Audiohobby.pl

Hitachi D-850 - doskonała prostota i partactwo?

judasz94

  • 388 / 1106
  • Zaawansowany użytkownik
28-04-2022, 18:29


Na szybki przegląd wpadł w moje ręce deck Hitachi D-850 klasy... No właśnie jakiej klasy? Klasy wyższej średniej? Tu bym się zatrzymał na chwilę zanim przejdziemy dalej.

Przepiękna prosta obudowa. Aluminiowy panel przedni, metalowa obudowa. No właśnie nie do końca. Plastikowe chassis w formie kuwety dla kota z dość porządnym panelem przednim. Pokrywa magnetofonu skutecznie zakrywa ten plastik udając metal.



Obejrzyjmy dookoła magnetofon. Patrzymy od tylu, a tam kalibracja Dolby obok kiepskich gniazd. Znów zgrzyt jakości. Wróćmy jednak do panelu przedniego. Włącznik, kieszeń (dość duża i ładna z napisem informującym o trzech głowicach), manipulatory, wskaźniki, pokrętła kalibracji zapisu razem z testem, przełączniki po taśmie/źródło, wejście mikrofon/linia, regulacje na potencjometrach dzielonych dla czułości zapisu oraz dla poziomu odczytu (regulacja po przedwzmacniaczach więc nie wpływa na wskazania mierników). Tak, dobrze napisałem, mierników. Pomiar dB, dość dokładny, wręcz pokuszę się na stwierdzenie precyzyjny. Ustrój klasy miernika, a nie wskaźnika. Na samym dole w rogu nieśmiało informacja ze magnetofon wyposażono w mechanikę dwu-wałkową.


No i dalej nie wiem jaka to klasa. Wszystko się wyklucza. Fajne bebechy i funkcjonalność zamknięta w obudowie z plastiku, z plastikowymi klawiszami mechanizmu z aluminiowym panelem i mechanizmem wyższej kategorii.

Może moje wątpliwości rozwieje wnętrze decka. Zajrzyjmy w pięknie ułożone przewo....  Co? Czu tutaj przeszło tornado? Nie wiem czy to serwis czy nie ale kable sobie były od tak rzucone jak typowa skrzynka z kablami domorosłego elektryka. Bez ładu i składu. Poprzeplatane między sobą. No tragedia. Zanim przystąpiłem do oględzin musiałem to związać. Niestety skończyła mi się dratwa to wiązek i skończyły się opaski zaciskowe więc nitką nylonową w kolorze beżowym podprowadzoną z szuflady mojej żony poczyniłem wiązanie.

Przed




Po




Mechanizm - to już pisałem jaki. Konstrukcyjnie prosty, fajny, widać że łatwy w serwisie. Bardzo na plus. W środku poukładane. Przemyślane co gdzie powinno być. Odkryłem wtedy dość mocne nagrzanie transformatora gdyż magnetofon pracował około godziny. Zauważyłem że jest przełącznik napięcia. Ustawiony na napięcie 200-220V. Trochę za mało. Dałem 230-250. Trafo przestało się przegrzewać. Przełącznik znajduje się od spodu urządzenia. Warto sprawdzić. Płytka pcb. Nie ma się do czego czepić, klasyczne rozwiązanie na układach scalonych. Elementy widać że dość dobrej jakości. Wygląda to dobrze. Niestety, szkoda że kable wiszą.




Chwila o dźwięku.
Magnetofon podłączyłem pod zestaw, uruchomiłem wzmacniacz i po minucie słuchania napisałem koledze że go nie oddam ;). Piękne kontrolowany dół, przestrzeń środka niesamowita, góra troszeczkę bardziej matowa ale szczegółowa. Zmiana kasety na coś trudniejszego -Sting - all this time live 2001 tłoczenie Anglia. Środek się nie gubi, bas płynny ale szczegółowy. Wysokie tony jak kryształy u babci w kredensie, bardzo dźwięczne.

Znów mamy zgrzyt, dźwięk nie pasuje do tego bałaganu i obudowy. To właśnie partactwo. Bałagan w urządzeniu generuje same problemy. Ale czy to fabryka czy serwis.

Co było do poprawy po tylu latach. Nic. Zupełnie nic. Magnetofon musiał być konserwowany po drodze. Płytki jak nowe.


Zdanie na koniec. Dobry deck w niskiej cenie. Brzmieniowo super, mechanicznie nie licząc obudowy super. Obudowa, najniższa klasa sprzętu. Magnetofon ma potencjał rozwoju i modyfikacji. To by było na tyle.
« Ostatnia zmiana: 28-04-2022, 18:47 wysłana przez judasz94 »
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
28-04-2022, 20:54
Powiedzmy tak, tekst z d... bo nie poparty odpowiednimi fotkami.

judasz94

  • 388 / 1106
  • Zaawansowany użytkownik
28-04-2022, 22:20
Powiedzmy tak, tekst z d... bo nie poparty odpowiednimi fotkami.

U mnie wszystkie są widoczne i to w odpowiednich miejscach. Widocznie błąd wpadł i mi czyta zdjęcia z pamięci komputera.
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
28-04-2022, 22:29
Adamie ja także nic nie mam ;-(
Dlatego zawsze zalecam by wklejać zdjęcia w załącznikach a nie linki... bo linki kiedyś wygasną i są białe palmy hehe ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

judasz94

  • 388 / 1106
  • Zaawansowany użytkownik
28-04-2022, 22:32
Ponieważ doszło do niespodziewanego błędu i nie mogę dodać zdjęć jak bym chciał przez polecenie 'img /img" zamieszczam w załącznikach zdjęcia z artykułu w kolejności występowania
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
28-04-2022, 22:35
O teraz to super ;-)
Dziękuję.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

chorazy3

  • 1483 / 1598
  • Ekspert
28-04-2022, 22:46
Ciekawy magnetofon. A jaka tam głowica siedzi w środku?
Paweł

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
28-04-2022, 23:03
zawsze można na koncie Googla wrzucać fotki jak np ja i potem link do galerii, mozna na wsadzac mase fotek, wręcz pierdyliard, a galeria nie znika .....
Ja wrzucam tak ja fotek mam duzo żeby nie zawalac forum.

Druga sprawa, co chcesz do tego kaseciaka...... a technics miał lepiej dawno temu...a Akai z tyłem z dykty i głowicą szklaną ?

judasz94

  • 388 / 1106
  • Zaawansowany użytkownik
28-04-2022, 23:44
Ciekawy magnetofon. A jaka tam głowica siedzi w środku?
Ferrytowa, przynajmniej tak wygląda. Zero śladów zużycia :)

co chcesz do tego kaseciaka
Dużo, nie lubię plastiku.
Pracuję z sprzętem studyjnym, wymagam od sprzętu wytrzymałości i skutecznej ochrony przed zakłóceniami. Tutaj mamy plastik od spodu czyli wszelkie syfy z sieci energetycznej wala prosto w płytę. Postawmy sobie magnetofon np na wzmacniaczu. Cały brum z trafa będzie się indukował w tych kabelkach przez brak ekranowania.
Wiele razy robiłem już w swoim życiu wzmacniacze małych sygnałów czytaj wzmacniacze mikrofonowe. Poziom wzmocnienia jest tak duży że każdy najmniejszy syf zostaje wzmocniony ileś-dziesiąt razy. Tak samo jest w magnetofonie, czułość wzmacniaczy jest duża dodatkowo charakterystyka korekcyjna jest ukierunkowana w stronę tonów niskich więc przydźwięk sieciowy 50hz będzie tutaj szalał gdy sprzęt postawimy w okolicy gorzej zaekranowanego urządzenia.

Technics/akai - a to rozmowa o hitachi czy o technicsie/akai? Głowica szklana? Bardzo fajna głowiczka, czemu się czepiasz ;)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
29-04-2022, 00:31
a ja nie lubie brukselki ............ aleś sie doczepił do niego......kup se inny po prostu, ten jest taki jaki jest i tyle, źle gra ? dobrze ? to zamknij oczy i słuchaj muzyki.
Piękne sprzęty są tylko ładne np jak Technics, a na serio gówno warte.....

Jeszcze narzeka hahahahahaha

judasz94

  • 388 / 1106
  • Zaawansowany użytkownik
29-04-2022, 01:16
a ja nie lubie brukselki ............ aleś sie doczepił do niego......kup se inny po prostu, ten jest taki jaki jest i tyle, źle gra ? dobrze ? to zamknij oczy i słuchaj muzyki.
Piękne sprzęty są tylko ładne np jak Technics, a na serio gówno warte.....

Najpierw przeczytaj artykuł ze zrozumieniem. 
Na szybki przegląd wpadł w moje ręce

A potem jeszcze napisałem o koledze. To nie jest mój magnetofon. Wpadł do mnie na przegląd mechaniki po zakupie. Wypisuję po prostu to jakie ma plusy jakie minusy. A kolejnego magnetofonu kupować nie zamierzam, mam ich za dużo prędzej zrobię wyprzedaż i zostawię tylko dwa lub trzy studyjne. Strasznie się przyczepiłeś i mam wrażenie, że piszesz żeby nabijać po prostu licznik napisanych komentarzy.


to zamknij oczy i słuchaj muzyki.
Znów czytanie ze zrozumieniem się kłania, przecież napisałem jak brzmi, dałem swoje wrażenia i dałem opinię na temat tego że wykonanie nie idzie w parze z brzmieniem. Czy to źle?


Jeszcze narzeka hahahahahaha
Wypraszam sobie. Wolność słowa? Nie mogę wyrazić swojej opinii? Czy narzekam? Nie, wytykam błędy konstrukcyjne.
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
29-04-2022, 06:09
Ty nie rozumiesz.... po prostu tak sie robiło kaseciaki aby kase zaoszczędzić, to chyba nie nowość, dlatego w kółko się dziwie, bo spotykaliśmy mase sprzętu, który był lepszy niż jego wykonanie , wygląd itd, np NAD czy Akai z tyłami z dykty.
Denon 800/A jest też w plastyku co nie przeszkadza grac mu cudnie.... plastykowe pudło rezonansowe....
Wolność słowa działa w obie strony., ok Twoja wolność jest wolniejsza...wychodze z tematu.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
29-04-2022, 11:03
Koledzy nie kłócić się. ;-)
Ja wiem..... "moja racja jest najmojsza"....
« Ostatnia zmiana: 29-04-2022, 19:11 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

judasz94

  • 388 / 1106
  • Zaawansowany użytkownik
29-04-2022, 11:30
Koledzy nie kłucić się. ;-)
Ja wiem..... "moja racja jest najmojsza"....

Dobrze, przepraszam, będę grzeczny :)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
29-04-2022, 21:13
No ja sie nie kłóce tylko czytam to dobre tamto niedobre.... znamy takie przypadki magnetofonowe, np Dual co miałem najprostszy model miał kosmicznie niskie znieksztalcenia, dźwięk bardzo dobry.
próbowałem przypomnieć że są inne tak samo porobione , może to kwestia oszczędności, nie ma co ja sie nie znam heheheheh czasem poierd//// głupoty, .....