13:04
poradzilem sobie inaczej,podjedną ze śrubek od wkładki podłożyłem małą podkładke teraz jest prostopadle do płyty,jesr wyraźnie więcej wysokich tonów.