Audiohobby.pl

Nakamichi CR-1, CR-1 Golden Era Production

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
14-11-2022, 11:14
A może stara jeszcze da radę? Można oszlifować. Pokaż zdjęcie.
Generalnie trudno będzie dopasować plug and play bez ingerencji w elektronice.
W poście #45 jest opis użycia głowicy ss-15raa w BX-100, modelu zbliżonym do CR-2.
https://www.tapeheads.net/threads/ss-15raa4-t2725-r-p-head.27134/
Dzięki za ten namiar, kupiłem tą głowicę tak na wszelki wypadek.
Może nie będzie potrzebna, ale zawsze lepiej mieć w zapasie :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
17-11-2022, 22:08
@Hammer
Czy przestawiałeś odczepy transformatora z 220 V na 240 V?
Sądząc po serwisówce do Cr-1 i Cr-2 to wystarczyłoby zamienić miejscami White and Red.
To dało by trochę oddechu stabilizacji, przynajmniej w moim wypadku, ponieważ mam notorycznie w gniazdku 240-245 V.

Ale nie wiem czy to jest aż takie proste jak to w dokumencie opisano, czy przypadkiem na Australię i Europę nie były inne trafa.

Ktoś ma jakieś doświadczenie w tej materii w przypadku tych modeli?
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
17-11-2022, 22:17
@Hammer
Czy przestawiałeś odczepy transformatora z 220 V na 240 V?
Sądząc po serwisówce do Cr-1 i Cr-2 to wystarczyłoby zamienić miejscami White and Red.
To dało by trochę oddechu stabilizacji, przynajmniej w moim wypadku, ponieważ mam notorycznie w gniazdku 240-245 V.

Ale nie wiem czy to jest aż takie proste jak to w dokumencie opisano, czy przypadkiem na Australię i Europę nie były inne trafa.

Ktoś ma jakieś doświadczenie w tej materii w przypadku tych modeli?
Krzysztofie trzeba poczytać troszkę tematy o Nakch np. ZX-7, LX-5 itp . Tam temat zmiany odczepów jest opisywany często. Oczywiście trzeba to przełączyć na 240/230V.
Opisał to lepiej Tomasz05 tutaj : http://audiohobby.pl/index.php?topic=13795.msg475002
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
17-11-2022, 22:24
Wstyd, ale nie przestawiłem , zapomniałem,. rzadko go włączam, ale pewnie o zrobię bo zima niby się zaczęła to i czasu więcej  na pogmeranie, bo najpierw konsumenckie idą.....a jak zwykle dla siebie zero czasu..

nano

  • 9079 / 4987
  • Ekspert
18-04-2023, 14:46
hammer  ,,tak tak  dla siebi coraz mnie czasu ..
a pamietajmy ze wkrotce  uszy nam padna...  zreszat juz to sie dzieje ....ale nie chemy sie przyznac  he he he he

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
18-04-2023, 19:45
Raczej mi nie padną , ale jakby co to już trąbke do słuchania mam ..... najwyżej pójde w tryb audiofilski.... "patrze- grają, słucham- świeci się ".

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
18-01-2024, 10:28
Tak sobie wczoraj odpaliłem tego decka na warsztat i wpadłem na pomysł sprawdzić jak po dłuższym czasie sprawuje się kalibracja......
Jest dobrze.. ogólnie biorąc jest równo.
Trochę mi zacinał się licznik no i w trakcie nagrywania testy zaczął się wyłączać.

Sobie myśle idler padł ? bo terkocze przy przewijaniu....

Otwieram maskownice ...a tu nie ma idlera....jest kółko graniaste otoczone pękniętym paskiem od licznika.....hahhahahah

No cóż,czyszczenie pomogło nowy pasek i śmiga.
Ale !

Ostatnio rozmawiałem z kolegami na telefon PV tu i czas sprawdzić moc silnika nawijającego.
Na kasetach na których chciałem nagrywać testowe prędkości dziwnym trafem przy odczytach obniżała się prędkość stopniowo sama z siebie.
Kaseta serwisowa od prędkości jak drucik, a te nagrywane spływają w dół...... inne testowe dalej sztywno, a jaką bym nie nagrał to spływa na odczycie...
Co jest ?

No i coś mnie tknęło, serwisówka i badam napięcia na scalaku sterowania, wszystkie są dobre oprócz dwóch to do silnika i do nogi 1.
Jasny gwint, zamiast 2,5 V jest prawie 4 V.......no to zjechałem z napięciem na te 2,5 na nodze i na silniku wyszło 2,56V, no teraz jest dobrze, wolałem aby na scalaku było tak jak opisują.
Pierwsze testy zapis sygnałów i odczyt już nie wykazuje płynięcia w dół przy odczycie, czyli co ? za mocno silnik naciągał szpulką taśme w stosunku do napedu rolki.
Posprawdzam to jeszcze najbardziej delikatnych taśmach.
Nie mam kasety od sprawdzania naciągu szpulek bo kosztują krocie, ale warto sprawdzić przynajmniej napięcia sterujące silnikiem nawijania..... czasem wygląd nawiniętej prawej szpulki może nam mówić czy coś jest nie tak.

Sprawdziłem sobie W&F i zaskakująco dobry w zakresie 0,03 - 0,043

Ale tak to jest jak człowiek się nie przyłoży do swoich decków tylko innych..........
« Ostatnia zmiana: 18-01-2024, 10:45 wysłana przez Hammer »

chorazy3

  • 1483 / 1598
  • Ekspert
18-01-2024, 10:33
Niezły przypadek z tym wkręconym paskiem, kto by się spodziewał.
Jak siła dowijania jest za duża to może taśma zbaczać na lewej rolce dociskowej, nie mówiąc już o możliwości uszkodzenia co delikatniejszych tasiemek.
Paweł

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
18-01-2024, 11:09
Zapodałem filmik w opisie napisałem jak i co.
Ten większy drift pojawia się sporadycznie, ale został specjalnie uchwycony, drift normalnie pojawia się w zakresie do ok1 Hz .
Dobry mechanizm, mozna by pewnie jeszcze coś poprawić......